27.4.2024 | Svátek má Jaroslav


Diskuse k článku

MÉDIA: Proč jsou naše média poloveřejnoprávní

Slůvko veřejno v této složenině připomíná, že instituce je placena veřejností pomocí tzv. cílené daně, tedy koncesionářských poplatků, a někdy ještě i z přesně definovaného objemu inzerce či státní dotace.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kouřil 1.4.2021 12:48

Prostě, v dnešní době není nad autocenzuru a správnou uvědomělost. To jsou základní předpoklady pro kariéru v médiích.[>-]

J. Krynický 1.4.2021 11:51

Ano, způsob výběru radních jsme nepřevzali a proto teď radní nepracují v takové naprosté názorové shodě jak je zvykem na pokrokovém Západě. To se Hvížďalovi pochopitelně nelíbí.

T. Krystlík 1.4.2021 11:38

Pan Hvížďala napsal též něco, co zatím ušlo diskutérské pozornosti: "Česká televize, cituji: ,Odlišuje od normálního zaměstnání, kde ředitel může zaměstnanci přikázat změnu textu dopisu, nebo dokonce takový text sám upravit. ́" Na západ od ČR nesmí nadřízený podřízenému v úřadě změnit jeho úřední rozhodnutí nebo ho k tomu nutit. Kdo je nespokojen s rozhodnutím úřadu, musí se obrátit ne na nadřízené úředníka, nýbrž rovnou na správní soud. A ty nefungují jako v ČR roky, nýbrž v režimu předběžného opatření jsou povinni rozhodnout do 7 pracovních dní (BRD).

P. Havel 1.4.2021 11:04

Článek je vlastně stručné shrnutí v rozsahu pro 1. ročník středních škol. Triviální popis civilizované praxe.

Jak vidno z diskuze, i tak se najde plno lidových mudrců se svými zlepšováky :-D

T. Hraj 1.4.2021 11:29

Chtěl jste říci triviální popis civilizované teorie. (zpravodajstvi v Německu je všechno jen ne vyvážené)

T. Krystlík 1.4.2021 11:41

Pane Hraji, záleží na tom, čemu říkáte vyvážené. Stejný čas pro vyjádření všech hlavních politických stran to sice splňuje, ale je ukazatelem strachu radních a vedení ČT o svá bydla. Každá veřejnoprávní televize tenduje k zametání nepříjemných zpráv pod koberec.

P. Havel 1.4.2021 13:26

Ok, jedná se o více či méně úspěšné snahy o uvedení uznávané teorie do praxe.

Podobně jako s tou demokracií - prakticky se může zdát občas docela nedokonalá, ale nic lepšího vynalezeno nebylo (tedy zatím, Černocký nám brzy vysvětlí své představy o obojem v akci, těšme se).

T. Hraj 1.4.2021 13:52

Obecně souhlas. Ono ale stejně, TV je umírající médium (a nejen TV, o tom dnes píše pan Kechlibar). Ta ne/veřejnoprávnost ČT bude tedy stále méně podstatná. A čím dál nepochopitelnější budou i ty poplatky.

J. Nevrkla 1.4.2021 9:47

V Německu ten jejich perfektní systém přesně vymezuje, kdo může koho do rady delegovat. To už známe z totality. Ideální třeba svého času byla dělnice, členka strany nebo SSM, do třiceti let, ta to měla jisté.

T. Krystlík 1.4.2021 11:26

Omyl, pane Nevrklo, zastoupení v německé radě pro veřejnoprávní vysílání je podle stavů, protože demokratická rovná volba všech členů rady by mohla vychylovat její rozhodování podle módních politických nálad lidu.

J. Nevrkla 1.4.2021 12:40

V Německu prý přesně určí university či společenská sdružení, tedy zřejmě ty stavy, které mohou někoho do rady delegovat. Klidně to tedy mohou být jenom ti z pokrokové, multikulturní, prounijni či zelené části spektra. To nemá s demokracií nic společného. Zřejmě byste chtěl zrušit všechny volby, protože lidí se přece rozhodují podle svých nálad. To jste do dopracoval.

T. Krystlík 1.4.2021 13:19

Když si nedovedete nic jiného představit, pane Nevrklo, než přímou volbu, kdy každý hlas má stejnou váhu, tak se nedivím onomu politickému marasmu v ČR. Rovnou volbou může dojít k instalaci vlády zvolené plebsem, který ve volbách přehlasuje rozumnější část elektorátu. To se dá zobtížnit volebními kuriemi podle profesních stavů, společnost se rozdělí do stavů např. lékařů, řemeslníků, advokátů, dělníků, zemědělců, průmyslníků atd. a ve voleném grémiu se jim přidělí počet mandátů podle jejich procentního zastoupení v obyvatelstvu. Tak funguje v BRD rada dozírající na veřejnoprávní vysílání a do nedávna i druhá bavorská zemská parlamentní komora Senát. Zde byla menší odlišnost: část senátorů se volila rovnou volbou a další část delegovaly podle přidělených počtů mandátů bavorské stavy.

J. Nevrkla 1.4.2021 13:31

Aha, to jsou nějaké pokrokové teorie, že rovné volební právo je přežitkem. Trnem v oku EU je už dlouho přímá demokracie, obcházení referend je tradiční, teď už spíš zákaz. Snad ještě v tom zaostalém Rusku je občas vypíšou. Větší hlas stavů či korporací ovšem není nic nového. Používalo se to v dobách korporátního socialismu, tedy fašismu. Bohužel je stále více indicií, že k fašismu opět rychle směřujeme. Dříve či později bude ovšem opět svržen a jeho protagonisté potrestáni. Zaslouženě.

F. Navrátil 1.4.2021 9:26

Vysílání ČT nikdy nemůže být vyvážené, pokud podmínkou zaměstnání je jasný ideologický profil. Proto ČT není ani věřejnoprávní, ani poloveřejnoprávní, ale soukromá propagandistická televize placená občany, která je hlásnou troubou vlezdobruselismu, genderismu, klimatického greténismu a neziskového aktivismu.

T. Krystlík 1.4.2021 11:28

Nikoliv, pane Navrátile, ČT není veřejnoprávní, nýbrž prorežimní státní televize. Její směřovaní určují vystrašení členové Rady, jejichž hlavní starostí je zalíbit se vrchnosti, aby nepřišli o svá teplá místečka.

J. Krynický 1.4.2021 11:52

Státní? Nikoli. Nadstátní.

P. Han 1.4.2021 22:11

Asi na ČT nekoukáte.

J. Prikner 1.4.2021 13:23

Podotýkám nuceně placená občany a ovládána .neregulovatelnými aktivisty, čímž je demokracii učiněno žádost. Žádná veřejnoprávní st neexistuje, ze všeho trčí probruselský diktát.

J. Slavíček 1.4.2021 18:22

To je naprosto přesné. Nutnou podmínkou pro to, aby instituce byla veřejnoprávní a mohla tedy vybírat ode všech poplatky, je podpora EU.

J. Koubek 1.4.2021 9:23

ČT a ČRo nejsou polioveřejné ale patřčí Pirátům a Top09

J. Kubíček 1.4.2021 9:13

O "vyváženosti" televizního zpravodajství dnešní BBC nemůže být ani řeč!

T. Krystlík 1.4.2021 11:30

Omyl, pane Kubíčku, britská BBC již více než před desetiletím své renomé ztratila.

F. Kusák 1.4.2021 8:05

Zajímalo by mě, co by tomu řekli právníci a ekonomové, kdyby měli vymezit pojem "veřejnoprávní média" (lépe "média veřejné služby"), hrazené z "cílených daní", zvaných koncesionářské poplatky. Nejspíš se pan Hvížďala zbláznil, když obhajuje takové nesmysly. A nebo jinak, každý má právo vstupovat do veřejného prostoru prostřednictvím sociálních aj. sítí. Je to také veřejné právo a nikdo mně nesmí v této činnosti omezovat. "Právnost" je zde dána minimálním a přesným omezením sdělených příspěvků, které by byly v rozporu se zákonem. Za uveřejněné příspěvky mohou být pobírány finanční částky. A jsme u toho: "mohou". Ale já nechci platit něco, co ke svému životu nepotřebuji. Obejdu se bez ČT nebo ČRo Plus neboť mám dojem, že servis, který mně nabízejí, je velmi nekvalitní. Je to svobodné rozhodnutí a srovnávat se s Německem už vůbec nechci.

T. Krystlík 1.4.2021 11:31

Pane Kusáku, pan Hvížďala obhajujej veřejnoprávnost média zcela správně, protože v ČR je tento pojem malformován.

F. Kusák 1.4.2021 13:46

Ať si pan Hvížďala obhajuje, co chce, je to jeho věc. Já jsem za svobodu volby, a to zase já považuji za správné. A v Německu jsou různé názory i na tzv. média veřejné služby, takže to, co vy považujete za správné je i u vás diskutabel.

K. Salajka 1.4.2021 6:02

Proto nemůže Dvořák předložit přehled, koho zve či nezve VM do svých Otázek. Ohrozil by tvůrčí svobodu veřejného progresivisty TOPky á Pirátů !!!