6.5.2024 | Svátek má Radoslav


Diskuse k článku

HISTORIE: Penza 1918 (1/2)

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
VLK 16.8.2007 14:33

Re: Re: Re: Re: Pořád si kladu otázku

Tak vetsi blbost jsem tu uz dlouho necetl. Ti Nemci tu prisli mnozi uz za Premyslovcu. Oni k nam prinesli civilizaci. A jestli chces, tak jejich pribuzni tu zili, kdyz se nasi slovansti predci zvedli ze svych domovu za Vislou. Proc by Nemci meli cizinci v zemi pojmenovane po keltskem kmenu Boju, ktera byla vzdy casti rise nemeckych cisaru - tedy az do doby, kdy meli Nemci cisare dva, jednoho ve Vidni a druheho v Berline (ostatne ve stredoveku situace, kdy Svata rise rimska naroda nemeckeho mela vice cisaru, byla taky bezna)?

Jina vec je, ze neustali to, ze se najednou z naroda vyvoleneho a vladniho stali necim druhoradym. A ze ac jejich postaveni narodnostni mensiny bylo na tu dobu vic nez liberalni, naleteli prvnimu populistickemu fanatikovi. A proto je dejiny odsoudily k odsunu. Ale tvrdit, ze sem nepatrili, to je ignorantstvi nebo falsovani dejin.

Honzoi ;-) 16.8.2007 13:19

Re: Re: Re: Pořád si kladu otázku

Zapomínáte na jednu věc - Češi byli doma ;-) Pokud se člověk ve vlastní zemi musí dorozumívat zákonně jinou řečí než mateřštinou, je něco divně. Pokud se totéž vyžaduje po cizinci nebo jeho potomkovi, bývá to ve většině zemí světa normální. V českých zemích byli Češi národnostně doma, Němci (pokud se cítili Němci a chtěli mluvit německy) ne. Budete-li Němec a budete bydlet ve Francii, Velké Británii, USA, Rusku, Japonsku či kdekoliv jinde mimo německy mluvící země, asi těžko budete požadovat, aby vaše němčina byla úředně uznávaným jazykem dané země.

Pamětník 16.8.2007 13:09

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pořád si kladu otázku

Prosím o jasnou a jednoznačnou odpověď na jednoduchou otázku:

Do kterých zemí přineslo Rusko (resp. SSSR) během posledních 200 let  něco pozitivního?

Čtenářovi... 16.8.2007 12:49

Re: Re: Re: bolševik je stále stejný / bolševici jsou zleva i zprava

Ach jo... Koukám dneska to tady fabulacemi jen hýří... Proč si o tom sakra daní jedinci nejdříve něco nepřečtou (třeba od Kudely atd.). Reportáž o ruském zlatě v TV z dílny pana Mottla byl tak šílený paskvil, že je bolestné, že tomu vůbec někdo věřil.

Nuže - Čs. legionáři v Kazani, na přání ruských kruhů (což zdůrazňuji), vzali pod svou ochranu ruský zlatý poklad. Sami z toho příliš nadšeni nebyli, protože tušili, že to přinese v občanskou válkou zmítaném Rusku jen problémy. Zapomínáte, že součástí vagonů s pokladem byli i úředníci (ruští), kteří cestovali všude s pokladem a nehli se od něj. Když posléze čs. legionáři (velmi rádi) předávali konečně poklad sibiřské vládě, tito úředníci konstatovali úplnost, tj. že nic nechybělo. Takže pro nechápavé - Z PRVNÍHO PŘEDÁNÍ NIC LEGIONÁŘI NEMĚLI. Pak s pokladem nakládala sibiřská vláda, posléze Kolčak. Financovala se z něj mimo jeho rozpustilého života i ruská národní armáda (bílá armáda) pro boj proti rudým. Po zhroucení bílé fronty, když Kolčak utíkal, vezl poklad ve vlaku s sebou. Po několika měsících jeho hospodaření již to ale byla tak pětina původního ruského pokladu. V tomto stavu se i s pokladem uchýlil pod ochranu (kterou si v podstatě vynutil) čs. legionářů (kterým předtím spílal za to, že už nechtějí umírat na frontě, kterou vedl jeho diktátorský režim, když přístup velké části Rusů byl laxní). To bylo podruhé, co se poklad dostal pod ochranu čs. legionářů. Opět i s těmi úředníky. Při pozdějším předávání zlata v Irkutsku bolševikům, byla smíšenou kontrolní komisí, v níž byli čs. legionáři, zástupci sovětské vlády a spojenečtí poradci, samozřejmě za přítomnosti úředníků od pokladu, konstatována úplnost pokladu v porovnání se stavem, kdy s ním Kolčak k čs. legionářům znovu přijel. Byl jen malý rozdíl, způsobený krádeží v jednom z vagonů, který hlídala stráž ruské národní armády (držela se totiž smíšená čs.-ruská stráž).Takže ANI Z DRUHÉHO PŘEDÁVÁNÍ NIC LEGIONÁŘI NEMĚLI.

ceskej Honza 16.8.2007 12:39

Re: Re: Pořád si kladu otázku

krásne popisujete situaci za Rakouska-Uherska, kdy ceský národ nebyl svobodný a muselo se na úradech mluvit nemecky.  Málokdo si v této souvislosti uvedomuje, ze presne takto se cítila nemecky mluvící cást, ( 2,5 milionu ? ),  kdyz se náhle ocitla ve pro ne novém a cizím soustátí v Ceskoslovensku. Na úrade se náhle nedomluvili, stali se protivnou mensinou. Tím vznikl sudetonemecký problém, který zneuzit Hitlerem pokracoval odsunem po válce a stále doznívá a jitrí.

čtenář 16.8.2007 12:25

Re: Re: bolševik je stále stejný / bolševici jsou zleva i zprava

Milý "potomku", legie se v Kazani zmocnily ruského státního pokladu. Když ho předávaly v Irkutsku bolševikům, v rámci uzavíraných dohod, tak z jeho celkové sumy scházela celá jedna třetina. Pochopitelně to všechno legionáři svedli na hospodaření vlády admirála Kolčaka. Tenhle problém ještě bude hrát úlohu v rusko-českých vztazích, až přijde čas.

potomek 16.8.2007 12:23

Re: Re: Re: bolševik je stále stejný / bolševici jsou zleva i zprava

Dokument o legionářích vysílala televize letos, ten poklad tam byl zmíněn. Jinak - děda tam padl.

čtenář 16.8.2007 12:20

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pořád si kladu otázku

Od časů KHB uteklo zatraceně mnoho času. Myslím, že uděláte nejlépe, když rovnou řeknete, že jste antirusi a tak se o to, co bylo Rusko, zvláště po porážce v roce 1905, nemíníte zajímat. Jenom čechistánsky plkat páté přes deváté s oním nenapodobitelným půvabem obyvatel kotlinky.

Pro potomka kdoví čeho... 16.8.2007 11:59

Re: Re: bolševik je stále stejný / bolševici jsou zleva i zprava

Vážený pane, jste úplně vymaštěný. To je jedna možnost. Nebo pak je tu druhá a to je ta, že totálně neznalý a přeto děláte veřejné závěry. Hlavním základem Legiobanky byly úspory čs. legionářů ze služného (neboli žoldu) a potom také výnosy z prodaneého majetku armádního sboru (všechny ty továrny, živý majetek (koně atd.), vlaky a těžké zbraně s sebou na lodní transporty vzít nemohli. Proto byly z části darovány, z časti prodány.

Ti "bohatí legionáři", o kterých píšete, bojovali a umírali tisíce km od domova za svobodu Československa za žold často tak malý, že byli rádi, měli-li za něj to nejnutnější.

Proto si kladu otázku, jestli jste opravdu tolik v zajetí komunistické demagogie nebo magor.

Pamětník 16.8.2007 11:11

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pořád si kladu otázku

Porovnejte si podmínky K.H.Borovského za jeho vyhnanství v Brixenu s podmínkami,které měli vyhnanci na Sibiři.

A mimochodem K.H.Borovský také nejprve hledal spásu v Rusku a později zjistil, že je to nesmysl.

Bohata 9 16.8.2007 10:54

Re: Pořád si kladu otázku

Jestli jsi idiot nebo někým navedený.

Pro pamětníka, který nepamatuj 16.8.2007 10:53

Re: Re: Re: Re: Re: Pořád si kladu otázku

Ano, ale ty vámi popisované katastrofální sociální poměry byly způsobeny především válkou. Zejména v evropské části Ruska. Přečtěte si něco třeba o životě ve velkých ruských městech před I. sv. válkou. Zjistíte, že se tam žil stejně sociálně kvalitní život jako ve městech Rakousko-Uherska. Polorozbořená chatrč s hladovými lidmi v pustině, která se vám možná vybaví při slově Rusko totiž rozhodně obrázkem tehdejšího života v Rusku není.

Dále - Prozatímní vláda v Rusku, která svrhla cara, nastolila zásady demokracie. Pokud dokážete tuto vládu pojmenovat jinak, jsem zvědav. Ale zrovnoprávnění občanů ze dne na den, kdy všichni mají stejná práva (to, že tento šok náhlého přerodu od carismu k demokracii většina ruské společnosti neunesla, je jiná věc) a podílejí se na politickém vývoji země mi jako demokracie připadá.

Bohata 9 16.8.2007 10:53

Re: Re: bolševik je stále stejný / bolševici jsou zleva i zprava

Naprosto nechápu,že člověk,který píše jakékoliv texty ,které si má přečíst soudný člověk,dokáže napsat ( co dělali naši legionáři v Rusku).Nebudu to vysvětlovat, neboť je to   b l b e c.

Arccos 16.8.2007 10:46

Re: Re: Pořád si kladu otázku

Se vším souhlasím, ale bod 2) opravdu nebyl tak růžový. Rusko (kromě snad velkých měst) skutečně patřilo k nejzaostalejším zemím Evropy.

potomek 16.8.2007 10:39

Re: bolševik je stále stejný / bolševici jsou zleva i zprava

V Rusku bylo zrušeno nevolnictví v roce 1864, u nás v roce 1781. V roce 1848 byla u nás zrušena robota a tím i povinné odvádění desátků církvi.

Legionáři v Rusku se údajně dostali k majetku v hodnotě 30 milonů korun, pak založili v Praze Legionářskou banku (bohatí legionáři v Praze a tisíce chudých vdov na venkově, viz pomníky). 

 

Pamětník 16.8.2007 10:11

Re: Re: Re: Re: Pořád si kladu otázku

Svrhla prozatímní vládu, nikoli demokratickou. Ale hlavním důvodem buržoazní a bolševické revoluce byly katastrofální sociální poměry v Rusku.

pbla4024 16.8.2007 10:06

Re: Re: Re: Pořád si kladu otázku

Bolševické revoluce nesvrhla cara, ale demokratickou vládu.

Pamětník 16.8.2007 9:59

Re: Re: Pořád si kladu otázku

Jak jste, prosím, přišel na to, že poměry v Rusku a R-U byly srovnatelné?

Proč asi byla bolševická revoluce?

U nás se vždy našlo a najde dost blouznivců, kteří budou marně hledat pomoc u Rusů.

A kde je to Československo, které bylo založeno v r. 1918? Životaschopné celky přežijí!

Pro Pamětníka co nepamatuje 16.8.2007 9:48

Re: Pořád si kladu otázku

Pane zkuste si o tom nejprve něco přečíst.

1) Čs. legionáři nechtěli žádného cara na českém trůnu. Přestože se i tyto nápady nap očátku války objevovaly a přestože v malém množství čs. legionářů v prvních letech války nalezli možná příznivce, přesto hlavním cílem byla svobodná demokratická republika. Příznivců carismu bylo mezi legionáři na počátku války mizivé procento, které se postupem let dále snižovalo.

2) Nevím, jak jste přišel na to, že v carském Rusku bylo nějak výrazně hůře než v Rakousko-Uhersku. Trošku se možná v těch dobách zmítáte. Rusko na počátku války nebylo stejné jako Rusko po bolševické revoluci na podzim 1917.

3) Čs. dobrovolníci nehledali tehdy nějakou spásu u Ruska. Rusko byl nejbližší spojenec Dohody a zároveň to byla slovanská země. Předpokládali u ní pochopení českého problému. Už od počátku války ale stejně tak bojovali čs. dobrovolníci i na francouzské frontě (Rota Nazdar) a v srbské armádě.

4) Ano, rozpad Rakousko-Uherska měl smysl. Přestože v posledních letech jsou snahy poměry v Rakousko-Uhersku bagatelizovat, byl tehdy stav takový, že Čechům se ve vlastní zemi pod taktovkou R-U moc svobodně nežilo. Pokud by se vám líbilo ve vlastní zemi na úřadech (zejména vyšších) mluvit jen německy, snášet oficiální upřednostňování němectví, být diskriminován třeba při hledání práce ve státní správě kvůli své národnosti, posílat své děti do německých škol, tam, kde česká nebyla nebo byla zlikvidována různými způsoby, snášet "německou" honoraci, za účast na českém národním svátku ve vlastní zemi mít problémy v zaměstnání a být sledován a mnohé a mnohé další..... tak potom zřejmě opravdu nic nepochopíte. Oni ti naši předci zase tak hloupí nebyli, nemyslete si. Věděli, co dělají. Zároveň zkuste třeba i popřemýšlet nad tím, proč v řadách čs. legií a celého odboje bylo tolik příslušníků inteligence.

Pamětník 16.8.2007 9:28

Pořád si kladu otázku

Co ti naši předkové v průběhu první světové války v tom slavném Rusku vlastně hledali?

Poměry v Rusku byly vždy mnohem horší než v českých zemích v rámci Rakouska-Uherska. S těmito poměry byli příslušníci České družiny a později Čsl. legií nespokojeni a v Rusku hledali oporu? Chtěli cara na českém trůnu! No to by tedy byl pokrok a výrazné zlepšení!

Měl rozpad Rakouska-Uherska nějaký smysl?

Mrazivý dech 16.8.2007 0:56

bolševik je stále stejný

s bolševikem jednat jen přes hledí těžkého kulometu;-D