11.5.2024 | Svátek má Svatava


Diskuse k článku

HISTORIE: Nesnesitelná křehkost demokracie

Před 75 lety Národní shromáždění schválilo takzvaný zákon na ochranu republiky, který komunistického režimu umožnil ještě mnohem intenzivněji a efektivněji posílit pronásledování jeho kritiků a odpůrců.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pivoda 9.10.2023 20:15

V diskuzi sleduji nesnesitelnou orientaci diskutujících na minulost.

Určitě je mi líto smutného osudu někdejších hokejistů ČSR, ale současně je mi také líto minulých zahozených technologických příležitostí ČSSR a ČR (pomocí fake news od fake demokratů), které by mohly zlepšit ekonomickou situaci všech dnešních občanů ČR. Nejen současných důchodců v obchodě Lídl.

V. Křepelka 9.10.2023 18:41

Ještě k hokejistům: Můj zesnulý otec stejného jména a příjmení (1916-1989) strávil v bolševických kriminálech takřka sedm let, když s obrovským štěstím byl podmíněně propuštěn v červenci 1956 po uplynutí poloviny trestu. (A já byl mezi svým 4. a 11. rokem bez tatínka a že jsem se i potom nesměl postoupit na studia přímočaře je jiná historie). Během své kriminálnické odyssey se setkal i s hokejisty a zcela konkrétně se Stanislavem Konopáskem pod zemí nejméně půl roku doslova tahal pilku. Buď v Táboře XII na Slavkovsku nebo na Rovnosti II. Nebyl totiž u ražby a střelby, ale u výdřevy a zdění. Když Konopásek po propuštění mohl opět hrát, tak asi v roce 1958 když se tady objevil tehdy Spartak Praha Sokolovo (tedy po bolševicku Sparta) proti tehdy ještě prvoligovému Spartaku Závody Jana Švermy (tedy Zbrojovka) i s Konopáskem, tak otec koupil lístek na sezení do 1. řady na tehdejším brněnském zimním stadionu. Když vjela Sparta na led, tak otec hvízdl nějaký kriminálnický signál a Konopásek přistál tím nejelegantnějším způsobem přímo u nás u hrazení. Celou dobu místo rozbruslení i obě přestávky strávil hovorem s otcem u hrazení. Já byl tehdy ve svých 13 letech dost vnímavý a pozorný hoch, leč přesto na co bych se dnes ještě rád zeptal. Co si pamatuji stojí za převyprávění: Stando, co co vlastně děláš? Konopásek máchl rukou na kluziště a odvětil: No jak vídíš – hraju hokej. A otec na to: Ale jste přece amatérští sportovci. A odezva byla: Ale jo, na dvě hodiny v týdny chodím do kanceláře na Smíchově.

O. Seliger 9.10.2023 16:41

Prý základní náležitostí demokracie je vláda lidu, lidem a pro lid atd. A dělá vláda pro lid dobré, nebo zlé činy, když občany zadlužuje?

A. Teply 9.10.2023 14:05

A nepozorujete náhodou přesun více a více pravomocí do rukou skupiny nikým nevolených úředníků - která Evropská komise se zove ?

M. Pivoda 9.10.2023 20:22

Vůbec zde neobhajuji současnou EU, ale pozoruji nedostatek důkazů (od A. Teplého), že přes demokratickou volbu občany by to bylo dnes bylo v EU (EU komisi) lepší.

Na sousedním Slovensku byl demokratickou cestou například zvolen politik Fico, čímž určitě byla posílena jeho pravomoc. A to je dobře, nebo špatně, z pohledu diskutujícího demokrata A. Teplého?

M. Kocián 10.10.2023 15:48

Škoda, že v tomto případě se mínus a mínus nerovná plus. Je to prostě jen dvakrát mínus.

L. David 9.10.2023 13:52

BRAŇME DEMOKRACII, ALE JAKOU ? ?

Snad tu současnou, která umožníla škůdcům z fialova hnusu, aby se etablovali na rozhodujících postech ve státě za účelem pustošení naší země ??

P. Brich 9.10.2023 13:35

"Češi a Slováci nevědomky vypustili džina z láhve a nestačili se podivovat nad tím, jak agresivně a destruktivně si počínal ..."

Bohužel jen Češi. Na Slovensku komunisté nezvítězili.

O. Istvanfy 9.10.2023 20:39

Je celkom zaujímavé, že na Slovensku komunisti nezvíťazili, ale aj tak Slovákom dosť pomohli.

M. Pivoda 9.10.2023 13:31

Závěrečné pravidlo: "... čím méně jednotlivců drží v rukách veškerou zákonodárnou a především výkonnou moc na této planetě, tím hůře pro nás, kteří chceme žít svůj život v demokracii."

Komentář

Evoluce na planetě Zemi měla a dosud má pro všechny účastníky evoluce jednoduché (nedemokratické) pravidlo: "Sežer, nebo budeš sežrán" (Do lunch, or be lunch).

Historie lidstva (homo sapiens) ukazuje na téměř nepřerušený systém řízení lidské společnosti jedním panovníkem (králem, císařem, carem, ...). Jenže právě proto, že takový systém byl mocensky zneužíván, byl vyhlášen opačný extrém: demokracie.

Po období tzv. diktatury proletariátu, v době českého reálného socialismu, začala na tomto území bezvýhradně platit demokracie od 1.1. 1990.

Tehdy stačilo jen si dát do názvu politické strany výraz "demokratická". Podobně jako předtím, v době českého reálného socialismu, komukoliv stačilo jen křivě přísahat věrnost myšlenkám budoucího komunismu. A hned byl takový člověk správně mocensky zařazen.

Když se dnes člověk kolem sebe směle rozhlédne, uvidí dnes jen samé demokraty.

J. Ptáček 9.10.2023 9:38

Na jedné straně připomínáme pořád dokola komunistické zločiny. Proti hokejistům, proti podnikatelům, proti inteligenci, proti sedlákům. Jirásek říkal "Proti všem".

Na druhé straně klidně dáváme prostor ve "svobodné" Tv tomu nejhoršímu, co po komunistech zůstalo, viz včerejší trapné vystoupení soudružky Konečné v TV Prima. Ani nacisté neměli po válce tolik prostoru v německých médiích.

A pak pokrytecky fňukáme, že komunizmus dál bují.

P. Kmoníček 9.10.2023 9:56

Ten Jirásek, "ministr" Nejedlý a režisér Vávra nadělali v hlavách dospívajících komunistických grázlů nevětší škody. A přežívá to dodnes, když vidíme zhlížet na Prahu z výšky vraha, paliče a zloděje Žižku a máme ho za hrdinu !

P. Brich 9.10.2023 13:37

A nebyl to taky rasista?;-D

F. Navrátil 9.10.2023 8:44

Promiňte, ale toto není politický komentář, ale slohové cvičení žáka druhého stupně základní školy na téma Demokracie. Podle osnovy zadané paní učitelkou.

P. Brich 9.10.2023 13:38

!!R^