30.11.2023 | Svátek má Ondřej


Diskuse k článku

HISTORIE: Sudetští Němci - miláčci štěstěny

Krutosti páchané na sudetských Němcích po osvobození a odsun sám byly posledních dvacet let častým námětem mediálních diskusí i uměleckých děl. Do jisté míry se tak kompenzovalo ignorování tohoto tématu za dob bolševizmu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Rychlý 30.11.2011 0:59

Pořád dokola.

Srovnávat hrušky s jablky. Je to opravdu tak těžké rozlišit, že nacistická zvěrstva jsou zločiny, které je nutno vyhledávat a trestat ? To jsou jablka. Že vyhnání Němců je faktum stejné úrovně jako Mnichovský diktát a že existenci těchto fakt je třeba vzít na vědomí oběma stranami.

Na druhé straně jsou jednotlivosti české sběře, které je nutno též vyhledat a potrestat. To jsou hrušky.

Je přece nemožné říct: naše vraždění nebylo vraždění, ale spravedlivá pomsta. Sebevědomý národ by měl unést fakt, že se mu na těle vytvořilo pár furunklů - a ne téměř hystericky tuto skutečnost bagatelizovat, či trapně omlouvat. Na druhé straně jen méněcenný národ se zhroutí z informace, že pár jeho jedinců jsou sadisté a syčáci.

A takových svazů vyhnanců bych se nebál - při hledání hlasů na cestu do bundestagu, či parlamentu, jsou politici dělat ledacos. I ti naši. Víc než Němců se bojím Čechů, kteří jsou ochotni prodávat pod cenou všechno, i tu loajalitu k rodné hroudě.

Prostě neomlouvejme jednotlivé zločiny množstvím zločinů druhé strany. Kdybych chtěl být cynický, tak bych mohl říct: za statisíce našich mrtvých máme svaté právo odstřelit si nějakého Němce ještě dnes.

Z. Jaromír 30.11.2011 2:16

Re: Pořád dokola.

Říkáte to jasně a přijatelně pro mnohé z nás. Jen bych dodal, že z těch statisíců našich mrtvých byli z větší části Židé, často hlásící se k národnosti německé. Češi se zhusta mstili za ponížení protektorátem, za přinucení, nebo svolnost ke kolaboraci.

B. Volarik 30.11.2011 6:31

Re: z těch statisíců našich mrtvých byli z větší části Židé, často hlásící se k národnosti německé.

Tudíž to nebyli vlastně "naši" Židé ale jacísi podivní Židé, takže dobře jim tak! Byli to stejně cizí Židé.

J. Vintr 30.11.2011 12:59

Re: Pořád dokola.

Ostatně, kdoví jak by se události vyvíjely, nebýt Mnichova a násilného obsazení. Kdyby nebyl Hitler tak netrpělivý, třeba by se i nás našel nějaký ten Tiso, co by "zachránil státní suverenitu" tím, že by preventivně vlezl Hitlerovi do zadku. V okolních státech se tahle situace stala téměř pravidlem. Pro ilustraci - diskriminace a pronásledování Židů u nás nezačalo až s příchodem okupantů ...

Z. Rychlý 30.11.2011 13:19

Re: Pořád dokola.

Na argumenty typu - kdyby byly v ... ryby, nepotřebovali bychom rybníků ...jsou krátcí všichni velikáni celého světa, včetně ředitele zeměkoule PanaKiMuna.

Mezi Mnichovem a zvěrsty R.gardistů může snad existovat nějaká kauzalita, a tou se to dá možná i pochopit, či vysvětlit, ale ne OMLUVIT, či PROMINOUT, jak se to nyní zhusta děje. Tak, jak nelze omluvit a prominout nacistická zvěrstva na neviných a bezbraných, tak nelze omluvit a prominout chování některých našich spoluobčanů na bezbraných sudeťácích, provinivších se hlavně volbou jakési partaje.

J. Vintr 30.11.2011 14:32

Re: Pořád dokola.

To jste asi špatně pochopil. Já ani v nejmenším neomlouvám zvěrstva, která se děla po válce. Naopak chci naznačit, že za jiných okolností by se nemálo Čechů mohlo zrovna tak dobře aktivně podílet i ne zvěrstvech, která se děla pod nadvládou nacistů...

Z. Rychlý 30.11.2011 15:06

Re: Pořád dokola.

Asi. Pak jsme v souladu.

V. Heidlerová 30.11.2011 8:03

Re: Pořád dokola.

Beze zbytku se souhlasně připojuju. Napsal jste to krásně. Všechny články omlouvající poválečné činy české soldatesky jsou výrazem malého nebo žádného sebevědomí nebo překřikováním či umlčováním vlastního svědomí za vlastní selhání, zbabělost, strach, za neposkytnutí pomoci, za lhostejnost k postiženým. Nemyslím jenom Němce.  Jak se asi chovali v kritických dobách národa sami ti pisálkové nebo jejich předkové? Ty články a věčné rozněcování nenávisti křiví naši morální páteř - narovnat a očistit může jen pravda.

V. Vlk 30.11.2011 14:48

Re: Pořád dokola.

Paní Heidlerová , najděte si prosím apoň co znamená slovo " soldateska". A pak bych prosil,abyste své morální rozhořčení tak nějak konkretizovala,ano? Osattně,jak jste se chovala v době totalit -hmnedé i rudé- Vy anebo vaši předkové, milostivá?!

V. Heidlerová 30.11.2011 16:06

Re: Pořád dokola.

Soldateska:  hrubé, násilnické, neukázněné vojsko, vojenská sebranka. Kádrovou otázku obou totalit mám vyřešenou se ctí: otec za Němců, politický vězeň, naštěstí přežil, avšak poučil mne, že nenávist vůči Němcům není na místě, někteří mu moc pomohli, strýc v Terezíně, mne s maminkou živili příbuzní, sokolové a přátelé. Za komunistů - strýc vězněn, otec vyhozen hned po r. 1948 z práce, dělal pomocného dělníka ač byl specialista, já vyhozena z práce v r. 1969, matka v domácnosti, všichni bez politické příslušnosti. Odjakživa masarykovci, vlastenci, sokolové, Češi jak polena. Na své předky jsem hrdá a sobě do obličeje se dívám zpříma beze studu. Spíš byste ovšem zajímal Vy mne. Ostatně - proč se ozýváte na odpověď zcela jinému pisateli a k článku jiného autora?????? Že by potrefená husa? A proč se snižujete ke kádrování přispěvatelů - Vy jste veřejně známý, Vás by bylo na místě proklepnout!!!!!

J. Belling 2.12.2011 11:39

Re: Pořád dokola.

Pan V. Vlk je předním zastáncem názorů, s nimiž pan Rychlý polemizuje. Proto asi i onen poněkud zkratový osobní útok.

R. Jonák 30.11.2011 8:53

Re: Pořád dokola.

Vážený pane je vidět, že o té době víte houby, jinak byste nemohl psát takové jednoduché závěry. Tím se ovšem nechci zastávat některých vyjímek.

Z. Rychlý 30.11.2011 13:06

Re: Pořád dokola.

Vážený, trochu víc argumentace by neškodilo. Pokud tedy nemáte sám máslo na hlavě.