5.5.2024 | Svátek má Klaudie


Diskuse k článku

JEN TAK: Tiše a ochotně

„Děduška Maroz“, co jsme ho museli povinně slavit v padesátých a šedesátých letech aspoň ve škole, upadal v zapomnění. Soudruh president Antonín Zápotocký se sice proslavil větou: „život se mění, co bylo není „a pak národu sdělil, že Ježíšek zestárl a přeměnil se na Dědu Mráze.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Brecík 27.12.2022 21:06

Všechny soutěže jsou vždy o dvou soupeřích. Tady máte problém: Ježíšek + děda Mráz + Santa Klaus. Tohle je pravá trojčlenka. !! A dokonce - ten Santa a Mrazík jsou si trochu podobní. Nesesmilnili spolu někde na Aljašce ? A teď se oba registrovali a dělají biznis ? PS: ČT Mrazíka zakázala jako Putinovu propagaci ( jako malý se na něj koukal ) A tak Mrazík se svou berlou Mrazilkou pořádá turné po USA. A teplo, teplo jim tam fakt není ;-D

L. Žaloudek 27.12.2022 11:50

Je zvláštní, že my jsme se doma o figurky s fondánem hádali, protože nikomu nechutnaly ty s tekutou náplní...

R. Polášek 27.12.2022 17:24

My jsme se nehádali a všechny jsme vždycky ta do 2 - 3 týdnů snědli. Protože jsme nevěděli, že čokoláda tam je ošizená a že je to škodlivé zdraví.

R. Polášek 27.12.2022 10:34

Já si nejvíc pamatuji tu krásnou jehličnatou vůni. My jsme totiž už tehdy v sedumdesátých letech měli, společně s bratranci rodinou s otcovy strany na stromek kovovou kostru a stromek jsme tak neměli tehdy běžný smrk, ale dělali jsme ho z jedlových větví. Hned po roce 1970 ještě stačilo den před Štědrým večerem vyrazit s plkou do místního lesa pod Hůrku nebo na Hůrku, vylézt na nějakou jedli a ty větve uřezat. Ke konci, na začátku 80 let už místní jedle docházely a otec musel shánět jedlové větve složitě a obtížně ze známosti kdesi od dřevařů z Beskyd. Smrčky tehdy z obchodu byly řezané kdovídky a kolikrát už jehličí začalo padat v prodejně a určitě nejpozději po Novém roce, ale větve z naší původní jedle bělokoré držely jehličí a voněly daleko do ledna.

A jinak na ten krásný vánoční shon, kdy se první jižní ovoce dostávalo na Mikuláše od odborářů ve fabrice a potom, jak bylo v obchodě, se dokupovaly pomeranče a mandarinky a sháněly se i tehdy dárky. matka, někdy ještě s tetou, starší sestrou matky jezdily na vánoční nákupy tak 14 dní před Štědrým dnem vlakem do Ostravy a braly mně s sebou. mě tam tahaly po všelijakých většinou textilních obchodech, kde byla spousta "hadrů" , které mě moc nezajímaly. Končili jsme většinou v módním domě Ostravica, ten byl tehdy ještě otevřený, kde jsme v bufetu, ten byl v mezipatře, pojdeli chlebíčky a nějaké zákusky a jeli potom domů.

J. Ptáček 27.12.2022 10:33

Toho pitomého dědka jsme povinně oslavovali na základce:

"Děduška maroz,

jolku nam priňos

lučše jolki nět,

što priňos nám děd".

Ale nedal mně nikdy nic, hamoun jeden.

M. Hoblík 27.12.2022 9:42

Bývaly to krásné a klidné Vánoce, mnohem blíže křesťanským tradicím! Tehdejší pohoda byla dnes nahrazena idiotským vzýváním peněz a vzájemnou nenávistí. A ani tehdy nemusel primátor vařit polévku pro chudé bezdomovce. Nebylo jich! Měl jsem štestí, že jsem tu dobu prožíval!

V. Mokrý 27.12.2022 11:03

R^!

P. Diviš 27.12.2022 14:34

Vy "idiotsky vzýváte peníze" a nenávidíte? proč to děláte?

Stran bezdomovců, pochopitelně byli, ale nesmělo se o nich psát. https://www.youtube.com/watch?v=7szXmyqA9Y4

R. Polášek 27.12.2022 17:19

Bezdomovci za socíku byli, ale ve skutečnosti prakticky nebyli.

Bezdomovec v důchodovém věku nebo invalidní byl uklizen někde do Domovu důchodců nebo léčebného ústavu, bezdomovec, kterému nesloužila hlava uklidili do nějakého blázince a bezdomovce v aktivním věku buď zavřeli jako příživníka nebo žil po ubytovnách a živil se brigádami.

Fungovala jedině úzká skupina bezdomovců, buď městští, co se dokázali vyhýbat "orgánům" nebo přírodní, co se od jara po podzim toulali v přírodě a někde ve městě přežívali jen zimu.

F. Navrátil 27.12.2022 8:10

Autor se dívá na někdejší vánoce třídně a politicky. Já měl to štěstí, že vánoce byly v naší velké rodině vždy vánoční se stromečkem, koledami, kaprem a dárečky.

V. Mokrý 27.12.2022 11:03

:-)

J. Brunner 27.12.2022 2:54

R^

E. Novotny 27.12.2022 1:48

Byly hezky, vzdycky jsem tesila na knizky, ty jsem pak cetla do rana. Otec mne zasoboval Londonem a Vernem a spoustou dobrych knizek, jako maly devce jsem cetla Hemingwaye a musim priznat, ze jednou jsem dostala velkou krasnou ilustrovanou ruskych pohadek a ty jsem do rana cetla taky.

Jinak si myslim, za nasi se zas tim komunistickym socikem nebo co to bylo zas nenechali o vanocich tolik rusit. Az na vrazdeni kapru,to byly hezke vanoce, teseni se na darky zdobeni stromku, cokolada na stromku, kterou mne sice vzdycky sezraly kamaradky, ale jako jedinacek jsem se delila rada.

Taky jsme se na nasi ulici v Cernych Polich sankovali, meli jsme tam taky naproti domu kludzite, ktere jsme sami pestovali a udrzovali a jezdili na bobech, byl tam i kopecek kde se to dalo.

E. Novotny 27.12.2022 4:41

Byly to u nas takove vanoce skoro neco jako za prvni republiky, tak si to predstavuju. Nejakym tise a ochotne jsme se ovlivnovat nenechali ani v nejmensim. Ani kecy, co tam blabolik ke vsemu ochotny cesky rozhlas. Az na nektere pohadky, treba Gerda a Kay - a tak.

Nektere byly specialne rozkosne, nebot se tam ozval po pohadce hlas herce co nam to cet a protoze vcas nevypnuli, slysely jsme, my deticky, jeho ohlaseni, pry tak a ted mne deticky polibte pr dylku kdu si pro penizky. ;)

Tak to byly pro nas, deticky, tzv. druhe vanoce.