26.7.2021 | Svátek má Anna


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Vojta 14.8.2007 8:00

to bude peněz co ČR zaplatí až dojde na odškodnění JAB

U firmy Baťa pracoval jako ředitel dr. Jiří Udržal, syn předsedy vlády Františka Udržala. Tento odjel krátce před JAB, na jaře 1940, do Jižní Ameriky. Odebral se tam z Francie, kde se podílel na budování Baťovy továrny v Normandii. Komunisty hojně vydávaný a populární spisovatel faktů Miroslav Ivanov napsal, že Dr. Jiří Udržal byl spolupracovníkem československé státní bezpečnosti a že jeho lživé svědectví potvrdilo kolaboraci Jana Bati s nacistickým Německem. Jiří Udržal však byl ve skutečnosti agentem anglické tajné služby. Kniha Miroslava Ivanova byla napsána na objednávku rodiny Jana Bati s úmyslem kompromitovat Jiřího Udržala. Rodina Jana Bati se nyní snaží rehabilitovat Jana Baťu. Díky silné finanční podpoře se jí to zřejmě podaří.

Libuse P.- L. 8.8.2007 13:07

Dr. Jiri Udrzal

Chtela bych podekovat Stepanovi a Vojtovi za prispevky hajici pamatku dr. Jiriho Udrzala pravdivymi informacemi. Jiri Udrzal sice nemel deti, ale radu synovcu a neteri, zijicich jak doma tak v zahranici. Nez se vsak nase  po svete roztrousena rodina dozvedela o knize M. Ivanova a o nehoraznych nesmyslech, ktere tvrdila, a nez se dostala k podani zaloby, M. Ivanov zemrel. Bylo sice mozne se obratit proti nakladateli, M. Belzovi, ale kanadsti pribuzni rozhodli, ze se nechteji veci dale spinit a ze stryc by se byval nad celou aferu povznesl. Jen 42 let komunismu a systematickeho lamani charakteru, jakoz i zkusenosti z procesu 50. let, umoznuji, aby skupina lidi byla pripravena ocernovat nevinneho a charakterniho cloveka, cs. vlastence, absurdnimi obvinenimi, kterymi je clanek J. Vosahla preplnen. Pritom archivy dokazujici skutecnost jsou dnes kazdemu plne pristupne doma i v zahranici. Rodina J.A. Bati vyuzila prave teto spolecenske deformace a zakorenene  pripravenosti ke lzi  pro svuj prospech.  K podstate veci jen jedno: Aby se nekdo dostal na cernou listinu zapadnich spojencu behem 2. SV, musely na to  existovat  opravdu padne duvody.

Štěpán 11.5.2007 15:36

Udržal nebyl komunistický agent

Je skutečně dojemné sledovat snahu potomků Jana Bati o jeho očištění. Ohledně Jiřího Udržala je nicméně pravda taková, že nebyl agentem komunistickým ale anglickým. Kniha pana Ivanova byla skutečně napsána na objednávku rodiny Jana Bati. V podstatě ji ani on nepsal. Napsali to jeho lidé, on jen zaštítil jménem. Když proti němu měl být kvůli tomu veden soudní proces tak zemřel, takže pravda už asi zústane navždy ukryta v archivech anglické tajné služby a peníze rodiny Jana Bati tohoto pána, který měl skutečně v úmyslu ve spolupráci s nacisty přestěhovat český národ do Patagonie Jana Baťu očistí.  

Vojta 9.5.2007 12:49

ještě k Baťovi a Udržalovi

http://cs.wikipedia.org/wiki/Jan_Anton%C3%ADn_Ba%C5%A5a

Jura Jurax 3.5.2007 8:18

No a co se dalo čekat?

Spravedlnost od zparchantělých komunistů? Když v Baťově Zlíně byli momentálně u moci bývalí konfidenti gestapa, ovšem přikrytí "partyzánskou" minulostí a hlavně stranickou legitimací KSČ?

vojta 2.5.2007 19:25

Chudák Jiří Udržal

Ivanov si ho vybral jako negativní postavu pro publikaci objednanou "Janovým" křídlem rodiny Baťů protože zemřel bezdětný a víceméně správně předpokládal, že ho nikdo nebude bránit. No, Boží mlýny už jednou zamlely, Ivanov umřel asi měsíc či dva poté co kniha vyšla. Tyto informace o Udržovali pochází od komunistického "historika".... lépe řečeno demagoga Ivanova. Co dodat.

Mell 2.5.2007 21:24

Re: Chudák Jiří Udržal

Nezvojtil jste to? V článku se uvádí jen informace z publikace Ivanova? To žádné jiné relevantní informace neexistují? Já jsem po přečtení tohoto článku nabyl dojem, že pisatel má širší záběr.

Vojta 2.5.2007 21:58

Re: Re: Chudák Jiří Udržal

Ale další opisovali už od Ivanova. Ono je to fakt dnes už skoro buřt, Jiří Udržal potomky nemá. V době kdy údajně vyvolal proces proti Janovi byl již rovněž brazilským občanem. V celé té historii prostě trocha špíny je a pokud se ji podaří nalít co nejvíc na jednu osobu, v tomto případě na Udržala tak třeba budou čistší ti ostatní. Skuste si představit jak říká Janovi že jede do Ruska a přijede s RA... připadá Vám to jako reálná scéna? Udržal nikdy v Rusku nebyl a ani nebyl ani členem KSČ. Není pak divné že po válce nebyl ani jedním z té komunistické party ve Zlíně v čele s Holým? Že s nimi ani nespolupracoval? V procesu nesvědčil ani na straně obžaloby, bylť v Brazilii (jestli jsem ten přechodník použil nesprávně tak se omlouvám ale mám přechodníky rád).

naples 3.5.2007 6:15

Re: Re: Chudák Jiří Udržal

ahoj,mell je obtizne vysvetlovat neco charakteru jakym je VOJTA. k jeho prispevku  prvnimu clanku, jsem mu doporucil publikaci hyeny od pana pospisila. neni, v silach tomuto vyznamnemu zlinskemu komunistovi neco vysvetlovat. psaval do knizek o gottwaldovu za husaka, takze se vubec nediv, ze v tech slataninach pokracuje. musel by jsi tu pakaz znat v 50 letech, takovych komunistickych hajzlu nebylo nastesti ve zline moc.

vojta 3.5.2007 7:34

Re: Re: Re: Chudák Jiří Udržal

Já jsem významný zlínský komunista??? Co to je za nesmysl :-)

vojta 3.5.2007 7:55

Re: Re: Re: Re: Chudák Jiří Udržal

Tak pro pořádek ještě jednou: Vojta

jsem křestním, ve Zlíně jsem byl tak dvakrát v životě a jsem ročník 1967. Nicméně oceňuji sílu Vaší

imaginace, co všechno dokážete vydedukovat z nicku uvedeného v

internetové diskusi. Myslíte, kupříkladu, že nick "malý aston"  používá

syn Ondřeje Neffa?

naples 3.5.2007 19:24

Re: Re: Re: Re: Re: Chudák Jiří Udržal

tak se ti vojtechu omlouvam! opravdu jsem byl v domeni,ze jsem se trfil do cerneho.tvoje napadani knihy pana ivanova a naproste odmitnuti dalsich doporucenych autoru, me privedlo na myslenku ze by jsi mohl byt ten VOJTA (prijmeni) ktereho jsem si dle tveho psani predstavoval.takze prosim nic ve zlem a snaz se o zlinu a  batovych  zjistit a studova vic nez jednu knihu, ktera se vymika tvym predstavam. zdravi stary zlinak.

vojta 4.5.2007 12:53

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Chudák Jiří Udržal

pro NAPLES - Možná že mezi námi zas tak velká neshoda není, když tak více na mailu domasov(at)gmail.com

Jan Novák, Náchod 2.5.2007 19:25

Jak to skutečně bylo (2) Zde jsou fakta:

1/ Jan Antonín a Tomáš se (byly to pochopitelně velmi těžké okamžiky a nikdo nevěděl co bude dál!) dohodli a následně uskutečnili toto: jeden bude dodávat boty Rudé armádě a druhý bude spolupracovat s Němci (nikoliv tedy jen dodávat bagančata, jak tady někdo píše).  

2/Po válce oba pánové se dlouho a dlouho soudili o majetek. Vyhrál Tomáš. Stali se z nich doživotní nepřátelé. Možná ne vždy před kamerami, ale Jan Antonín od Tomáše nedostal prostě NIC.

3/Vztahy Jana Antonína s exilovou vládou V LONDÝNĚ byly krajně nepřátelské. Rovněž Američané a Angličané (vrcholní politici)  měli A MAJÍ k Janu Antonínovi velmi negativní stanovisko.

4/Body 1-3 nemají žádnou souvislost s tím, že Baťův kombinát (nejen ve Zlíně, ale i ve světě) byl ŠPIČKOVÝM PODNIKEM. Proti oběma pánům coby manažerům nelze mít připomínek. Tady klobouk dolů. Fakta jsou fakta. Janu Antonínovi už nikdo v Česku nic nebude restituovat. Tomáš Baťa byl odškodněn dostatečně a také si nestěžuje. Je pochopitelně zapotřebí do toho zahrnout fakt, že v podstatě dostal do "komisního prodeje" celý sklad Velkoobchodu obuví. A měl právo JAKO PRVNÍ si vybrat specializované prodejny tohoto velkoobchodu. Byl jsem u toho, takže to vím na 100 procent.   

Mell 2.5.2007 21:11

Re: Jak to skutečně bylo (2) Zde jsou fakta:

Pane Novák, píšete, že si Tomáš Baťa junior mohl vybrat jako první specializované prodejny Velkoobchodu obuví. Pokud vím, tak to byly obchody, které před válkou patřily firmě Baťa. Z vašeho podání může vzniknout dojem, že dostal nějaké státní obchody. Nic jiného z bývalých Baťových závodů ve Zlíně zpět nedostal? Možná byste o tom věděl vce a můžete nás informvat?

Jan Novák, Náchod 3.5.2007 11:37

Pokud Vás to zajímá, tak Vám povím pár zajímavostí. Jsou pravdivé. Nic proti Baťovi.

Děkuji za dotaz. My jsme totiž byli jednou z firem, která také dostala část sítě Velkoobchodu obuví. Ale až po Tomáši Baťovi.  To říkám spíš jako zajímavost, ne že bychom si na to stěžovali. Byli jsme rádi, že jsme se do těch tzv. "řetízků" - díky konexím dostali.

Tomáš Baťa jak je všeobecně známo, dostal zpět závod ve Slavětíně. Já osobně bych si přál, kdyby pan Baťa dostal  i celou výrobní síť Zlína. Když jsem na vlastní oči viděl, jak je  doslova po kouskách rozebírána jeho bývalá fabrika na dětskou obuv ve Zruči, tak mě to naštvalo.

Centrální fabrika ve Zlíně  byla tehdejší vládou poškozena. Na vládní garanci  dodala do Ruska zboží za l,2 mld. Kč a nakonec to zůstalo na ní. Zajímavostí bylo, že ruští odběratelé zaplatili, ale peníze byly prošustrovány na bankovní úrovni. Tehdy jak známo v Rusku došlo k několika velkým devalvacím rublu a bylo to špatně ošetřeno. Rozumější v té době bylo dělat barter.  

Velmi zajímavé je, že s Tomášem Baťou byly již před sametovou revolucí vedeny neveřejné rozhovory o jeho kapitálové účasti v českém obuvnickém průmyslu. Opravdu, nekecám. Pochopitelně to bylo politicky velmi  složité a žádný s nejvyšších soudruhů si to netroufl nakonec podepsat. Oni ti soudruzi mezi sebou navzájem zase tak velkými soudruhy nebyli. Pan Tomáš Baťa pochopitelně požadoval majetkové vyrovnání a nakonec se stanoviska obou stran lišila o hloupých 160 mil. tehdejších Kčs. Tehdy se tady prostě nikdo neodvážil zavést tak jako Číňani dnes: "Jedna země, dva systémy". Ale jistě pamatujete, že přece jenom první náznaky "soukromého podnikání" tady byly už před rokem 89.

Nemyslím si ale, že pan Tomáš Baťa tady měl skutečný zájem o výrobu. Modernizace by potřebovala moc a moc peněz.  A viděl už narůstající konkurenci Číny a asijských zemí. I ve světě hodně fabrik zavřel a věnoval se hlavně obchodu. K panu Baťovi nastoupila řada špičkových manažerů ze Zlína, vč. Velkoobchodu obuví. Nedivím se jim. Znova opakuji: Baťové coby podnikatelé - světový fenomen!

Jan Novák, Náchod 3.5.2007 11:48

Mám tam jedno přeřeknutí. Slavětín a Slavičín

Slavětín je u nás na Náchodsku. Ta fabrika je ve Slavičíně.  Pardon.

Psí vrah Čumil 2.5.2007 18:31

Hm, pane Vosáhlo, vy se těm Valentovým vzpomínkám Žil jsem s miliardářem

vyhýbáte jako čert kříži. Ono už v tom roce 1939 bylo v chování pana J. Bati v NY mnoho jasného. Za co že dali Spojencí pana J.A.Baťu na černou listinu?

Mrazivý dech 2.5.2007 19:44

Re: Hm, pane Vosáhlo, vy se těm Valentovým vzpomínkám Žil jsem s miliardářem

tak nám to řekněte, ať se poučíme;-O

Petr Benes 2.5.2007 15:32

Tak ze byl proce s Batou skandalni jsem vedel,

ale ze byl tak moc skandalni jsem netusil! Vypada to, ze komunisti to tu meli pevne v ruce uz pred "Viteznym unorem".Tak ted by snad uz nemel byt problem se zrusenim rozsudku a s rehabilitaci, ne?

Mrazivý dech 2.5.2007 16:10

Re: Tak ze byl proce s Batou skandalni jsem vedel,

kéž by;-D

Mrazivý dech 2.5.2007 13:33

Tak sem tam byl

Na tu slavnost sem dorazil pozdě, jelikož v tevizi běžel skvělý film o generálovi Pattonovi a nemohl sem se od něj odtrhnout. Nakonec sem do videa hodil kazetu a vyrazil pěšky z Jižních Svahů před jednadvacítku, kde je ten památník. Dovalil jsem se tam asi 15 minut po 11 hodině a právě včas. Paní Edita ještě z jednou dámou právě odhalovali právě sochu svého otce za současného klokotání fotografů a reportérů kolem. Před památník položili za potlesku květiny členové obou větví rodiny Baťů. Teprve teď jsem si ho všiml, stál opodál, tak trochu ztracený, ale jeho bělostná kštice ho prozradila, byl to on Tomáš John Baťa. Byl jsme překvapen a suše jsem poznamenal: "Tak zloděj přijel také?" Pár lidí kolem mě sebou trhlo. Vypadalo to, že obě znesvářené strany uzavřeli dočasné příměří  aspoň na dnes. Pak se různě motal kolem a poslouchal co si lidé říkají a o čem mluví. Nakonec jsem skončil ve hloučku kolem pana Šinágla, kde se rozebírali různé věci. V obecných hovorech jsme probrali pana Čunka, Neffa, komunistickou pakáž, Paroubka, Cibulku, Rychetského a všechno možné. Nejzajímavější byl pan Karel, muž již v důchodovém věku, který nám ukázal svůj index studenta právnické fakulty, podle jehož slov nutné vzdělání, aby mohl bojovat se soudní hydrou. Tento zábavný pán nám popsal, jak řekl před chvílí Tomáši Johnovi, aby nezacláněl, což mě osobně velmi pobavilo. Osobně hodně zajímalo, proč pan Šinágl nic nevyvedl rudé pakáži včera v Praze, prej tam byl, tak nevím. Potom začala skouška sirén a jsem vyčadil. ;-D                

                                                                                        Váš Mrazivý dech

Mrazivý dech 2.5.2007 10:15

soška

tož jdu na to odhalení, doufám, že tam nebude moc komoušských narušitelů(Y)

Pepa 2.5.2007 9:00

HISTORIE: Proces s Janem Baťou /2/

Článek mne velice zaujal  a mám zájem o první díl této historie. Můžete mě poradit kde jej mám hledat. Děkuji !

 

pepino 2.5.2007 9:07

Re: HISTORIE: Proces s Janem Baťou /2/

odkaz máš v prvním odstavci ;-)

Mrazivý dech 2.5.2007 7:44

děkuji

děkuji za tento článek:-D, a netřeba dalších komentářů;-), ani komentovat nenávistné soudružské řeči;-O, další by mohl být o povedeném soudu s T.J. Baťou o majetek v New Yorku

Bernhard 2.5.2007 1:36

...ať si obhájci (Baťovi) melou co chtějí....

....Baťa vyráběl pro Wehrmacht bagančata a plynové masky (kromě jiného). AKTIVNĚ je vylepšoval a sklidil za to od nich pochvaly. Jestliže podpořil i pár partyzánů, tak jen proto, že ho to nic nestálo, bylo to romantické a nemohlo se mu nic stát. Nakonec skončil tam co většina jeho (válečných) zákazníků - na pomezí Brazílie a Argentiny. Ty tahanice o majetek byly jen "pudem sebezáchovy majetku". Za války takto "diverzifikovalo" majetek spousta velkých firem. Spoléhali na to (stejně jako němečtí oficíři a spol.), že jako po 1. sv. válce nastane situace "co sme si - to sme si", jenže války a jejich exponentů měl národ plné zuby - a taky se nešlo jako předtím "zahojit na CuK mocnářství. Zkrátka summa summárum 6 let pil šampaňské s Němci tak "dopil a zaplatil. A propos - kdyby se cítil nevinný ta nezdrhne.....

conqueror 2.5.2007 2:05

Re: ...ať si obhájci (Baťovi) melou co chtějí....

Nevinnost by Baťovi byla houby platná ve státě již tehdy prolezlém komunisty-stalinisty. Nemel hlouposti. Možná Baťa vyráběl bagančata pro wehrmacht. Ruští komunisté dodávali nacistům ropu, barevné kovy, maso, obilí a to všechno v době kdy Německo válčilo s Anglií, obsadilo Francii, Benelux, Rakousko, ČSR, Jugoslávii, Řecko.... Loupeživě si rozdělil Polsko s Němci a ještě tam Rusové pořádali s nacisty společné vojenské parády a vraždili kde se objevili(Polsko, Pobaltí). Bolševici zabili víc komunistů než nacisté. A tady ho po válce oslavovali jako zachránce zeměkoule. Buď objektivní a spravedlivý ale to vy  komunisté jste nikdy nebyli. Tak aspoň sklapněte. Lhali jste už dost a dost a lžete neustále. Bolševici jsou stejní nepřátelé civilizace jako nacisté.

ceskej Honza 2.5.2007 12:35

ceskoslovensko po 1945 prolezlé komunisty...

po r. 45,  kdyz se vrátila exilová vláda z Londýna a pátá kolona s Gottwaldem z Moskvy, se hovorí jako o tretí republice. Benes kterej trpíc mnichovským mindrákem vsadil na spojenectví se SSSR a  komunisty podcenil jejich zákernost a prolhanost a vehnal tak republiku do bolsevického marastu. Stalin posílal nemecku nejenom vlaky se surovinami a vojenskou pomocí, ale dokonce vydával Hitlerovi nazpet do koncentráku nemecké soudruhy, kterí pred nacismem utekli do Ruska. Za kritiku Rusko-Nemecké smlouvy o prátelství a pomoci, byl ze strany vyloucen napr. Clementis a pozdeji v inscenovaném procesu popraven.  Nevrátil li se pan Bata do takovéto rapubliky, svedcí to pouze o jeho  prozíravosti. Tzv. soudním procesy z té doby byly rízene Gettwaldovým StB.

 

 

Jiří S. 2.5.2007 2:41

Boty pro Wehrmacht

To jsem nevěděl, že Wehrmacht dovážela boty ze zámoří. Tam totiž Jan Baťa s rodinou od léta 1939 byl... Baťovy závody pro německou brannou moc jistě vyráběly, takže vzato do důsledků tamní dělníci byli kolaboranti s nacisty a měl jim být zkonfiskován majetek.