15.5.2024 | Svátek má Žofie


Diskuse k článku

HISTORIE: Otázky kolem atentátu na Heydricha

Byl to promyšlený státnický čin nebo zbytečně zmařené životy mnoha nevinných lidí? Fakta o vlastním provedení atentátu jsou známá. Ve čtvrtek 29. prosince 1941 seskočili do Němci okupovaného Československa (tehdy již Protektorátu Čechy a Morava) Jozef Gabčík a Jan Kubiš, členové paradesantního výsadku Anthropoid.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Diviš 30.5.2022 9:50

" ... zodpovědní za akci v Londýně zpackali minimálně technickou přípravu ..."

Názorná ilustrace rčení, představovat si něco, jak Hurvínek válku.

L. Písařík 30.5.2022 7:24

Komu ku prospěchu? Především Benešovi, prezidentu exilové vlády v Londýně, který ale před odletem z ČSR abdikoval. Sotva však bylo ku prospěchu 4700 lidí, kteří v důsledku atentátu zahynuli. A zbylí obyvatelé byli vystaveni krutým opatřením.

P. Červenka 30.5.2022 7:38

To by se za Heydricha nestalo, tehdy asi neexistovalo stanné právo, popravy, příprava holocaustu....

Atentát prospěl Československu, protože byly anulovány předmnichovské hranice a prospěl i boji proti nacismu, nebot Heydrich byl nenahraditelný. Jak zvítězit bez rizika a obětí, to kromě vás nikdo neví.

T. Diblík 30.5.2022 7:53

Prezident Beneš věnoval celý svůj život Československé republice.

J. Rybník 30.5.2022 8:20

To měl raději štrikovat svetry; nač sáhl, to skončilo debaklem.

T. Diblík 30.5.2022 8:27

Že se nestydíte.

M. Mařák 30.5.2022 8:39

Proč by se měl stydět? Působnost Beneše je velmi rozporuplná, po válce začal znárodňovat prezidentskými dekrety a předal moc Stalinovi a komunistům. Beneš mne žádným nadšením nenaplňuje.

P. Červenka 30.5.2022 8:47

Komunisti dostali moc ve volbách. Bohužel. Beneš nemohl nikoho donutit, aby pro ně hlasoval

J. Rybník 30.5.2022 8:49

Jeho zahraniční politika během ministrování zcela selhala; smlouvy a spolky jím tvořené byly naprosté chiméry a jalovosti, když přišlo do tuhého. Rok 1938 raději úplně přeskočím, protože ten ja na samostatný blog. Pak už jen dodám retribuční soudnictví, které bylo nehodné kohokoli, kdož si říkal demokrat. A teď co tam máte vy?

J. Rybník 30.5.2022 8:53

Pane Diblíku, zapomněl jsem na Podkarpatskou Rus, její nabídka učiněná Benešem Stalinovi byla jednoznačná velezrada, která byla trestná již tehdy velmi tvrdě.

J. Nevrkla 30.5.2022 6:51

Atentát na Heydricha vnímám jako úctyhodný čin, který se má připomínat, na naše osvobození měl ale marginální vliv. Na to měla zcela zásadní vliv Sovětská armáda, v níž ztratilo život i mnoho Čechů. A to si bohužel připomínáme podstatně méně. Smutné, nečestné, ostudné.

P. Dvořák 30.5.2022 6:40

Napadá mě paralela: Bylo něco kladného na atentátu na Lenina? Tedy kromě jeho smrti, samozřejmě.

To co přišlo po něm, bylo snad lepší?

D. Stirsky 30.5.2022 7:33

Lenin po atentátu nezemřel. Bohužel.

P. Dvořák 30.5.2022 8:13

Řešíte marginálii. Zemřel za krátkou dobu.

Otázka zůstává stejná: To co přišlo po něm, bylo snad lepší?

P. Červenka 30.5.2022 10:15

Nacisté už nikoho tak schopného jako Heydrich neměli

J. Kopp 30.5.2022 6:30

Přidám důvod, který se moc neuvádí. R.H. se v Protektorátu osvědčil a měl být převelen do Francie. Tam byl odboj silnější a měli z něj obavy. Atentátem se problém vyřešil.

O. Uživatel 30.5.2022 7:57

Uživatel požádal o vymazání
J. Prečuch 30.5.2022 9:33

A co zvěsti o tom, že RH věděl o úniku informaci z tajné služby a měl podezření na někoho kdo vynáší Spojencům . Proto aby zdroj nebyl vypátrán musel umřít RH. Pravda? Bylo to tak nebo ne ?

I. Polák 30.5.2022 6:25

Jaksi se zapomíná na to, že následný teror odkryl, jakých nechutných činů je schopen zfanatizovaný národ a na víc než jednu generaci zcela pošpinil obraz Němců ve světovém měřítku. Po válce se nimi nechtěl nikdo ani bavit.

D. Stirsky 30.5.2022 6:03

Uvědomme si také, jak bychom asi byli spojenci hodnoceni, pokud by k atentátu nedošlo? Na Heydrichův “cukr” mnozí reagovali nikoli odmítnutím. Heydrichiády byly dvě: ta první hned od konce září 1941. Obětí - přiznejme si to - vzhledem k významu Hedricha zas tolik nebylo. Hitler chtěl 10 tisíc, což mu rozmluvili. Autor jen módně a ne moc kvalitně a hezky mudruje.

D. Stirsky 30.5.2022 5:57

Přečetl jsem, co se dalo, a to již v době předlistopadové (tehdy Hamšík, Ivanov, Amort...). Asi proto, že má ZDŠ byla Resslova 10, přímo naproti kostelu sv. Cyrila a Metoděje. Asi v r. 1970 jsem u pomníčku držel čestnou stráž. Taťkův strýc a bratranec zase bydleli v bytě na Velvarské 75, kde paní Kasperová v kumbálu ukrývala Opálku. Vždy nám ten přístěnek předváděli. Je tedy patrné, že ani komunisté se neodvážili atentát vysloveně odsoudit. Kafrali jen cosi o ukvapenosti, nedomyšlenosti, zbytečných obětech atd. Holt nešlo o moskevskou akci. Ale film “Atentát” je asi to nejlepší, co jsem zatím viděl (s výjimkou dokumentů). V diskusích nyní mnozí mudrují obdobně, jako kdysi státostraníci. Zbytečné oběti, ego Beneše atd. Jsou to mnohdy titíž, co vyřvávají “nic než národ”, “f... EU”, titíž, co relativizují válku na UA poukazem na údajné Havlovo humanitární bombardování Bělehradu a odmítají COVID očkování. 🙂 Hitler, když se dozvěděl, že Heydrich v nemocnici Na Bulovce zcepeněl, prohlásil, že je to stejné, jako kdyby přišel o jednu armádu. A měl pravdu. Heydrich byl, bohužel, inteligentní a výkonný. Žádnému jinému okupovanému národu se nepodařilo zlikvidovat tak vysoce postaveného bose Třetí říše. Historici tvrdí, že RH byl 2. - 4. muž, pokud jde o rozsah moci. Nebyl jen protektor, ale také SS Obergruppenführer a hlavně šéf Hlavního úřadu říšské bezpečnosti (RSHA). Přezdívali mu “vrchní říšský podezíratel”, sbíral prý kompromitující dokumenty i o Hitlerovi. “Himmlerův mozek se jmenuje Heydrich”, říkalo se (HHhH). Byl osobně odpovědný za “Endlösung”, neb na ně dostal pověření přímo od Göringa a v lednu 1942 svolal pověstnou konferenci do Wansee. Za mě tedy převeliká poklona a sláva parašutistům a hlavně stovkám Čechů, kteří se nebáli pomáhat. Moravcovi, Fafkovi, Novákovi z Libně, duchovní z pravoslavného kostela... Čest jejich památce!

J. Hruška 30.5.2022 7:39

Pane Stisky, mohl jste si odpustit vsuvky o očkování a "-4.".! R.H. zastupující říšský ..... - tedy náměstek, führera kdykoli měl nahradit. Žádný jiný nacistický pohlavár nemohl führera nahradit. A " kdyby " býval byl (ať za jakýchkoli okolností) führera třetí říše národa německého nahradil, byl by (svou zvrácenou vysokou inteligencí a vychytralostí) schopen válku mnohokrát déle protahovat ne-li vyhrát. A tím i uskutečnit " konečné řešení". Také proto bylo nutné ze všech možných hledisek R.H. odstranit.

A k tomu provedení atentátu - škoda slov. Prostě útěk na kolech namísto boje ze zálohy. Ach jo.

P. Adámek 30.5.2022 8:53

To, že se atentátníci starali víc o svůj život než o splnění úkolu, tedy zabít Heydricha, mě trápí už dlouhou dobu. Před několika dny jsem ale viděl v ČT film, který se jednotlivými faktory té akce velmi podrobně a zasvěceně zabývá, a podle toho oni na Heydricha ještě pistolemi stříleli, jenže se v rozčílení netrefili. A kolem už se shromažďovali lidé, tramvaj atd., takže ten můj odsudek asi není úplně spravedlivý.

I. Pávek 30.5.2022 5:40

Hodinu sedím nad článkem a honí se mi hlavou stovky myšlenek. Nakonec zůstává a rezonuje jediná. Kdyby ti, co vymysleli a napsali u mahagonových stolů s kaviárem a šampaňským, pod křišťálovými lustry scénář a i ti, kteří za nezměrného hrdinství, křišťálového vlastenectví a lásky k vlasti jejich nápad realizovali věděli kam po 80 létech dospěje Českoslovenko - šli by do toho? Věřím že ne, za toto to nestojí -

P. Červenka 30.5.2022 5:58

Mě napadají otázky hned dve.

Z které komunistické propagandy pochází obraz jednání našich vojaku po křišťálovými lustry a mahagonovými stoly ve válečné Velké Británii?

Jaká míra frustrace může vést k tomu, že se dnešní situace srovnává s nacistickou okupaci?

T. Diblík 30.5.2022 6:11

Děkuji.

S. Sedlák 30.5.2022 4:30

Nad takovým "rozborem" si lze jen odplivnout.

Když už chcete, autore, mudrovat, tak byste do bilance mrtvých mohl do předatentátové Heydrichovy éry zahrnout popravené a odsunuté k likvidaci do koncentračních táborů. To vše i s ohledem na to, že mu k tomu stačilo půl roku. Pak by vám snadno došlo, že bylo výhodné tohoto gestapáka zlikvidovat.

Jste špína.

M. Šurgot 30.5.2022 3:30

Ono je v takovemto rozboru nutno zminit dve podstatne veci.

Heydrich byl zodpovedny nejen za zivoty odbojaru za sveho zivota a ze jeho smrt pak zapricinila popravy dalsich ceskych obcanu.

Heydrich mel primo na svedomi konecne reseni zidovske otazky, cehoz dusledkem bylo vrazdeni zidu v cele Evrope, vcetne ceskych zidu. Myslim, ze pocet ceskych zidu, vyvrazdenych nacisty, vysoce prekracuje pocet obeti heydrichiady...

Druhym bodem, ktery je pak nutno zminit, jsou nemecke plany, prezentovane Heydrichem, na “vycisteni” ceskeho uzemi podle nemeckeho trideni mistnich obyvatel na prevychovatelne a neschopne prevychovy pro nemecke potreby.

J. Mráz 30.5.2022 3:29

Opravte si, prosím - 29. prosince 1941 nebyl čtvrtek, ale pondělí. JM

P. Červenka 30.5.2022 3:08

Na mnohé námitky ohledně smyslu akce už odpověděl ve svých pamětech účastník odboje a pozdější odpůrce kom. režimu profesor Václav Černý, kterého zpochybňování atentátu zjevně nesmírně štvalo.

Dost polopaticky, aby to pochopil každý, se ptal, jak si někdo představuje odboj, že to snad znamená boj proti okupantům všemi dostupnými prostředky i za cenu nevyhnutelného rizika a nevyhnutelných ztrát. Heydrich přijel Čechům ukrást jejich zemi, ti ho za to zlikvidovali a taková odpověď je naprosto adekvátní a moralni.

Další historici už dávno vyvrátili tvrzeni, že by snad atentát vymyslel Beneš coby polekanou reakci na to, že si prý H. získal obyvatele Protektorátu. O atentátu se rozhodlo mezi naším vojenským velením v Londýně už pár dní po H. příjezdu, byla to reakce na jim nařízený teror a popravy. A stalo se tak dávno předtím, než zkusil ,,cukr,,.

H. by sem ostatně těžko byl vyslán, kdyby se tady zřetelně nevzmahal odboj.

Je naprostým nesmyslem posunovat myšlenku, že atentát neměl žádný válečný význam. H. byl jeden z Hitlerových nejlepších, workoholik, velice inteligentní, naprosto bezskrupulozni. Za něho adekvátní náhradu neměli. A navíc, v důsledku atentátu byl dosud lavirujicimi Brity konečně oduznan Mnichov.