7.5.2024 | Svátek má Stanislav


Diskuse k článku

KOMUNIKACE: Z křivé mysli i křivá slova pocházejí

Lidé křivě myslící totiž jasná a pravdivá slova nepoctivě rozmělňují slovíčkem „ale“ a snaží se tím vyhnout přímé odpovědi anebo zpochybnit obsah řečeného.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
T. Novy 1.9.2022 20:35

Pane Heine, děkuji. Vy citujete bibli, já mám rád Danteho: nejtemnější kouty pekla jsou vyhrazeny těm, kdo v době mravní krize zachovávají neutralitu.

Přeji jim příjemný a ničím nerušené požitek ze sebezpytování vlastních hříchů.

T. Novy 1.9.2022 20:32

Pane Černý, pokud ve vašich příspěvcích stavíte na rovinu agresora i oběť, je tento článek přesně o vás

P. Černý 1.9.2022 21:28

Nesmyslná nálepka uvozená slovíčkem "pokud" namísto "ale" je křivá řeč jako vyšitá. To se na mě nezlobte, pane Nový.

F. Zrcek 1.9.2022 19:08

Jako prostý křesťan se musím zeptat: a co Svatý otec, ten současný? Zda též četl bibli? Aspoň Nový zákon?

T. Novy 1.9.2022 20:36

To není jisté, ale určitě si před spaním pročítá korán a green deal manuál.

M. Moravcová 1.9.2022 12:25

Pokud bude fungovat oboustranná propaganda a jedné se oficiálně povolí prezentovat a druhá se fakticky kriminalizuje, pokud není jednoznačné odpovědi ano-ano, ne-ne ani z oficiálních míst, bude se používat slovo ale. Jako alibismus. Je to v této situaci naprosto normální.

T. Novy 1.9.2022 20:27

Pro vás určitě.

M. Vaněk 1.9.2022 11:22

Ano, křivá mysl pana heina je toho důkazem.

M. Mucha 1.9.2022 19:05

R^

P. Princ 1.9.2022 10:48

Ateista je nálepka, kterou nás, prosté lidi bez dalších přívlastků, označují takzvaně "věřící". Prohlásíte-li se ateistou, takzvaně "věřící" Vám nasadí strawmana. Podle jejich zvrhlé logiky tím dokazujete boží existenci, protože kdyby bůh nebyl, neměl byste se proti čemu vymezovat. Ale to pravděpodobně víte.

V. Kučer 1.9.2022 13:07

Ateisté existovali již v dobách antiky, staří Římané moc věřící nebyli, spíš pověrčiví.

P. Černý 1.9.2022 9:04

Zmínil jste to, nechť to ALE zazní jasně a na rovinu:

Mince, která má jen jednu stranu, je bez pochyby falešná.

Pokud někdo vyřkne slovo rusofil ( nehledě na to, že původní význam toho slova je jiný a nemá s válkou ani s ruským imperialismem mnoho společného), pak je to s největší pravděpodobností rusofob.

Strach z Rusů a z ruské kultury, neni právě tento strach či programový odpor jedním z nejzřetelnějších projevů mentálního a mravniho úpadku, který můžeme v našich končinách pozorovat?

Rozpoutání války je samozřejmě zločin. Ale pokud tento zločin maže všechny zločiny a hříchy zpachane před ním, pak je i velkým darem pro ostatni zločince. Stávají se nevinnými.

P. Černý 1.9.2022 9:17

před ním či po něm

P. Rada 1.9.2022 9:52

Ad "Strach z Rusů a z ruské kultury".

Obavy s této (a nejen této) kultury jsou podle historických zkušeností dlouhodobé, vleklé až krvavé a proto na místě.

Konkrétněji se tamní kulturnost už od roku 1054 staví do protikladu etablováním pravoslavnosti vzhledem ke křestanství západnío typu.

Významnou kulturní rozdílností je v rusku dominantnější patriarchálnost. Dlouhodobě proto daleko dominantněji rozhodují muži s až bezohlednou silovostí. Tento model neústupné moci je v celém průřezu celospolečnosti nejen tolerován ale až obdivován. To co u nás považujeme za krádež až znásilnění - běžný rus toleruje jako projev chrabrosti či mužnosti.

Obdivováni jsou tam tak postupně ti politicky nejexpanzivnější až nejnebezpečněji socializovaní psychopati. Za slabošství je naopak považována změna postoje směrem ke vstřícnosti až kooperativnosti. Milion mrtvých za stalinských čistek tam není dodnes pro mnohé dost vážným mementem.

Problém nedostatečného kompenzování sociální agresivity, který mají jiné národy také, je zde posílen početností (nas mnogo) a novodoběji jadernou hrozbou.

Tvrdím, že zejména nejbližší četností zlomkové, dostatečně soudné okolí, takovouto taky-kulturnost, v úhrnu nutně vnímá jako ohrožení své kulturnosti.

P. Černý 1.9.2022 10:10

Takovou pochoutku by ani pejsek s kočičkou nesvedli. Tu si snězte sám. Já se s vámi přít nehodlám.

Ale díky za ilustraci toho, co jsem napsal.

P. Rada 1.9.2022 10:17

Máte snad výrokem "snězte sám" za to, že můžete žít vně kultury - at už jakékoliv?

P. Černý 1.9.2022 10:45

Žít vně kultury by dnes bylo možná snazší než žít zcela mimo projevy nabubřelé hlouposti. Přesto pochopte či nepochopte, že v tom nemusíme šnorchlovat. To povinné zatím není.

P. Vass 1.9.2022 11:47

Opravdu moc dobře vyjádřená myšlenka. Tleskám, pane. R^

O. Hein 1.9.2022 12:52

Dáváte mým slovům jiný význam a dovozujete z nich dokonce i to, co jsem neřekl.

P. Černý 1.9.2022 13:40

Psal jste, pane Heine, o rusofilech a dokonce o rusofilsky a stalinisticky orientovaných rodinách.

Nejste jediný, kdo tento pojem používá. Proto jsem napsal, co si myslím o těch, kteří to slovo dnes používají ve významu Rus či proRus, rovná se stalinista, zločinec a nepřítel.

Pokud jste to myslel jinak, pak se má úvaha Vašeho textu týká pouze okrajově.

O. Hein 1.9.2022 14:03

Nechci rozvádět diskuzi, ale Putin se provinil nejvíce proti svému národu. Ti nejschopnější Rusové mu totiž utečou za hranice, ti méně schopní zůstanou a budou se bát promluvit, a ti neschopní hlupáci jej budou oslavovat. Naprostá národní tragédie.

P. Černý 1.9.2022 14:41

Válka mezi Rusy a Ukrajinci, to je tragédie pro oba národy. Strašná tragédie. Jenže ta válka už trvá osm let. A pokud chce někdo tvrdit, že začala výhradně vinou Ruska, nestojí to ani mně za další debatu.

Problém je, že počátkem roku byla šance tu válku ukončit. Jednáním. To, že se západní politici o dohodu s Ruskem ani nepokusili, považuji za zločin z jejich strany. Oběťmi toho zločinu jsme teď i my.

Tady nejde o relativizaci ruských zločinů. Nic z toho nesnímá z Ruska vinu za invazi armády na Ukrajinu, za válečné zločiny. Stejně jako nic neomlouvá případné válečné zločiny spáchané ukrajinskou stranou. V ideálním světě by měly být všechny zločiny nezávisle vyšetřeny a potrestány. A hlavně by se jim mělo předcházet.

Politici by měli dělat svoji práci. Pokud je šance předejít ozbrojenému konfliktu jednáním nebo ho ukončit, jsou povinni ji využít. Nebo se o to alespoň upřímně pokusit. Jinak i oni mají na rukou krev a utrpení nevinných

O. Hein 1.9.2022 17:48

Pokud se k diskuzi stavíte apriori takto, opravdu nemá cenu v ní pokračovat. Pokud bychom totiž vznesli konkrétní otázky a požadovali odpovědi ANO-NE, asi by se Vám to nelíbilo. Takže si ponechme každý svůj úhel pohledu.

P. Černý 1.9.2022 21:22

Také bych uměl sestavit spoustu otázek, na které lze požadovat jednoznačně odpovědi:

Byly Minské dohody reálnou cestou k mírovému urovnání občanské války na Donbase? Byly platné? Vzaly na sebe členské země EU, Francie a Německo, svými garancemi závazek usilovat o naplnění těchto dohod? Udělaly v tom směru vůbec nějaké reálné kroky?

Byla mezinárodní dohoda o vojenské neutralitě Ukrajiny včetně případných mezinárodních garancí bezpečnosti ukrajinského státu v rozporu se zájmy většiny obyvatel Ukrajiny? Bylo v zájmu občanů zemi EU a Ukrajiny, že USA a NATO odmítly o této otázce s Ruskem vůbec jednat?

Každý umíme klást triviální otázky, na které všichni známe odpovědi předem. A proto podobné otázky jako rozumní a slušně vychovaní lidé v diskuzi s inteligentními lidmi pokud možno neklademe.

P. Černý 1.9.2022 21:29

jednoznačné

J. Vorlický 1.9.2022 9:01

Škoda, že si pan Hein nenašel více času, aby článek napsal kratší. Ale, to však, nicméně, přesto neznamená, že mne článek nezaujal. Dovolím si tedy pár postřehů.

Dozvídám se, že slovo ale může být použito lidmi křivě myslícími i lidmi moudrými. Podstatnější myslím je, za jakým účelem je použito. I člověk moudrý je schopen křiváctví a naopak, a tvrdit tedy, že slovo ale si oblíbil ten či onen, je deklarace ničeho.

Náboženství, jako víra v něco, čemu nerozumíme, je celá řada. Každá víra k něčemu směřuje. Ateista ví a proto nevěří, a věřící křesťan (jako jeden) věří a proto ví. První věří ve své hodnoty, druhý v hodnoty jemu předložené. Ale znalost Bible má patřit k základním vědomostem každého kulturně vyspělého Středoevropana. Pominu proč jen (?) k.k.v. Středoevropana, ale máme zde křivou mysl nebo moudro?

Co vím, v Bibli si každý, kdo má zájem, najde to, co se mu hodí. Ale i tak, myslím, je dobré ji znát. Ale hledat v ní podporu pro své názory nepovažuji za poctivé. To ale myslím neznamená, že je špatné a křivé v ní podporu hledat. A tak, i kdybych byl soudce a myslel si, že se v Bibli vyznám, nikdy by se to pan Hein ode mne nedozvěděl.

P. Princ 1.9.2022 10:52

Člověk náboženstvím nepostižený (takzvaně "věřící" nás nálepkují jako ateisty), ví jenom s větší nebo menší mírou pravděpodobnosti. A s tím věřením ve své hodnoty je to podobné.

V. Kučer 1.9.2022 12:33

Náboženství je výborná věc jak ovládat lid - Napoleon Bonaparte. V Evropě se lidé nebojí boha ani ďábla a proto vznikla nové náboženství, hojně rozšířené je to zelené.

O. Hein 1.9.2022 12:59

Doporučuji najít si na internetu heslo Kritiás Athénský. Patrně užasnete, jak výstižně popsal vznik náboženství. Též si nalezněte hesla Xenofanés z Kolofónu a Díagorás z Mélu - také se budete divit. Napoleon nevymyslel nic nového.

V. Kučer 1.9.2022 19:57

Takže nic nového pod sluncem.