31.7.2021 | Svátek má Ignác


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Jiří S. 2.5.2007 2:41

Boty pro Wehrmacht

To jsem nevěděl, že Wehrmacht dovážela boty ze zámoří. Tam totiž Jan Baťa s rodinou od léta 1939 byl... Baťovy závody pro německou brannou moc jistě vyráběly, takže vzato do důsledků tamní dělníci byli kolaboranti s nacisty a měl jim být zkonfiskován majetek.

conqueror 2.5.2007 2:05

Re: ...ať si obhájci (Baťovi) melou co chtějí....

Nevinnost by Baťovi byla houby platná ve státě již tehdy prolezlém komunisty-stalinisty. Nemel hlouposti. Možná Baťa vyráběl bagančata pro wehrmacht. Ruští komunisté dodávali nacistům ropu, barevné kovy, maso, obilí a to všechno v době kdy Německo válčilo s Anglií, obsadilo Francii, Benelux, Rakousko, ČSR, Jugoslávii, Řecko.... Loupeživě si rozdělil Polsko s Němci a ještě tam Rusové pořádali s nacisty společné vojenské parády a vraždili kde se objevili(Polsko, Pobaltí). Bolševici zabili víc komunistů než nacisté. A tady ho po válce oslavovali jako zachránce zeměkoule. Buď objektivní a spravedlivý ale to vy  komunisté jste nikdy nebyli. Tak aspoň sklapněte. Lhali jste už dost a dost a lžete neustále. Bolševici jsou stejní nepřátelé civilizace jako nacisté.

Bernhard 2.5.2007 1:36

...ať si obhájci (Baťovi) melou co chtějí....

....Baťa vyráběl pro Wehrmacht bagančata a plynové masky (kromě jiného). AKTIVNĚ je vylepšoval a sklidil za to od nich pochvaly. Jestliže podpořil i pár partyzánů, tak jen proto, že ho to nic nestálo, bylo to romantické a nemohlo se mu nic stát. Nakonec skončil tam co většina jeho (válečných) zákazníků - na pomezí Brazílie a Argentiny. Ty tahanice o majetek byly jen "pudem sebezáchovy majetku". Za války takto "diverzifikovalo" majetek spousta velkých firem. Spoléhali na to (stejně jako němečtí oficíři a spol.), že jako po 1. sv. válce nastane situace "co sme si - to sme si", jenže války a jejich exponentů měl národ plné zuby - a taky se nešlo jako předtím "zahojit na CuK mocnářství. Zkrátka summa summárum 6 let pil šampaňské s Němci tak "dopil a zaplatil. A propos - kdyby se cítil nevinný ta nezdrhne.....

mik 2.5.2007 1:16

Výborný článek

díky pane Vosáhlo.