19.3.2024 | Svátek má Josef


Diskuse k článku

HUMBUK: O inteligenci takzvaně umělé

Na umělou inteligenci se dívám asi takto: skutečně patří do science fiction. V době kdy jsem si v uhláku hrál na horníka s tím začal Arthur C.Clarke v povídce Halo, tady Frankenstein, po něm Stanislaw Lem napsal povídku Kladivo a její námět vědomě nebo nevědomě zabudoval do filmu Vesmírná Odysea 2001 režisér Stanley Kubrick.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Daneš 6.6.2023 15:38

Jak je to s inteligencí té AI doopravdy?

https://chat.openai.com/share/7a977952-2dd3-451f-8491-821de8a2765e

https://vid.pr0gramm.com/2023/06/04/e9555a2781e26cd5.mp4

P. Dvořák 6.6.2023 15:21

Strašení klimatickým katastrofismem už přestalo zabírat, tak se vytáhl strašák v podobě AI. Co všechno nám to zlého udělá - práci nám vezme, vyhubí nás ... etc.

Jediné nebezpečí je, že ji mohou zneužít "oškliví pánové" pro své imperialistické choutky. Jako ostatně všechny ostatní současné vynálezy.

M. Pivoda 6.6.2023 15:26

P. Dvořák se mýlí. Realita je jiná. Sleduji AI více než 30 let.

P. Dvořák 6.6.2023 18:55

Tak nám něco prozraďte, co mi uniklo. Naše výzkumné oddělení na úkolech pro AI pracovalo.

M. Pivoda 6.6.2023 19:12

AI je aplikačně široký obor. Já jsem se věnoval AI aplikacím v byznysu a podnikání, nikoliv v robotice. Pracoval jsem na aplikacích moravského systému AI, který se řešil přístupem symbolické logiky. Později jsem (již zájmově, nikoliv pracovně)si začal všímat dnes dominantního přístupu k AI, tj. strojového učení. Rozumím výhodám i slabostem.

Napsal jsem poslední práci o AI, která obsahuje 27 stran textu. Zde diskusní příspěvek je omezen několika málo odstavečky textu. Nejsem kouzelník, abych dokázal vměstnat tolik informace do několika odstavečků.

Stručně mohu říci jen to, že nejde o fámu, technologie AI konečně dozrála a její vývoj bude pokračovat i v následujících alespoň deseti letech. Tato skutečnost zatřepe světem. Ale o tom jsem se zmínil pod článkem O. Neffa jinde. Přečtěte si to, prosím.

J. Jurax 6.6.2023 22:43

Jestli lze, dejte odkaz na těch 27 stran textu.

M. Pivoda 6.6.2023 13:36

Člověk není jediný živý tvor, který na planetě Zemi má jakousi inteligenci. A když dle výkonového testu IQ člověk může mít inteligenci nejvyšší, pokud člověk (s vysokým IQ) nepředá své geny do další pozemské generace lidí, jeho biologická pozemská větev přestane existovat.

A pak je důležité i další hledisko: kolektivní rozhodnutí nejinteligentnějšího pozemského druhu, tj. člověka.

Cituji Hvížďalu (včera na aktualne.cz)"... soudce profesor Josef Cepl takto: „Smysl Ústavního soudu je v tom korigovat vládu většiny.“ A těsně před smrti mi v rozhovoru pro Respekt řekl: „Jak známo, většina se velmi často nebo dokonce většinou mýlí, hlas většiny proto není základem demokracie.... Tím upozorňuji, že mínění většiny může být nebezpečné.“..."

Nejsem právník. Důvod, proč zde Cepla dnes zmiňuji, je jeho životní postřeh, že ani "nejinteligentnější bytosti na planetě Zemi", nečiní vždy inteligentní kolektivní rozhodnutí. Jak je to možné? Více hlav nemá vždy více rozumu?

Závěr k tématu AI: V principu, tzv. umělá inteligence, AI, má určitě potenciál v budoucnosti překonat inteligenci lidskou, což zatím se ale nestalo. Nicméně výkon lidského mozku (prostorově omezený velikostí lebky) výkonově (tj. rozsahem paměti a počtem logických operací za sekundu) byl již překonán. Viz například hry dle pevných pravidel (šachy, go, ...). A připravované jsou další (pro člověka) užitečnější aplikace AI.

J. Havelka 6.6.2023 14:55

Licitovaný mariáš je examinátorem IP, inteligence přirozené...

M. Pivoda 6.6.2023 15:25

Hra Mariáš je také o blafování. Obdobně jako ve vojenství.

Na internetu lze nalézt: Co znamená slovo blafovat? Kdo v pokeru neumí blafovat, tedy předstírat, že má v kartách něco úplně jiného než ve skutečnosti má, nemá zde šanci na úspěch. Dodám, že původní význam klasicky anglického bluff je zastrašovat a že jde o slovo vzniklé onomatopoicky, tedy zvukomalebně.

J. Anděl 6.6.2023 15:22

Ano, inteligenci mají i jiné živé organismy.

J. Anděl 6.6.2023 11:43

Ano.

Umělá inteligence je věc mechanická, dobrý nástroj, pokud slouží, zneužitelná a zneužitá podobně, jako nástroje jiné. Není to magie a nemění pravidla a funkce vědomého života a lidského světa.

Nicméně může zafungovat jako katalyzátor kvantového skoku civilizace. Směrem, který spíš nebude připomínat pohádkové utopie snílků.

J. Anděl 6.6.2023 11:51

Pro skeptiky dodám, že takto jako katalyzátor zafungovaly věci jako vynález kola, knihtisku, motoru, nebo internetu. Realizace se obvykle obešla bez ohňostrojů, prostě to taknějak najednou bylo všude.

R. Langer 6.6.2023 14:51

Jo. Ale takhle to u UI fungovat nebude, stejně jako to takhle nefunguje například u elektromobilů. Protože oboje je to mimo normální realitu (= je to z principu nesmysl). ;-)

J. Anděl 6.6.2023 14:56

Ale metody UI se už docela hodně používají.

Elektromobily by se bez dotací a legislativního vnucování nepoužívaly, respektive rozhodně ne v tomto rozsahu.

Umělá inteligence a její využití při zpracování obrazu, textu, analýz atd. se používá. Ne v nějakém bombastickém rozsahu. Prostě je to nástroj. Taková lepší lopata. Ovšem užitečná.

R. Langer 6.6.2023 15:01

No, ono se tomu říká "metody UI", ale s inteligencí to nemá zhola nic společného, i když se to dokonce i "učí". A za posledních 30 let výrazně postoupila KVANTITA, díky výpočetnímu výkonu, ale kvalitativně nic moc. To rozpoznávání obrazu jsme uměli už před těmi 30 lety, jenom ten výpočetní výkon stačil leda na kruh, čtverec a trojúhelník. Princip je ale dodnes v podstatě úplně stejný. ;-)

J. Anděl 6.6.2023 15:04

Samozřejmě, smartfoun taky není chytrý. To je prostě obecně uznávaný název. S živou bytostí obdařenou vědomím to nemá nic společného a není to inteligentní ani jako ústřice.

J. Anděl 6.6.2023 15:24

Laicky bych inteligenci popsal jako schopnost živého organismu zajistit si naplnění vlastního záměru.

Umělá inteligence nemá vlastní záměr. Jde spíš o lidskou externí inteligenci.

:-)

J. Ticháček 6.6.2023 20:10

Ale ony tam ty ohňostroje byly.

Jedna parta, která místo nna hřbet zvířete sedla na vůz za zvířetem kompletně předělala střední východ. Včetně severu Afriky. Druhá taková změnila Evropu a a následně zbytek světa. Až na Čínu. tam ta kola používali už nějaký čas. Bez knihtisku by se nadvláda Evropy nad světem také neuskutečnila. To byl ohňostroj. V malém kousku světa, ve kterém se po pádu jedné velké říše vytratilo téměř vše, z měst s vodovody, kanalizací a občanskou vybaveností zbyly zdroje stavebního materiálu, v tom kousku světa, ze kterého zmizely i takové prehistorické technologie, jako hrnčířský kruh, se během padesáti let najednou rozsířily znalosti, které byly stovky let nedostupné. Shodou okolností pár generací poté, kdy se jich nejbližší konkurenční civilizace vzdala. A ta další,na druhé straně světa také.

Motor? Jasně, vynecháme starou Čínu a středomořskou antiku. Tam už byly první pokusy s parou. A ty srandy na začátku. Má prababička se narodila v době, ve které pan Benz začínal řádit. Jako puberťačka se mohla dočíst o klucích Wrightovic. A nežli koncem osmdesátých let ve svých stotřech letech zemřela, viděla vše od formanských vozu po supersporty, od motokol po několika litrové mašiny, od podomácku stavěných letadel se kterými Jan Kašpar dělal parádu, až po raketoplány. Jeden lidský život. To není ohňostroj? Ta ženská se poprvé svezla autem v předminulém století a posledním autem, které ji vozilo byl Renault 19. Kromě Evropy, severní Ameriky a Japonska, tedy asi 15% světa to byl ohňostroj. Nebo supernova. Jinde řešili lepší podrážky.

Vše, co jste napsal světem opravdu záhýbalo. To jen při pohledu zpět si málokdo uvědomí to, jak ty dnešní samozřejmostí změnily běh dějin.

Málokdo z nás by dnes jezdil autem nebýt H. Forda. A jeho geniálního nápadu zkoumat vraky. A zhoršení výrobní kvality. Nakonec, proč bychom měli mít auto poskládané z vysoce kvalitních částí, které desetkrát přežijí tu nejexponovanější. To byl také ohňostroj.

J. Anděl 6.6.2023 20:14

Asi jsme si neporozuměli. Já také píšu, že to světem opravdu zahýbalo. A myslím si, že zahýbá i umělá inteligence, resp. již zahýbal internet a IT, umělá inteligence je toho součástí.

Myslím, že jsem dokonce použil termín "katalyzátor kvantového skoku vývoje civilizace", nebo tak něco.

Ohňostroj je spíš taková barevná šou na oslavu. A nebyl tou klíčovou částí mého příspěvku. Tou byl ten kvantový skok - a tedy to, co hezky popisujete vy.

M. Pivoda 6.6.2023 9:22

Cituji: V březnu vypukl povyk kolem textových a obrazových generátorů a od té doby se na mě někdo obrací, co si prý myslím o umělé inteligenci. ..."

Dvě poznámky

- Již v dobách českého reálné socialismu jsem zaslechl tento výrok: "Pro nedostatek inteligence vlastní, dal jsem se studium inteligence umělé".

- Ve 21. století skutečně dojde (metaforicky řečeno) k velkému "zemětřesení" právě kvůli technologii umělé inteligence, AI, a exponenciálnímu vývoji hardware. Těšte se na čtvrtou průmyslovou revoluci a také velké společenské dopady! První velkou obětí zřejmě bude zaběhnutý styl výuky v odvětví školství.

Dvě další poznámky:

- V současné době v AI už výrazně dominuje přistup strojového učení (které napodobuje funkce mozkových neuronů). Někdejší přístup symbolické logiky sice výrazně ustoupil do pozadí, ale dosud zcela nezemřel (dlouhé vysvětlování). Současné AI hodně chybí lidsky-přátelské rozhraní (user interface, UI)

- Například po srpnové invazi roku 1968 se prosadil herec Jan Werich, který v ČT komentoval tehdejší události. Koho se zeptat dnes?

R. Langer 6.6.2023 14:52

Co je to čtvrtá průmyslová revoluce, a jak se má v praxi projevit, ty naše malá hloupoučká UI? 8-o

D. Polanský 6.6.2023 9:15

Ono je to podobný planý poprask, jako když cca před 20 lety někteří naivkové neznalí zákonů fyziky uvěřili, že světlo či informace se může šířit rychlostí větší než c. Nemůže!!!

M. Pivoda 6.6.2023 9:25

Nemůže, protože lidem není známá síla, která by takové urychlení dokázala.

Jenže jak jinak vysvětlit extrémně rychlou expanzi vesmíru po tzv. velkém třesku?

P. Princ 6.6.2023 11:47

Inflační teorie je elegantní, ale má mezery a není potvrzená.

https://www.aldebaran.cz/astrofyzika/kosmologie/inflace.php

Leccos může objasnit například studium zbytkových gravitačních vln.

M. Kocián 6.6.2023 10:20

Možná špatný příklad, ale v podstatě je to tak - nic než uměle vyvolaná senzace.

M. Pivoda 6.6.2023 11:02

Kde se vzal, tu se vzal, ChatGPT (AI od firmy Open AI), velký povyk vyvolal. Nejvíce povyku v nejvíce inovací ohroženém odvětví školství.

Vo co go? Lapidárně řečeno, bez zmínění rizik silné technologie, jakou je právě AI:

Ve škole vás učí věci, které pak v životě pak už nikdy neupotřebíte. Už před cca 30 lety jsem uslyšel výraz "just-in-time teaching", jako analogii k zásobování japonských podniků metodou "just-in time" (právě včas, japonsky "canban").

Just-in-time teaching je fakticky "consulting" nebo ve sportu "coaching". AI (dnes dominantní strojové učení), ač nerozumí sémantice lidského jazyka, je vám schopna dodat požadovanou informaci "právě-včas" (just-in-time).

R. Langer 6.6.2023 14:54

On ten povyk vyvolal především u technických analfabetů, jako jsou novináři, a takoví jako ty, ty naše malá hloupoučká UI. ;-D

M. Pivoda 6.6.2023 19:19

Někteří lidé jen zestárnou, ale automaticky stářím nezmoudří. Z mladého blba se stal starý blb, který mi určitě nestojí za diskuzi.

Herec Miroslav Horníček kdysi moudře vysvětloval, že nejhorší je narazit na agresivního blba.

P. Pepax 6.6.2023 9:11

Ty obrázky spojené či tzv. namalované AI jsou pouze digitální data na obrazovce monitoru, které si lze vytisknout na kvalitní barevné tiskárně. Skutečný umělec je sice možná pomalejší ve zpracování dat, ale dokáže vzít štětec do ruky a namalovat obraz.

M. Hoblík 6.6.2023 9:07

Některým našim ministrům by prospěla alespoň ta umělá inteligence; když už jim Bůh nenadělil...