19.5.2024 | Svátek má Ivo


Diskuse k článku

MÉDIA: O falšování historie

Měl jsem jako kulisu puštěnou televizi a najednou to, co běželo na obrazovce, přitáhlo můj zájem, takže jsem se začal dívat pozorněji. Na ČT2 dávali v rámci každoročně probíhajícího měsíce nikoli československo-sovětského přátelství, nýbrž měsíce nanebevzetí Václava Havla, dokumentární film Havel jede na dovolenou. A protože jsem toho o Havlovi dost přečetl, něco mi nesedělo.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Hrdlička 8.10.2021 16:25

Chtěla byste je odtrhávat od rodičů (jak bylo zvykem mj. jisté "panské rasy"?) 8-o

J. Vintr 8.10.2021 11:20

Kolektivní vina je pochopitelně nesmysl. Ale existuje individuální vina konkrétních jednotlivců a ta měla být potrestána. A ne odměněna vysokými důchody, které jsou výsměchem těm, kteří trpěli.

H. Rybnická 8.10.2021 12:22

To Vám musím v obou historických případech dát za pravdu.

O. Kaucký 8.10.2021 11:41

Bude to znít jako výmluva, ale rozhodli o tom spojenci, NAŠI spojenci. Už asi nechtěli další Mnichov.

H. Rybnická 8.10.2021 12:14

JE to výmluva. Spojenci nerozhodli, pouze jim nezbývalo než potvrdit fakta. Srovnejte si data kdy začalo poválečné pronásledování německých občanů, štvavé projevy prezidenta s datm postupimské konference.

J. Pavelka 8.10.2021 14:12

To ano...Ale Němci byli odsunuti i z části původně vlastního německého území...Tedy z východního Pruska a Polska k nové hranici "Na Odře a Nise" ....Čili odsun nebyl nic bezprecedentního a aby se nerealizoval a problém Sudet se podařilo vyřešit, to by tu musela být jiná politická garnitura, daleko schopnější než tehdejší političtí šíbři. Jiná věc je způsob odsunu...a tady už je odpovědnost jednoznačná...

J. Vintr 8.10.2021 20:50

Němci byli z dnešního polského území odsunuti kvůli tomu, aby bylo kam odsunout Poláky z území, zabraného Rusáky. Po válce nebyli Američané ochotní jít do konfrontace se Stalinem a tak mu prošla řada sviňáren. Beneš si na tom jen přihřál svou polívčičku.

H. Rybnická 8.10.2021 22:01

Z východního Pruska prchali převážně sami, většinou také ženy a děti před surovostí Rudé Armády. Ostatně podporovanou přímo Stalinem. Ale jinak máte asi pravdu s tou politickou garniturou.

J. Hrdlička 8.10.2021 16:25

Jako že Československo bylo mocnější než vítězné velmoci? I vy srandistko.

H. Rybnická 8.10.2021 22:06

Mám se pousmát ? Stačí číst štvavé projevy prezidenta Beneše, stačily na zvěrstva na stovkách občanů ještě před prvním poválečném zasedání spojenců. Normativní síla faktického - tak nějak se tomu říká.

J. Lukavsky 8.10.2021 12:28

"téch kteří měli opravdu doložitelně "na svědomí zločiny režimu" totiž ženy, děti , kojenci a staří lidé." Ženy kupř. byly dosti často nejzuřivější nacistky, stačí se podívat na fotky slzících při příjezdu Vůdce do Sudet. Nu a ti staří lidé byli ti, kdo přeci volili Vůdce a to ve svobodných a tajných volbách. Nu a ti kojenci se svezli s rodiči. A umíte si představit 3 miliony soudů s každým Sudeťákem? Po 5 odvoláních a 25 letech soud rozhodne, že matka a jeden syn půjdou do odsunu, otec a dcera a 2 vnoučata nikoli..... Staří Římané říkali: V míru se váží vina či nevina před soudem, ve válce padají vinní i nevinní vedle sebe. A co by za to dalo 6 milionů Židů, kdyby jejich vlak nekončil v Ausschwitzu, ale v Jeruzalémě. Jeden jazyk, jeden Vůdce, jedna říše... a to se jim nakonec splnilo. J.L. end

H. Rybnická 8.10.2021 21:58

Jak to s "každým" Sudeťákem ? Před soudem přece musíte předložit nějaké insividuelní obvinění? Takže sledujete rovněž zásadu "byli jsme jako oni" ?

Š. Hašek 8.10.2021 15:46

Oni si to odhlasovali, předem, tajně! Že chtějí do Říše. Kolaborantsky dali najevo že s tím "českým Gesindelem nebudou". A Hitler s Henleinem je jejich budoucnost.

Co nám to tady, mein lieber Gott, plácáte??? Opakovaně!

Vy si snad myslíte, že přednášíte Tisíciletou Říši v nějaké 2. C , na základní škole!

O. Istvanfy 8.10.2021 11:02

Tá amnestia musela byť. Na západe čakali, kedy prepustíme tie tisíce politických väzňov.

J. Vintr 8.10.2021 11:23

Jenže k propuštění politických vězňů nebylo nutné přidávat generální pardon pro zločince, kteří, mimo jiné zločiny, tyto politické vězně zavírali...

J. Krásenský 8.10.2021 11:28

Amnestii pro politické vězně vyhlásil Husák 8. 12. 1989. Havel už nepropouštěl politické vězně, jeho amnestie byla je divadelní scénou pro oblbnutí mezinárodní veřejnosti.

J. Pavelka 8.10.2021 14:15

Amnestie byla způsobem, jak se tak nějak "po dobrém" a "sametově" vypořádat s bouřícími se nyní už vesměs kriminálními vězni....Nepovedlo se to, ti lidé přišli do prostředí, kdy byla oslabená policie, nebyly pro ně pracovní místa a ubytování apod...

O. Kurz 8.10.2021 11:30

Jiní posluhovali bolševikům mnohem víc a dnes jsou v premiérském křesle.

J. Vintr 8.10.2021 11:36

Ale nikdo z nich nedělá svaté.....

J. Lukavsky 8.10.2021 12:21

"spravedlivé potrestání těch, kteří měli na svědomí zločiny" se nikdy nekonalo, nekoná a konat nebude. Kolik nacistů bylo popraveno po Norimberském soudu? Myslím 24. Není to málo Antone Pavloviči? Za cca 50 milionů zabitých během 2 sv. války. Tak už to na světě chodí. J.L. end

J. Vintr 8.10.2021 13:02

Bylo jich samozřejmě potrestáno mnohem víc. Nebyl jen Norimberk. Je pravda, že nebyli potrestáni zdaleka všichni, ale co je na světě ideální. Ale aspoň to dalo signál všivákům, kteří by na něco podobného pomýšleli do budoucna, že jim to nemusí beztrestně projít. Nepotrestání bolševických zločinů mělo přesně opačný efekt. Ostatně důkazy, že to tak funguje můžete vidět všude. Už se ani netají tím, že navazují na bolševickou ideologii. Vždyť se přece nic tak strašného nedělo, když za to ani nikoho nepověsili, nebo neskončila řada lidí v kriminále.

M. Miky 8.10.2021 10:11

Přiznám se, že jsem to neviděl, ale pokud se tvůrcům podařilo "vymazat" paní Vodňanskou z dokumentu o disidentském období Václava Havlova, tak klobouk dolů, toho mizíku asi spotřebovali spoustu. Jestli něco Havlovu odkazu opravdu škodí, tak je to nekritická glorifikace. V legendě o nějakém světci by se milenka asi vyjímala blbě, ale v dokumentu o Václavu Havlovi? Měl milenku? No, ano. Neguje to jeho význam jako disidenta, dramatika a politika? Naprosto ne. Byl to člověk, ne svatý na Orloji.

V. Mokrý 8.10.2021 10:13

R^R^

A. Ová 8.10.2021 10:28

Prý se tam vyskytuje jakási jeho "známá". Bývaly doby, kdy lidem stačilo naznačit taktně a vědělo se...Ty doby jsou pryč! Rozum včudu, slušnost, takt, všechno v háji. Povýšeno na princip je ukazování prstem, rozum nemá šanci samostatné myšlenkové činnosti.

Ne, případné glosy si neberu osobně

P. Han 8.10.2021 10:36

Promiňte, prosím, měl jsem a mám dodnes spoustu známých, ale pravidelně s nimi nekončívám v posteli. O té, s kterou v posteli bývám, se nevyjadřuji jako o známé. Ovšem pro vás a pro havlisty platí ono plzákovské "zatloukat, zatloukat a zatloukat". Ať jde o rádoby dokument...

A. Ová 8.10.2021 10:40

Já jsem všelidlista, to si vyprošuju a vy až se svou milenkou rozpoutáte třetí světovou, tak se do historie určitě dostanete. OBA!

P. Han 8.10.2021 10:49

He? 8-o

A. Ová 8.10.2021 11:06

historii je třeba o něco opřít

P. Han 8.10.2021 11:18

Tak. Jako o vymazání Slánského a Clementise. Nebo Jitky Vodňanské.

A. Ová 8.10.2021 11:27

a tím se dostáváme k mému prvnímu příspěvku, níže