3.5.2024 | Svátek má Alexej


Diskuse k článku

HLAD: Ekozemědělství svět nenasytí

Brutální ruská válka na Ukrajině způsobuje čím dál větší nedostatek potravin ve světě. Mezinárodní společenství se už proto připravují na celosvětovou potravinovou krizi

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Němec 20.7.2022 10:48

Na zeměkouli je asi tak 5 x více lidí, než kolik je dlouhodobě únosné. Navíc rozložení je takové, že čím méně produktivní obyvatelstvo, tím větší porodnost.

Různé human organizace tento trend ještě posilují.

Takže vzhůru dolů, všichni na Mars!

P. Urban 20.7.2022 10:43

Jako kluk jsem brigádničil na bramborových polích. Stačilo, aby trochu zapršelo, a bez gumáků jste do pole nemohli.

Dnes se po mnoha polích v Polabí dá po sklizni jezdit na motorce, a to i po dešti. Něco má na svědomí těžká technika, hlavní ale je, že půda bez organických hnojiv degraduje. Tím nás strašili už profesoři agronomické fakulty tehdejší VŠZ v osmdesátých letech. Polistopadová dekolektivizace a zdražení umělých hnojiv ten trend načas zvrátily, ale už je tady zase. Zemina, tedy půda bez humusu, toho moc neurodí, ani kdybyste ji cpali dusíkem v desetinásobných dávkách. Jednoduše ten dusík neudrží.

Nevím, jak moc je to reálně řešitelné, ale zaděláváme si tu do budoucna na pořádný průser.

P. Čech 20.7.2022 11:00

Do budoucna? On je to pořádný prů..r už dnes!

K. Křivan 20.7.2022 10:11

No dobře, chybí základní potraviny. Kde chybí ? V tzv. "třetím světě". A proč si třetí svět to co mu chybí nevyprodukuje sám ? Protože chtít po nich práci je rasýsmus. !

Příroda má své zákony, na které jsme my všichni krátcí. Jeden zákon zní: "Kdo nebo co není schopné se uživit, musí zemřít". Jen my lidi jsme tak blbí, a myslíme si, že stojíme nad přírodními zákony. Svět je dvacetkrát přelidnéný, a my musíme spasit ty neschopné a líné. ;-D Rv

R. Langer 20.7.2022 10:15

Taky proto, že místo žrádla se tam pěstuje palmový olej na biopaliva, a těží štěpka na spalování v EU ekologických kotlech. A za to všechno mohou jenom a jedině ti Zelení bolševici. ;-€

L. Kuča 20.7.2022 8:54

Ono to celé není zas tak jednoduché. Umělá hnojiva samozřejmě nejsou vůbec žádný problém. V podstatě představují obdobné živiny, jaké se nacházejí i volně v přírodě. Mnohem horší je to s pesticidy a insekticidy, které se bohužel na stavu životního prostředí nevyhnutelné podepisují víc než celý průmysl dohromady. Korunu tomu dávají protiplísňové postřiky, které se defakto téměř neliší od fungicidních léčiv používaných v humánní medicíně. Rezistence vůči těmto postřikům narůstá, což by snad ani nebyla taková tragédie v běžném zemědělství, ale ne že by to nedělalo vrásky na čele lékařům, kteří už nemají proti plísňovým onemocněním, kolikrát je život ohrožujícím, co podat. Takže pravda je, jak to často bývá, někde uprostřed.

P. Diviš 20.7.2022 9:55

Jednoduchá je skutečnost, že daný počet lidí je možno nasytit jen intenzivním zemědělstvím. "EkoBio", tak oblíbené a prosazované EU to nedokáže. Složité je, jak toho dosáhnout s co nejmenšími škodami.

L. Kuča 20.7.2022 11:42

Ano, vím, bez ironie - bez sytetických hnojiv a genetických modifikací to nikdy nedokážeme. Ale nestavme si tábory "všepostřikovačů" a "bojovníků za práva žížal". Např. ty výzkumy využívání přirozených nepřátel škůdců nebo mikroorganismů, které jsou pro rostlinu neškodné a zaberou "životní prostor" jakožto prevence šíření virulentních škodlivých organismů nejsou od věci a nepatří do kategorie hysterického bezmyšlenkového aktivismu, ale spíše k pokusům o promyšlené řešení.

F. Navrátil 20.7.2022 8:27

V článku se hovoří o tom, že "brutální ruská válka na Ukrajině způsobuje čím dál větší nedostatek potravin ve světě. Ukrajina i Rusko patří k významným vývozcům základních potravin do celého světa: stojí za víc než čtvrtinou vývozu pšenice a velkého množství ječmene, kukuřice a rostlinného oleje. Není proto divu, že v souvislosti s válkou na Ukrajině se už začíná mluvit o celosvětové potravinové krizi."

Bohužel tomu tak není. Ukrajina představuje asi 4 procenta světového vývozu obilí, což je v mezích normálního výkyvu světové úrody. V posledních letech je Rusko největším světovým vývozcem potravinářského obilí. A také zemního plynu, který neslouží k vytápění, jak se nám snaží vsugerovat nevzdělaní novináři a politici.

Dusíkatá hnojiva pro zemědělství se vyrábějí z plynu a státy západní Evropy si samy na sebe uvalují z mocenských nebo ideologických důvodů sankce omezující tuto výrobu nebo dokonce fantazírují o superzelené agrotechnice.

Celosvětovou potravinovou krizi tedy nehledejme za kouřovou clonou konfliktu na Ukrajině, ale v degeneraci realistického myšlení a jednání politiků.

P. Pepax 20.7.2022 8:39

R^

L. Hančar 20.7.2022 9:20

R^R^R^

P. Diviš 20.7.2022 9:57

Útok Ruska na Ukrajinu prostě j͇e͇ problém, ať už s produkcí obilí nebo plynu.

R. Langer 20.7.2022 10:16

Ano, nechceme ho z Ruska. ;-D

K. Křivan 20.7.2022 12:01

My. lidi, ho chceme. Papaláši ho nechtějí. Rv

L. Novák 20.7.2022 17:36

Tak se tam odstěhuj, ruský trolle! :-P

F. Navrátil 20.7.2022 12:55

Problémem není konflikt na Ukrajině, problémem jsou sankce, které vyhlašují politici a které mají dopad na jejich státy. Plynu i obilí je na trhu přebytek. Stačí si ho objednat a zaplatit!

R. Langer 20.7.2022 10:16

Přesně tak! R^

J. Jurax 20.7.2022 12:21

Celosvětovou potravinovou krizi tedy nehledejme za kouřovou clonou konfliktu na Ukrajině, ale v degeneraci realistického myšlení a jednání politiků, pravíte.

Přesně tak!

J. Krásenský 20.7.2022 7:37

P. Čech v nesmyslné argumentaci nahrazuje Řadu a vyčítá autorovi, co zmiňuje v předchozích článcích.

P. Diviš 20.7.2022 9:59

Má pravdu v tom, že počet obyvatel, hlavně tam, kde krajina není schopna je uživit, j͇e͇ problém. Není to sice geometrickou řadou, ale je to neúnosné.

P. Čech 20.7.2022 7:22

Autor zapomíná na to hlavní a zcela zásadní. Konkrétně na geometrickou řadou se zvyšující počet lidských jedinců na planetě Zemi. Konkrétně to je totiž jedinou příčinou nejen zásadního nedostatku potravin na světě. A nejen nedostatku potravin. Také snižujícího se množství pořebné pitné vody a snižujícího se objemu dýchatelného zdravého vzduchu, jakož i rovněž geometrickou řadou se zvyšujícího množství nejrůznějšího odpadu, který otravuje planetu. O tom je třeba psát a to je třeba sice postupně, ale zásadně řešit. Svého času to začala Čína a měla s tím jisté úspěchy. Bohužel tento trend opouští. Pokud člověk jako živočišný druh toto nepochopí a nezachová se rozumně, bude zákonitě pokračovat k vlastní záhubě. Nějaké žvásty o nějakém ekozemědělství a podobné nesmysly jsou nzcela mimo mísu.

P. Pepax 20.7.2022 8:21

Souhlas, počet obyvatel je na začátku problému, hnojení polí kravským a jiným hnojem bylo po staletí dostatečné pro obživu zemí kde zemědělství bylo na dobré úrovni a živilo se jim velké procento obyvatel. Nyní je vše jiné, o všem v zemědělství rozhoduje cena nafty pro zemědělské stroje a cena umělých hnojiv. Ekozemědělství je vlastně návrat do minulosti ostatně podobné je to u OZE.

R. Tichý 20.7.2022 7:21

Svet podle ekofasistu je mozny pouze za predpokladu vyvrazdeni nejmene 1/2 obyvatel planety.

P. Čech 20.7.2022 7:23

Obyvatele půlanety netřeba vyvražďovat, je třeba snižovat jejich počet postupně snižováním nesmyslné porodnosti.

J. Krásenský 20.7.2022 7:36

Tak běžte přesvědčovat černochy, araby a Indy. Evropa snižuje tu vaši "nesmyslnou" porodnost dostatečně, dokonce natolik, že si cílené vozí migranty, aby mohla fungovat.

P. Čech 20.7.2022 7:51

V takovém trendu je potřeba pokračovat obecně, nejen v Evropě. Ona ta Evropa v minulosti, kdy byla na světě pouhá miliarda lidských jedinců fungovala a fungoval i celý svět. Není to nic nového, pouze lidé to nějak nechtějí chápat. A to si drze říkají homo sapiens sapiens.

P. Čech 20.7.2022 11:06

Evropa nic dostatečně nesnižuje. Aby se opravdu začalo množství lidí snižovat, musela by k a ž d á rodina mít max j e d n o dítě. Po sto letech by snad bylo možno akceptovat dvě děti na rodinu a nikdy více.

J. Jurax 20.7.2022 12:32

Jo, to měli celkem nedávno v Číně. A byly s tím trošku problémy.

P. Čech 20.7.2022 15:02

T r o š k u jsou problémy vždy a se vším. V Číně to byly jen problémy politické, žádné jiné.

J. Jurax 20.7.2022 18:26

Nejen politické.

Rodilo se málo holčiček, neboť holčičky v Číně nemají tu váhu a prestiž jako chlapečci. A povolené bylo jen jedno dítě.

Takže ti, kdož zjistili, že se narodí holčička a mohli si to dovolit, hnali ženu na potrat; těm, kdož si to dovolit nemohli, holčičky hodně umíraly při porodu a těsně po něm.