23.5.2024 | Svátek má Vladimír


Diskuse k článku

KORONAVIRUS: Epidemie, letní verze

Není to tak dlouho a uvažovalo se, zda bude graf ekonomického zotavení vypadat jako písmeno U nebo dokonce V. Uplynulo pár týdnů, o zotavení není ani řeči a graf připomínající písmena z konce abecedy se týká průběhu koronavirové nákazy.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Svoboda 25.7.2020 9:30

Stát nemá čas udělat vám vyšetření, protože fízluje, kde couráte. Tohle píšete komu?

Pěkný den.

J. Svoboda 25.7.2020 9:26

Co jste vyvrátil na rozporu "k nule" a nárůstu nákupů o 1000%? Jedno z toho neplatí a ty nárůsty prodejů to nejsou.

Pěkný den.

P. Hatina 25.7.2020 9:11

Ale vůbec ne.."..Ochota veřejnosti přijímat restrikce klesá k nule".", Jenomže současně ochota všech "angažovaných" (nebo jak je označit) ty restrikce u všech ostatních vymahat (nebo i udávat) hned jak budou státem vyhlášeny, naopak opět stoupne k maximu. Jaksi se připravte, že pokud ta rouška bude (ve Vaší lokalitě) povinná, nepustí Vás do obchodu, do MHD , do lékárny, do čekárny, ani na úřad.. Pak budete sám plakat že jste si tu roušku včas nekoupil..

P. Hatina 25.7.2020 9:03

Víte, ještě jedno vysvětlení. Aplikace e-rouška nefunguje, protože při tomto stavu šíření epidemie nemá smysl.

Byl to prostě chybný předpoklad, jak se bude covid mezi lidmi šířit. Že se "prostě nějako náhodou setkají" na ulici, v obchodě, metr od sebe..V nějakém, nízkém počtu případů jak správně píšete 0,025% rizikových kontaktů. Což by bylo bezva -a pak by to fungovalo,

Jenže - teď se ukázalo, že se ta nemoc šíří jinak, masově v hromadných akcí. Odhadem stovky horníků v dole (ti asi smarty do šachty nenosí), celé sportovní manšafty, hromadné mejdany v hospodách, masové kulturní akce, celé dětské tábory. Už tím jsou lokální zdroje hygieniků zahlcené, a nedá se to ukočírovat. A doporučovat jim aby ještě navíc dohledávaly další kvanta (pouze potenciálních..) kontaktů přes několik mobilních apek, a ty rovněž posílaly do karantény, zajištovaly jim testy? To se pak ta jejich práce zpomalí, že už to nebudou zvládat vůbec...Ale výsledek bude stejně špatný..

J. Svoboda 25.7.2020 9:02

Epidemie není a nic na tom nezmění ani 1300 nakažených horníků ;-D

Pěkný den.

J. Svoboda 25.7.2020 8:59

Požadavky na nákup roušek v ešopech během jednoho dne stoupl na 1000%, ale Neff ví nabeton, že "Ochota veřejnosti přijímat restrikce klesá k nule".

Alternativní pravda podle Astona Rv

Pěkný den.

P. Hatina 25.7.2020 8:46

Dost dobře nechápu proč (by) hygienici odmítali zadávat data o konkrétních nakažených do e-roušky, pokud jak psáno níže, do Covid19 z Mapy.cz je snad zadávají? To je nějaké divné, ne?

D. Stys 25.7.2020 6:17

Chytrou karanténu lidi akceptovali spontánně stejně jako roušky. Jmenuje se aplikace Covid na mapy.cz. Viz výše, funguje dobře a důvěryhodně. Nebylo třeba nic nikomu vnucovat. Jenže, na potvoru, výsledky z téhle aplikace ukazují, že epidemie nejen není, ale nikdy ani nebyla. Toho se politici bojí, že jim někdo pomocí e-roušky dokáže, že pomoc žvanění o epidemii skrývají jiné úmysly.

D. Stys 25.7.2020 6:13

e-rouška nefunguje, hygienici do ni odmítali zadávat data a tak se soukromníci stáhli. To je úplně stejné jako ochota nosit roušky: Na začátku se zapojil celá veřejnost, teď, poté co se ukázalo, že se žádná vysoká smrtelnost nekoná a že údaje jsou navíc pochybné, opožděné a kdoví, jestli ne tendenční, nemaá nikdo chuť se nechat omezovat.

Mimochodem aplikace Covid na Mapy.cz funguje, má jí 1,5 mil lidí. Ukázala 250 mil. setkání a z nich 60 tis. rizikových, tedy 0,025% . To celkem odpovídá údaji, že celkem prokázaně onemocnělo z našich 10 milionů obyvatel 14 000, to jest 0,14%. Pokud se tito lidé více-méně drželi v karanténě a s nikým se moc nepotkávali, bylo rizikových setkání tím méně. Přesně 5,6x méně. Tomu se dá velmi dobře důvěřovat.

Epidemie není, možná na začátku byla určitá vlna akutních případů, ale mezitím se celá populace promořila a slizniční imunita už nemoc zvládá. Když se někde objeví někdo s těžším průběhem, ti, kdo ho potkali, po jistou dobu ještě v nose nějaký virus mají, ale nijak je to neohrožuje. Choďte bez masky do přírody a jezte střídmě vyváženou stravu. Vsaďte se, že do dovou let vzroste skokově průměrná doba dožití.

P. Hatina 25.7.2020 3:58

Jen bych si dovolil reagovat na onen závěr".. Většina "přestárlých jedinců" - a znám jich spoustu " jsou mimořádně aktivní, dokáží se o sebe postarat a nabídky přesunu do domova důchodců odmítají.

V těch domovech jsou umístění "nemohoucí přestárlí", kteří se o sebe už postarat nedokáží - a potřebují celodenní trvalou kontrolu a péči. A tu už jim ani jejich přibuzní zajistit doma nedokáží, pokud mají být současně ekonomický činní, ba dokonce se k tomu starat a vychovávat vlastní děti. Takže proto..

Tedy, včetně těch opatření v souvislosti s koro, tím se to ještě násobí...

P. Hatina 25.7.2020 3:44

Bohužel, onen příklad v závěru ukázal v čem je ten hlavní problém. Ano, ".. asi tak, jako veřejnost přijímala ve dvacátých létech světelnou signalizaci na křižovatkách ".. Ty reakce veřejnosti (by) se zlepšily, protože řidiči pochopili, že ty semafory na křižovatkách jim pomáhají a jim samým dokonce (pokud jsou správně nastaveny) mohou umožnit plynulejší jízdu. Voalá...

Pokud by se tedy k těm semaforům nepřidaly další stovky a tisíce dalších omezení, předpisů, zákazů, často zbytečných dopravních značek a k tomu ještě kvanta policajtů, kteří stojí u silnic a ihned penalizují za každý i minimální přestupek.. (btw, co mne napadá, když se ty semafory poprvé zaváděly, byly už povinné řidičáky "?

Což je ale bohužel to co hrozí oné "chytré karanténě" s aplikacemi typu e-Rouška. Jak si doufám, každý vzpomene (a pokud si nevzpomínají ani novináři, jejich velká chyba), původně se navrhovalo, že pouze upozorní majitele mobilu, že se setkal před pár dny s nakaženým - ať se sám "zařídí (podle toho, zda má sám přiznaky, sám se poradí se svým lékařem, dobrovolně omezí své jkontakty .) Dneska je to tak, že ti informace dostane jako první soudruh stát -a co udělá? Světě div se, okamžitě zavře člověka do (domáci) karantény..S tím, že případný test se udělá až někdy potom, a výsledek mu oznámí až budou mít "státní zaměstnanci" čas..No a samozřejmě, když už tu "apku" stát mít bude (pokud možno povinně) tak další její využití pro kontrolu občana státem a okamžitou penalizaci za cokoliv, jde zařídit velice snadno...

J. Hausner 25.7.2020 1:41

Je mi 75, takže jsem potencionální oběť. Promořování považuji za nejefektivnější přístup k řešení této i pozdějších krizí. Stejně si už další koronavirové ekonomické katastrofy nemůžeme dovolit! Armáda přestárlých jedinců má možná morální právo na specielní zacházení v "domovech důchodců". Stejně už jsou tam "uklizeni" svými příbuznými.

Z. Koutecký 25.7.2020 1:22

Vážený pane Neffe, tzv. chytrá karanténa samozřejmě dobře funguje, ovšem na Taiwanu. To, co se tu vydává za "chytrou karanténu" je jen ubohé nedochůdče té taiwanské. Nic jiného by se tu v EU totiž žádný politik ani neodvážil zavést. A asi ani nikde jinde na Západě. Semafory už asi moc nepomůžou, stejně jako jiná upozornění. A pokud jde o tu vakcínu, tak normálně vývoj takové vakcíny s dobře odzkoušenou účinností a bezpečností trvá od nalezení slibného preparátu do uvedení na trh cca 4 roky. Preparát, u něhož k tomu dojde za rok, rok a půl, bude jistě opatřen mnoha stránkami upozornění na jeho možné vedlejší účinky a naopak na omezení účinnosti, aby se výrobce kryl proti možným žalobám, ale nechat si to píchnout bude vyžadovat dost odvahy. Než se ta vakcína k nám však dostane, možná někdy v květnu příští rok, jak doufá pan Prymula, tak bych se vsadil, že ty nemocnice se nám zase začnou plnit. USA a některé další státy jsou dost názorným příkladem. Ti, co mají málo výraznou nebo bezpříznakovou "tichou infekci" jsou zdatnými roznašeči covidu, což se ukázalo výrazně zejména u horníků v Severomoravském kraji. Máte nepochybně pravdu v tom, že covid nás sám od sebe neopustí.