3.5.2024 | Svátek má Alexej


Diskuse k článku

HISTORIE: Neúplný obraz Února 1948

Upřesnění nadpisu: Bude neúplný, pakliže nepřipomeneme to, co se dělo v letech mezi osvobozením 1945 a samotným Únorem. Tedy v období tzv. třetí republiky.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Vaňura 27.2.2016 15:44

S tím Finskem je to složitější. V roce 1944 chtěli Finové

po Hitlerovi těžké zbraně a on jim je poskytl za podmínky, že neuzavřou separátní mír. To mu finský premiér slíbil sám za sebe, a když Finové slib nedodrželi, odstoupil. Stalin si také uvědomoval, že pošle ji silný kontingent vojáků proti docela dost vyzbrojenému Finsku, zpomalí to oslabením sil na hlavním směru jeho postup do Polska a Německa.

Další věc, o které se neví, je případ Turecka, které vyhlásilo Němcku válku v únoru 1945, když už to nemělo vojensky moc smyslu. Z politického hlediska šlo o to zabránit, aby si Stalin nevymohl na Spojencích souhlas s vojenskou kontrolou Bosporu a Dardanel, což byl ruský cíl už od 19 století a samozřejmě i ve WW1.

F. Zrcek 27.2.2016 15:40

nelze říci, že by čs demokraté udělali maximum

Z té naší perspektivy neudělali ani minimum a dopadli přesně tak, jak dopadli. Líp nedopadli ani židi před hitlerem. A poučení: s fanatiky žádná domluva nefunguje. Ani současná Evropa nedopadne líp, když nebude trvat na dodržování svých vlastních, historicky vyzkoušených zásad. Je to tvrdé, ale ta primární evropská zásada dneska zní: Integruj se, nebo táhni!

P. Vaňura 27.2.2016 15:35

Pane Vlku máte pravdu, ale s tím Řeckem to bylo 90%

ve prospěch GB, 50 na 50 bylo myslím Polsko.

A to celé je produktem americké naivity. Oni chtěli v květnu 1945 horem pádem domů a nebyli si schopni uvědomit, že se právě hraje o to, kolik reálně získají ze svého válečného nasazení.

Totéž zopakoval Obama v Iráku!

P. Vaňura 27.2.2016 15:14

Pane Stejskal, dokonce ve škole v 50 letech!!! nás učili,

že Gottwald (čti Stalin) vyhrožoval Benešovi, že nepřijme li určité podmínky, tak ho do Košic VŮBEC NEPUSTÍ a jeho vládu také ne, ta se musela napřed ROZPUSTIT a přijet jako SOUKROMÉ OSOBY.

Aniž snímám vinu z demokratických politiků, je třeba vzít v úvahu, že tu existoval i "polský scénář," kde Stalin najmenoval polskou vládu ze samých komunistů a pomocí své armády ji instaloval k moci.

V. Vlk 27.2.2016 14:47

Re: Nepředpokládám , že by to pan Stejskal tak myslel

No, kdyby nebylo Beneše, dnes bychom byli součástí Německa ,jak s tím souhlasili západní Spojenci, maximálně bychom žili na neživotném území v hranicích Protektorátu. Váš život pane zničil německý nacismus , který rozbil ČSR a hzničil celou střední a východní Evropu. Nebýt pokusu německého nacionalismu vyhladit slovenské národy a to plánem "Drang nach Osten" Tak by zde nikdy sověti nebyli .Zaměňujete příčinu za následek. Jo, jo, na Východě byli všichni politici a národy "zbabělci" a proto zde vládl 40 let komunismus. Vy to máte v myšlení jednoduché.

V. Vlk 27.2.2016 14:40

Re: Únor 1948

Finové vedli statečnou válku ,ale nakonec stejně podlehli. A jen na dohodě Spojenců a SSSR záležela míra jejich okupace. Finové obhájili "finlandizaci" jen s podporou Západu. Řekové měli od počátku ( 1945) vojenskou ozbrojenou pomoc od Anglie od roku 1946 a USA -velitel James Van Fleet , do roku 1947 včetně a stejně trvala občanská válka 1946-1949. A to, protože byla dohodnuto politické rozdělení 50-50% . Poláci , přes obrovské oběti na straně Spojenců byli předhozeni Stalinovi, stejně tak Rumunsko, Čína , atd. Tvrzení že "Ostatní malé národy, jako třeba Finové nebo i Řekové, takový vývoj nedovolily" nemá žádnou oporu ve faktech ,je to jen ukázka dopadu propagandy o "zbabělých Češích". Mimochodem nadávka "Ben Ešeda" pochází z propagace českých přívrženců nacismu.

J. Řezníček 27.2.2016 14:13

Únor 1948

Co dělníci se zbraněmi ? Nebyl to přímo puč, ale vyhrožování pučem nebo občanskou válkou. Ben Ešeda jako obvykle kapituloval. Velký podíl měly tzv. "demokratické strany", že byly nečinné a E. Beneše nechali osamoceného. Podporovali ho jen demokratičtí studenti. Také byla významná část občanů, nejen komunisti, kteří byli zklamáni 1. i 2. republikou.

Ostatní malé národy, jako třeba Finové nebo i Řekové, takový vývoj nedovolily.

P. Čech 27.2.2016 13:55

Re: Co kdybyste více studoval

Opět "spojenci nás nechali na holičkách"? A co takhle si svou svobodu vybojovat sami? Příkladem budiž technicky zaostalý a mnohem slabší Vietnam během americko vietnamské války? Vietnamci si dokázali vybojovat to, co chtěli a nevymlouvali se, že američané jsou silnější. Prostě konali.

P. Čech 27.2.2016 13:50

Re: Po přečtení

Viníka hedati netřeba. Viník je jasný. Je jím nade vší pochybnost tehdejší prezident, Edvard Beneš. Až po něm Klement Gottwald.

P. Čech 27.2.2016 13:48

Re: Po přečtení

Prosím, neodvolávejte se zde na nemoc Edvarda Beneše. Pokud zastávám post prezidenta republiky a jsem nemocen tak, že mi to znemožňuje plně zastávat tuto funkci, potom rezignuji. Ostatně ústava z roku 1920 na to pamatovala a jasně říkala co se má stát, je-li prezident "churav".

P. Čech 27.2.2016 13:42

Re: Nepředpokládám , že by to pan Stejskal tak myslel

No vidíte, pane Vlku, já nepatřím do žádné sudetoněmecké organizace a nikdy jsem nebyl komunistou. Nicméně musím konstatovat, že můj život zničil jako první prezident Edvard Beneš, který svou zbabělou nečinností a nebo špatnou činností v letech 1946 a 1948 zničil na 41 let můj život. On byl prvopočátkem všeho špatného. Komunisté a Klement Gottwald byli až druzí. Oni totiž využili zbabělosti a neschopnosti Edvarda Beneše a ústavní cestou se chopili moci. On totiž Edvard Beneš byl odjakživa nerozhodným zbabělcem, a kdyby jej jeho energická žena Hana netlačila nahoru, asi by se ani prezidentem nestal.

P. Čech 27.2.2016 13:35

Re: ha ha ha

Říká Vám něco pojem "Marshallův plán"? Asi ne. Řešením bylo jeho přijetí.

P. Čech 27.2.2016 13:33

Re: Konečně!

Zde se jako nový premiér nabízel opět Jan Masaryk. To, že Edvard Beneš

byl podlézavý zbabělec ukázal po válce při jeho ponižujícím projevu v

Moskvě, kterým zcela podlézal Stalinovi. Takto to vidím já, jako

naprosté selhání Edvarda Beneše a ne jako nějaký neexistující poč či

protiústavní převzetí moci komunisty . Tito totiž neudělali nic jiného, než že mistrným způsobem využili zbabělosti prezidenta Beneše a v souvislosti s jeho třetí vlastizradou se chopili moci ústavní cestou.

P. Čech 27.2.2016 13:28

Konečně!

Konečně někdo (zde pan Stejskal), kdo se nebojí napsat pravdu. Komunisty přímo nenávidím, nicméně nemohu souhlasit s tvrzením dnešních t.zv. demokratických politiků , že Komunisté v roce 1948 se zmocnili vlády pučem. Není to pravda. Puč totiž znamená otevřené silové převzetí moci v rozporu s platnou ústavou. To se tehdy však nedělo. KSČ a Gottwald se dostali k moci ústavním způsobem a to za přímé pomoci prezidenta Edvarda Beneěše. Vlastizrádce, který zradil vlast dokonce třikrát. Poprvé v roce 1938, kdy jako vrchní velitel brané moci nekonal, jak měl. Za druhé, když v roce 1946 po volbách usnadnil Gottwaldovi cestu k moci, když jej jmenoval podle nějakých "zvyklostí" předsedou vlády. Nikde totiž v ústavě z roku 1920, která tehdy platila nebylo psáno, že musí jmenovat předsedou vlády předsedu politické strany, která vyhrála volby. Vybrat a jmenovat předsedu vlády, jakož i jednotlivé ministry bylo ve výhradní pravomoci prezidenta republiky. Mohl klidně jmenovat kohokoliv jiného, např. Jana Masaryka, jehož následně jmenovaná vláda měla naději ke schválení parlamentem. Komunisté totiž v tomto parlamentu neměli nadpoloviční většinu a Jan Masaryk byl přijatelný kromě komunistů pro všechny. Další vlastizrady se dopustil Edvard Beneš v únoru 1948, kdy svou nečinností nechal věci dojít tak daleko, až část ministrů podala demisi a Klement Gottwald ji prezidentovi přinesl s návrhem k přijetí. Prezident tuto demisi přijmout nemusel. Naopak mohl odvolat z funkce (podle tehdejší ústavy propustit) Klementa Gottwalda. To neznamanalo současně pád vlády, pouze pád klementa Gottvalda- premiéra. Dále mohl jmenovat premiéra jiného při zachování ministrů a nebo jejich obměny podle mínění nového premiéra.

R. Szewczyk 27.2.2016 12:47

ha ha ha

k tomu jako znárodnění: vybrakované vykradené vycucané podniky nacisty a kolaboranty neměly naději na obnovu , leč jenom na krach, záchranou bylo znárodnění , natištění hory peněz , pak posléze měna, Mnohé podniky nedostaly za válečnou výrobu plně zaplaceno, a když , tak jim byly říšské marky téměř k ničemu, pro západní spojence bylo uzemí protektorátu a slovenska nepřátelské snad ešče dva roky po válce, de fakto znárodnění bylo pokračování nacistické politiky hospodářské,tedy plná kontrola hospodářství státem,tedy první znárodnění proběhlo v r.1939, ,,,,,ačkoliv tento akt byl pojmenován znárodnění, skutečnost byla ta, že to bylo zestátnění, majetek přešel do rukou státu, nikolivěk lidu, znárodnění provedl až Klaus a to kuponovou privatizací

S. Netzer 27.2.2016 12:25

Re: Bohužel,

Navzdory takovým lapáliím jako NHS nebo srp a kladivo v rakouském státním znaku, si Británie, Francie i Rakousko zachovaly demokracii, zatímco Beneš nás zavedl přímo do ruského chomoutu, misérie trvající 40 let.

V. Vlk 27.2.2016 11:40

Re: Bohužel,

Doporučuji přečíst si první programy třeba Francie po roce 1945 a uvědomit si, kdo jak porazil Churchilla ve volbách Clement Attlee s programem socializace státu. Jeho vláda uplatňovala Keynesiánskou politiku založenou na snaze dosáhnout plné zaměstnanosti a značně rozšířila systém sociálních služeb. V této souvislosti provedla vláda znárodnění velkých průmyslových společností, veřejných služeb a založila Státní zdravotní službu.Následkem toho Británie málem zkrachovala.

V Rakousku dali do státního znaku srp a kladivo atd. atd.

V. Vlk 27.2.2016 11:34

Nepředpokládám , že by to pan Stejskal tak myslel

ale jedno je jasné. Většina diskutérů opakuje politickou propagandu započatou Emanuelem Moravcem, pokračující komunisty, když předstírali, že jen oni jsou hrdinové, po propagandu vedenou už od roku 1946 , kdy vznikly první sudetoněmecké organizace, které nenávidí vše české a hlavně Beneše, jako představitele obnovené ČSR. Nadávky, pomluvy , bláboly od pivních partyzánů, to je většina dnešní diskuze.

L. Severa 27.2.2016 10:41

Re: Po přečtení

Téměř souhlas, bohužel sociální demokraté také prohlédli pozdě trójského koně Fierlingra a jeho výměna Laušmanem na podzim 67 již nepomohla. Všechny státy které Stalin obsadil spadly ihned pod komunisty. Beneš asi udělal ústupky, pro které u nás zůstala možná trochu okleštěná, ale přece jenom demokracie. Pro ty, kteří tuto dobu prožili byla pak důležitou v dobách totality, kdy do nás hustili myšlenky o prohnilosti západní demokracie.

L. David 27.2.2016 10:33

Edvard Beneš se NEZASLOUŽIL o stát ! ! !

27.2.2016 10:06

Vaše studium se evidentně omezilo pouze na marxismus.

Za prvé, všude kde se znárodňovalo a vládli levičáci, kteří lezli rusákům do prdeIe, v Anglii Attlee. A všude kde se tak stalo to mělo katastrofické důsledky. Britové si zlikvidovali většinu ekonomiky (a můžou děkovat bohu za Thatcherovou), Československo se stalo otrokem rusáckého impéria.

Za druhé, pro analfabety v oblalsti historie je to možná převapivá informace ale našimi smluvními spojenci byla pouze Francie a, pozor teď to příjde, SSSR. Jestli nás někdo zradil tak to byli frantíci a rusáci.

Za třetí, tvrdit, že nás v roce 1945 nechali na holičkách spojenci může skutečně jen vylízaný levičácký debil. SSSR byl v té době blízkým spojencem západu, přičemž Patton byl ochoten přes tlak rusáků a rozkazy z vrchního velení osvobdit Prahu. Komunistické zrůdy z české národní rady, jako smrkovský, to odmítly i když to znamenalo mnoho zbytečných lidských obětí.

Za čtvrté, beneš lez rusákům a místní komunistické verbeží, která účastí v tzv. kominterně a bezpodmínečném plnění rozkazů z kremlu, se fakticky dopouštěla velezrady, už dávno před válkou. Díky tomu byl celý stát, následně exilová vláda, veškeré bezpečnostní složky i armáda prolezelá rusáckými agenty, kteří si následně od roku 1945 v zemi dělali co chtěli, a to včetně únosů a vražd.

P. Lenc 27.2.2016 10:01

Re: Ach jo

Nejste, v tom kvaltu se to stává.

P. Lenc 27.2.2016 9:59

Bohužel,

článek naprosto pravdivý.To, že byl Beneš slušně řečeno raněn politickou slepotou je neoddiskuvatelné.Již Košický program ukazoval cestu do pekel a konečná zrada sociální demokracie tuto cestu vydláždila.Nakonec, byl to Beneš, kdo již za války mluvil o nutné socializaci poválečných poměrů v ČSR.

J. Krejčí 27.2.2016 9:58

Ach jo

mýliti se, chvilka nepozornosti a jsem za blbce.

J. Krejčí 27.2.2016 9:53

Po přečtení

článku i několika diskuzních příspěvků se mi zdá, že si dost lidí neuvědomuje všechny souvislosti a hledají jednoho zodpovědného viníka. Spojencům dávat vinu za únor 48 je nemoudré, jestliže neosvobodili Prahu, bylo to proto, že potřebovali pomoc SSSR proti Japonsku. Měli hrůzu ze ztrát v případě jeho dobývání, odhadovali je na milion mrtvých amerických kluků a ještě netušili, jak dopadne vývoj atomové bomby. Beneš měl oprávněné obavy, že by se taky nemusel dostat domú, příklad polské vlády ho strašil, proto s KSČ pekl víc než bylo dobré.Možná sehrála svou roli i otázka paní Benešové :A co se stane Edíčku, když nepodepíšeš ...? Ale mohu se mílit. Zbabělost ostatních politiků, kteří vše nechali na nemocném Benešovi je jasná. Stejně jako podlost Firlingera a Gottwalda. Mocenské zájmy Stalina prohlédl jen Churchill a už bylo pozdě.

B. Brousková 27.2.2016 9:23

Re: Pane autore,

Ani jedna strana , která nepodpořila Beneše při prezidentských volbách před válkou nebyla obnovena, přesněji řečeno byla zakázána. To byl ten hlavní důvod. A zakázal je Beneš. Komouši, kteří až do června 1941 označovali Beneše za válečného štváče, který ve službách angloamerických imperiálistů vyvolává nenávist proti německým dělníkům oblečeným ve vojenské uniformy mu kupodivu nevadili. Ti ho totiž v těch volbách podpořili. A jistě věděli proč.

P. Kmoníček 27.2.2016 9:12

Re: Co kdybyste více studoval

Vlku,Vlku.Vyčítat někomu,že málo studoval a ohánět se při tom zradou "spojenců" v r. 1938?Kdo byl tehdy náš spojenec? Pouze Francie a jinak je to jen komunistická propaganda,protože s V.Británií žádná smlouva o vojenské pomoci neexistovala,a proto se Britové starali hlavně sami o sebe.A statisíce sovětských vojáků,kteří zde padli?Škoda každého života,ale neměl se SSSR přátelit s Hitlerem a evropský vývoj by šel asi jinou cestou.Je vidět,že Vy jste studoval dost,ale asi VÚML.

P. Kmoníček 27.2.2016 9:02

Re: Pane Stejskale....

Já také.

A. Trick 27.2.2016 8:49

Re: Co kdybyste více studoval

Píšete jako Emanuel Moravec, protektorátní ministr školství a osvěty.

A. Trick 27.2.2016 8:47

Pane autore,

když fňukáte o opozici, tak si uvědomte co dělala Agrární strana za "druhé republiky" a proč tedy nebyla obnovena.