19.5.2024 | Svátek má Ivo


Diskuse k článku

HISTORIE: Osvobození, nebo dobytí?

Obsazení českých zemí nacistickým Německem a jejich totální podřízení hitlerovskému režimu bylo z hlediska práva i morálky bez jakýchkoliv pochybností okupací.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Podracký 30.4.2015 12:10

Re: Já bych to nazval "plíživou okupací".

Slova jako osvobození nebo okupace jsou moc extrémní. Sovětské tanky přinesly jen menší zlo. Nacisté nás chtěli zlikvidovat, komunisté porobit. Byli jsme osvobozeni od totálního zániku a okupováni k otroctví.

Z. Rychlý 30.4.2015 12:03

Dvě totality se v Evropě servaly o moc.

To je jediné správné východisko k popisu dějin.

Jeden chřestýš si nás zavřel do klece a požíral nás. Pak vlezl do klece cirkusový medvěd, zabil chřestýše, ale nechal si nás v kleci a sežral jen sem tam někoho, kterého mu "demokraticky" předhodili ostatní. Komu tleskat víc, pokud vůbec ?? "Upřímnému" agresorovi, který se s vyhlazením nijak netajil, nebo majiteli zvěřince, používajícího metodu cukru a biče k prosazení svých záměrů ?

To je prostě realita, tak to v životě chodí, a chodit bude. Jen ty kulisy se mění. Malý národ uprostřed Evropy nikdy nebude určovat politiku kontinentu (ani v EU). Jedinou možnost máme a to ovlivňovat okolí svým vlastním chováním. Kdyby každý jedinec v národě zůstal slušným člověkem, a nepodléhal slibům různých zaříkávačů a slibovačů rájů, pak by se vichry válek přehnaly a zase by se dál obnovila slušná společnost.

Mizerně chcípnout během války si však nezasloužili ani sovětští vojáci, ani obyčejní vojáci wermachtu.

P. Švejnoch 30.4.2015 11:15

Re: kdo ví co je hermeneutika

A to já bych poprosil o výklad pana Čertíka. Jistě bychom se dozvěděli mnoho pozoruhodností... :-)

P. Švejnoch 30.4.2015 11:02

Re: Tak znovu ....

"Svobodu porobeným mohou přinést jen svobodní občané, ne otroci"

To je naprostý nesmysl. Prázdná fráze, heslo beze smyslu.

L. Florner 30.4.2015 10:47

Re: Pokud postup Rudé armády Československem r. 1945

Zejména zrádci, jejichž zradou bylo to, že se nechali zajmout díky Stalinově idiocii a jeho vojensko-politickému vedení celého Sovětského svazu do kopru. Takoví zrádci si určitě nezaslouží nic. Vybrali si možnost bojovat po boku nacistů namísto chcípání v koncentračním táboře. S jedním masovým vrahem proti druhému, zcela jistě ne za Německo, ale proti Stalinově rudému teroru ne nepodobnému Hitlerově teroru hnědému.

Moc by mě zajímalo, jakou možnost byste v jejich kůži zvolil Vy. Ponechán svým psychopatickým vůdcem na pospas nepříteli, označen za jeho vojenskou neschopnost nápekou zrádce a bez statusu válečného zajatce odsouzen k smrti ve vyhlazovacím táboře... Co byste si vybral?

R. John 30.4.2015 10:32

A že ho má vlastizrádce Beneš... zajímavé..

R. John 30.4.2015 10:30

Tak znovu ....

"" Svobodu porobeným mohou přinést jen svobodní občané, ne otroci , jako byla Rudá armáda, jíž zotročila prostřednictvím NKVD strana bolševiků Ruska....  otroci mohou přinést jen otroctví a porobu, jen s jiným  kosmetickým znaménkem .. což se také stalo všude, kam otroci byli nahnáni  ..."    Tečka... a nebo ne... pro mdlé rozumem radši vykřičník....

R. Szewczyk 30.4.2015 10:11

Re: Pokud postup Rudé armády Československem r. 1945

žádní zrádci a dezertéři si nezaslouží pomníček,

K. Wichterle 30.4.2015 9:25

Sovětští padlí při osvobozování ČSR

Možná by bylo korektnější spočítat, kolik bylo sovětských padlých při osvobozování Protektorátu a oddělit to od nepřátelského území německých Sudet, Slovenského štátu, Podkarpatské Rusi a dalších území zabraných Maďarskem.

B. Volarik 30.4.2015 9:11

Re: Pokud postup Rudé armády Československem r. 1945

No....Vlasovci by si možná takový pomenší, docela skromný pomníček zasloužili...

A. Alda 30.4.2015 8:57

Pokud postup Rudé armády Československem r. 1945

nebyl osvobozením, ale dobytím, je třeba začít stavět pomníky obráncům našeho území před tímto postupem Rudé armády, to je padlým vojákům Wehrmachtu i Waffen SS. Myslím, že někteří překrucovači historii jsou toho i schopni.

M. Krátký 30.4.2015 8:56

Re: Já bych to nazval "plíživou okupací".

připojuji svůj souhlas - sežrali jsme to a tak to máme

P. Kmoníček 30.4.2015 8:30

Re: kdo ví co je hermeneutika

Odborný výklad termínu poskytne Mrázek s Lesniakem.

R. Szewczyk 30.4.2015 8:28

hm

Historii nelze libovolně vykládat, jako činili komunisté, ani účelově zkreslovat.,,,,,,,Je zajímavé, jak asijské bolševické hordy osvobodily československo, které zcela jistě neexistovalo v květnu 1945, zvláště trapné je osvobození té slovenské části, o osvobození podkarpatí radši ani nezmiňovat, Pokud jde o protektorát čechy a morava, tak ten byl řádně dobyt spojenci, a to žoldáckými kolonialními britsko - americkými soldateskami a již zmiňovanými asiatickými hordami,Naprostá většina bývalých československých občanů si nemyslela ,že byla osvobozena, namátkou uvedu občany německy, polsky,slovensky,maďarsky,ukrajinsky mluvící,a těch pár nekolaborujících čechů, v té chvíli nepadala na váhu, ale dál šiřte ty bludy o tom ,jak  udatné československé armády s malou pomocí spojenců vyhrály válku nad němci  a japonskem,což už je historický level číslo dvě

J. Kombercová 30.4.2015 8:21

Re: Já bych to nazval "plíživou okupací".

Ano, právě v tom tkví kouzlo této parafráze. Ťukl jste hřebíček o hlavičku.

E. Erat 30.4.2015 7:47

Re: Já bych to nazval "plíživou okupací".

Je hezké,že jste nám připoměl ten starý,dobrý komunistický slovník.Ti také psali o "plíživé kontrarevoluci".

V. Heidlerová 30.4.2015 7:37

Re: Já bych to nazval "plíživou okupací".

Naprostý souhlas. A na dobytém /tj. osvobozeném/ území/ zaváděl SSSR své pořádky a nectil zákony zemí, zbavené německé nadvlády. Jednalo se podle ruských pravidel - tak jaképak osvobození? Jednoznačně dobytí, jen prožité hrůzy války a okupace způsobily, že jsme to ruské "osvobození" viděli jinou optikou, optikou úlevy a naděje. Brzo se poznalo, že je všechno jinak.

V. Heidlerová 30.4.2015 7:29

Moc tomu nerozumím

V mnohém má pan autor pravdu.  SSSR musel  pokračovat ve válce, nestačilo jen vyhnat Němce ze svého území, tedy za své hranice. Byla to přece válka světová a nepřítel musel být zničen i se svým hnízdem. Zájmem SSSR bylo utvořit kolem svých hranic bezpečnostní či nárazníkový pás vazalských států proti západním státům. A k tomu naplnit své rozpínavé a imperiální ambice. K tomu výhodně posloužila všeslovanská propaganda, my Slované, jsme přece bratři. Dávat vinu Benešovi? Nevím, neudělal fatální chybu stejně nemocný a unavený Roosevelt, který Stalinovi důvěřoval a k tomu věřil v sílu západní demokracie, která měla uzdravit nelidský systém SSSR?  Tady se hrála obrovská hra v celosvětovém měřítku, nejen s malou zemí ČSR, a zde selhal právě Roosevelt, rozhodně víc než Beneš, který takovou moc vzdorovat mohutnému spojenci určitě neměl. Pro mne zůstane Beneš vždy významnou osobností a navíc vrchním velitelem mého otce-důstojníka, tedy i přes jeho omyly a chyby  k němu budu chovat úctu větší než k Rooseveltovi. Dnes je módní na Beneše plivnout. Položte si ale otázku: CO BYCH DĚLAL JA NA JEHO MÍSTĚ???

30.4.2015 6:23

kdo ví co je hermeneutika

ať se přihlásí. Má to podle všeho co dělat s postkognitivismem a antipozitivismem

kdyby byl mladý brežněv souložící s českými venkovankami (marie kabrhelová?? to by leccos vysvětlovalo) jenom věděl o hermeneutickém výkladu svého činu

B. Volarik 30.4.2015 5:50

Já bych to nazval "plíživou okupací".

Nicméně, v části Československé republiky se Sovětský Svaz dopustil okupace a následné anexe...Podkarpatská Ukrajina.