22.1.2022 | Svátek má Slavomír


Diskuse k článku

KNIHA: Co vám o Marxovi neřekli

V těchto dnech vychází kniha Marx a satan rumunského luteránského biskupa Richarda Wurmbranda. Biskup Wurmbrand byl dlouhá léta vězněn a mučen v rumunském komunistickém žaláři, než byl doslova „vykoupen“ norskými křesťany (v šedesátých letech minulého století).

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Frys 18.5.2018 9:46

Re: Pokud se mi při mém chabém vzdělání

Karl Marx, mizerný ekonom a druhořadý filozof, byl líný, nemytý, špínou zapáchající a práce se štítící celoživotní somrák. Takový pravý prototyp socialisty.

Č. Berka 18.5.2018 11:23

Re: Pokud se mi při mém chabém vzdělání

Marx v XIX. století byl nejgeniálnějším myslitelem. Není jednoho národohospodáře, který by se Marxem nezabýval. Sám jsem se od něho mnoho naučil. Jeho působení bylo ohromné. Marxism vynutil reformy. Sociální reformy jsou prací ideí Marxových. Na duchovní směry, politiku vlád, na vše měl marxismus vliv.

—Tomáš Garrigue Masaryk, Velicí mužové

Z. Frys 18.5.2018 15:04

Re: Pokud se mi při mém chabém vzdělání

Škoda, že si Masaryk nepřečetl Böhm-Bawerka, nepsal by takové nesmysly. Marx byl de bil.

Karel Havlíček Borovský: „Komunismus znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. – Bez všelijakých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.“

František Palacký: „Zhovadilost všeobecná povstane byť by komunisté i jen v jedné generaci panovati měli.“

Z. Frys 18.5.2018 8:44

Co je satanismus?

Citace z webu Církev Satanova: Satanismus je učení, které obsahuje složku filosofickou, rituální i duchovní a přiznává potřebu všech těchto složek pro přirozený život a zdravý rozvoj člověka.

Chápe SATANA jako hybný faktor v přírodě, ducha pokroku, inspirátora všech velkých počinů, které přispívají k rozvoji civilizace, ducha revolty, která vede ke svobodě jednotlivce.

Je založen na pochopení lidských instinktů. Představuje opozici vůči všem náboženstvím, které odsuzují člověka za jeho přirozené touhy a oslabují jeho ego. Nepodporuje násilí ani užívání drog. Podporuje nekonformní myšlení a jednání. Tvrdí, že nikoli slepé přesvědčení, ale pochybování je to, co přináší duševní svobodu.

Tvrdí, že jak láska, tak nenávist jsou přirozené, a že je nesmyslné jeden z těchto citů vyvyšovat na úkor druhého. Uznává jakékoli formy sexuálních prožitků, pokud nikoho nezraňují, ale ani v této oblasti nikoho k ničemu nenutí.

Kdybych nebyl celoživotní ateista a pastafarián, dal bych se možná k satanistům. Nebo k: https://www.youtube.com/watch?v=Op_aeI_snko

J. Schwarz 18.5.2018 9:43

Re: Co je satanismus?

Pokud je to takhle, pak Marx v žádném případě satanistou nebyl - daleko spíš byl rádoby křesťanským "prorokem" a apokalyptikem, který Boha nahradil proletariátem a "království Boží" umístil na Zemi do neurčité budoucnosti.

Z. Frys 18.5.2018 9:48

Re: Co je satanismus?

Ano, máte naprostou pravdu.

Murray N. Rothbard: Karel Marx: Komunista jako náboženský eschatologista

http://www.bastiat.kvalitne.cz/Rothbard_Marx.htm

J. Anděl 18.5.2018 18:24

Re: Co je satanismus?

Pochopitelně, a docela se to s tím marxismem kryje. Nebo alespoň se socialistickou praxí.

R. Langer 18.5.2018 18:42

Re: Co je satanismus?

Socialistická praxe se kryje se satanismem? Fakt? Nebo jenom to, o čem si myslíte, že to je satsnismus?

J. Anděl 18.5.2018 19:02

Re: Co je satanismus?

Tohle jsem nenapsal úplně dobře.

J. Anděl 18.5.2018 19:13

Re: Co je satanismus?

V některých aspektech ano, v jiných, třeba ve snaze vychovat socialistického člověka, se naopak podobá těm náboženstvím.

Ostatně teď koukám do wikipedie, tam je to celkem výmluvné a ono asi záleží, o které větvi se bavíme.

Každopádně se Satanismus neobejde bez Boha a nějakého toho náboženství, proti kterému stojí v protikladu, což je pro mě z hlediska mého hodnocení zajímavější, než můj nepříliš povedený pokus připodobnit ho k marxismu.

J. Anděl 18.5.2018 18:32

Re: Co je satanismus?

V satanismu se pod vcelku sympatickým hávem (taky bych leccos z toho, co tu citujete, podepsal) skrývá uctívání Satana a jeho boj s Bohem.

To je tam jaksi, což snad jako ateista a pastafarián uznáte, navíc.

V té vaší citaci je napsáno "chápe Satana...", ale ono je to spíš to "uctívá". A ta opozice náboženstvím je jakýmsi vězením ducha. Skutečná svoboda nepotřebuje nepřítele, v kontrastu k němuž se bude vymezovat.

J. Anděl 18.5.2018 18:41

Re: Co je satanismus?

Což mimochodem ta opozice Bohu je také tím, co kolikrát omezuje ateisty, ale ne nezbytně.

R. Langer 18.5.2018 18:50

Re: Co je satanismus?

Ateista není prakticky vůbec nikdo, to jenom křesťané tak říkají těm, co nevěří v Krista. Skoro každý něčemu věří, a to je to důležité.

J. Anděl 18.5.2018 18:59

Re: Co je satanismus?

To jo. Ale ne každý nutně potřebuje být k něčemu v opozici aby se nějak definoval. Jinak souhlas.

J. Anděl 18.5.2018 19:01

Re: Co je satanismus?

... a jinak - mám dojem, že hodně lidí říká o sobě, že jsou ateisty, tedy není to tak, že tak jen křesťané někomu říkají.

Ale častěji odmítají náboženství a jeho příběhy, než úplně kompletně všechno, co s tím více či méně souvisí.

Úsměvný je člověk, nazývající sebe sama ateistou, klepající třikrát na dřevo :-)

J. Sova 18.5.2018 20:45

Re: Co je satanismus?

V knize Job je satan společník Hospodina, přátelsky spolu rozmlouvají.

J. Anděl 18.5.2018 21:00

Re: Co je satanismus?

Prima.

J. Sova 18.5.2018 8:43

Ani Ježíš

nic nenamítal proti otroctví. Marx to zřejmě převzal od něho.

Č. Berka 18.5.2018 10:00

Napoleon, otroctví

Je to jinak- na otroctví vysvětluje Marx absurditu Proudhonovy dialektiky- že věci mohou mít "dobrou" a "špatnou" stránku:"Teď se podívejme, jak se mění Hegelova dialektika, když ji pan

Proudhon aplikuje na politickou ekonomii...

U pana Proudhona má každá ekonomická kategorie dvě stránky,

dobrou a špatnou. Pohlíží na kategorie jako maloburžoa na velikány dějin:Napoleon je velký člověk; udělal mnoho dobrého, ale také mnoho špatného. Dobrá stránka a špatná stránka, výhoda a nevýhoda tvoří .spolu pro pana Proudhona rozpor v každé ekonomické kategorii. .

Problém, který je třeba vyřešit: zachovat dobrou stránku a odstranit špatnou stránku. viz:"Jak si bude pan Proudhon počínat, aby zachránil otroctví? Klade problém', zachovat dobrou stránku této ekonomické kategorie a vyloučit špatnou.

J. Anděl 18.5.2018 18:27

Re: Ani Ježíš

Nevyjadřoval se k sociálním otázkám společnosti nijak.

V. Student 18.5.2018 8:35

Jen dotaz

Když jste uváděl "na pravou míru" názory západních křesťanů, zmínil jste se o faráři Toufarovi?

Jinak díky za zajímavý článek o Marxovi, tohle jsem o něm nevěděl.

D. Drápal 18.5.2018 11:38

Re: Jen dotaz

Záleželo na tom, kolik bylo času. Když bylo, vysvětloval jsem, že v 50. letech to bylo hrozné a že zahynulo mnoho duchovních. Pokud jsme mluvili pouze o současnosti (k těm rozhovorům docházelo v 80. a pak v 90. letech), tak jsem vysvětloval, že situace u nás není nebo v 80. letech nebyla tak hrozná jako v uvedených státech.

V. Student 18.5.2018 13:27

Re: Jen dotaz

Ok. Děkuji. A přeji hezké dny.

M. Pivoda 18.5.2018 8:31

Přispěje Dan Drápal na pomník Karlu Marxovi?

Dan Drápal: "... Pokud dnes západní intelektuálové tvrdí, že Marx nemůže za zvěrstva komunismu, nevěřte jim. Marx byl plný iracionální nenávisti ..."

Spekuluji, že kdyby Karel Marx dnes nějakým zázrakem ožil, asi by se jako právník bránil slovy: "Prokažte v soudním řízení kauzální souvislost mezi mojí nenávistí a zvěrstvy komunismu." Amen.

R. Langer 18.5.2018 18:46

Re: Přispěje Dan Drápal na pomník Karlu Marxovi?

On byl plný pro něho RACIONÁLNÍ nenávisti, a dokázat by se to dalo raz dva, stačí citovat z jeho děl. Říká se tomu podněcování násilí proti jednotlivci nebo skupině obyvatel a je na to zákon, pane Pivodo, jestli to tedy nevíte. :-P

Č. Berka 18.5.2018 8:31

ta slova o otroctví jsou PROUDHONOVA!

Pro p. Proudhona má každá ekonomická kategorie dvě stránky, dobrou a špatnou. Dívá se na kategorie jako maloměšťák na velké muže dějin: Napoleon je velký muž; udělal mnoho dobrého, způsobil však také mnoho zla.Dobrá stránka a špatná stránka, přednosti a nedostatky dohromady tvoří pro p. Proudhona rozpor v každé ekonomické kategorii.Je tedy třeba vyřešit tento problém: zachovat dobrou stránku a odstranit špatnou.Otroctví je ekonomická kategorie jako každá jiná. Má tedy rovněž dvě stránky. Nechme stranou tu špatnou a mluvme o jeho dobré stránce. Rozumí se ovšem, že nám jde pouze o skutečné otroctví, o otroctví černochů v Surinamu, v Brazílii, v jižních státech Severní Ameriky.

Přímé otroctví je základem buržoasního průmyslu, stejně jakó stroje, úvěr atd. Bez otroctví by nebylo bavlny, bez bavlny by nebylo moderního průmyslu. Jen otroctví dalo koloniím jejich hodnotu, kolonie vytvořily světový obchod, a světový obchod je podmínkou velkého průmyslu. Otroctví je tedy svrchovaně důležitou ekonomickou kategorií.Bez otroctví by se Severní Amerika, nejpokročilejší země, proměnila v patriarchální zemi. Vymažte Severní Ameriku z mapy světa, a budete mít anarchii, naprostý úpadek obchodu a moderní civilisace. Odstraňte otroctví, a vymazali jste Ameriku z mapy národů.[a]Protože otroctví je ekonomická kategorie, patřilo také vždy k institucím různých národů. Moderní národy dovedly otroctví ve svých vlastních zemích jen zastřít, kdežto v Novém světě je zavedly nezastřeně.

Co podnikne p. Proudhon, aby otroctví zachránil? Vytyčí problém: zachovat dobrou stránku této ekonomické kategorie a odstranit špatnou.

Hegel nemusí klást problémy. Má jen dialektiku. Pan Proudhon si z Hegelovy dialektiky osvojil jen způsob vyjadřování. Dialektický pohyb je pro něho dogmatické rozlišování dobra a zla.

D. Polanský 18.5.2018 7:13

Inu kapitalisti to mohli

Marxovi pěkně nandat, kdyby zrušili např. dětskou práci. Ale nebojujte proti systému, který vykořisťuje i malé děti? Dnes se bojuje proti daleko menším prkotinám. Marx byl rozporuplný, ale v jeho době svět Marxe potřeboval. Poté jak se rozjela vědeckotechnická revoluce se stalo jeho učení zbytečným a nepravdivým.

Jinak tento typ knih je na zakázku. Dnes se Marx bez historického kontextu pomlouvá, tak je potřeba pomlouvat.

J. Schwarz 18.5.2018 9:08

Re: Inu kapitalisti to mohli

Dřív "malé děti" pracovaly běžně, jenom to nebylo v manufaktuře. Podobné je to s "dětskou prací" v takzvaném "třetím světě". Proč tam údajně pracují "malé děti", když jejich rodiče jsou nezaměstnaní a nedělají nic? Vždyť by ti rodiče mohli pracovat za stejnou mzdu jako jejich "vykořisťované dítě " a rodina by na tom byla stejně. Mám dojem, že problém je jinde. Sám si vzpomínám, že kdykoli jsem v Africe potkal skupinku mládenců, kteří něco nesli pak to nesli ti nejmenší a nejslabší. Proč by to taky nesli ti silnější, když dokázali ty slabší přeprat a náklad naložit jim? Silnější je king, tak to ve světě chodí.

Č. Berka 18.5.2018 10:18

Re: Inu kapitalisti to mohli

v Kritice gothajského programu Marx kritizuje bod Zákaz dětské práce:

„Zákaz dětské práce“! Tady bylo naprosto nutné uvést věkovou hranici.

Všeobecný zákaz dětské práce je neslučitelný s existencí velkého průmyslu, a je to proto pouhé zbožné přání.

Uskutečnit ho — kdyby to bylo možné — by bylo reakční, protože při přesně upravené pracovní době podle různých věkových stupňů a při jiných bezpečnostních opatřeních na ochranu dětí je časné spojení produktivní práce s vyučováním jedním z nejúčinnějších prostředků k přeměně dnešní společnosti. https://www.marxists.org/cestina/marx-engels/1875/051875.html

R. Langer 18.5.2018 6:07

Inu, komunismus

- konkurenční náboženství. Stejně jako třeba nacismus. Proto je také "pravicový". Komunisti lžou. Stejně jsko ostatní "církve".