9.6.2024 | Svátek má Stanislava


Diskuse k článku

JAZYK: Proč Czechia

Podle zprávy Aktualne.cz podpořil v srpnu premiér Sobotka používání jednoslovného názvu Czechia na dresech český sportovců v zahraničí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kostelanský 5.9.2015 9:33

Názov Czechia sa používal už 30.rokoch

Názov Czechia sa používal už v 30.rokoch. Nie síce na označenie štátu, ale bola to značka 3 a 4 miestnych motoriek.

Zvyknúť sa dá na všetko. Názov Česko sme s určitou nadsázkou a humorom používali už ako deti na základke v polovici 80.rokov. Ale nevidím dôvod, prečo by sa to nemohlo používať štandardne.

Je to totiž problém povedať aj pre Slováka, že ide do Čiech. Pretože ako Slovák rozlišujem, čo je Morava a čo sú Čechy. Takže ak cestujem do Ostravy, cestujem na Moravu, ak do Prahy, tak potom do Čiech. A hovoriť, že cestujem do Českej republiky, je dosť zdĺhavé. A príliš oficiálne.

J. Lepka 5.9.2015 14:02

Re: Názov Czechia sa používal už 30.rokoch

Nechci vám brát iluze, ale ta motorka se vyráběla v Sudetech pod značkou "Böhmerland".

Jan Blanický 5.9.2015 17:47

Re: Názov Czechia sa používal už 30.rokoch

Název motorky byl Čechie. Od čeho si myslíte, že byl tento název odvozen ? Název Czechia tu je v latině od roku 1634, v angličtině od r.1841.

J. Navrátil 5.9.2015 17:50

Re: Názov Czechia sa používal už 30.rokoch

Mám dojem že ta motorka byla označena dvojjazyčně.

M. Smidova 5.9.2015 7:47

Kdepak Czechia, kdepak Czech Republic

jen "Czech Absurdistan" by nejlépe vystihnul stav naší země a společnosti. Tomu se nedá vůbec, ale vůbec nic vytknout, to je prostě realita.

J. Lepka 5.9.2015 14:04

Re: Kdepak Czechia, kdepak Czech Republic

Proboha, to neříkejte před nějakým anglofónním moulou, ten z toho obratem udělá kombinaci Čečna - Afgánistán !

Goeg 5.9.2015 16:11

Re: Kdepak Czechia, kdepak Czech Republic

Tak dokonce si nás budou plést s Afganistánem... Zase jeden vzdělaný český jazykovědec. A vy si opravdu myslíte, že podobní vzdělanci si nepletou Czech Republic s Chechnya, jak se stalo po bostonském maratónu?

A. Reček 5.9.2015 7:31

Ta iniciativa Czechia nemá nic jiného na starosti

než vymýšlet hlouposti? Autor článku patrně ani neví co je Morava či Slezsko!! A že prezident používá v zahraničí jen slovo Česko, tak to ty 3 roky než ukončí své prezidentování už na Moravě vydržíme.

J. Hejna 5.9.2015 9:16

Re: Ta iniciativa Czechia nemá nic jiného na starosti

Ráčil jste si, pane Řečku, všimnout, že jsou také Čechy?

J. Lepka 5.9.2015 14:06

Re: Ta iniciativa Czechia nemá nic jiného na starosti

No konečně! Už jsem se nemohl dočkat, kdy se nějaký Moravák ozve. Ještě prosím připomeňte, že na Bílé Hoře bojovaly jen moravské pluky.

Goeg 5.9.2015 16:14

Re: Ta iniciativa Czechia nemá nic jiného na starosti

Česko = Čechy, Morava a Slezsko. Czechia = Bohemia, Moravia and Silesia. To je jakoby Bavorové v Německu křičeli, že Bavorsko není obsaženo ve jméně Německo a proto se nesmí Německo jako jménu státu používat.

Jan Blanický 5.9.2015 17:48

Re: Ta iniciativa Czechia nemá nic jiného na starosti

Česko = Čechy + Morava + Slezsko, v angličtině Czechia = Bohemia + Moravia + Silesia.

V. Sulista 6.9.2015 16:40

Re: Ta iniciativa Czechia nemá nic jiného na starosti

Iniciativa Czechia nema nic jineho na starosti, nez prosadit kratke jmeno, proto existuje.Zemepisny nazev statu neni zadna hloupost, ale jeden ze zakladnich symbolu statu.www.go-czechia.cz

J. Krásenský 5.9.2015 7:14

Proč Czechia ne.

Protože název znamená, že je to země Čechů, což nezahrnuje Moravu ani tu část Slezka, která je součástí našeho státu. Po staletí byl užívaný termín Země Koruny České a ten by měl platit.

J. Kombercová 5.9.2015 7:55

Re: Proč Czechia ne.

Toto bylo i argumentem v roce 1993, proto se prosadilo Česko... debaty se vedly, ne že ne.

J. Krásenský 5.9.2015 8:04

Re: Proč Czechia ne.

Karel Čapek prosazoval název "Velká Morava" pro tehdejší Československo, znělo by to fakt dobře Great Moravia.

J. Kombercová 5.9.2015 8:13

Re: Proč Czechia ne.

Dlouhé. :)

J. Lancik 5.9.2015 16:22

Re: Proč Czechia ne.

Proc dlouhe? Napriklad Great Britain a oficialne United Kingdom of Great Britain and Notrhern Ireland je snad kratsi? Je li o nich rec kazdy pouziva UK neboli ju kej. USA ma tri pismenka, v anglosaxkych kazdy rekne jednoduse ju es to A se vynechava. Australie a Novy Zealand jsou Ausies and Newsies atd. Jestlipak vite, ze ceske sklo se prodava v cizine jako Made in Bohemia? Pod timto nazvem jsme uz znami, nebylo by to pro svet nic noveho.

J. Lepka 5.9.2015 14:09

Re: Proč Czechia ne.

Proboha člověče, myslete ! To by si Mlhoš moh´myslet, že je hlava pomazaná!

P.S. Tedy on si to myslí, ovšem ve své nadutosti jaxi nechápe rozdíl mezi pomazaná a pomatlaná.

Jan Blanický 5.9.2015 17:49

Re: Proč Czechia ne.

jestli vy na tom nejste hůř. To nevymyslel Zeman, pouze začal užívat to, co je standardizováno dvaadvacet let. Než začnete o něčem mluvit, měl byste o tématu něco vědět. Vy ovšem - jako každý hlupák - máte za hlupáky ty ostatní. Myslet není vaší silnou stránkou, tak k tomu nevybízejte, sám jste to ještě neudělal :-). Czechia je oficiální překlad slova Česko (zahrnující Čechy, Moravu a Slezsko) již 22 let. Tak je toimu i v ostatních jazycích.

D. Stirský 5.9.2015 6:32

Jinak Češi =

to byli původně naši lidé, našinci.

J. Krásenský 5.9.2015 7:33

Re: Jinak Češi =

Ano, a proto Hbané, Sedličané, Lemúzi a Lučané, Děčané a Litoměřici, Doudlebi, Pšované a Charvátci, Charváti a Zličané, obyvatelé Záhvozdu a Tuhoště, nebyli našinci. :))).

"Češi" neznamenají "našinci".

J. Kombercová 5.9.2015 7:56

Re: Jinak Češi =

Prý ano, podívejte se někam do netu, je to tam. :)

J. Krásenský 5.9.2015 17:29

Re: Jinak Češi =

To, že je něco na netu, ještě neznamená, že je to pravda. Jen si představte, že by třeba Zličané volali: "Napadli nás našinci!" To pak musel být zmatek! Ale třeba to Čechové používali jako válečnou lest. S jazyko-vykladči na netu i v novinách je vůbec legrace. Četl jsem, že jméno polského krále a světce Kazimíra, má význam kazit mír, tedy vyvolávat válku... Hora Říp má dle nich jméno německého původu a to Rip, ale moravské Chřiby mají jméno původu slovanského. Karpaty mají prý název prastarý snad i před keltský praevropský, ale na severní moravě se používá slovo krpatý ve smyslu hrbatý. Konečně i Vltava má prý jméno germánské, neboť koncovka -ava..., Němci však používají název slovanský Moldau, česky Moldava také s koncovkou -ava ačkoli nejstarší název pro tuto řeku zněl Fuldaha, Kosmas zachoval Wlitawa (řeka Litava, přítok Svratky, jiná je přítokem Dunaje).

J. Kombercová 5.9.2015 22:14

Re: Jinak Češi =

Rodiče mi dali jméno Jaroslava, narodila jsem se na jaře a babička tedy navrhla tohle jméno... přitom Jaroslav neznamená slavit jaro, ale jaře slavit. :)

Nedávno tady šla řeč na podobné téma, tehdy jsem si našla článek nějakého jazykozpytce, který dost podrobně uváděl, jak došel k tomu, že Čech by mohl znamenat našince.

Jsou věci mezi nebem a zemí.

J. Krásenský 5.9.2015 22:41

Re: Jinak Češi =

A ke všemu "jarý" znamenalo silný, čerstvý... Jaroslav je prastaré slovanské jméno a "slav" mohlo znamenat i Sláv. Tedy něco jako silný slovan.

J. Kombercová 6.9.2015 8:28

Re: Jinak Češi =

Vždycky je dobré vybrat si z více možností. :)

D. Stirský 5.9.2015 6:30

A k názvu Bohemia: Vznikl tak, že

u nás byl keltský kmen Bójů. Bojohemum (srv. anglické home) byla země Bójů. A římští země- a dějepisci z toho učinili Bohemii. (Obdobný původ má název Bavorsko). Jenže francouzsky to může být také cikán. V létě jsem byl v Normandii a v jedné galeii byl obraz Cikánský tábor a tuším, že tam bylo "de bohémiens". Koneckonců cikánská rapsodie = bohemian rapshody. Holt co bylo na východ, bylo cikánské. A tak jsem pro Česko.

J. Kombercová 5.9.2015 8:11

Re: A k názvu Bohemia: Vznikl tak, že

Tohle prý vzniklo proto, že migrující Cikáni, kteří dorazili z Čech (Bohemia) do Francie, na dotaz, kdo jsou, odkud přišli, řekli, že z Bohemie... tedy pro Francouze byli Bohémové... to je verze, kterou jsem kdysi četla.

D. Stirský 5.9.2015 6:19

Vždy, začne-li diskuse na toto téma, si

vybavím 80. léta. Má sestra žila v SRN, a to se svým přítelem z Ostravy. Říkal "kde deš", "děcka" a "rožni". A také se mne ptal: "Tož a co u nás, v Česku?" Ze začátku se mi to zdálo divné, ale zvykl jsem si a tak po mě nikdy slimáci nelezli.