2.4.2023 | Svátek má Erika


Diskuse k článku

KOMUNISTICKÉ ZDRAVOTNICTVÍ: Bídné! Chyběly léky a přístroje

O zdravotní péči v éře rudé totality se často povídají báchorky, ve skutečnosti za moc nestálo. Dokonce se stalo i příčinnou odpudivého a zločinného vydírání státní bezpečností. Pravdu je dobré si připomínat.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Langer 3.12.2022 10:36

Se soudruhem Zieglerem se nic jiného dělat nedá, i když někdy má i pravdu. ;-D

J. Kindl 3.12.2022 8:29

Když jste chtěli do Jugoslavie v bance jste museli zažádat o tzv. devizový příslib. Dostat za československou korunu odpovídající valuty totiž nebylo také nebylo úplně snadné.Žádost o devizový příslib jste museli podat svému zaměstnavateli. To v praxi znamenalo, že vaše žádanka prošla vnitřním kolečkem, kde se musel vyjádřit minimálně funkcionář ROH Když jste dostali kladné hodnocení, byly vaše dokumenty úplné, ale musely jste získat výjezdní doložku. Celé složité kolečko s povolením v zaměstnání se muselo opakovat znovu. Požehnání jste museli získat i od někoho z uličního výboru KSČ a v celé řadě osob stačil jediný hlas, který by se vyjádřil negativně a veškerá snaha byla zastavena. Když jste vyrazil neměl sjte vyhráno. Stačilo, aby někdo anonymní oznámil, že jste prodával zařízení bytu i když to nebyla pravda a vrátili vás.

H. Kotaz 3.12.2022 8:42

R^

J. Dvořák 3.12.2022 7:17

Pane Zieglere, Vy jste musel být dítě prominentního komunisty. Protože nikdo jiný nedokáže na bývalý systém nadávat tak, jako tito převlékači kabátů.;-D;-D;-D

P. Dvořák 3.12.2022 7:24

;-D ;-D ;-D

R. Langer 3.12.2022 6:40

Hm, za kovidu prej u nás taky úplně fšechno chybělo, soudruhu! ;-D

R. Vacek 3.12.2022 6:38

Popisovat, že v chudé zemi je vše horší, než v zemi bohaté, je nudné, to ví každý.

Mnohem zajímavější proto je porovnávat země podobně bohaté, jak v nich je to bohatství rozděleno, jestli má každý nárok na přiměřenou zdravotní péči, nebo jestli existují velké skupiny, které nemají nárok skoro na nic.

A že i v chudých zemích může být zdravotnictví na podstatně lepší úrovni než u těch bohatších, ukazuje třeba Kuba, která může být inspirací pro řadu rozvojových zemí.

R. Langer 3.12.2022 6:42

Proto taky k našim zubařům jezdí celý svět. I s letenkami to vyjde prej dost slušně. Pro dělníka. ;-D

J. Dvořák 3.12.2022 6:34

Ano, autore. Máte pravdu, všechno stálo za prd. I ty prezervativy, protože jinak byste tady asi nebyl.

R. Langer 3.12.2022 6:40

R^ [>-]

J. Černý 3.12.2022 7:50

R^R^

P. Boublíková 3.12.2022 5:45

Ano, komunistické zdravotnictví bylo vesměs bídné a do značné míry to souviselo s existencí železné opony - léky a přístroje západní provenience (včetně úplně jednoduchých, jako jsou glukometry) se k nám zkrátka nedovážely .

Jako příklad bych se zastavila právě u pomůcek pro diabetiky - ti ještě v roce 1990 sepsali petici prezidentu Havlovi, aby se zasadil o dovoz jednorázových injekčních stříkaček. Ano těch, kterých teď každý diabetik nafasuje bez problémů pytel v každé lékárně (ale většina nemocných používá přesnější aplikátory inzulínu) a které se válejí ve křoví, kam je zahazují feťáci. Co se týče glukometrů, jejich dovoz od počátku 90. let skokově prodloužil dobu života diabetiků s autoimunitní cukrovkou - asi o 20 let.

Co fungovalo za totáče dobře byla neonatologie (extrémně nízká novorozenecká úmrtnost už tehdy), pediatrie (zvláště preventivní programy - pravidelné prohlídky dětí a očkování) a medicína pro dorost. Vzdělanost lékařů byla výborná, nekvalita zdravotnictví byla dána skutečně nedostupností zdravotnických materiálů.

Ještě poznámka k transplantačním programům - ani dnes nedostane ledvinu, srdce atd. každý, kdo by tyto orgány potřeboval. Existují pořadníky, čekací listiny, kde se samozřejmě zohledňuje i věk pacienta.

"Bezplatné" zdravotnictví máme, vyjma stomatologie a zkrášlovací plastické chirurgie, máme i dnes. A také se platí z daní - zdravotní pojištění vyjma u státních pojištěnců není nic jiného než daň. Takže pokud chtěl autor článku říct, že bída komunistického zdravotnictví spočívala v tom, že na něj stát dával málo peněz - tak ne, v tom to nebylo. Ona ta železná opona totiž fungovala z obou stran a na vývoz spousta věcí ze západu existovalo embargo

P. Boublíková 3.12.2022 6:53

Musím se poopravit. Autor nepíše o transplantaci ledvin, nýbrž o dialýze. A to je pravda, za totáče bylo dialyzačních přístrojů málo, kdežto dnes je jich dost pro všechny.

Došlo i k takovému absurdnímu případu, že si příbuzní na lékařích vynutili připojení na dialýzu pacientky ve stadiu klinické smrti, aby se rodina mohla s babičkou rozloučit.

P. Hatina 3.12.2022 5:17

Že bych připomenul jednu podstatnou věc, kterou je stále nutné mít na paměti. Totiž, že za socialismu patřilo všechno státu.

Všechny podniky (a tím i zisky z nich) , ale taky všechny nemocnice, zdravotní zařízení, lékárny , které naopak ten stát platil z veřejných peněz - čímž se rozumí, i ze zisků těch všech svých podniků.

Tudíž je naprosto zbytečná úvaha o tom jestli bylo zdravotnictví bezplatné, nebo jinak, byly to prostě státní výdaje - stejně jako řada jiných (na uřady, stavba silnic, nebo třeba tehdá i výstavba nových sídlišt).. Podle nějakého rozpočtu, kde na něco bylo, na něco nebylo. Ani dneska se nezaplatí z peněz na zdravotnictví úplně všechno co by se chtělo. A krom příjmů od zdravotních pojištoven (leč i ty jsou limitované) jezdí vedení z nemocnic žádat o peníze na výdaje navíc, politiky ve vedení státu..Komu se asi říká ve zdravotnitví kulich? ;-D

E. Novotny 3.12.2022 4:38

Nejen, ze ma autor pravdu, ale bylo to jeste horsi.

H. Rybnická 3.12.2022 0:52

Pane autore máte naprosto pravdu. Byli to zločinci, dají se srovnat s nacisty. Možná ještě horší.

P. Kopáček 3.12.2022 0:37

Pane Zieglere, tak vyčkejte, jaké bude zdravotnictví za ZELENÉ totality... To si asi zgustnete - já tady už naštěstí patrně nebudu, ale budu se smát z pekla... :-)

L. Novák 3.12.2022 4:33

Jaké? Budeme žrát bylinky s označením EKO a BIO. :-P

R. Langer 3.12.2022 10:38

Tak tak...

Lépe řečeno, ošetření bude za EKO body... ;-)

M. Šejna 3.12.2022 0:32

Chybí mi informace, zda Zieglerův známý podepsal spolupráci nebo ne. Pokud ano, tak zachránil manželku, ale Ziegler kámoší s estebákem.

A nebo nepodepsal, zachoval se statečně antikomunisticky, jako Ziegler, ale manželka mu umřela.

Život je složitější, než Zieglerovy poučky, které slyšel na politickém školení.

L. Novák 3.12.2022 4:31

Trapný sosanský agitátor Šejna jako obvykle nemá co říct... Rv!!

P. Dvořák 3.12.2022 6:29

Naopak. Mě by také zajímalo, zda se Ziegler s třiatřicetiletým zpožděním bije v hruď za práskače nebo za průkopníka pomalé euthanasie.

P. Han 3.12.2022 7:30

On se za něj nebije v hruď, nýbrž pouze popisuje jeden z tisíců případů, jak to tenkrát fungovalo. Možná jste si jen nevšiml...

M. Šejna 3.12.2022 8:05

Takže podepsal nebo nepodepsal?

P. Dvořák 3.12.2022 9:48

A vy kdybyste chtěl, tak nám ty tisíce .... co tisíce, miliony!!!! případů jistě popíšete. Ale nechcete. ;-D

R. Langer 3.12.2022 6:44

Tak hlavně že tvůj příspěvek je všeříkající, soudruhu! ;-D

K. Křivan 3.12.2022 0:25

Babička byla tehdy (60.léta) hodné nemocná. Doktorům se strkaly stokoruny do kapsy, ... nenápadně, ....

Z. Koutecký 3.12.2022 0:47

To dneska můžete dělat v případech, že to pojišťovna nehradí, docela otevřeně, jenže ty bankovky musí mít více nul.

K. Křivan 3.12.2022 1:04

Žádná pojišťovna nikde na světé nehradí vše, co dokáže farmaceutická industrie vyrobit, a pan doktor předvádět.

Z. Koutecký 3.12.2022 10:33

Jistě, pane Křivane, i ve svobodném světě zdravotní péče závisí všude především na tom, kolik máte k dispozici peněz. Tady nám za bolševika chyběly devizy, teď nám chybí koruny a doktoři. Výsledek je obdobný. Tenkrát jsme měli abonenty SANOPSu, dnes máme neoficiálně "kulichy" a oficiálně poživatele "nadstandardní péče". Taky žádný velký systémový rozdíl. Máme ovšem více možností než tehdy. S nějakým tím milionkem v kapse se můžeme třeba nechat uzdravovat kdekoliv jinde za hranicemi. Naopak ti s prázdnou kapsou mají dnes možnost založit si účet a prosit o příspěvek na sociálních sítích.