1.6.2024 | Svátek má Laura


Diskuse k článku

JÍDLO: Máme daleko lepší potraviny než za komunistů

Nestačí jen nadávat na mizerné jídlo, a pak jít, a koupit si ty nejlacinější šunty. Za kvalitu se platí, ale i ta bývá v mnoha případech levnější než za socíku neblahé paměti.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Novák 28.1.2024 14:51

Za totality byly přednostně zásobované zóny s vysokou koncentrací dělnictva a manuálně těžce pracujících zaměstnanců. Ti si na komouše nebrali servítky, když byly problémy. Proto komunisti vytyčili "VIP zóny" na území ČSSR s přednostním zásobováním a vysokými platy, aby se náhodou dělníci nevzbouřili. Pamatuju si třeba v Příbrami, kam jsme chodili do velké vývařovny na snídaně a obědy, kde se dalo za pár korun koupit kuřecí maso s chlebem nebo jiné čerstvě tepelně upravené potraviny, a člověk byl rád, že tu porci dokázal sníst.

Obrovské přerozdělování mezi regiony a zvláštní péče "choulostivým oblastem" přinášela místním řadu výhod, které v jiných regionech neměli. Proto jsem třeba při cestě přes Prahu nakoupil banány nebo španělské pomeranče, někdy ananasové kompoty, a ty pak vlakem vezl do Brna, kde jich byl nedostatek. :-)

Dnes tyhle problémy nemám. Rozhoduje jen moje ochota utrácet. ;-) [>-]

V. Čermák 28.1.2024 18:02

Jste z Brna jako já, takže jste je neměl Nikdy. Jen po Oslíkovsku žvaníte...;-D

P. Čech 28.1.2024 15:00

Co konkrétního máte na mysli pod pojmem "lepší večeře"?

H. Rybnická 28.1.2024 15:09

Jen tak namatkou: vlassky salat patril k pochoutkam, ktere potravinove obchudky na brnenskem predmesti dostavaly velmi zridka

L. Novák 28.1.2024 15:37

Vlašák byl v Brně běžně ke koupi v lahůdkách. Jako študáci jsme si jej kupovali "na svačinu" pár deka do papíru a k tomu rohlík. :-)

P. Pavel 28.1.2024 16:16

Ono taky záleží na kterou dobu tady kdo vzpomíná. Těch čtyřicet let byla dlouhá doba, a i za komoušů se něco v čase měnilo. I ceny. Já nezažil padesátá léta, šedesátá jako dítě, o ta byla dost bídná ve všem. Na té výroční fotce ze ZDŠ z prvé, druhé, třetí třídy tam vypadají všechny děti ošuntěle jako když se vrátili z nějakého německého nebo ruského lágru. Hodně jídel bylo z levných brambor, ty přivezli na podzim a uskladnili se sklepě. Táta pak někdy v květnu vynášel ty shnilé. A protože jsme na těchto bramborových jídel já i manželka v podstatě vyrostli, tak je dodnes máme rádi. A manželka nějaké z nich minimálně jednou v týdnu dělá, cmundu, škubánky, bramborové šišky, bramborové placky na sucho, francouzské brambory, bramborovou kaši atd. Dnes už nejsou tak levné, akorát ta pracnost u nich zůstala. A chuť. :-) Po okupaci se zásobování aspoň v Praze zlepšilo i sortiment, komouši potřebovali lidem trochu zaplácnout hubu, i mzdy se zvýšily. A k těm salátům, v sedmdesátých letech to byla i naše oblíbená študácká svačina, a v Praze jich bylo v každých lahůdkách několik druhů, do papíru nebo za třicetník do papírového povoskovaného kelímku.

P. Pavel 28.1.2024 17:34

vrátily

P. Čech 28.1.2024 17:58

10 dkg vlašáku a dva rohlíky celkem za 2 Kčs

P. Čech 28.1.2024 17:55

Vidíte a já mám vlašský salát moc rád. Dokoce mi jeden čas na gymnáziu přezdívali "salátík". Za socíku mjsem si jej dával téměř denně a to bez jakýchkoliv problémů.

J. Veselý 28.1.2024 13:49

Pravidelně jsem trávil za studentských let polovinu prázdnin brigádou v n.p. Laktos. Ten, kde jsem makal, produkoval spotřební balení mléka (igelitový vemena), máslo a dva druhy jogurtů - s džemem a bez. Všechno mělo jedno společné - ani gram chemie.

Ale snaha narvat výrobky z mléka chemií není vedená snahou ušetřit - ono to ve výsledku je dražší, ale honbou za dlouhou životností. Supermarket nechce výrobek, který v pondělí naskladní a ve středu ho musí vyhodit. Dnes kupujeme jogurty s měsíční trvanlivostí a nikomu to nepřijde divné.

L. Novák 28.1.2024 14:26

To ale není proto, že by se používala "chemie", ale proto, že nejmíň o řád se zvedla hygiena potravin od okamžiku dojení krávy až po rozvoz mléčných výrobků do maloobchodu.

Melete o "chemii" totální bludy, aniž byste měl představu, co se s mlíkem na cestě do maloobchodu děje.

Dementním dědkům ještě připomenu, že jsem víckrát za komunistické totality vracel "jogurty" přinesené z obchodu, které žádnými jogurty nebyly, jenom podivnou kapalinou. Když jsem pátral, proč se tak stalo, byl jsem lidmi z VŠ Veterinární (hygiena potravin) informován, že šlo nejspíš o mlíko z krav léčených antibiotiky, které se do oběhu dávat nesmělo. Antibiotika pochopitelně zničila kultury mléčných kvasinek a jogurty se nekonaly.

Tak mi tady vykládejte bludy o vysoké kvalitě potravin za komunistické totality... ;-D [>-]

P. Čech 28.1.2024 18:03

Dementní jste sám. Já jako dítě jedl k snídani jogurty denně a to ty ze sleněných obalů. Byly husté dokonce tak, že v nich sála lžička. Sice bez ovocné příchutě, zato velice chtné. Dnešní jogurty plné Éček se s nimi nedají rovnat. Jsou však 30x dražší. Pardon, 15x. Ony dnes mají dvojnásobnou hnotnost.

L. Novák 28.1.2024 22:02

Máte problém se čtením a chápáním textu, s počítáním kupeckými počty i s logickým myšlením. Prokazatelně ve vašich ;-O komentářích pod tímto článkem. Tak mi proboha, troubo, nepište , že jsem dementní... ;-D

P. Čech 28.1.2024 15:03

Nikomu? Mně to divné přijde a proto jogurty nekupuji.

S. Outrata 28.1.2024 13:34

Pane Zieglere, hned na začátku článku šíříte deziformaci a to, že za kvalitu se platí. Tohle, jak potvrzují různé spotřebitelské organizace, u nás např. d-test, je zejména u potravin mýtus. Je poměrně časté, že levný šunt je úplně stejný šunt jako ten drahý šunt. To je hlavní příčina nakupování levných věcí, protože cena není žádným vodítkem ke kvalitnímu produktu ...

L. Novák 28.1.2024 14:39

Máte částečně pravdu, ale nelze tento poznatek paušalizovat na všechny potraviny. Třeba u klobás se dobré kvality za málo peněz sotva dohledáte. Ale to neznamená, že nenajdete v obchodě drahý šunt. Od toho máme trh s nadbytkem zboží, aby si zákazník vybral podle zkušenosti a hlasoval svými penězi. A kdo není hloupý, dokáže se poučit a nekvalitu z nákupu vyloučit.

Připomněl jste mi dobu v prvních létech po převratu 1989, kdy si můj známý založil velkoobchod s krmivy pro domácí miláčky. Jednou, když jsem tam přišel, překvapila mě jeho žena s otevřenou masovou konzervou pro kočky nebo psy (už jsem zapomněl), kterou konzumovala s chlebem. 8-o Ujistila mě, že ty dovážené masové konzervy pro zvířata jsou kvalitnější, než konzervy pro lidskou výživu z českých masokombinátů... A ještě snad i levnější. :-P [>-]

Takže ;-O bajky o kvalitních českých potravinách za komunistické totality miluju...;-D

P. Čech 28.1.2024 15:05

Konzervy pro kočky a psy nepovažuji za české potraviny. Je to pouhé krmivo.

L. Novák 28.1.2024 16:18

Tak ještě jednou po lopatě. Ty konzervy pro kočky a psy byly kvalitnější, než v Česku vyráběné konzervy pro lidi.

:-)

P. Čech 28.1.2024 18:10

Konzervy zásadně nejím a to proto, že nikdo neví, co v nich opravdu je. nejedl jsem je ani za socialismu a nejím je ani teď. pokud někdo jí konzervy pro kočky a psy, dobře mu tak.

S. Outrata 28.1.2024 18:13

Nezlobte se, ale buď nechodíte moc často nakupovat, nedo máte hódně času zkoumat jednotlivé produkty. Nekvalitní výrobky odhalí třeba až laboratorní rozbory. Vy máte doma laboratoř? Prostě lidé nechtějí utrácet peníze za nekvalitní výrobky, když můžou koupit nekvalitní výrobky levněji. Myslím, že nejen já bych si strašně moc přál, aby cena nějakým způsobem odrážela kvalitu. Všem by to usnadnilo nakupování a hlavně taky čas...

L. Novák 28.1.2024 19:47

Nekvalitní výrobky se dají snadno odhalit i zkušenými laiky (neprofesionály) v oboru hygieny potravin. Protože jestli je něco zkažené, plesnivé, nechutné, nastavené přebytkem oleje nebo emulze, to lze poznat snadno. Třeba před rokem jsem koupil dvoukilová balení vlašáku a sýrovo-česnekové pomazánky v Albertu. Po velmi dlouhé době, co jsem si je nekoupil kvůli nedůvěře v kvalitu "inovací". Vlašák byl OK, ale neměl jsem už dost místa v lednici, tak jsem tu sýr-česnekovou pomazánku nechal z nouze zmrazit. K mému překvapení se po rozmrazení z emulze v pomazánce oddělila vodní a olejová část. Takže ze 2 kilo pomazánky vyteklo asi 3/4 litru řepkového oleje. Ten zbytek byla zase jen pomazánka, ale sýr a česnek jsem do ní musel doplnit, aby měla správnou chuť jako kdysi, když jsem ji pravidelně kupoval.

Takže ano, tahle pomazánka za komunistické totality byla rozhodně kvalitnější, než jakou dodává jakási výrobna v Třinci do obchodní sítě Albert v "retro" akcích. :-)

J. Krejčová 28.1.2024 11:24

Já jsem nic nesháněla. Propadla bych se hanbou, kdybych měla nějakému zlodějskému prodavači strkat obálčičku nebo nabízet protislužbu. Žili jsme skromně, ze zahrady ovoce, zeleninu, brambory, na zimu zavařit.

Nesvíjela jsem se touhou jíst humry, kaviár nebo liči. Otravné bylo každodenní nervování, jestli po příjezdu z práce budou mít ještě chleba a mléko. Většinu obyvatel městečka tvořili zaměstnanci továrny, kteří pracovali od šesti do dvou.

Vadila mi nutnost natankovat auto nejpozději v pátek do 18 hod. abychom o víkendu mohli někam jet.

V. Mokrý 28.1.2024 11:32

Sháněli většinou ti,

co chtěli být za

honoraci.

P. Han 28.1.2024 11:59

Nebo ti, co neměli ze zahrady ovoce, zeleninu, brambory, na zimu zavařit.

J. Černý 28.1.2024 12:15

Vy jste strádal ?

J. Černý 28.1.2024 12:14

Sovětské konzervy Chatka s krabím masem bylo tehdy jídlo chudiny, která neměla na svíčkovou.

Dnes stejná konzervička humra stojí u na cca 500,- Kč. Banány na Vánoce byly vždy. A někdy i v průběhu roku, ale 16,- Kčs za kilo bylo opravdu dost. Kdo dnes stěkne po banánech, byť jdou levnější než jablka? Jen pravdolásková ptopaganda

L. Novák 28.1.2024 14:58

To víš, že jo, komouši. ;-D To přece každého trkne do očí, když vidí, že po 30 létech inflace se v obchodě prodávají banány za cenu blízkou nebo i nižší, než za komunistické totality, kdy musel mít člověl velké štěstí a vystát frontu, aby si je mohl koupit za 17,- Kčs kilo... Hodinová mzda obvykle cenu kilogramu banánů nepřevyšovala, spíše výjimečně. :-P

P. Čech 28.1.2024 15:09

To je asi jen proto, aby Pražákům bylo kompenzováno "utrpení" že museli za socialismu stát na banány ve frontách. Já fronty na banány nepamatuji. V Ostravě a v Liberci jich byl vždy dostatek.

L. Novák 28.1.2024 16:28

V Brně nebyly. Jenom jako podpultová vzácnost. Ale jsem rád, že v Ostravě vás komunisti pořádně vykrmovali. Službu propagandy jim za to děláte zadarmo dodnes. :-P

P. Čech 28.1.2024 18:17

Nedělám nikomu žádnou propagandu a komoušům již vůbec, pouze se snažím říkat pravdu. Je také pravdou, že jsem nežil v žádných malých městech ani v Praze. Do roku 1964 jsem byl v Ostravě a od roku 1964 v Liberci. Nikde tam jsem nedostatek banánů nezaznamenal.