15.5.2024 | Svátek má Žofie


Diskuse k článku

INTERNET: Co je „šíření paniky“

Komentář k twitterové bitvě, která vlastně ani pořádně neproběhla, aneb co je v dnešním světě sociálních sítí špatně.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Bok 6.3.2020 16:26

No, svého času jsem se pokusil debatovat s p. Motlem. Marně. Stejny zážitek jako autor. Jinak, pokud jsme neřešili politiku, byl velmi prijemny a vstřícný. Jo, tehdy fandil ODS. Jak to vypadalo, nasadil by pro ni i život. No, bylo to před 20 lety, asi. Jinak je to dobrý fyzik a autor několika popularizujících knih. Dokonce jsem je i pochopil... No jo, byl tehdy ještě velmi mladý... a já ve veku. Kdy jsem ještě ledascos chapal :-) Jak by se dalo říci, každý máme ty svoje mouchy či mušky ...

P. Dostál 6.3.2020 15:58

S panem Kechlibarem nesouhlasím. Tedy občas, tentokrát zrovna ano, alespoň co se sociálních sítí týče. Koronavirus je něco jiného, tam totiž nevím. Je celkem zjevné, že promořenost populace je mnohem větší než se oficiálně uvádí a domnívám se, že zastavit víceméně nelze (byť čísla z Číny dávají určitou naději, moc jim nevěřím). Na druhou stranu to naznačuje, že smrtnost viru je řádově menší než se zdá a hlavní důvod pro ochranná opatření je nezahlcení zdravotnictví.

A. Sedláčková 6.3.2020 14:04

Pane Kechlibare, máte mou plnou podporu, sdílím podobné názory jako vy. Nenechte se otrávit, vždy se těším na Vaše články.

E. Pawlica 6.3.2020 11:26

Kromě toho, víte, že první úmrtí spojené s novým koronavirem už ohlásilo také Nizozemsko?

V nemocnici v Rotterdamu zahynul nakažený 86letý muž, uvedla agentura Reuters ...

Ano - je to zlé, lidé v nemocnicích už i hynou, místo aby umírali tradičním způsobem. :-D

E. Pawlica 6.3.2020 11:22

Tady je to jeden cvokař vedle druhého ...

:-)

J. Chaloupka 6.3.2020 10:51

Již brzo nepoznáme, co je pravda a co lež.

I. Schlägel 6.3.2020 10:40

Dobře Vy.

J. Kraus 6.3.2020 10:23

Skutečně až příliš osobní. Při pohledu na tvář p.Motla bych řekl, že spíše těžce snáší popularitu svého spolužáka. A popularitě napomáhá nadhled od tématu, lehkost psaní, občas trochu ironie atd. Kdyby člověk starého, myšleno předválečného, druhu vypustil do světa hlášky jako vypustil p.Motl, měl by z toho pár dní kocovinu.

J. Krynický 6.3.2020 10:18

Já bych z tohohle nic nevyvozoval. Lumo nikdy nebyl zrovna duševně stabilní.

B. Rameš 6.3.2020 9:51

Co už. Dříve se exoti realizovali piktogramy na stěnách veřejných záchodků, dnes mají social networks...

Učeněji: lidská psyché je uzpůsobena na komunikaci s několika desítkami, maximálně stovkami jedinců, které většinou zná a má je nějak zařazené. Ví, co od nich může očekávat a ví, jaké důsledky bude mít interakce s nimi. WWW jako rozhodující součást globalizačního procesu tuhle stovky tisíc let starou zkušenost neguje a je velkou neznámou, co z toho všeho vzejde.

R. Brzák 6.3.2020 10:29

především je lidská psychika uzpůsobena na širokou informaci o oponentovi - přičemž psaná komunikace je velmi omezující...

P. Grigar 6.3.2020 9:07

..pan Motl není dle mého žádný blbec a přesto se občas jako totální blb chová. Je to sice škoda, ale ani to mě neodradí od čtení článků obou pánů.

R. Brzák 6.3.2020 10:27

My. lidé, máme předpoklady se chovat jak inteligentně, tak i jako totální blbci...

je vícero faktorů, které to ovlivňují. Zásadním (dle mého názoru) je, zda podlehneme (či nikoliv) svému strachu (který například přináší informaci o možném riziku, že náš oponent svou argumentací zkouší manipulovat). Ano, to riziko je skutečné - všichni máme potřebu svou pravdu prosazovat přirozeně sobecky. Alekdyž tomu strachu podlehneme, stane se nám, že svému rozumu přestáváme dodávat k analýze dostatečně široký okruh informací o konkrétním problému - a získáme tak omezenou analýzu, pravděpodobněji mylnou. A pak začneme útočit - protože výsledek té analýzy zní například - "Kechlibar je nepřítel"....

Že tomuto prospívají sociální sítě (omezená možnost získat informaci o oponentovi) a tím více síť omezují i psanou komunikaci na pár znaků, je nabíledni...

I. Schlägel 6.3.2020 10:43

Kromě strachu bych zmínil diktát vlastního ega. Někteří lidé jsou tak moc přesvědčeni o své neomylnosti, že mají zásadní problém i s argumentem typu 1+1=2.

R. Brzák 6.3.2020 10:47

strach je jedním ze základních nástrojů ega...

Přesvědčení o své neomylnosti je ve skutečnosti obava z toho, že bych se mohl mýlit, kterou moje psychika nesnese - a tak dojde k vsugerování si své neomylnosti...zas jen výsledek strachu...

I. Schlägel 6.3.2020 10:57

I tato varianta je možná. Nicméně strach nemusí být hlavním iniciátorem. Celé řady deprivantů, sociopatů a manipulátorů mají k psychotickému chování i horší motivace, které naprosto dominují nad vlastním pocitem strachu.

R. Brzák 6.3.2020 11:12

dle mého názoru je podlehnutí strachu skryto za všemi těmi motivacemi, které zmiňujete - jen je to skryto příliš hluboko...například psychopat (pro mne stěží člověk) je do své podoby formován právě dlouhodobým vystavením šílenému strachu (v raném dětství)...

I. Schlägel 6.3.2020 11:19

Ano, psychická nemoc se projevuje i strachem z absurdních příčin a může být tím podnětem, případně skrytou motivací. Nicméně mnozí sociopaté mají mocnější motivace. Moc, peníze, atd. Pro strach, empatii a další potřebné vlastnosti tam není místo. Jsou to lidští predátoři. A neomezíte je pohovorem u psychoanalityka s důrazem na jejich skrytý strach, ale omezením příležitostí, ve kterých se mohou "přirozeně" seberealizovat.

R. Brzák 6.3.2020 11:36

ono je to naopak - psychická nemoc vzniká obvykle pod dlouhodobým vystavením nezvládnutelného strachu... Sociopat toužící po moci podléhá strachu, že bez možnosti ovládat co nejvíce svět kolem něj bude ohrožen jeho zájem...

S poslední větou naprostý souhlas - ze kterého pro mne vyplývá nutnost omezovat moc samotnou - tedy tu státní, nad občanem...protože to je ta moc, která je již pro nemocného psychopata, sociopata - připravena k použití...

I. Schlägel 6.3.2020 12:08

No vidíte, a já žil v domnění, že některé bestie se jako bestie už rodí.

D. Stirsky 6.3.2020 8:55

Bartoň je vyjevený, že se najednou někdo choval politicky nekorektně. Hlavně, že nasdílí videa či co.

P. Han 6.3.2020 10:05

Asi jsem vás nepochopil. Co má pan Bartoň společného s informační válkou pánů Motla a Kechlibara?

J. Uzel 6.3.2020 11:20

Stirský to tady "rozdává" padni komu padni :-)

P. Staronový 6.3.2020 8:49

Překvápko. Zatím, kdykoliv jsem na Lumo narazil, jevil se rozumným.

J. Gutvirth 6.3.2020 8:46

Lumo je jiz dlouho znám jako exot se kterym diskuse je zcela zbyte#ná. Všichni jsou špatní. Krom VK . Ten je bůh. Verim tomu,ze L není reprezentativní pro soud. Extremy nutno pominout.

K. Kubik 6.3.2020 8:41

Jednou z mych oblibenych zabav je sledovani zastancu ruznych konspiracnich teorii na YT. Dlouho me bavil Dana Durnford a jeho Fukushima Death Cult, ale posledni dobou sleduju hlavne zastance ploche Zeme. Vetsina z nich jsou s prominutim tupci (napr. Daniel Pratt), ale treba Nathan Oakley pusobi vzdelanym a inteligentnim dojmem, je dobry recnik... ovsem kdyz s nim nekdo nesouhlasi, reaguje jako LuMo.

Tim chci rict - to, ze je nekdo chytry, jeste neznamena, ze to neni blbec :) A u Aspergeru je to obzvlast viditelne.

J. Kalina 6.3.2020 8:56

schválně rýpnu do některých klišé: "otec" vlasti Karel IV způsobil tak prudký rozvoj v zemích koruny české, že mnozí tu RYCHLOST změny nevstřebali a ještě k tomu založil UK a tím způsobil prudký nárůst intelektuálů. Jeden z prvních sporů na UK pak byl ten, kdo ji bude ovládat a tento spor se vyhranil i dle rodného jazyka. Následkem bylo období husitských bouří. Holt až ten Němec Luther trefil správnou dobu a taky národ.

L. Novák 6.3.2020 7:37

Sociálním sítím se z principu jejich zřízení a funkce (stroje na sběr dat o jednotlivých uživatelích) vyhýbám.

Nemusím mít vše... ;-)

P. Grigar 6.3.2020 9:09

..asi tak nějak. ;-)

R. Vacek 6.3.2020 7:10

Někdo nechce znát realitu, ale chce zůstat nerušen ve své bublině. Přitom když se podívám, jak nemoc dopadá u Italů, tak u 563 nakažených už je rozhodnuto - 414 se uzdravilo a 149 nemoci podlehlo (smrtnost tedy přes 25%). A spousta dalších Italů (3295 nemocných) čeká, jak dopadne.