28.11.2023 | Svátek má René


Diskuse k článku

HISTORIE: Otázka kredibility

Na zeměkouli se dnes nachází cca dvě stě států, přičemž přesný počet kolísá podle toho, kam si zařadíte Tchaj-wan a některé státečky typu Cookových ostrovů a Niue; velcí nadšenci do toho počtu zahrnou ještě Sealand a Sentinelské ostrovy obývané jakýmisi nezkrotnými domorodci z doby kamenné atd.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 26.1.2023 11:56

Jo, nepočitáme-li tančíky PzKpfw I a II, činily původně československé LT-35 jako PzKpfw 35(t) a v protektorátě ve Francií v Mnichově Hitlerovi darovaných zbrojovkách vyrobené LT-38 jako PzKpfw 38(t) víc než třetinu z tanků, co převálcovaly Francii.

V. Novak 26.1.2023 11:46

Rusové nepomohli, protože se smlouvy, které mají uzavřené, na tuto situaci nevztahovaly. Rusko nemá žádnou povinnost pomáhat Náhornímu Karabachu.

V Jižní Osetii 2008 ano - a stejně Surové dosud kvičí o agresi.

P. Hák 26.1.2023 11:45

Pořád neuvádíte žádný důvod, proč by "kredibilita Ruska" měla záviset na rozloze Republiky Arcach, s níž RF nemá nic společného ani ji neuznává.

P. Hák 26.1.2023 11:42

Arméni se před poslední válkou o Karabach přeorientovávali na Západ. Výběr "Rusko nebo nic" je výsledkem toho, že se Západ na ně vybodl.

V. Pavelka 26.1.2023 11:41

Gruzíni, Arméni a Azerbajdžán se tam perou pořád , Rusi jim tentokrát nepomohli ? protože , si ty prtaté státy nechtěli všimnout že Azerbajdžán úspěšně přezbrojil , a má za sebou Sultána Erdogana se Kterým Putin nechce v současnosti do žádného sporu a už vůbec ne s někým kdo koná a až pak přemýšlí?

R. Gramblička 26.1.2023 11:36

leda ve vaši makovici

P. Sura 26.1.2023 10:59

Pokud to nejsou občané svážení po desetiletí z "velkého státu" perspektivně za tím účelem .....

P. Sura 26.1.2023 10:57

Jo jo! "Ruské mírové jednotky..." další oxymoron jako prase.

V. Novak 26.1.2023 10:54

Na CO spoléhají? Na to, že Rusko významně překročí své závazky a půjde bránit nestát, který neuznává nejen Rusko, ale nikdo - a to včetně Arménie?

Pašinjan si na ODKB (CSTO) vzpomněl teprve když zjistil, že EU a NATO, k nimž se tak lísal, mu nepomůžou vůbec v ničem. Zásah Ruska zachránil Arménům aspoň oblast bývalé NKAO, tedy vlastního Náhorního Karabachu s převážně arménským obyvatelstvem a Lačinský koridor. A ani k tomu je nic nezavazovalo.

V r. 2008 Rusko přesně splnilo své závazky vyplývající z Dagomysských dohod. Dosud mu to vytýkáte...

P. Hák 26.1.2023 10:46

Francouzské tanky nebyly horší, to netvrdím. Taktika určitě důležitá byla, ale kdyby neměli Němci tanky, tak by tu taktiku neměli na čem provozovat.

V. Novak 26.1.2023 10:44

Camp Bondsteel je druhá největší americká vojenská základna v Evropě ležící v Kosovu, byla vybudovaná v roce 1999 po bombardování Srbska. Nalézá se poblíž města Uroševce a rozkládá se na ploše 3,86 km³. Na základně je vybudováno přes 300 různých staveb, obývaných více než sedmi tisíci vojáky.

Zajisté bezvýznamné...

V. Novak 26.1.2023 10:43

Nevím, kde jste si napískal těch 5 mil. Albánců - Kosovo má po etnických čistkách, jimž ovšem byli podrobeni jen nealbánci, především Srbové a Cikáni necelé 2 mil. obyvatel.

V. Novak 26.1.2023 10:34

Ve střední Evropě, speciálně u nás Francie skutečně ztratila kredibilitu Mnichovem. Ukázala zač stojí její závazky.

A u Minských dohod to předvedla znova, tentokrát společně s Německem. Státům, které "garantují" smlouvy a dohody, jež jsou od počátku z jejich strany určeny k neplnění, žádná kredibilita nepřísluší.

V. Novak 26.1.2023 10:30

Jo - Srbsko, které se snažilo udržet status quo, je destabilizujícím faktorem, zatímco slovinský, chorvatský, bosňácko-muslimský separatismus (černohorský a makedonský jsou indukované) jsou pilíři stability...

Poučil jste s u ministerstva pravdy?

R. Polášek 26.1.2023 10:28

Tak hlavní důvod k "umravnění Srbska" bylo cca 5 miliónů Albánců, které hrozilo, že Srbové vyženou. A kteří by coby uprchlíci skončili v Itálii a dalších zemích EU. V té době buď proimigrační hnutí v EU ještě nebyla etablována nebo Albánci nebyli ti správní imigranti pro obohacení zemí EU.

V. Novak 26.1.2023 10:23

Azerbajdžán v r. 2022 nenapadl Arménii, ale proběhly nějaké pohraniční přestřelky, o nichž není dosud jasné, kdo co začal. Arméni tvrdí, že Azerové napadli území Arménie, Azerové to popírají.

Předmětem sporu je Arcach/Náhorní Karabach, bývalá arménská ex- i enkláva v Azerbajdžánu, kterou Arméni v 90. letech vybojovali. A obsadili taky asi dvojnásobně velké území Azerbajdžánu mimo bývalou NKAO, odkud Azerové uprchli/byli nuceni uprchnut.

S Arcachem nemá Rusko žádnou smlouvu, ostatně žádný stát na světě Arcach neuznal. A to ani Arménie. A Arménie ani Arcach neanektovala, takže ten je v paradoxní situaci de iure neexistence. Vytýkat Rusku, že nepomohlo "zemi", s níž nemá žádné oficiálnívztahy a upírat mu na základě toho kredibilitu, je podivné. I když typické. Spíše Arménie pod Pašinjanem ztratila kredibilitu v očích Ruska, když se orientovala na EU - a na Rusko si Nikol vzpomněl až když EU zareagovala jak je jejím zvykem. Papírem...

Dovolím si srovnání s Gruzií a Jižní Osetií v r. 2008 - tam Rusko bylo stranou Dagomysských dohod, jež zavazovaly všechny strany - Gruzii, J. Osetii i Rusko - k udržování míru. Když Saakašviliho Gruzie v srpnu 2008 dohody porušila a ostřelovala jak civilisty, tak ruské mírové jednotky, Rusko zasáhlo a Gruzii k míru přinutilo. Což rusofobové Rusku dosud vytýkají a uvádějí to jako příklad ruského "agresivního imperialismu".

R. Polášek 26.1.2023 10:21

Přesně napsáno.

P. Diviš 26.1.2023 10:15

Pojem "Severní Malíkov" pan Kechlibar použil v jiném významu, ne jako označení velmoci.

P. Diviš 26.1.2023 10:14

Právě pro tu kredibilitu. Arméni sice nemají na výběr, Rusko nebo nic, ale pokud na někoho spoléhají a on selže, je po důvěře. A vidí to i další okolí.

P. Diviš 26.1.2023 10:12

Asi tak. Některé věci nemají dostupné dobré řešení, jen více či méně špatná, mezi což patří i neřešení.

P. Diviš 26.1.2023 10:10

Jako významnější vidím chybnou taktiku Frantíků s jejich tanky. Provedením i nasazením.

Proč by mne mělo jejich nasazení proti německému spojenci těšit, to nevím.

P. Urban 26.1.2023 10:06

Srbsko představuje na Balkáně destabilizující faktor. Ale jeho podpora srbským Krajinám v Bosně a Chorvatsku celistvost vlastního Srbska nijak neohrozila. Pokud jde o Kosovo, existovaly jen dvě možnosti. Buď odsud většinu Albánců vyhnat (a hodit je na krk Evropě) nebo se z Kosova stáhnout. Bez ohledu na NATO.

P. Hák 26.1.2023 9:52

To se netraduje, to je holý fakt. Role byla významná. Jen tanků LT-38 (Pz.38) bylo pro Německo vyrobeno 1414 plus samozřejmě kořist LT-35 a dalších. Německé tankové jednotky byly v době útoku na Francii vybaveny převážně lehkými tanky, středních Pz-III bylo do té doby vyrobeno cca 500. Čs. lehké tanky se kvalitou i silou vyrovnaly německým. Nepochybně Vás potěší, že byly použity i v operaci Barbarossa.

P. Hák 26.1.2023 9:41

Proč by mělo Rusko jít do konfrontace kvůli "státu", který neuznává?

R. Polášek 26.1.2023 9:39

Nenásilné připojení odhlasováním občany malého státu připojení k velkému státu taky neprobíhá, protože se zhoršením ekonomiky malého státu po připojení k velkému státu by se zhoršily i příjmy občanů malého státu a často i m jejich svoboda. Proto si občané malého státu obvykle jen málokdy odhlasují připojení k vedlejšímu velkému státu a "rozpuštění" toho malého státu v tom velkém. Pokud v malém státu není extrémně nižší životní úroveň než ve velkém státu.

R. Polášek 26.1.2023 9:38

Mně připadá, že ty malé státy jsou dnes spíš ekonomické než politické projekty. Například takové Lucembursko. Průmysl dnes prakticky nemá, soustřeďuje se na bankovní služby a dík tomu má jednu z nejvyšších životních úrovní v EU.

Nebo takové San Marino. případá mi, že kdybych tady dal dohromadu partu tak 5 obyčejných lidí s obyčejnými českými příjmy, tak za pár let našetříme tolik, že si za to můžeme dovolit najmout tolik žoldnéřů a techniky, že bychom San Marino hladce dobyli a teoreticky se tak mohl i stát vládci.

Což se určitě v době středověku taková ovládnutí malých státečků děla. Jenže tehdy zprávy, když to bylo nějakým nepřátelským nebo nepřívětivým územím, třeba do Madridu do hlavního města Španělska nějakými potulnými kejklíři či obchodníky šly měsíce. Takže než by se třeba vládce takového státu jako Španělska odhodlal postavit vojsko a nájezdníka vyhnat, už byl ten nájezdník na tom místě pevně usidlený a vyhnat ho nebo porazit by nemuselo být tak jednoduché.

Dneska se tyto věci díky internetu dějí prakticky v přímém přenosu online. Do půl hodiny by mohla na základě nějaké spojenecké smlouvy dorazit nejbližší španělská posádka a zahájit na nájezdníka útok.

Proti násilnému obsazení okolním silným státem je dnes taková malá republika chráněna bezesporu politicky, onou ztrátou kredibility toho státu. Současně ale i ekonomicky, protože v tak malém státu není vlastní průmysl nebo je totálně propojený s ekonomikou vedlejšího silného státu a jeho obsazení by silnému státu prakticky nic nepřineslo, protože z hlediska obecného průmyslu či ekonomiky by to zůstalo stejné. Nebo horší, protože malá oddělená entita přináší zisky z turismu, které by se připojením k velkému vedlejšímu státu z velké části zničily. Případně horší z tohoto důvodu, že by ztratil přínos z diverzity, z rozdílností zákonů mezi malým a velkým státem.

P. Diviš 26.1.2023 9:33

Pak je ovšem to riziko, že hráč není považován za tak významného. Arméni ovšem mají smůlu, že jiný spojenec než Rusko pro ně prakticky není k dispozici. Ještě blbější lokace, než Česko(slovensko). :-P

P. Diviš 26.1.2023 9:31

S tou základnou dost přeháníte. Je velká, ale převážně logistická, a její význam není velký.

Důvodů k umravnění Srbska bylo více a evropské státy, natož EU, si s tím nebyly schopny poradit. Pouhým raděním na zámcích to nešlo a Srbsko bylo trvalým zdrojem nestability a problémů.

P. Diviš 26.1.2023 9:28

+ budování německého loďstva.

P. Diviš 26.1.2023 9:28

+ budování německého loďstva.