18.5.2024 | Svátek má Nataša


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Leoš 15.9.2009 19:24

Re: Výborné zhodnocení.

Ale je potřeba dodat, že než Slované osídlili Polabí, vyhnali a pobili polabské Germány. Ale nakonec byli Germány přečísleni a asimilováni.

Hnyk 15.9.2009 7:44

Ach můj bože, autore.

Rakousko-Uhersko nemohlo být zachováno protože čísař, ještě než ho Rakušani vyhnali, propustil Uhersko do samostatnosti. Smlouvy ze Sain-Germanu řešily rozdělení Rakouska. Rozdělení Uherska řešily Trianonské smlouvy.

MF 15.9.2009 13:32

Re: Ach můj bože, autore.

Nebuďte hnidopich. Podstata článku je jinde.

Fleischer 15.9.2009 7:09

Švýcarský model

Švýcarský model státoprávního uspořádání v ČSR po 1. světové válce byl zabit vyhlášením zákona o státním jazyku, který upřednostnil češtinu. Ve Švýcarsku neexistuje jeden státní jazyk, za státní jazyky se považují jazyky všech švýcarských národů. Švýcarsko není nacionalistickým státem, Československo nacionalistickým státem bylo, je jím bohužel i současná Česká republika.

Mirek F. 15.9.2009 7:23

Re: Švýcarský model

Technická: Jak se tedy vlastně mezi sebou švýcarské národy dorozumívají, zvláště pak ve státní správě? Stát , bych řekl, přeci jen nějak fungovat musí.

Hnyk 15.9.2009 7:35

Re: Švýcarský model

Článek 70, odst. 1 (švýcarské ústavy): Úřední řeči federace jsou Němčina, Francouzština a Italština. Při styku s osobami rétorománského jazyka je i Rétorománština úřední řeč federace.

Čož v praxi znamená, že každý vysoký úředník by měl znát 3 - 4 řeči a nebo mít příslušného tlumočníka. 

Mirek F. 15.9.2009 7:40

Re: Švýcarský model

Výborně. Takže, kdo chce působit ve státních službách, musí ovládat i další řeči společného státu.

Hnyk 15.9.2009 7:48

Re: Švýcarský model

No jo, pokud působí na úrovni státu. Pro nějakého úředníčka a nebo policajta na vesnici asi stačí když umí (spisovně;-)) vlastní řeč.

Mirek F. 15.9.2009 8:20

Re: Švýcarský model

I ten úředníček nebo policajt se dost často potřebuje dorozumět s jinými úředníčky i cajty v rámci jednotného fungování státní správy a řešení případů + když ještě zem je poměrně malá a existuje značná promíšenost.

Poloněmec 15.9.2009 22:37

Re: Švýcarský model

V germanofónních kantonech Švýcarska není problém se s venkovským policajtem domluvit francouzsky.

Pk 15.9.2009 13:32

Re: Švýcarský model

Potiz Rakouska spocivala v tom, ze zatimco vetsina ceskych uredniku umela nemecky, opacne to nefungovalo, a nemecti urednici se cestine odmitali ucit, protoze byla "menecenna".

Paul Sulc 15.9.2009 20:02

Re: Švýcarský model

A pravem, asi jako je dnes cikanstina.

badaxe 15.9.2009 7:38

Re: Švýcarský model

Švýcarsko  je rozděleno jazykově, byť to v článku není uvedeno. Jednotlivé kantony jsou jazykově poměrně homogenní a tak jsou kantony kde se mluví německy nebo jiné kde je jazykem třeba rétorománština. Takže z pohledu státní správy ten problém je minimální. Prezident je rotující funkce (střídá se myslím po půl roce). Ale Švýcarsko je model sice zajímavý, ale daný jak historicky tak i hornatou krajinou, krom jazykového je rozdíl i náboženský, část švýcarů je protestantská, a část katolická :-) , napodobit tento model jinde se pokud vím nikdy nepovedlo.

Historik 15.9.2009 9:32

Re: Švýcarský model

Je to tak, Švýcarsko je unikát, protože tamní občané, ať už mluví jakkoliv, jsou především Švýcary. Navíc jsou schopni odmítnout v referendu třeba zkrácení pracovní doby...

silvatax 15.9.2009 13:19

Re: Švýcarský model

Každý švýcarský kanton má hlavní úřední jazyk, potom 2. úřední jazyk a případně i 3. nebo 4. úřední jazyk. Názvy ulic, náměstí a veřejných budov jsou uvedeny v hlavním úředním jazyce příslušného kantonu. Hlavními úředními jazyky jsou němčina, francouzština a italština. Rétorománština je 3. a 4. úředním jazykem v několika kantonech. Z toho mimo jiné vyplývá, že s rétorománskými názvy ulic bychom se ve svýcarsku neměli setkat. Ale dopředu bych to nevylučoval.

Co se týče jazykových znalostí - dítě odmala vyrůstající v takovém jazykovém prostředí nemá problém naučit se všechny tři hlavní jazyky. Kromě toho se musí naučit i anglicky, protože ve větších městech s mezinárodní komunitou např. Ženeva, Zürich se běžně mluví anglicky. Angličtina se také běžně používá na akademické půdě. V předválečném Československu bylo dvojjazyčným městem např. Brno, trojjazyčnou oblasti bylo Těšínsko - obchody ve městech měly trojjazyčné nápisy (česky, polsky, německy). Podstatná je jazyková tolerance, bez národnostních emocí a není problém se více jazyků naučit.

Paul Sulc 15.9.2009 20:05

Re: Švýcarský model

A hlavne tam lide umi jazyky, jako konec koncu ve vsech malych zemich v Evrope. Jen Cesi byli hlupaci co umeli jen rusky. Nemcina ve skolach byla hned po valce zrusena.

PíDžej 15.9.2009 6:01

Zájem na odstranění RUM měla GB!

Co se hrabete až v roce 1919. To jste neslyšeli královnu Zittu říkat v TV před léty jak to doopravdy bylo? ;-( Proč ona & Uherský král Karol museli ve vyhnanství ve XX.století hladovat? 8-o

TGM pouze splnil své historické popslání Presidenta osvoboditele Nového  n á r o d a ; JVD-S & KGB s NKVD jeho likvidátora.(+ r.1993 no comment...) Ouřadové EU to dodělávají.

Takže: komu prospěly oběti lidské?VV8-oVV>-

Historik 15.9.2009 9:30

Re: Zájem na odstranění RUM měla GB!

Vaše otázka je širší. Komu prospěly lidské oběti na všech frontách celé WW1. Každému jinému, jenom ne Evropě a Evropanům. Byla ta BRATROVRAŽEDNÁ válka, jak ji ve svých Dějinách bílé rasy nazývá jihoafrický historik Arthur Kemp (WW2 ostatně hodnotí stejně).

Tehdejším politikům vyčítám méně rozpoutání války jako to, že když se situace na frontách dostala do patu (1916) nebyli schopni uzavřít kompromisní mír, ke kterému vytrvale vyzýval US president Wilson.

MF 15.9.2009 13:39

Re: Zájem na odstranění RUM měla GB!

Vinu za válku bych dával Německu a VB. VB možná i větší, protože ta nemohla snést, že v Evropě roste někdo, kdo bude zanedlouho podstatně silnější než ona. Proti něčemu takovému Anglie bojovala celé své dějiny.

bp 15.9.2009 14:34

Re: Zájem na odstranění RUM měla GB!

Jenom Wilson? A co takový Karel? Sixtova "aféra"...

Jarda 15.9.2009 4:19

Rakousko muselo zaniknout?

S autorem nesouhlasim, nemuselo. Nebylo stat dokonaly, melo sve mouchy, ale jako jeden z prvnich na svete zavedlo vseobecnou povinnou skolni dochazku a meli jsme i vysoke skoly. R-U melo system parlamentni monarchie a rovne pravo hlasovaci-demokracii. Jeho zachovanim bychom si usetrili Mnichov, Lidice, unor 1948, srpen 1968, normalizaci a ostnaty drat na hranicich. Pametnici monarchie jichz jsem spoustu znal svorne tvrdi, ve srovnani se "svobodou" jiz prinesla Ruda armada bylo Rakousko mnohem svobodnejsi.

Mirek F. 15.9.2009 7:21

Re: Rakousko muselo zaniknout?

Jen vaše iluze. Při zachování monarchie bychom nejprve mašírovali ke Stalingradu coby pomocné sbory Reichu a posléze coby poražený stát WW2 ležící v sovětské zóně bychom slasti socíku okusili bezpochyby rovněž.

Jarda 15.9.2009 8:20

Re: Rakousko muselo zaniknout?

Pri zachovani monarchie by Rakousko bylo 55 milionovym statem. Soudruh Hitler by se nikdy na neho neodvazil zautocit, Sudetaci by byli spokojeni, nebyla by zaminka k valce. To by se vudcove nemeckeho a sovetskeho proletariatu soudruzi Hitler a Stalin museli spojit proti Polsku hned na samem zacatku.

Mirek F. 15.9.2009 8:23

Re: Rakousko muselo zaniknout?

Všiml jste si, že jsem nemluvil o obraně, nýbrž o spojenectví? Žasnu nad naivitou ve stylu R-U coby hráz proti Německu. Jak to bylo reálné, ukázala , myslím, dostatečně, první světová. Německy mluvící Rakušané by raději vyhodili císaře z trůnu, než aby zradili společného německého ducha.

Jarda 15.9.2009 18:46

Re: Muzete zasnout, ale

Vubec nechapete oc pri tom anslusu vlastne slo. Jak v roce 1866 tak i ve valce sedmilete slo o to ukrast kus uzemi jako Slezko Zato v roce 1938 o totalni zniceni samostatnosti Rakouska vclenenim do Gross Deutchland. Proc myslite, ze soudruh Hitler provedl anchlus? Aby zabranil referendu o "sjednoceni". Tu davovou histeriizname doma, prvomajove pruvody volebni vysledky 99.99% atd.

Jirka1 15.9.2009 8:55

Re: Rakousko muselo zaniknout?

A proč by se neodvážil? Prusko se odvážilo již za Marie Terezie a vyválčilo si Slezsko. Odvážilo se i 1866 a odměnou mu bylo nakonec spojenectví s R-U v 1. světové. Ale on by útočit nemusel, protože by spojenectví z 1. světové nadále pokračovalo.

Historik 15.9.2009 11:23

Re: Rakousko muselo zaniknout?

V minulosti bylo vedeno hodně válek mezi evropskými státy, ale od třicetileté války nelze jejich dopad srovnat s WW1 neřku-li WW2.

Útoky Pruska souvisejí se záminkou odmítnutí následnictví "po přeslici" a vedle Pruska se angažovalo též Bavorsko.

Válku z roku 1866 si Rakousko vykoledovalo porušením spojenecké smlouvy s Ruskem během Krymské války (lze se jen dohadovat jak by se věci vyvinuly, pokud by Rakousko své závazky dodrželo, patrně by Rusko-Rakouská koalice stejně prohrála ale Rusko by podporovalo Rakousko proti Prusku).

To spojenectví s RU bylo ale už důsledkem počínajícího pangermanismu a Hitler, mimochodem, je pokládá za osudnou chybu Německa.

Marat 15.9.2009 12:44

Re: Rakousko muselo zaniknout?

Mirku, je jisté, že by zaručeně došlo ke II. světové válce,kdyby velký Německý národ nebyl tak těžce uražen a ponížen a zbídačen? Ve vzniku I. světové války mělo Rusko převelíký podíl.

Mirek F. 15.9.2009 13:49

Re: Rakousko muselo zaniknout?

Jo, jo, urazit velký Německý národ, kdo si to sakra vůbec dovolil. To pak je nutné rozmlátit všechno okolo, bez ohledu na to, kdo urazil, či ne. O zbídačení nemluvím, protože krizí byly i zbídačeny i další státy, aniž by si nějaký z nich léčil trauma válkou a nacismem. Ale hlavně ta polská provokace v Gliwicích...;-(

Paul Sulc 15.9.2009 20:08

Re: Rakousko muselo zaniknout?

Pane Marate, dostanete vynadano, takhle psat nemuzete, Cechackove jiste budou poboureni.