13.5.2021 | Svátek má Servác


Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pivoda 20.4.2021 19:46

Hledání přirozenosti Atapanou (na aktualne.cz). Vybírám a cituji z jeho textu:

... to pochopil velký mág Einstein: “Kdyby se duch a věda znovu spojily, dostaly bychom prostředky k vytvoření lepšího světa.“ My jsme se však učili v našem kulturním kontextu hájit vždy jen jednu stranu: vědu, hmotu, objektivitu, racionalitu. Chceme poznávat své okolí jen objektivními způsoby, měřením, hodnocením, porovnáváním. A v tomto kontextu i dělit přírodu na živou a neživou. Toho se indiánský šaman, vlastně každý indián, zhrozí. Jako Einstein. Pro indiána je vše prostoupeno duchy, jaguár, strom i kameny či voda jsou pro ně živé, vše vydává energii, vlnění a lze s nimi komunikovat. Vše je propojeno, což nám nyní potvrzuje sama kvantová fyzika, která náhle přírodu vidí jako indiáni. Energie a hmota je smíšena dohromady, tak, jak to indián cítí tisíce let anebo svého času Einstein. ...

A. Šír 20.4.2021 22:37

Jen nepatrná poznámka: kvantová fyzika zase není nic jiného než věda (hmota, objektivita, racionalita...), žádný "duch" v ní není. Co myslel Einstein tím "duchem"? netuším. Snad nějakou morálku, nějaké vyšší hodnoty? Jak k nim ale v dnešní společnosti dospět? Indiáni, resp. to, co se tu popisuje, to je prostě pohanství, čili respekt k přírodě a pokora před ní. Toto se diametrálně změnilo s nástupem monoteismu (židovství, z toho křesťanství, z toho islám), jenž nastupoval zákonitě s pěstováním obilí a osvobozením člověka od každodenního zápasu o přežití. V pohanství je ten "duch" samozřejmostí, vyplývající automaticky z okolností. Jak takového "ducha" znovunalézt v dnešní civilizaci, která je úplně jinde, nemusí bojovat o holé živobytí a utápí se v ptákovinách.

K. Gaman 20.4.2021 22:53

Ale pane Šíre, nebuďte zas tak racionální, trochu iracionality a duchovna můžete přece sem tam připustit.;-)

A. Šír 23.4.2021 14:38

Ale jo, vždyť přeci propaguji pohanství s jeho iracionalitou a duchovnem. Ty ale v žádném případě nejsou ve kvantové fyzice, to je racionální věda. (I když samozřejmě pro nás, co jsme zvyklí na zákonitosti makrosvěta, se jeví kvantové zákonitosti jako naprostá duchařina - částice může současně existovat na dvou různých místech, atd. I Einstein proti těmto představám hodně protestoval.)

M. Pivoda 21.4.2021 10:00

Autor článku, Atapana, nemá pod článkem na aktualne.cz otevřenu diskuzi.

Já Atapanu zde jen cituji.

Cituji Atapanu, protože mi bylo líto, že pod článkem "Konzervatismus pro třetí tisíciletí" není žádný diskusní příspěvek.

M. Pivoda 21.4.2021 10:02

Bylo mi líto, že pod článkem NP "Konzervatismus pro třetí tisíciletí" není žádný diskusní příspěvek.

Tak jsem zde ocitoval Atapanu.