14.4.2024 | Svátek má Vincenc


KOMUNISTICKÉ ZDRAVOTNICTVÍ: Bídné! Chyběly léky a přístroje

3.12.2022

O zdravotní péči v éře rudé totality se často povídají báchorky, ve skutečnosti za moc nestálo. Dokonce se stalo i příčinnou odpudivého a zločinného vydírání státní bezpečností. Pravdu je dobré si připomínat.

Za komunistů prý bylo zdravotnictví bezplatné. To je ovšem hloupost, nemůže být bezplatné, někdo jej platit musí. A tak tedy bylo financováno z daní obyvatelstva. Jenomže, také mělo mnohá úskalí. Často chyběly potřebné léky a přístroje. Bývalá lékařka táborské nemocnice mi kdysi vykládala, jak za starých neblahých rudých časů nemocniční delegace vyrazila do Prahy za Lubomírem Štrougalem, aby tedy soudruh premiér zařídil do táborské nemocnice nové EKG, páč to současné se už rozpadá a často nefunguje. On totiž Štrougal je rodákem z Veselí nad Lužnicí, které se nachází v táborském okrese, a tak by nám to soudruh mohl zařídit.

Některé druhy zdravotní péče také byl omezené, například na umělo ledvinu měli nárok pouze lidé do 56 let. Na to byl přímo příkaz tehdejšího ministerstva zdravotnictví. A bez ní člověk umřel. Ano, mohla být udělena výjimka a hádejte kým? Příslušným okresním výborem KSČ. Holt, přední komunistické kádry se takových restrikcí bát nemusely. Navíc měly k dispozici zvláštní zdravotní zařízení SANOPZy určeně jen pro vyvolené, kde samozřejmě byly k dispozici přístroje a léky jinde se nevyskytující.

A pak taková smutná příhoda. Někdy za komančů známému onemocněla manželka. Doktor řekl, že je to beznadějné, poněvadž lék na její nemoc neexistuje. Pak na naléhání známého, že přece musí být nějaká šance, připustil. „Tak jistý lék, který by mohl Vaší ženě pomoci, se vyrábí ve Švýcarsku, můžete tedy zkusit požádat ministerstvo zdravotnictví, aby jej pro Vaši paní dovezlo, ale moc šance Vám nedávám.“ Také ano, ministerstvo nákup léku zamítlo.

Pak ovšem přišli za známý dva pánové ze státní bezpečnosti, což byla tajná komunistická policie, a učinili nabídku. „My víme, že vaše paní je nemocná a mohli bychom pro ni dovoz toho léku ze Švýcarska zařídit. To by nebyl problém. Po vás však za to budeme chtít, abyste nám hlásil, kdyby někdo z vašeho okolí vedl nějaké protisocialistické řeči a podobně.“ Čili staneš se práskačem a udavačem a pak možná Tvoji ženě pomůžeme.

Je jasné, že Rudé právo a další totalitní média o těchto problémech a často i darebáctvích neinformovala. Stále tvrdím, že komunisté byli, jsou a budou jedni z nejhorších zločinců v historii lidstva.