3.5.2024 | Svátek má Alexej


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Pišta 9.4.2009 6:22

Re: Budu neustále opakovat,

Na supermany si v Iráku a Afganistánu moc netroufají ,tak dávají hlavně zahulit svým krajanům,  V Koreji komouše zase zahnali odkud vytáhli a podílela se na tom i OSN. Pokud jde o Vietnam , tak to nebyla pravidelná válka , ale policejní akce, která nešla "vyhrát" nebo si myslíte, že by byl pro Amíky takový problém srovnat Hanoj se zemÍ?

Na tom pomníčku 7.4.2009 15:12

Re: děkuji autorovi za článek!

to pradědečkovi zkomolili na Řibřid. Už jsem si myslel, že jsme příbuzní :-)

žibřid 7.4.2009 10:30

Re: děkuji autorovi za článek!

No, já jsem tu vystupoval pod nickem Karel, ale když se ukázalo, že tu jsou ještě nejméně další dva, tak jsem si zvolil tohle neuvěřitelné jméno ze starého kalendáře. (Ještě jsem přemýšlel o Hrošovi.:-)) Jak zní ta druhá podoba jména Žibřid?

Jap 7.4.2009 0:30

Re: JAP

Pajo, zazalujte ceske komunisty, za to ze vam dali vsive vzdelani. Rakousko bylo okupovano az do podepsani spojenecke dohody v 1955.

The Austrian State Treaty (German: Österreichischer Staatsvertrag) or Austrian Independence Treaty re-established Austria as a sovereign state. It was signed on May 15, 1955 in Vienna at the Schloss Belvedere among the Allied occupying powers (France, the United Kingdom, the United States, and the Soviet Union) and the Austrian government. It officially came into force on July 27, 1955.

Jap 7.4.2009 0:02

Re: Kanóny ráže 88 mm byly nebezpečné VŠEM tankům,

Nemecke posadky kanonu 88mm v severni Africe dovedly lehce a rychle zasahnou a znicit britske tanky na vzdalenos 1,5 km. Nemecky 88mm kanon mel take protiletadlovou verzi, s delsi hlavni, ktera dosahla na vysokoletici spojenecke bombardery nad Nemeckem. A ironicky nejhorsi to bylo na samem konci valky, protoze nemci jak se stahovali s okupovanych uzemi, tak sebou brali protileteckou obranu, kanony 88mm a posilovali obranu nemckych mest a hustota palby a pocet sestrelenych letadel spojencu rostly . Americani meli letadel dost, ale a v kazdem bombarderu B-17 byla posadka 10 kluku, vetsinou 18, 19 let starych. Americke letectvo ztratilo v WW II, 60,000 pilotu a clenu posadek posadek, hodne z nich nad Nemeckem.

Kanuk 7.4.2009 0:02

Re: Budu neustále opakovat,

Juro, docela s vámi souhlasím. Jenže, nezapomeňte : 1) do Pearl Harboru, Roosevelt, který nadržoval Angličanům, měl ruce svázané isolacionisty v kongresu (nebo jak se ten spolek jmenuje) 2) Armáda USA se stala skutečnou armádou nejmíň až po Pearl Harboru, a možná že až po zavedení branné povinnosti. Do té doby to byla Miky Maus armáda, jako je dnes. 3) Do Pearl Harboru a následném vyhlášení války Německem měl Hitler v USA mnoho sympatizantů. Henry Ford byl zuřivý antisemita, o odmítnutí povolení k přistání lodi se židovskými uprchlíky z Německa jste neslyšel? Nebo o tom, že do Pearl Harboru americké firmy (ne vláda) dodávaly Hitlerovi nedostatkové materiály (legovací prvky pro ocel) a naftu pro německé ponorky do španělských přístavů?

Jura Jurax 6.4.2009 23:34

Re: Budu neustále opakovat,

Kanuku - kdyby se způsobem, jakým se bojuje proti ručníkářům v Iráku a Afghánistánu bojovalo proti Němcům za druhé světové, tak tu máme tisíciletou říši dodnes. Proti každé bombě, co by spadla na Německo, by demonstrovali pacifisté a anarchisté a věliká podobná verbež  .... a odpudivé typy jako Hanoi Jane Fonda by si v Berlíně potřásali rukama s esesáky a hanobily sestřelné spojenecké letce ...

Když nemůžete použít zbraňovou převahu, neboť tomu brání humanitární důvody a bandité se kryjí mezi civilisty ...

Jura Jurax 6.4.2009 23:28

Re: Budu neustále opakovat,

No, a jak dlouho myslíte, že tam budou? Mimo lumpemproletariátu se každý bude snažit dostat odtud.

A mimochodem, byl jste v SSSR? Já ano, byť jen jako turista. A to, co mi tam jako turistovi bylo dovoleno vidět, bylo místy dost otřesné. A to tam ovšem kríze nebyla, neboť ve společnosti socialistické a ještě budující komunismus krize býti nemohou - na rozdíl od zahnívajícího kapitalismu, že ano.

Jura Jurax 6.4.2009 23:23

Re: Jasně že mohli

No, když to řekl Vůdce, tak je na Sibiři!

Jap 6.4.2009 22:06

Re: Zbytecne obsirny Pattonuv zivotopis........ pro SPOQ

Ruska okupacni zona zabirala asi 1/3 rakouskeho uzemi, vcetne nejlidnatejsi provincie, niziny Dolniho Rakouska a mesta Vidne, a Viden sama s predmenstimi mela nejmene 20% , 25% obyvatel cele zeme. Zapadni a jihozapadni cast zeme je hornata a mene obydlena. Proto rikam , ze Rusi meli pod kontrolou vetsinu obyvatelstva a vetsinu ekonomie zeme. Vcetne duleziteho hlavniho mesta, pozdeji dali Rusi zapadnim spojencum male sektory i ve Vidni. Rusi ale byli v dobe prvnich voleb dominantni silou ve vychodnim Rakousku, vcetne Vidne . Okupacni sektory Britu a Francouzu to byla politicka fraska. Rusi take byli v Rakousku o dva tydny drive nez Americani ze zapadu.

Ale to neni tak podstatne. Nejdulezitejsi je, ze Rakusaci v prvnich volbach po valce, uz na podzim 1945 dali komunistum /KPO / necelych 5% hlasu a dve nasledujici strany mely kolem 40% kazda. A to byly regulerni svobodne volby, ktere dnes nikdo nezpochybnuje, stejne tak byly regulerni volby v CSR na jare 1946, a prave tady se osudy CSR a Rakouska po valce rozesly. Doufam, ze chapete, ze rozdil mezi podporou komunistu 5% v Rakousku a 42% v CSR musel mit nejake politicke dusledky. Jednoduse nasi dedove a pradedove dali komunistum 42% hlasu a udelali je nejsilnejsi stranou a tak zrejme dosahli svetoveho prvenstvi, kdy CSR se stale asi prvni zemi sveta, kde komunisti zvitezili v regulernich volbach . Tady se nechci hadat, nijak jsem to blize nezkoumal, ale v Rusku v 1917 rozhodovaly pusky a bodaky, Madari meli kratkodobe jakousi tu Republiku rad, ale zda se ze deletrvajici komunisticky stat uspesne zalozili jako prvni na svete nasi predkove, dobrovolne, svymi rozhodnutimi v 1945, 1946, 1948. Ja si momentalne na jinou zemi nevzpominam a jestli mate v te veci nejake jine info, sem s tim, rad si poctu.

S.P.Q.B 6.4.2009 22:03

Re: Pane Fafa, vždyť oni pomáhali seč to šlo.....Re: Mistre,

T34 má konstrukční řešení podvozku Christie a uplatnila se u něj sovětská metoda litých pancířů (  narozdíl od německých svařovaných ) takže byl výrovně jednodušší a mohl se vyrábět ve větším množství.Jinak technicky nebyl o moc lepší než tanky německé

S.P.Q.B 6.4.2009 21:50

Re: Možná to bylo jinak

to by asi stačilo rozhlásit,že smíchovský Staropramen je ještě lepší  :-D

cimbal 6.4.2009 21:31

Re: Jasně že mohli

Odkdy je Volno nebo Žitomir na Sibiři?

Jozka 6.4.2009 21:26

Patton nešel na jih nejen zabránit Němcům

v ústupu do Alpenfestungu, ale hlavně zničit v Thuringii tam se nalézající skladiště - a případně i výrobu - nových, tajných zbraní. V Plzni se Pattonovi dostala do rokou část archivu  generála SS Kammlera, který byl šéfem vývoje těchto zbraní. Ve Škodovce pro něj pracoval jiný esesák, Dr. Voss. Zbytek archivu sebrali plzeňští komunisté a podle rozkazu z Moskvy jej pak ochotně předali Rusům. Sám Kammler umřel podle očitých svědků na pěti různých místech :-), ale jeho mrtvola se nikdy nenašla - zdá se, že jej sebrali Rusové. Podobně jako Alpenfestung, i výroba nových superzbraní se ukázala jen nafouknutou propagandou.

Kanuk 6.4.2009 21:24

Re: Budu neustále opakovat,

Tomášu, obyčejnýmu Amerikánovi je strašně proti srsti hájit zájmy USA v cizině. (Pearl Harbor bylo něco jiného. To byl útok na americké území.)  A ta Miky-Maus pravidelná armáda na obsazení zdaleka nestačí.

Kanuk 6.4.2009 21:16

Re: Američtí vojáci byli především žhaví vrátit se domů

Co se bude dít v Evropě jim bylo srdečně fuk, a já bych se jim nedivil.

Pametnik starejch dob 6.4.2009 20:49

Kanóny ráže 88 mm byly nebezpečné VŠEM tankům,

které bojovaly za WW2 včetně ruského IS 2 a amerického M-26, o Shermanech a T-34 nemluvě. Byl to ten samý kanón, kterým byl vyzbrojen tank Tiger.

Mimochodem, pochybuji, že Američané věděli, kde mají Němci kartové mašiny IBM a myslím, že je to zajímalo ze všeho nejméně.

Nicméně je zaznamenáno, že sám Patton byl šokován tím, co viděl, když jeho vojáci osvobodili Buchenwald.

Pametnik starejch dob 6.4.2009 20:40

Re: Ostatně, horší, nežli to, že

Nemýlíte se. Jinak, byla to STEJNÁ politika, která zastavila Pattona v Plzni.

Oni toho Eisenhowera udělali vrchním velitelem HLAVNĚ proto, že se snažil s každým vyjít. Bylo to samozřejmě ve snaze omezit možné konflikty s Brity ale koncem války se to vymstilo.

 

NevericiTomas 6.4.2009 20:35

Re: Budu neustále opakovat,

A myslite ze kdyby slo supermanum o to afghanistan obsadit, ze by tam jeste byl nejakej rucnikar kterej by si byt jen vzpomel na to co je to puska?

Pametnik starejch dob 6.4.2009 20:33

A k tomu také celou Čínu a půl Koreje, s čímž

mají problém DODNES.

Pametnik starejch dob 6.4.2009 20:32

Američtí vojáci byli především žhaví vrátit se domů

Neuvědomovali si, že se jedná o to, co bude příštích 50 let.

Pametnik starejch dob 6.4.2009 20:24

Re: Kdo byl na vojně, ví, že tady vychvalujete

Eisenhower nese osobní zodpovědnost za to, že z Falaiské kapsy se podařilo utéci polovině Němců. Obklíčit je mohl právě Patton, kterého tehdy Eisenhower zastavil. Vzhledem k tomu, že Němci přišli o těžké zbraně, nemohli by Pattonovy jednotky zničit, čehož se údajně jeho nadřízení obávali.

Kanuk 6.4.2009 19:59

Re: technická

Na bombardování Anglie Němci strategický bombarder nepotřebovali a USA byly nedosažitelné. Byly by asi nedosažitelné i dnes, když by se letadlo mělo vrátit.

Kanuk 6.4.2009 19:27

Re: V tomto případě bych zvolal.....Re: Pane křepelko....

Fafo, vy zřejmě věříte, že ten radar má jiný účel, než nasměrovat pár bilionů dološů do těch správných kapes. Už technické nejasnosti kolem toho. Aby měl radar požadovaný dosah (píše se snad o 7000 km), musel by se paprsek ohýbat kolem Země. Ale to mohou jenom vlny o dělce cca 20 m. Ale podle publikovaných dat má radar pracovat v oblasti mikrovln, které se neohýbají, a proto radar nemůže mít uvedený dosah. Tak babo raď.

Kanuk 6.4.2009 19:12

Proč Američané o ČSR zájem neměli a Sověti ano.

Podívejte se na mapu Střední Evropy v r. 1945. ČSR by byla pěstí nebo klínem, vraženým do území, kontrolovaného Sověty. Hranice mezi "Západem" a "Východem", která probíhala v dané situaci jen od Chebu k Č. Budějovicím, by se natáhla kolem celé tehdejší ČSR. Na tom ani jedna strana neměla zájem.

vostrý 6.4.2009 19:05

Re: děkuji autorovi za článek!

Váš nick je stejný, jako jméno otce mé babičky. Padl v 1.světové. Má pomníček v Lubné u školy. Jméno mírně zkomolené.

kurbet 6.4.2009 19:02

Mohli

amíci osvobodit Prahu,ale pro ně válka ještě pokračovala v tichomoří proti Japoncům a potřebovali aby Rusové je podpořili z druhé strany a porušením dohodnuté demarkační línie v západních čechách se oprávněně obávali,že by jím velký generalisimus Stálin tuto pomoc neposkytnul.Proto "obětovali" raději nás.

Kanuk 6.4.2009 18:56

Re: Ostatně, horší, nežli to, že

Oni to nebyli jenom Vlasovci, ale také Němci, kteří byli Američany zajati "v sovětském území", jako Erich Hartmann a příslušníci jeho jednotky. (Viz "The Blonde Knight of Germany - česky Sestřelte Hartmanna". Tam je také popsáno, jak Sověti s Němci zacházeli, zejména se ženami, a mám důvod věřit, že to není Goebbelsovská propaganda.) To ovšem Američané neudělali z vlastní vůle, ale na nátlak Sovětů. Pro ty, kteří by snad nevěděli : E. Hartmann byl německý stihač s největším počtem sestřelů v historii (352 - jestli se nemýlím).

Kanuk 6.4.2009 18:45

Re: Budu neustále opakovat,

dodatek: ...zahulit, a ne jenom trávu a opium.

Kanuk 6.4.2009 18:42

Re: Budu neustále opakovat,

Tam kde stojí rozkročený americký mariňák, tam se hordám těžko leze....To jako máte na mysli Koreu, Vietnam a Irák s Afganisánem? V těch posledních ti ohadrovaní ručníkáři dávaj supermanům v obrněných autech a helikopterách docela zahulit.  Teda ne, že bych těm ručníkářům nějak fandil, jen konstatuji fakta.