29.4.2024 | Svátek má Robert


Diskuse k článku

HISTORIE: Třicet let sametových

Pár dalších detailů ale jistě neuškodí zopakovat. Období politických změn v Československu mezi 17. listopadem a 29. prosincem roku 1989, které vedly k pádu komunistického režimu a přeměně politického zřízení na pluralitní demokracii,

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Písařík 29.11.2019 17:19

K čemu referendum? Kdyby češi hlasovali zůstat a slováci odtrhnout se, sotva by je kdo přesvědčil aby to neudělali. Poslat tam armádu? Jakou? Myslím, že by stále trvaly spory o špečifiká. Takhle si aspoň v klidu žijeme každy samostatně a je to dobře.

J. Kanioková 29.11.2019 14:05

Absolutní souhlas. Já si to zažila osobně, jezdili jsme jako skupina lidí proti rozdělení republiky po Slovensku. Ale se Slováky se nedalo hnout. Oni si tak strašlivě moc přáli svou suverénní republiku, že jsme mnohdy museli utíkat zadem z různých akcí ! Nerozdělení republiky si přáli lidi akorát tak v Bratislavě a okolí.

A pomlčkovou válku v parlamentu taky dobře pamatuji.. Dokonce mám k ní víc odkazů k článkům, jenže asi někde hluboko ve svém archivu.

I. Schlägel 29.11.2019 10:16

Neustále opakovaná mantra salonních kritiků privatizace pomocí zcela vadného argumentu v podobě "neexistence adekvátního právního rámce". Funkční právní rámec vzniká dlouhá desetiletí ve svobodných podmínkách na základě tradic, precedentů, s přispěním vzdělaných, charakterově vyzrálých soudců a státních zástupců. Podmínkou je efektivní práce vyšetřovatelů, jejich vzdělání, schopnosti, materiální vybavení a funkční vedení. Co z toho jme měli po vládě bolševika, to si rád od někoho přečtu. Pokud bychom s privatizací čekali na právní stát, museli bychom nadále provozovat socialismus, který sám o sobě právní stát devastuje.

Z. Ukolébavka 29.11.2019 10:37

Takže je pro vás ta rozkrádačka olbřímých rozměrů vlastně majstrštyk, že?

I. Schlägel 29.11.2019 11:22

Ve vší úctě, Franku, pokud jste z mého příspěvku vydedukoval, že privatizační rozkrádačky považuji za majstrštyk, jste ducha mdlého bez ohledu na to, že se nám dvěma pravděpodobně líbí stejná muzika. Privatizace dopadla dobře, vzhledem k tomu, že socialistické Československo bylo prolezlé zlodějnou skrz na skrz. Zlodějnou, zlodějskou morálkou a komunistickým soudním systémem.

Z. Ukolébavka 29.11.2019 11:59

"Privatizace dopadla dobře". Tuto větu považuji jako pochvalu než zpytování svědomí. Ba co víc, pokračování, že bylo Československo...Jo, milej pane, ale když se kradlo, velmi často se šlo za to do tepláků, a běda, měl li někdo rozkrádačku v socialistickém vlastnictví. Žádný penzion, flignování chorob, prostě Kartouza bez studia, televize a lepení letadýlek. Kdo jediný za tyto krádeže seděl? Jen ministr Svoboda, což je dosti hubený účet za bilióny Kčs a Kč v trapu.

I. Schlägel 29.11.2019 12:15

Tím pouze potvrzujete mé předchozí argumenty. Dokonce i za vlády čisté ruky mistra Zemana, bijce ODS deklamujícího cosi o "spálené zemi", zavřeli pouze Svobodu a Slonkovou. Tolik ke schopnosti postkomunistického korupčního soudního systému řízeného postkomunistickými korupčními politiky řešit aktuální kriminalitu ekonomicky vysoce motivovaných postkomunistických bílých límečků. Máte pravdu, mohli vás za socíku zavřít za krádež pytle cementu. Na to měli soudci se správným kádrovým profilem vzdělání i praxi. Rozkrádačky ve velkém týkající se nomenklaturních kádrů se ovšem moc nesoudily, že? Asi se nekonaly, neb o nich Rudé právo nepsalo.

Z. Ukolébavka 29.11.2019 12:27

Zase vedle. Svoboda i s milenkou šli za mříže v době opo smlouvy. To byla taky prokorupční lumpárna, ale neměla nic s komunistickým soudnictvím.

I. Schlägel 29.11.2019 12:42

Celá společnost byla zoufale prokorupční, zato ideologicky vyspělá. Což neznamená, že byla informačně a finančně gramotná, efektivní, výkonná, zodpovědná, trénovaná k respektu k právu, morálně zdatná, schopná odměňovat lidi, kteří umějí vyniknout nad průměr. Což jsou vlastnosti nutné pro každou dobře odvedenou práci v jakémkoliv oboru. I v oboru privatizace. Tak že sorry, na víc tahle země neměla. Koukněte se dál na východ, kde měli soudruzi k vlastní seberealizaci více času a prostoru než naši bolševici. Bída a zmar. Zaplať pánbůh za českou verzi.

I. Schlägel 29.11.2019 12:53

Malá poznámka, s komunistickým právním systémem měla spojitost ta skutečnost, že se k soudu dostalo mizivé množství lidí a jen zlomek z nich byl odsouzen a potrestán.

P. Khail 29.11.2019 17:05

Byla to Snopková, Slonková je někdo úplně jiný.

J. Kanioková 29.11.2019 14:23

Nemáte pravdu !

J. Cyrany 29.11.2019 10:55

Stačilo převzít právo(především obchodní) z demokratických zemí jako Rakousko či Německo. Možná , že by se poté vylaďovali ,ale rozhodně by to bylo lepší než to tu nechat napospas nomeklatuře a mafiím.

J. Cyrany 29.11.2019 10:56

pardon vylaďovaly..

I. Schlägel 29.11.2019 11:16

Jistě. Akorát že na přebírání a zavádění obchodního práva z demokratických zemí by dohlíželi ti samí lidé, kteří privatizaci legislativně ošetřovali a následně na ni dohlíželi. Jedna věc je něco převzít a druhá věc je být motivován to správně a efektivně používat. A ona jaksi chyběla motivace vůbec něco přebírat, natož efektivně provozovat. Týká se zejména komunisty zdevastované justice. O morálce se tu ani nemusíme bavit, že? V celé zemi přeci byla více než příkladná.

Š. Hašek 29.11.2019 14:09

Už zas! Stačilo převzít!!! Jako bych slyšel Pitharta, který zas chtěl zabrzdit ...... a doladit "právo". Těch brzdařů začíná být víc než strojvůdců ..... Zastavíme, počkáme ...... i růst jablek zastavíme, abychom je prodali podle novozákona!!!!

Určitě, pokud si koupím novou televizi ...... tak ji zprovozním za chvilku. Napadlo Vás, že převzít "právo" je malinko horší???

Možná bychom ho "montovali" s tím naším právem dodneška. Vyšlo by to tedy nastejno.

P. Princ 29.11.2019 10:59

Pane Schlägele, souhlas.

I. Schlägel 29.11.2019 11:34

Díky, pane Princi.

L. Písařík 29.11.2019 11:18

Velmi dobře. Stačí pohledět na jiné okolní státy a uvidíte stejné problémy. Smutné je to, že privatizaci vyhráli ti, co měli styky a kontakty, opět komunisté. A protože věděli, že to tak nebude, vybagrovali z podniků vše, co šlo. Ale nemyslete si, že toho bylo mnoho, naše výrobky, až na pár výjimek byly beznadějně zastaralé a v normálním světě skoro neprodejné - viz třeba Favorit nebo naše zbraně, kterým vesměs chyběly sofistikované zaměřovací systémy. Jo, měli jsme vychvalovanou Tamaru, ale kam se rozšířila? A další podniky nutně skončily pro nedostatek kapitálu, tady v té zemi nebyly peníze. Peníze měli jiní a ovládli banky i dobré výrobní podniky, ty ostatní zlikvidovali, aby neměli konkurenci. Pohleďte kolem nás, i jinde to bylo podobné.

I. Schlägel 29.11.2019 11:33

Smutné to je, ale z logiky věci to jinak ani dopadnout nemohlo. Ti lidé, "vychovaní" minulým režimem, tu prostě byli, ocitli se shodou okolností i vlastním úsilím ve správný čas a na správném místě a bezskrupulózně využili pád režimu a možnosti, které jim na stříbrném podnose přinesla změna poměrů. Problém není zpackaná privatizace. Problém je únor 1948. Nebýt tehdejšího převratu, nemuseli jsme privatizovat, a už vůbec ne s pomocí starých stranických kádrů i mladých svazáků.

Š. Hašek 29.11.2019 15:55

I takto je to možno brát.

Dopadlo to solidně ........ mohlo to dopadnout jinak, podobně solidně. Hůře, lépe. A zas by vyskočili mudroslavové ......... mudroslavové, kteří ovšem v roce 1992 jen čučeli na drát. A dodnes "hltají Švejnara". Zkráceno.

L. Písařík 29.11.2019 17:14

Máte pravdu, často přemýšlím, jestli nás k únoru přivedl Beneš, dobře si pamatoval, jak ho zradili - kdo? Francie a Anglie? Ti měli dost práce sami se sebou. Nepochopil jsem, proč jel do Moskvy, jako zkušený diplomat musel vědět, že Stalinovi nelze věřit, nebo aby zabránil vzniku komunistické vlády? Už tehdy byl nemocný, po záchvatu mrtvice. Proč nedošlo k dohodě proti komunistům ve vládnoucích stranách - nechali v tom Beneše samotného.

Bylo opravdu rozhodnuto v Jaltě? Vezměte situaci dnes, kdyby Putin opět shrábl pobaltské státy, asi by nikdo z NATO do války nešel. Poláci to vědí a ze všech sil usilují o americkou základnu na svém území, jeví se to jako odstrašující řešení. Ten svět nevypadá vůbec dobře a nebude dobrý pokud bude Putin a jeho jestřábové u moci.

Evropa tančila valčík - znáte to?

J. Kanioková 29.11.2019 19:33

Naprosto přesně !!!

Podniky (některé) směřovaly ke krachu, a zloději je rozkrádali ! Hrozila nezaměstnanost !

Privatizace MUSELA proběhnout fofrem !

J. Fridrich 29.11.2019 10:12

Mýty o předem dohodnutém předání moci v naší zemi v listopadu 1989 jsou hlásány většinou levičáky a nepřáteli těch našich občanů, kteří se nebáli mnohdy po desítky let a s velkými životními riziky poukazovat komunistům na jejich nedemokratické praktiky a potlačování občanských svobod a to i těch, ke kterým se zavázali mezinárodními smlouvami..

Jejich oblíbené argumenty jsou - stoprocentní volba Václava Havla presidentem naší země komunistickým Parlamentem... My ale přece víme, že tam sedící komunisté byli loutky zvyklé zvedat poslušně ruce pro každý jim předložený návrh. Také operují spoluprací Mariana Čalfy s Václavem Havlem na bezproblémovém předání moci bez nebezpečných společenských výkyvů. Čalfa byl celkem slušný člověk a technokrat zběhlý v mechanismech vedení naší země a proto bylo jeho služeb použito..

I. Schlägel 29.11.2019 10:19

Souhlasím. Disidenti měli odvahu a nadšení, nicméně v praxi vládnutí zběhlí nebyli a nikdo jiný než komunisté jim v té době určité praktické dovednosti předat nemohl. Protože moc prakticky držel bolševik, ne socialista nebo lidovec. A konzervativců se tak nějak nedostávalo.

J. Fridrich 29.11.2019 10:33

Ano, je to tak...

Š. Hašek 29.11.2019 16:03

Disidenti - to byla velice pestrá směsice. Od bývalých komunistů, levo-pravo anarchistů, konzervativců, skoro šedých osob, které někde vzadu pomohli, .........

Jako vedoucí síly do budoucna ....... bylo možno se s nimi dohodnout dost těžko. Možná měli tehdy vzniknout Piráti, měli ihned plno těchto disidentů.

Našli se i tací, kteří v "podzemním" boji pokračují málem dodnes. Dnes tedy chtějí, aby byli hodně slyšet! Trest nehrozí.

F. Sojka 29.11.2019 9:56

Docela pěkně, a chronologicky, popsáno jak šel čas.

Jen ta mantra o dělení společnosti Zemanem je uš aš trapná. Společnost se dělí protože chce dělit. Je to vidět na fanoušcích Sparty a Slávije. Oba tábory fandí tomu kdo hraje stejnej fotbal a přitom svoji přízeň si drží i dyš jejich mančaft zrovna hraje pot psa. Muhehe

D. Polanský 29.11.2019 9:06

No na ty hvězdy slovenské politiky bych byl opatrný. Asi nevíte jak se např. pán Pelegrini stal předsedou vlády. Byl vytažen z klobouku, přesně jako ten králík ve večerníčku.

Š. Hašek 29.11.2019 14:59

Slovenská politika je vskutku "moderní".

Premiér se mění po jedné vraždě (aniž pomalu novináři věděli vůbec co/kde/jak/proč/kým se stalo).

Presidentkou je aktivistka z maloměstečka, "která posílí sounáležitost moderního Slovenska se štrasbruselí". Politická chaotička bruselskoklimatická.

"Moderní" země se obecně začínají vyznačovat "náhlým zjevováním se presidentů". Ministrů. Ultimát.