16.5.2024 | Svátek má Přemysl


M. Mařák 13.4.2024 9:38

Přirozeně, stará generace z dob před internetem. Teď je již všechno úplně jinak a šoubyznys funguje zcela jinak, než tomu bylo před třiceti lety. A s nástupem UI, hologramů a tak, se všechno změní ještě více. Kvalitativní a nikoli kvantitativní změna to bude, řečeno marxisticky, abyste rozuměl tomu, co mám na mysli.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Wágner 16.4.2024 9:33

OpenAI používá generativní AI k vytváření originálního obsahu. A v případě umělou inteligencí generovaného filmu veřejnosti již předložila náhled „aby měla představu o tom, jaké možnosti umělé inteligence jsou na obzoru“. Tedy filmové záběry, jejichž výroba je dnes drahá a časově náročná, by se mohly stát levné a okamžitě dostupné. Neboť to, co platí pro text, začalo platit i pro zvuk, video a jakýkoli jiný druh reprezentativního artefaktu. Řada filmařů již běžně používá umělou inteligencí generovaných filmových melodií, ale i nejrůznějších zvukových efektů, potřebných do filmu. A vývojáři dokonce hovoří o tom, že každý s uměleckým viděním může vložit několik zásadních nápadů do počítače a stisknutím tlačítka pak vytvořit svůj celovečerní film, připravený ke streamování a sdílení. Přičemž téměř dokonalý robotický překlad vokálů a pohybu rtů již nabízí autentičtější zážitek než dabing. Každý film tak bude možné bez problémů sledovat v každém jazyce a nové filmy by se tak mohly brzy nabízet publiku čítajícímu 8 miliard lidí.;-)

J. Kadleček 15.4.2024 18:44

Přesně tak! Zkusil jsem Suno se zadáním, aby vznikla bluesová skladba a text se věnoval názvu naší kapely, poněkud excentrickému - “DDT and the Flies”. Výsledek (hudba i text) vynikajicí!

M. Kocián 15.4.2024 16:30

Myslím, že hodnota díla AI a vytvořeného člověkem se k sobě bude mít stejně jako hodnota umělého a přírodního diamantu nebo perly. AI asi zvládne řemeslo, takže bude moci tvořit otravné melodie pro nákupní střediska a jiná podobná místa, která tím konečně vypálí rybník organizacím, jako je OSA.

P. Kubáč 15.4.2024 14:33

To co zmínil pan Kechlibar v posledním odstavci - to jest, že robot na utírání zadků seniorům ve špitále ještě dlouho nebude - je "Moravcův paradox" - pojmenovaný podle rakousko-amerického experta na AI Hanse Moravce, který si všiml, že tzv "mentální práce" umělci, doktoři, advokáti - je pro počítače daleko méně náročná, než zrak, sluch, pohyb - typické "výpočty" snadné (až pod hranici našeho vnímání) pro živé tvory.....

Více méně se podívejte na ta pracovní místa, kam se lidi nehrnou, protože to je skutečná a často i těžká práce - to jsou přesně ta místa, která nám umělá inteligence ještě na dlouhou dobu nechá, protože generovat písničky ve 100 tunové a 3o MegaWattové serverové farmě jde, ale uklízet 100 tunovou serverovou farmou jinou 100 tunovou serverovou farmou - nejde - na to potřebujete 5 uklízeček, která každá má 1,5 kilový mozek 220 kostí a 650 svalů.

Přitom paradoxně ten 1,5 kilový mozek by tu 100 tunovou serverovou farmu hravě strčil do kapsy, kdyby se - jako ty počítače - věnoval jen jediné věci a šlo jej mnoha-gigabitovou rychlostí připojit do Internetu.....

L. Písařík 15.4.2024 7:45

Mýlíte se, AI je schopna namalovat jednoduchý obrázek - není taková činnost tvůrčí?

L. Písařík 15.4.2024 7:35

.....jahody....

L. Písařík 15.4.2024 7:34

Lepší jsou jen Jahdy mražený v ilegalitu balený

L. Písařík 15.4.2024 7:33

Nádherná ukázka toho, že ani AI neudělá z podprůměrné zpěvačky průměrnou. V nahrávce není zpěvačku moc slyšet natož rozumět tomu, co zpívá. Holt, komu není shůry dáno, ani ejajka nepomůže. A navíc ta dunivá, přehlušující hudba, která má zřejmě zamaskovat zpěvácké nedostatky. Pamatujete na Bartošovou, Vondáčkovou, Veselou, Olmerovou a další skutečné hvězdy popu?

A. Blok 14.4.2024 18:07

Já znám jen: "Naše staré hodiny...bijí čtyři hodiny". AI ještě pár desítek let nebude o moc lepší;-D.

J. Cervenka 14.4.2024 15:15

bude to kovbojka az přijde Artificial General Intelligence (AGI) tak ze 3-5 let. AI bude schopna myslet jako clovek. Tedy - bude schopna delat skutečne umění??

L. Kuča 14.4.2024 13:19

S tím uznáváním NZ koradrtálci je to fakt pikantní. Na jednu stranu v té jejich zelené knize najdeme pasáž, že "Injeel" - tedy evangelium, je pro křesťany, Alláh jim jej přece dal, ale oni, nadlidi mají vyšší zjevení.;-D;-D;-D Pak má ale Alláh vážné problémy s vlastní osobností, neboť nejenže si jednotlivá tvrzení mezi NZ a Qur'anem odporují, ale především celková zvěst je jaksi o něčem jiném a její finální vyznění si zcela protiřečí. (Mezi NZ a hebrejskými Písmy tento konflikt není.) Navíc ručníkáři s oblibou tvrdí, že jiné knihy než ta jejich jsou zkorumpované a textově zkreslené (co na tom, že existuje X verzí - ne překladů, koranických textových verzí!) od doby svého vzniku. Ale Islám vznikl nejdřív v 7. století, spíš později, v době kdy již byl NZ mnohokrát opsán a rozšířen. Takže nějaké významné změny by tam musely být nějak zázračně vneseny na stejných místech textu v mnoha zemích světa. Fakt pravděpodobné. A pokud by tam ty změny byly před sepsáním Qur'anu, tak o nich Alláh ani nepípnul, a tvrdil, že se křesťané mají NZ řídit. Fakt hajzl. Jelikož oni ale mají korandrtálci ve zdrcující většině tu zelenou knihu jen jako předmět na sběr šedého prachu, a pokud už se jej už učí (vesměs bezmyšlenkovitým memorováním, neuvažují o tom), tak je vůbec nenapadne, že ten vševědoucí Alláh doporučuje ke čtení text, který Qur'an vyvrací, ba dokonce text který údajně on sám dal, ale platí, přestože je znehodnocený. Fakt zábavné. Pokud se chcete pobavit, tak můžete na YT sledovat toho jejich hlásného troubu Zakira Naika, popřípadě naopak Davida Wooda, který si z nich dělá bohapustou ( ! ). Nebo některá videa od jistého Iránce, který si říká Nabi Asli, též poučná stran "náboženství míru".

P. Diviš 14.4.2024 12:39

Mně zajímá spíš praxe, než teorie před více, než tisíci lety.

L. Kuča 14.4.2024 12:38

Pokud by ale zanikl veškerý lidský trénink a praktické vzdělávání v jakékoliv kreativní oblasti, ať už umělecké nebo vědecké (prostě proto, že si všechno najdeme/vytvoříme na netu), hrozila by nám jakási všeobecná asiatizace. Totiž, že dle předchozích vzorů se jen bude zdokonalovat a zdokonalovat to stávající a utlumí se vznik všeho revolučního, neodvozeného od navyklého způsobu myšlení, ba přímo mu odporujícího. Lidé, kteří by takto byli schopni tvořit, byť je to promile populace, budou sice existovat dál, ale nejspíše jim bude chybět praktická průprava právě na tom "již známém". Ale nemalujmež čerta na zeď, třeba nás následný vývoj všechny překvapí.

V. Kučer 14.4.2024 9:49

Podobně tvořil i Alexandre Dumas, některé texty v jeho románech mu psali pomocníci.

P. Hatina 14.4.2024 9:37

Mimochodem, přesně tohle AI dělá, respektive dělat může.

AI je totiž založená na analýze velkého množství dat. Čili - už na nich si tu vazbu udělat může, protože už u nich si rovněž může dohledat, jak byly správné/úspěšně?

ty konkrétní sady s daty byly.

To je právě ten proces učení -nad daty, který je ale - pro AI mnohem rychlejší.

Zatímco dělat to se zpětnou vazbou na svém výtvoru? Jak dlouho asi v reálném světě trvá, než se prověří úspěšnost nějakého vytvořeného díla? Týdny, měsíce? Na to AI asi čekat nemůže

J. Roškota 14.4.2024 7:15

Nemusíme hned chtít po "AI" automatech aby za nás vytvářely umělecká díla. Nedílnou součástí psaní básní je kontrola rýmu, při psaní hudby je největší objem práce sestavení jednotlivých nástrojů tak aby výsledné dílo nekulhalo, autoři knih musí bedlivě sledovat harmonogram, logiku celého příběhu, malíři stráví spoustu času malováním pozadí. (omlouvám se za nepřesnosti jistě jsou pro uvedené činnosti odborné termíny které ale neznám). S tím vším může "AI" pomoci aniž by zasahovala do vlastního tvůrčího procesu. Nakonec úspěšní renesanční umělci vytvářeli celé dílny učedníků. kteří právě takovouto rutinu dělali za svého mistra, který se pak mohl věnovat vlastním uměleckým záměrům.

J. Roškota 14.4.2024 7:06

Nějak mám pocit, že se stále ve věci AI dopouštíme omylu. To co pan autor popisuje je, podle mého, stroj vytvořený s pomocí AI. Chybí mi tam totiž základní funkce AI a tou je automatická zpětná vazba, učení se z vlastních chyb. Umělá inteligence by měla být schopna sledovat výsledky své činnosti a podle úspěšnosti opravovat svoje postupy až dokud nedosáhne uspokojivých výstupů. To co popisuje pan autor je vysoce pokročilá "cirkusová produkce" už odladěného algoritmu.

M. Mařák 13.4.2024 21:09

Muzikanti po nástupu internetu to už mají mnohem těžší, protože lidi přestali kupovat hudební nosiče a zvykli si na to, že hudba je zadarmo na netu. V dnešní době se dá v podstatě vydělávat jen díky koncertním šňůrám, nebo to dělat lokálně pro zábavu. Ti, co mají jméno z minulosti před internetem, to ještě v klidu dojedou, pro nové generace je však mnohem složitější vůbec nějak prorazit. No a umělá inteligence to dorazí úplně, řekl bych.

Ale v pohodě, z muzikantů se zase stanou potulní šumaři s prázdnými kapsami jako kdysi a éra hudebních hvězd, jak jsme ji znali v minulém století, pomalu skončí. Šoubyznys občas do nějakého pop projektu nacpe prachy, ale přes devadesát procent lidí z branže skončí, nebo to bude dělat jen z lásky k věci a pro zábavu.

Tak nějak to vidím a myslím si, že je to reálný pohled na věc.

V. Mokrý 13.4.2024 15:59

Takže si nakonec rozumíme.

F. Pavelka 13.4.2024 15:26

Internet a MP3 vrátily muzikanty ze studií zpět na pódia, Oi! Řekl bych, že AI tohle jen posílí.

M. Mařák 13.4.2024 15:17

O obléhání a pádu Allesie jsem už song udělal. Je trochu patetický, ale Vercingetorix je tady součástí národního mýtu, takže to tak nevadí, řekl bych:

https://m.youtube.com/watch?v=23egP7u_WC4

M. Mařák 13.4.2024 15:12

To si nemyslím, to vím a tvrdím stejně jako třeba svatý papež Jan Pavel II, mimo jiné. Stačí se trochu dovzdělat a budete to vědět také.

A uvítal bych, kdybyste mně přestal tykat, kozy jsme spolu nepásli, nebo co.

M. Mařák 13.4.2024 15:09

Ale proč ne, s tímto Vaším postojem nemám problém.

V. Mokrý 13.4.2024 13:12

Lepší týpek,

než mnohý umělec současnosti.

V. Mokrý 13.4.2024 13:10

No, když myslíš.

M. Pivoda 13.4.2024 13:04

Sledoval jsem včera ČT2 film o Juliovi Césarovi, který díky technologické převaze a geniálním vojenským tahům Julia Césara porazil asi 6ti násobnou převahu vzpurných Galů. Vzpurnost Galů prý rozzuřila římské vojáky natolik, že když konečně vtrhli do obléhaného města zabíjeli prý cokoliv živého. Římané byli prý touhou po pomstě tak posedlí, že zapomněli na obvyklé vojenské drancování.

K tomu vybíjení všech Galů ve městě by se náramně hodila kvílivá hudba skladatele M. Mařáka. I bez AI.

M. Pivoda 13.4.2024 12:43

Stanislav Lem byl spisovatel. Měl tedy relativně blízko k básníkům, nikoliv k vojákům.

Realita je taková, že prioritu mají vždy zájmy vojenské, nikoliv umělecké. Lze to poznat i dle státního rozpočtu pro armádu a srovnat ho s rozpočtem pro umělce.

K přežití jsou mnohem důležitější drony řízené AI, než poezie. Cituji z článku: "Ach, jistě: umělecká originalita zatím nic moc. Žádný Mozart se z toho nevylíhnul ..."

Samozřejmě uznávám, že pokud se snad někde trefí AI-cílený dron, bude s tomu určitě hodit kvílivá hudba skladatele M. Mařáka.

M. Mařák 13.4.2024 12:21

Ani ježíšismus, řekl bych, orientální náplava ze stejného zdroje.

M. Mařák 13.4.2024 12:19

No vždyť o nich píši, týpci, kteří se proslavili před nástupem internetu a před změnou situace.

V. Mokrý 13.4.2024 12:09

Korán/mohamedáni nepatří do Evropy/euroatlantického regionu už proto, že lidská práva v podání jmenovaných, jsou pro ně cár papíru - šária má u nich přednost !