3.5.2024 | Svátek má Alexej


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
martin TT 10.12.2006 7:58

Japonsko 30. let

samý odborník, kam oko pohlédne!

Všem radilům doporučuji prohlédnout fakta k surovinové bilanci Japonska a vnitřním bojům mezi stoupenci císařské cesty a cesty kontroly.

Kovanda 7.12.2006 17:06

Jen dvě poznámky

Protože hlavní americké letadlové lodě v přístavu v té době nebyly, je možné, že někteří Američané  přece jen o útoku předem věděli :-).

Útok na Pearl byl pro Japonce vlastně zcela neúspěšný debakl: až na Arizonu, všechny potopené lodi byly vyzviženya  opraveny a to během dvou měsíců. A Jak sám řekl japonský admirál, jenom probudili spícího obra. Stačila jedna Midway a námořní sláva šikmookých šla do řitě, lépe řečeno ke dnu.

Je jen  trapné vidět dnes propagandou přiblblé japončíky, jak se na pontonu Arizony smějí a říkají si, jak to těm amíkům nandali. Podobně jako u Němců, pravé vítězství vyhhráli až ekonomicky, po válce. 

J.G. Pašek 7.12.2006 17:52

A kdo těm Němcům k tomu ekonomickému vítězství pomohl?

Z 18 zasažených, 3 opraveny nebyly . . . . a musel bych to vyhledat, jak dlouho trvalo 15 lodí opravit . .  2 měsíce?  . . . kde jsi to našel?

Bitevní a letadlové lodě, které v Pearl Harboru ten den nebyly, i když to svádí ke všelijakým spekulacím, důvod nebyl, že to bylo tak úmyslně plánováno někým z USA, protože věděl . . . . . ona by se ta USA Tichomořská flotila  najednou do Pearl Harboru celá nevešla i kdyby chtěla . . .

Honza 7.12.2006 20:59

Re: Jen dvě poznámky

Útok na USA byl z pohledu Japonců naprostá pitomost. Pokud by se Japonci vyhnuli přímému střetu s USA (a při převládajícím veřejném mínění v USA by to asi nebylo až tak nemožné), neměli by v celém tichomoří protivníka a mohli si tam dělat, co je napadlo. V okamžiku, kdy se dostali do války s USA, měli to spočítané a nemohli v žádném případě vyhrát. Proto je velmi pravděpodobné, že útok na Pearl byl výsledkem nějakých zákulisních intrik iniciovaných Američany (Jamamoto studoval v USA a Američani vynaložili neobvyklé úsilí, aby se nedožil konce války ...). Skutečnost je taková, že tento útok posloužil jedině Rooseveltovi a jeho politickým záměrům (i když je pro normálního smrtelníka dost nepředstavitelné, že někdo vědomě obětuje několik tisíc vlastních lidí - což se ale ve válce dělo celkem běžně a v daleko větším měřítku, nemluvě o "nepřátelských" civilistech)

J.G. Pašek 7.12.2006 21:23

Smrt Yamamota . . .

Yamamoto byl velice oblíbený u japonských vojáků a r.1943 letěl je navštívit a povzbudit na základnu poblíž Bougainville ostrova . . . . USA dešifrovali kódu kdy a kam poletí . . . .  USA piloti na něj čekali a letadlo sestřelili. . . . . Japonci nechtěli dát vědět velení, že USA ví jak dešifrovat jejich supr tajnou enigmu a tak smrt Yamamota úmyslně opozdili.

Honzo, koukám ty hledáš konspirace za každým stromem když jde o USA, že USA nebylo fér a lhalo plné intrik . . .

Pokud víš, Japonci jestli věděli nebo ne zda válku prohráli či ne a jakou mají šanci nebylo důležité. Byli odhodláni se prát do posledního muže, ženy a děcka pro jejich císaře Hirohito . . . . . . padnout do zajetí nebylo pro ně na vybranou. Kdyby USA nemělo ty A-bomby a měli je Japončíci či Němci, určitě by je použili  . . . .  dohady jsou, že tak dlouho Japonci od jejich A -bomby s pomocí Němců nebylo . . . . tak o co ti jde?

J.G. Pašek 7.12.2006 21:29

Chtěl jsem dodat, že každá armáda si chrání inteligentní, zkušené oficíry a obvzláště takové generály . . .

A je to cíl ve válce zabit takové generály nepřítele . . . . něco jako v když hraješ šachy, když příjdeš o krále, tím hra končí . . . . 

Honza 7.12.2006 22:06

Re: Smrt Yamamota . . .

Pokud vím, tak ve válce není obvyklé, aby se vojenské akce zaměřovaly na likvidaci vysokých důstojníků (asi solidarita?). Případ Jamamota (a třeba taky Heydricha) byl ve válce dost výjmečný.

Jinak si špatně vysvětlujete můj postoj k USA. Jejich vstup do váky byl nutný a ušetřil Evropu nacistické nadvlády, stejně jako dálný východ nadvlády Japonské. Jenom si myslím, že to Roosevelt musel prostě nějak sehrát, aby překonal převládající veřejné mínění, že Američanů se nějaká válka v Evropě nebo v tichomoří vůbec netýká.

Co se týká Japonců - samozřejmě nemůžu vědět, co si vysocí japonští představitelé mysleli, ale dá se spíš předpokládat, že jejich cílem nebyla totální porážka Japonska. Přitom údajně sám Jamamoto se vyjádřil, že Japonsko vydrží válčit s USA tak nanejvýš dva roky, než se jeho průmyslový potenciál zhroutí.

Jinak se tady nabízí paralela s útoky na WTC. V tomto případě šlo možná o obdobný scénář, který měl "nabudit" americkou veřejnost k ochotě jít do (a podle mého mínění taky nevyhnutelné) války s islámskou rozpínavostí. Jen škoda, že jim to nadšení asi nevydrží dost dlouho, aby mohli tuto válku vyhrát ...

J.G. Pašek 7.12.2006 22:39

Honzo, ve válce žádná solidárnost neexistuje . . . .

Ostřelovači sedí dny ve skrytu, kašle na obyčejné vojáky a oficíry, čekáí na toho jednoho nejvyššího  . . . . prásk. . . .  protože to nadělá u nepřítele nejvíce zmatku, pokles bojeschopnosti a morálky. Tak to na vojně v době míru a válce chodí . . . . čím vyšší šarže a funkce, tím vícš jsou chráněni . . .

Honza 8.12.2006 0:13

Re: Honzo, ve válce žádná solidárnost neexistuje . . . .

Tak mi jmenujte nějakého generála nebo politika, který byl ZÁMĚRNĚ zabit během války? I když by to bylo pro ukončení války mnohem efektivnější než masakrování statisíců obyčejných lidí, navlečených (v drtivé většně proti své vůli) do vojenských uniforem.

Karel Kocourek 8.12.2006 10:27

Re: Re: Honzo, ve válce žádná solidárnost neexistuje . . . .

Zrovna zabit - to si teď nevzpomenu. Ale kupříkladu Erwin Rommel byl v průběhu invaze do Normandie zraněn útokem Spitfiru tak, že skončil v nemocnici a v podstatě pro něho kampaň skončila. Vyšší velitelé jsou zpravidla vítaný cíl, ale oni o tom pochopitelně vědí, takže podnikají kroky pro svoje zabezpečení. Vždycky se to tak dělalo a jenom v některých obdobích se buď útoky na ně nepodnikaly veřejně, protože to působilo nečestně v okruhu dobové válečnické kasty, nebo naopak se ochranná opatření prováděla skrytě, protože jinak by to působilo nedemokraticky v podmínkách všeobecné branné povinnosti na řadové vojáky.

Ze starší historie: Václav III. - zavražděn v Olomouci. Evžen Savojský - v průběhu jedné italské kampaně jeho dům cílem dělostřeleckého přepadu (nařídil osobně maršál Vendome).

Jinak, pro ukončení války není zabití vysokého velitele skoro nikdy rozhodující,s výjimkou pokud se válka vede pro nástupnické spory dotyčného postiženého monarchy.

www racek 8.12.2006 12:58

Re: Re: Honzo, ve válce žádná solidárnost neexistuje . . . .

hmm, takový heydrich ...

vita 8.12.2006 17:19

Re: Re: Honzo, ve válce žádná solidárnost neexistuje . . . .

Esli vono to nebude tím, že je mnohem snazší masakrovat statisíce obyčejných lidí v uniformách (nebo bez) než pár jenerálů kteří obvykle nejedou v čele pluku šavle hore a urááá! To ještě tak Čapajev (který to nepřežil) nebo Buďonný (který to ke smůle Rudé armády přežil).

Jenerálové se málokdy producírují tam, kde by to mohli koupit a ještě méněkdy o tom dávají nepříteli předem befél...

Jo - a hlavně Američani se velmi snažili, aby to vypadalo, jako že nevědělo, koho vlastně trefili... Kvůli Code Purple.

JM0 8.12.2006 22:25

Re: Re: Honzo, ve válce žádná solidárnost neexistuje . . . .

ehm ... Yamamoto?

A. Kofroň, veterinární pedagog 7.12.2006 23:24

Re: Proto je velmi pravděpodobné, že útok na Pearl byl výsledkem nějakých zákulisních intrik iniciovaných Američany

Honzíku, Vy vole, přestaňte už konečně číst ty knižnice vojenských příběhů a podobné brakové literatůry.  Vaše fantazie je skutečně bujná, ale bohudík od skutečnosti nepředstavitelně vzdálená.

Pokud se týče politických záměrů, tak vstup USA do války byl největší výhodou pro sovětské Rusko, kterému se Japoci tlačili na Sibiř.  Chcete tímm tedy říci, že to vlastně vyprovokovali Rusové s jejich Dr. Sorgem v Tokiu?  Tady mýte alespo"n logickou fantazii, i když také ničím nepodloženou.

Honza 8.12.2006 0:16

Re: Re: Proto je velmi pravděpodobné, že útok na Pearl byl výsledkem nějakých zákulisních intrik iniciovaných Američany

Když pominu ty hloupé invektivy, to s těma Rusákama je zajímavá myšlenka, ale Stalin měl přece s Japonskem mírovou smlouvu a čile s nimi kšeftoval s dodávkami strategických surovin. A nemohl mít jistotu, že napadení Japonskem použijí USA i jako důvod vyhlášení války Německu.

Medák 10.12.2006 5:10

Re: Re: Re: Proto je velmi pravděpodobné, že útok na Pearl byl výsledkem nějakých zákulisních intrik iniciovaných Američany

..že napadení Japonskem použijí USA i jako důvod vyhlášení války Německu...

Však taky USA Němcům žádnou válku nevyhlásily! Válku vyhlásilo Německo.

JM0 8.12.2006 22:31

Re: Re: Proto je velmi pravděpodobné, že útok na Pearl byl výsledkem nějakých zákulisních intrik iniciovaných Američany

ne, ale určitá klika v J. vojenské vládě byla dohodnuta s vládou USA, že utajeně vypraví flotilu (těch pár tisdíc lidí a několik letadlovek se naštěstí podařilo před většinou generálů utajit) a napadne PH, aby USA dostaly záminku ke vstupu do války a tím i příležitost konečně si na někom vyzkoušet ty atomofky. Kam se Sorge hrabe na Yamamota! Mimochodem, Yamamoto samozřejmě NEBYL Japonec!

P.M. 7.12.2006 17:04

Diky, Dusane!

Zdravim!

J.G. Pašek 7.12.2006 16:58

V USA to bylo 50-50 obyvatelstvo a politici nevměšovat se do války . . .

Válka která měla být údajně "konec všech válek" skončila 1918 a 20 let později v Evropě je nová válka . . . . "ať si trhnou nohou, když neumí spolu žít spolu v míru", říkalo 50%.

USA určitě nemělo výzbroj a armádu jako mělo po mnoha let příprav Německo a Japonsko . . . . vždyť s USA  v té době lomcovala ekonomická krize po 1929 Wall Street krachu, Rosevelt nevěděl kudy kam, lítal v tom jako nudle v bandě, experti lítali do Němec odkoukat od Hitlera, jak on zaonačil ten "ekonomický zázrak" který kde kdo obdivoval a záviděl  . . . . a přišel Pearl Harbor který Japonci už měli do detailu naplánovaný od 1940 a tak se USA národ scelil a vyhrnul rukávy. USA nemohlo prijmout 20% rekrůtů, protože kluci vyrůstali v době krize a neměli dostatek jídla, podvýživa, správně vyvinout. To byl Rosevelt, který nařídil a uzákonil, v zájmu národní obrany, aby žáci, studenti dostávali ve škole stravu, pro chudé zdarma, pro ostatní "za písničku " nezávislé na ekonomii . . . však během krize Rusko chtělo udělat USA rudé a dost se jim to dařilo . . . . 

V tom Tichomoří byl pilot otec našeho presidenta . . . byl sestřelen a náhodou ho vylovila USA ponorka dříve, než se k němu dostali Japonci . . . . v zajateckých táborech se Japonci dozorci vsázeli, kolik hlav který usekne jeho šavlí USA vojákům, pilotům, než se jim ztupí šavle . . .

zdeněk 7.12.2006 20:44

Re: V USA to bylo 50-50 obyvatelstvo a politici nevměšovat se do války . . .

Myslím že ta krutost japonců je příznačná, stejně jako ostatních Asijských národů. Přece jenom mají Evropané jiné kořeny a postupem času došli podle mě k lepším morálním hodnotám.

vita 7.12.2006 21:05

Re: V USA to bylo 50-50 obyvatelstvo a politici nevměšovat se do války . . .

otec NAŠEHO prezidenta? To jako starej Klaus? :-D

vita 8.12.2006 12:51

Re: Re: V USA to bylo 50-50 obyvatelstvo a politici nevměšovat se do války . . .

To je MŮJ nick!

Vyberte si jiný, prosím.

Mojmir Prusa 7.12.2006 16:03

Dobry clanek

Vzdycky jsem premyslel, jak to, ze takova fatalni katastrofa nevedla k vysetrovani a potrestani alespon nekoho. Proste jsem to dosud nevedel, ze nekdo potrestan (a rehabilitovan) preci jen byl.

S nekterymi historickymi udalostmi (a koneckoncu i v zivote) je to nekdy tak, ze PO CASE je vsechno jasne videt, tak jasne, ze se nerozumi tomu, proc nekdo neco spletl nebo na neco neprisel. Ale s dnesnimi zkusenostmi si dovedu zive predstavit, jak nejaky dustojnik chce neco udelat pro jistotu proti Japoncum a vsichni ostatni ho maji za blazna (a kdybych JA byl vojcl, i ja bych rikal: "Dej mi debzo pokoj..".).

Trochu podobne je to s temi vrazdami v  nemocnici HB. To, ze nejaky zdravotnik neco umyslne podava skoro dvaceti pacientum na JIPce, aby umreli, je tak absurdni, ze i kdyz by nas indicie tloukly do hlavy, stejne bychom chodili okolo a nevedeli nic. A nedelali nic proti tomu.  

Jako ti lide v USA ve clankem zminene dobe.  Pan autor trochu adoruje schopnost americanu reagovat na vzniklou situaci. To bylo trochu jinak. Oni proste jim ty letadlove lode tam zbyly a nic jineho nemeli. Tak valcili s tim, co meli a ukazalo se to jako ucinne (a treba u Midway meli proste valecne stesti, bez toho by to neslo...). Z nouze bych nedelal cnost. I kdyz to byl uctyhodny vykon. To rozhodne.

Honolulu 7.12.2006 13:03

Dnesni navstevnici Pearl Harbour

Je zajimave pozorovat v Pearl Harbour Japonske turisty dnes kdyz si prohlizeji potopene lodi - vyhlasene jako vojensky hrbitov - a pritom se smeji, pojidaji mistni dobrotiny, jsou jako typicti turiste zcela necitlivi k tomu se tam udalo. Jsou to samozrejme mladi lide, kteri o tom neslyseli doma v Japonsku v hodinach historie. Proto snad pruvodci turistu - vetsinou veterani americkeho namornictva, mnozi pametnici Japonskeho utoku - jsou k nim shovivavi. Kdo jste tam byli snad jste to zaznamenali.

J.G. Pašek 7.12.2006 15:35

Všimnul jsi se, jak se chovají turisté v terezínské pevnosti a koncentrácích po Evropě? . . .

?

rwd 7.12.2006 16:34

Re: Dnesni navstevnici Pearl Harbour

No ja jsem si spis vsimnul, ze specielne pamatnik na USS Arizona je skutecne pietni a velmi pusobive misto, nikdo se tam moc nesmal. Dokonce i typicky nezvedene deti, kterym je jinak dovoleno temer vse, byly rodici pacifikovany.

Sirena 7.12.2006 12:16

Čte se Kate s anglickou nebo japonskou výslovností?

Nevíte někdo, zda je Kate kódové americké označení japonské zbraně, anebo tak letadla označovali sami Japonci? Díky Sirena

crw 7.12.2006 12:34

Re: Čte se Kate s anglickou nebo japonskou výslovností?

Japonci svoje letadla pojmenovávali japonsky a ne anglicky. Například známé Zero je v japonském kódu Zeke. Takže Kate je americké označení japonského letadla - pojmenování pro snažší identifikaci při radiové komunikaci.

hugo 7.12.2006 12:43

Re: Re: Čte se Kate s anglickou nebo japonskou výslovností?

Američani dávali jednotlivým typům japonských letadel ženská jména (Peggy, Kate, Mabel, Susie) . Jedinou výjimkou je to Zero (= nula)

JiB 7.12.2006 14:33

Re: Re: Re: Čte se Kate s anglickou nebo japonskou výslovností?

Trochu přesněji - mužská jména pro stíhačky (Oscar, Tony, Frank...) a ženská pro ty ostatní, tedy bombardéry, dopraváky, spojovací atd. (Betty, Peggy, Nell, Judy...) Zero je výjimka.