24.5.2024 | Svátek má Jana


Diskuse k článku

KONEC SVĚTA: Poslední generace

Pokud se neudělá něco zásadního proti dosavadním trendům, jsme poslední generací. Další už nepřijdou, protože nastane konec světa. Nechceme být poslední generací, proto musíme burcovat.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Zídek 22.9.2023 10:00

No, a jsme v něm zpátky !

P. Vychodil 22.9.2023 10:40

socialismus per se jako takový nikdy neexistoval, nikde na světě, pokud se na to díváme z ekonomické stránky. Ekonomicky to "socialismus" "dotáhnul" státní kapitalismus. (údajně Lenin před smrtí přiznal neúspěch).

Na Číně vidíme, že se snaží (a vypadá celkem úspěšně) kombinovat státní kapitalismus s privátním.

J. Anděl 22.9.2023 10:48

Na život v Číně moc nevidíme a nejsem si jistý, jak měřit úspěch.

A jestli nikdy neexistoval. To je těžký. Socialismus je myšlenkový koncept.

V realitě se málokterý koncept podaří zrealizovat stoprocentně, kor když k tomu potřebujete spolupráci miliónu lidí.

Přesto nemám problém to, co tu bylo, "socialismem" nazývat.

P. Vychodil 22.9.2023 11:03

ano, tato éra se tak nazývá. Komentuji to z ekonomického pohledu. To hlavní "veřejné, společné, kolektivní vlastnictví prostředků" a s tím související kolektivní rozhodování, k tomu se nikdo ani nepřiblížil. Ekonomicky byl všude socialismus státním kapitalismem, plus některé dobré i špatné části této ideologie navrch. Z těch dobrých mě napadá sociální péče...

R. Langer 22.9.2023 11:52

Nesmysl, socialismus naopak existuje reálně po celé EU. :-P

P. Vychodil 22.9.2023 12:30

Ekonomicky měl socialismus jako první vlastnost veřejné nebo kolektivní vlastnictví průmyslu, atd, atd a s tím spojené kolektivní rozhodování. Ve skutečnosti to byl státní kapitalismus, tedy všechny prostředky byly vlastněny, ovládány, řízeny státem a jeho státním aparátem.

Dnes jsme ještě dále, prostředky jsou vlastněny nadnárodním kapitálem, na vrcholu vlastnické pyramidy najdeme asi Blackrock.

Ale opakuji, to je ekonomický pohled.

Samozřejmě, dnes žijeme v tuhém socialismu ve smyslu, jak socialismus vnímáme, tzn, centrální řízení. Přičemž i to je nepřesné, socialismus měl ve vínku centrální plánování, ale kolektivní rozhodování. Nicméně směřujeme do systému globální (nad)vlády, pro tento systém tuším zatím neexistuje ustálené slovo.

R. Langer 22.9.2023 11:51

To byl komunismus, tedy - jeho první fáze. ;-)

J. Anděl 22.9.2023 11:58

Ano, první fáze komunismu.

Do školy jsem chodil v sedmdesátých letech a ještě jsme se o tom učili. V sedmdesátých, třicet let po válce.

A nedokážu už si vzpomenout na detaily, ale pamatuju si pocit zklamání, že to nezažijeme ještě za svého života.

To bylo nicméně ještě daleko před pubertou. A pak už jsem měl jiné starosti.

:-)

R. Langer 22.9.2023 17:47

Já si tyhle detaily pamatuji velmi dobře. Bohužel. Zato ostatní kolem mě jako by prodělali lobotomii. :-/

J. Moravec 22.9.2023 9:06

Pan Jakl asi neví, že pokrok nezastaví. Konec našeho světa určitě přijde. To vědí všichni. Pokrok nezastaví ani ti co se snaží něco změnit k obrazu svému, natož pak něčemu zabránit zabránit.

V. Povolný 22.9.2023 9:39

Nemyslím, že pan Jakl chce zastavovat prokrok. Spíš se zamýšlí nad tím, co toto slovo v dnešní době znamená a jestli nás to skutečně posouvá dopředu, nebo jestli to z nastupujících generací spíš vychovává stádo nemyslících a neurotických ovcí. Existují principy, které jsou staletími prověřené a fungují. Zavrhnutí těchto principů a jejich nahrazení něčím neodzkoušeným a podléhajícím momentálním ideologiím sotva může vést k něčemu fungujícímu a pro lidstvo prospěšnému. A o tomto je Jaklův článek, což jste evidentně nepochopil.

P. Vychodil 22.9.2023 11:29

R^

J. Moravec 24.9.2023 8:20

Které principy máte na mysli? Ty křesťanské, židovské, muslimské, ... ?

Kdyby lidstvo setrvávalo na odzkoušených principech mohli jsme dnes žít v jeskyních. Pokrok lidstva vždy provázely a budou provázet slepé cesty.

Mluví z Vás, tak jako z pana Jakla, nostalgie a smutek, průvodní to jev stáří. Každý tomu někdy podlehne. Jako mladí jsme měli zcela jiné starosti.

M. Těhanová 22.9.2023 13:44

Tomu všeobecnému zaostávání ve všem, hlavně v myšlení, říkáte pokrok. No to jste šťastný člověk, že si nepřipouštíte realitu. Samozřejmě se to netýká technologického pokroku, ten existuje.

R. Langer 22.9.2023 17:48

A v čem konkrétně zaostáváte? 8-o

M. Těhanová 22.9.2023 18:29

Já nezaostávám, ale vidím to kolem sebe. Taky se zajímám, co se vnuci ve škole učí, jakou to má úroveň a někdy nevěřím vlastním očím, co tam jsou za stupidity.

J. Matěna 22.9.2023 9:02

Je pravda, že starší generace si vždycky takto zoufaly. Takže první půlka článku je jako dělaná pro to, aby si to Jaklobijci dneska užili.

Jenže ta druhá půlka bohužel stojí na faktech. Potvrdí učitelé už od mateřských škol. Dětí se zmrzačenou duší zásadně přibývá. Že by telefony u tak malých dětí, to sotva. Spíše rozpad rodiny, navíc už ve druhé - třetí generaci, bych řekl. Stále platí, že člověk "vzniká" během prvních pár let života. Pak už se s tím nic moc neudělá.

D. Polanský 22.9.2023 8:53

Nebyl bych tak pesimistický. Jak si člověk začne namlouvat, že je posledný klasický kovboj, určitě za tím něco je. Mladí cestují po světě, studují v jiných zemích, pracují tam, znají cizí jazyky takže zase mají jiné možnosti porovnávat než my kdysi. Nemluvě o těsnějším propojení světa lidí.

J. Anděl 22.9.2023 8:44

Ta myšlenka a využití obrazu "poslední generace" jsou relativně vtipné. Ale bohužel jsem si během čtení furt musel říkat - ale vždyť moje děti a jejich kamarádi čtou. Myslím knížky. Fakt. Ty papírový a tlustý. A dokonce vycházejí furt nové. A ti mladí se setkávají. Přemýšlejí. Dokážou vyjádřit myšlenku...

Tak pro mě bylo trochu těžké a čím dál těžší prokousat se do druhé půlky článku, ve které přijde na řadu statistika, a do té chvíle už dávno pocit pobavení nad tím vtipným obrazem zmizel. Zůstal jen pocit povinnosti, že bych to měl dočíst, než budu reagovat. A tentokrát i pocit, že je pan Jakl trochu nafoukanej. Což tak často nemívám, o to větší škoda.

Pak tedy přišly ty dva odstavce, které byly zajímavé, a prásk. Jsme poslední generace, která má opravdovou starost o své blízké.

Au.

Dneska fakt blbý, pane Jakle. Sorry.

T. Hraj 22.9.2023 9:03

Ano, i moje děti čtou knížky a baví se s kamarády z masa a kostí a mobil pro ně není drogou (už ;-D).

Trendy jsou ale jiné. Zmiňovaný J. Haidth intenzívně studuje vliv života on-line (a hlavně sociálních sítí) na teenagery a děti a říká, že některé patologie jsou dost zjevné. Zranitelné jsou prý především dívky, které řeší hlavně vztahy a společenský statut (kluci "naštěstí" spíš hrajou on-line hry). Sociální sítě jakoukoli společenskou "chybu" trestají velmi tvrdě, okamžitě a navíc nepřetržitě. Když se dříve spikly 2 kamarádky proti třetí, tak ta šla v pátek domů, přes víkend od nich měla pokoj. Dnes od nich nemá pokoj ani vteřinu. A kdo řekne, že ty sociální sítě ta dívka nemusí sledovat, neví nic o životě dětí v současnosti.

Celý internet včetně sociálních sítí v dlani v kteroukoli sekundu dne je něco tak revolučního, že lze dnes opravdu těžko říci, jak budou vypadat lidé (a společnost), kteří v tom vyrostli.

J. Anděl 22.9.2023 9:24

Ano. Proto mi přišly v článku zajímavé ty "dva odstavce" (uvozovky protože nevím teď přesně, jestli byly dva).

A uvědomuju si, že dopad na proměnu podoby lidského světa je radikální. Natolik, že si uvědomuju, že tím končí svět "nadvlády bílého heterosexuálního muže" (což je ode mě hlavně rýpnutí do pana Jakla spíš než způsob, kterým bych to běžně nazýval :-)) tak, jak jsme ho znali, a není síly (politické resp. volní), která by tu změnu mohla zastavit.

Lze jí jen různě směřovat. A i to velmi omezeně.

P. Kubáč 22.9.2023 8:38

Nedávno jsme sledoval v autobuse mladou osobu nejasného genderu - zmalovanou jak na travesti-show - jak si v mobilu prohlíží obrázky jiných osob - stejně zmalovaných.

A přitom jsem se nemohl ubránit myšlence - taky jsme zamlada připadali starým jako politováníhodný omyl evoluce?

R. Langer 22.9.2023 11:53

Samozřejmě že ano, vy máničky! ;-D

J. Jurax 22.9.2023 23:41

:-))) a bigbíťáci ...

F. Navrátil 22.9.2023 8:37

Po poslední generaci přijde Matrix? Mohl by přijít. Ale v historii Země bylo tolik katastrof a zvratů, že si příroda opět obnoví rovnováhu.

J. Lukavsky 22.9.2023 7:59

"jde o jistou marketingovou zkratku, o nadsázku, o symboliku" no problém je, že řada lidí to bere vážně. Kdysi někdo předpověděl konec světa... a někteří rolníci nezaseli, protože proč? No když Guttenberk vynalezl knihtisk tak to byl také naprostý zlom ve společnosti. Kdokoli si mohl koupit knihu a nemusel si všechno pamatovat. Kniha na pergamenu byla jmění to neměl každý. Internet také zásadně změnil komunikaci a dneska si nahledám informaci o skoro čemkoli během pár sekund. No řekl bych, že Poslední generace má smůlu, po ní přijde další, pak další... J.L. end

P. Kubáč 22.9.2023 8:40

Ještě 20 let a internet bude plný bábolů, které si vzájemně ukradly umělé inteligence - běda tomu, kdo takové informace použije.

R. Langer 22.9.2023 11:55

Nebudou se nijak lišit od jakýchkoliv dnešních blábolů. ;-D

F. Brnušák 22.9.2023 9:30

" dneska si nahledám informaci o skoro čemkoli během pár sekund"

tohle je takova iluze jak to bude fungovat z dob kdy Internet zacinal. Vseobecne informace se daji najit, ale dost casto jsou to informace relativne povrchni. Pokud clovek hleda nejakou konkretni informaci technickeho razu, tak najednou zjistuje, ze tech informaci je docela malo. Celkove informace nahrazuji pocity. I wikipedie mi pripada, ze dost upada a temeta, ktera si pamatuji, ze byla docela podrobne rozepsana jsou dnes nahrazena jen nejakym obecnym popisem, mozna se mi to zda, ale prijde mi, ze informacni hodnota internetu klesa a stava se z toho medium podobne televizi.

J. Lukavsky 22.9.2023 10:14

Ano, informace jenom z Internetu jsou povrchní, ale přes hledač je to naprosto perfektní. Google nebo Web of Science jsou naprosto spolehlivé protože vyhledají originální práce, tedy pokud za to nechtějí chechtáky. Když si ale vzpomenu jak jsme v knihovně listovali v referátových časopisech nebo abstraktech... nesrovnatelné. Pokrok je nutno umět užívat, pak slouží. J.L. end