18.5.2024 | Svátek má Nataša


Diskuse k článku

HISTORIE: Neúplný obraz Února 1948

Upřesnění nadpisu: Bude neúplný, pakliže nepřipomeneme to, co se dělo v letech mezi osvobozením 1945 a samotným Únorem. Tedy v období tzv. třetí republiky.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Vlk 27.2.2016 11:34

Nepředpokládám , že by to pan Stejskal tak myslel

ale jedno je jasné. Většina diskutérů opakuje politickou propagandu započatou Emanuelem Moravcem, pokračující komunisty, když předstírali, že jen oni jsou hrdinové, po propagandu vedenou už od roku 1946 , kdy vznikly první sudetoněmecké organizace, které nenávidí vše české a hlavně Beneše, jako představitele obnovené ČSR. Nadávky, pomluvy , bláboly od pivních partyzánů, to je většina dnešní diskuze.

P. Čech 27.2.2016 13:42

Re: Nepředpokládám , že by to pan Stejskal tak myslel

No vidíte, pane Vlku, já nepatřím do žádné sudetoněmecké organizace a nikdy jsem nebyl komunistou. Nicméně musím konstatovat, že můj život zničil jako první prezident Edvard Beneš, který svou zbabělou nečinností a nebo špatnou činností v letech 1946 a 1948 zničil na 41 let můj život. On byl prvopočátkem všeho špatného. Komunisté a Klement Gottwald byli až druzí. Oni totiž využili zbabělosti a neschopnosti Edvarda Beneše a ústavní cestou se chopili moci. On totiž Edvard Beneš byl odjakživa nerozhodným zbabělcem, a kdyby jej jeho energická žena Hana netlačila nahoru, asi by se ani prezidentem nestal.

V. Vlk 27.2.2016 14:47

Re: Nepředpokládám , že by to pan Stejskal tak myslel

No, kdyby nebylo Beneše, dnes bychom byli součástí Německa ,jak s tím souhlasili západní Spojenci, maximálně bychom žili na neživotném území v hranicích Protektorátu. Váš život pane zničil německý nacismus , který rozbil ČSR a hzničil celou střední a východní Evropu. Nebýt pokusu německého nacionalismu vyhladit slovenské národy a to plánem "Drang nach Osten" Tak by zde nikdy sověti nebyli .Zaměňujete příčinu za následek. Jo, jo, na Východě byli všichni politici a národy "zbabělci" a proto zde vládl 40 let komunismus. Vy to máte v myšlení jednoduché.

J. Lancik 27.2.2016 20:38

Re: Nepředpokládám , že by to pan Stejskal tak myslel

Co pan Vlk uz nerika je, ze s tim abychom byli soucasti Nemecke nesouhlasili jenom zapadni spojenci ale take Sovetsky Svaz. Jiste pan Vlk vi co se delo po 15. 3. 1939. USA, UK a Francie vsichni tri proti okupaci druhe republiky protestovali a cs velvyslanectvi ve Washingtonu zustalo otevreno a fungovalo dal. A co SSSR. Ten jako prvni na svete uznal Slovenskou Republiku a uz 16.3. 1939 otevrel velvyslanectvi SSSR v Bratislave. Cs. velvyslanectvi v Moskve bylo Uzavreno a CSR pro Sovetsky Svaz preastala existovat, Velvyslanec Z. Fierlinger se stal soukromou osobou a snad i agentem NKVD. Na sovetskem velvycnanectvi Bratislave doslo k prvnim kontaktum tajnych sluzeb Nemecka a SSSR ktere vyustilo smlouvou Molotov-Ribbentrop. Je tedy lez sovetske tvrezeni, ze smlouvu uzavreli az po selhani jednani se Zapadem. Od brezna az po srpen 1939 meli dve zelizka v ohni. Protoze Soveti jsou stejni zlodeji jako Naciste byla pro smlouva s Nacisty vyhodnejsi.

J. Škodák 28.2.2016 21:59

Re: Nepředpokládám , že by to pan Stejskal tak myslel

Pane Vlk samé kecy plácáte! Tu nenávist k občanům něm.národnosti ventiloval Beneš jako ministr zahraničí takto:„Němcům nesmí být přiznáno právo na sebeurčení,raději je pověsíme na šibenici a pouliční svítilny."

29.října 1920 České slovo

Alles klar Herr Wolf? Vám to nikdy jasné nebude a budete nadále krmit národ český takovým svinstvem. To Vám sežere ta tupá masa,která tvoří většinu populace,ale ti co mají historickou paměť a znalosti tak Vám na ten žluklý špek neskočí!!!

L. David 27.2.2016 10:33

Edvard Beneš se NEZASLOUŽIL o stát ! ! !

P. Lenc 27.2.2016 9:59

Bohužel,

článek naprosto pravdivý.To, že byl Beneš slušně řečeno raněn politickou slepotou je neoddiskuvatelné.Již Košický program ukazoval cestu do pekel a konečná zrada sociální demokracie tuto cestu vydláždila.Nakonec, byl to Beneš, kdo již za války mluvil o nutné socializaci poválečných poměrů v ČSR.

V. Vlk 27.2.2016 11:40

Re: Bohužel,

Doporučuji přečíst si první programy třeba Francie po roce 1945 a uvědomit si, kdo jak porazil Churchilla ve volbách Clement Attlee s programem socializace státu. Jeho vláda uplatňovala Keynesiánskou politiku založenou na snaze dosáhnout plné zaměstnanosti a značně rozšířila systém sociálních služeb. V této souvislosti provedla vláda znárodnění velkých průmyslových společností, veřejných služeb a založila Státní zdravotní službu.Následkem toho Británie málem zkrachovala.

V Rakousku dali do státního znaku srp a kladivo atd. atd.

S. Netzer 27.2.2016 12:25

Re: Bohužel,

Navzdory takovým lapáliím jako NHS nebo srp a kladivo v rakouském státním znaku, si Británie, Francie i Rakousko zachovaly demokracii, zatímco Beneš nás zavedl přímo do ruského chomoutu, misérie trvající 40 let.

Š. Hašek 27.2.2016 18:53

Re: Bohužel,

Echt guláš!

Nikde jsem nečetl, že by Stalin vstoupil na půdu Británie, Francie. Rakousko částečně. Ale pro Vás takové detailíky jsou asi nepodstatné. A počínání si Stalina v Polsku, Rumunsku, atd. Vám též uniká. Plavete v tom.

Srovnávat politickou situaci a varianty vývoje v Británii a poválečné ČSR - to snad může jen .....!!

J. Krejčí 27.2.2016 9:58

Ach jo

mýliti se, chvilka nepozornosti a jsem za blbce.

P. Lenc 27.2.2016 10:01

Re: Ach jo

Nejste, v tom kvaltu se to stává.

J. Krejčí 27.2.2016 9:53

Po přečtení

článku i několika diskuzních příspěvků se mi zdá, že si dost lidí neuvědomuje všechny souvislosti a hledají jednoho zodpovědného viníka. Spojencům dávat vinu za únor 48 je nemoudré, jestliže neosvobodili Prahu, bylo to proto, že potřebovali pomoc SSSR proti Japonsku. Měli hrůzu ze ztrát v případě jeho dobývání, odhadovali je na milion mrtvých amerických kluků a ještě netušili, jak dopadne vývoj atomové bomby. Beneš měl oprávněné obavy, že by se taky nemusel dostat domú, příklad polské vlády ho strašil, proto s KSČ pekl víc než bylo dobré.Možná sehrála svou roli i otázka paní Benešové :A co se stane Edíčku, když nepodepíšeš ...? Ale mohu se mílit. Zbabělost ostatních politiků, kteří vše nechali na nemocném Benešovi je jasná. Stejně jako podlost Firlingera a Gottwalda. Mocenské zájmy Stalina prohlédl jen Churchill a už bylo pozdě.

L. Severa 27.2.2016 10:41

Re: Po přečtení

Téměř souhlas, bohužel sociální demokraté také prohlédli pozdě trójského koně Fierlingra a jeho výměna Laušmanem na podzim 67 již nepomohla. Všechny státy které Stalin obsadil spadly ihned pod komunisty. Beneš asi udělal ústupky, pro které u nás zůstala možná trochu okleštěná, ale přece jenom demokracie. Pro ty, kteří tuto dobu prožili byla pak důležitou v dobách totality, kdy do nás hustili myšlenky o prohnilosti západní demokracie.

P. Čech 27.2.2016 13:48

Re: Po přečtení

Prosím, neodvolávejte se zde na nemoc Edvarda Beneše. Pokud zastávám post prezidenta republiky a jsem nemocen tak, že mi to znemožňuje plně zastávat tuto funkci, potom rezignuji. Ostatně ústava z roku 1920 na to pamatovala a jasně říkala co se má stát, je-li prezident "churav".

J. Lancik 27.2.2016 21:13

Re: Po přečtení

Rezignovat mel pres. Benes uz v kvetnu 1945 kdyz jako nejvyzsi velitel branne moci vyzval vsechny odbojove skupiny aby budto odevzdaly zbrane nebo vstoupily do armady nebo k policii. Uposlechly vsecky az na ktere? Samozrejme na komunisty, ti otevrene odmitly rozkaz vrchniho velitele a timto take E. Benes po odepreni poslusnosti a kazne prestal byt. To byl pocatek soukrome Gottwaldovy armady "Lidovych Milici". Prezident byl pro srandu kralikum, aby si uchoval dustojnost mel za techto okolnosti rezignovat.

P. Čech 27.2.2016 13:50

Re: Po přečtení

Viníka hedati netřeba. Viník je jasný. Je jím nade vší pochybnost tehdejší prezident, Edvard Beneš. Až po něm Klement Gottwald.

A. Trick 27.2.2016 8:47

Pane autore,

když fňukáte o opozici, tak si uvědomte co dělala Agrární strana za "druhé republiky" a proč tedy nebyla obnovena.

B. Brousková 27.2.2016 9:23

Re: Pane autore,

Ani jedna strana , která nepodpořila Beneše při prezidentských volbách před válkou nebyla obnovena, přesněji řečeno byla zakázána. To byl ten hlavní důvod. A zakázal je Beneš. Komouši, kteří až do června 1941 označovali Beneše za válečného štváče, který ve službách angloamerických imperiálistů vyvolává nenávist proti německým dělníkům oblečeným ve vojenské uniformy mu kupodivu nevadili. Ti ho totiž v těch volbách podpořili. A jistě věděli proč.

A. Trick 27.2.2016 17:55

Re: Pane autore,

Takže, činnost Agrární strany za prezidentování Háchy Vám vůbec nevadí. Pokud tedy o tom něco vůbec víte.

J. Lancik 27.2.2016 21:02

Re: Pane autore,

Zvanite pane Tricku! Za druhe republiky a prezidentovani E. E. Hachy se vsechny politicke strany "sjednotily" v t. zv. "Narodni Sourucenstvi". Agrarni strana tedy neexistovala.

A. Trick 28.2.2016 13:35

Re: Pane autore,

Aha, takže když vznikla "Národní fronta", tak KSČ neexistovala.

S. Rehulka 27.2.2016 4:04

Pane Stejskale....

....děkuji Vám, za trefný a informativní článek, i když smutně pravdivý !

P. Kmoníček 27.2.2016 9:02

Re: Pane Stejskale....

Já také.

J. Vintr 27.2.2016 1:34

Beneš nejpozději od roku 1944

dělal všechno, co si přáli bolševici. Pravděpodobně výměnou za slib, že po válce potvrdí jeho samozvanou funkci prezidenta a za to, že mu umožní se pomstít nenáviděným Němcům. Bylo tragedií této země, že v klíčovém okamžiku naší historie měl tak obrovskou pravomoc tento ješitný, zamindrákovaný a mstivý parchant.

Š. Hašek 27.2.2016 18:46

Re: Beneš nejpozději od roku 1944

No, máte v tom jasno. Ostatní postavy dramatu jste jaksi vynechal, možná, že je ani neznáte. Jen toho presidenta Beneše.

Komu děláte historického poradce??

V. Vlk 27.2.2016 0:38

Co kdybyste více studoval

tehdejší historii celé Evropy ,kde se znárodňovalo ,až to praštělo, třeba v Anglii a Francii. Pak kdybyste do toho uvažování přidal trochu skutečnosti, že ve Francii zabránili vyhrát komunistům už v roce 1945jen USA, v Itálii by proběhl komunistický převrat v roce 1946,nebýt Spojenců, tak byste musel asi jinak posuzovat Beneše. Na druhou stranu nás skutečně osvobodili Sovětia padly zde statisíce jejich vojáků, a Spojenci nás už podruhé nechali na holičkách, v roce 1938 a v květnu 1945 tak by vám mohla vyjít reálná studie. Takhle je to jen o ničem. Po bitvě je každý frajtr generálem.

P. Sulc 27.2.2016 1:55

Re: Co kdybyste více studoval

.......a kdyz je krava mrtva, je kazdy vul bejkem !. A udelem tech zbabelych spojencu je nechavat ty udatne, statecne Cechy na holickach, aby sami bojovali za svoji svobodu, jako Finove ve 39 ci Israelci ve 48, 67 a dalsich letech. Benes byl podly lhar uz po prvni valce, na V konferenci na popud Taticka snad nerekl jedine pravdive slovo a tak CSR vylhalo Cechy jako naprostou vetsinu, temer bez Nemcu, Madaru a Polaku.A vlastne , diky TATICKOVY neexistovali ani Slovaci, byli jen Cechoslovaci. V podstate republika zasla na vylhanost po prvni valce, byla postavena na lzi.

L. Novák 27.2.2016 8:16

Re: Co kdybyste více studoval

Dnes se tomu říká marketingová strategie... :-P

A. Trick 27.2.2016 8:49

Re: Co kdybyste více studoval

Píšete jako Emanuel Moravec, protektorátní ministr školství a osvěty.