29.4.2024 | Svátek má Robert


Diskuse k článku

HISTORIE: Mezi hvězdou a půlměsícem

Židovské osídlení naší země se datuje přibližně již začátkem raného středověku. Na co může být naše země hrdá, je postoj k židovským spoluobčanům. V českých zemích sice pociťovali Židé tu a tam tlak antisemitismu, především ze strany cechovních sdružení, nešlo však o nenávist náboženskou či rasistickou, ale čistě ekonomickou.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Lenc 12.2.2015 11:12

Re: Slunečnice

Pane Hrbku, dík za váš fundovaný rozbor, jenom bych se chtěl Slunečnice zastat.Zaprvé píše, že mnohé je diskutujícím známé,(v tom její optimismis nezdílím)ale především má pravdu v tom, že v hranicích Českého státu opravdu nedocházelo mimo naprosté vyjímky k takovým protižidovským excesům jako jinde v Evropě a to ani ve středověku.O Rusku v carských hranicích ani nemluvě.A o tom, že předválečné Československo bylo a je dodnes, co se týče přístupu k Židovství pro mnohé dnešní státy nedostižným vzorem, je nepochybné.

A. Hrbek 12.2.2015 12:20

Re: Slunečnice

Také se ji říkalo "obřezaná republika", aniž se paradoxně tušilo, že ji v roce 1938 ve skutečnosti "obřeže" Adolf Hitler a v roce 1939 pohřbí.

S pozdravem

S. Netzer 12.2.2015 13:17

Re: Slunečnice

Tak ji říká i nadále Adam B. Bartoš. :-(

http://www.bodyartbook.cz/product/politika/adam-b_-bartos---obrezana-republika/74

S. Netzer 12.2.2015 13:25

Re: Slunečnice

Tento článek reflektuje spíš naivitu autorčiných zbožných přání týkající se Židů na území dnešní ČR v průběhu dějin, než skutečnost. "Na co může být naše země hrdá, je postoj k židovským spoluobčanům." 

Tento anachronismus ("spoluobčané") a tvrzení, že "nešlo o nenávist náboženskou či rasistickou" jsou naprosto mimo historickou realitu. Byli obvinování z "bohovraždy", trávení studní, znesvěcování hostií a rituálních vražd (Šimon Ábeles, Anežka Hrůzová). Spoluobčany se stali až po roce 1848.

Odsun a "odgermanizace" země postihl i německojazyčné židy, kteří se vrátili z koncentračních táborů, a v procesu se Slánským padlo za oběť bolševické zvůle 11 obžalovaných, jejichž zločinem byl mimo jiné jejich "židovský původ".

H. Lukešová 12.2.2015 14:38

Re: Slunečnice

Jenomže těch excesů proti Židům na našem území bylo mnohem méně než na území,jak to říci, dnešního Německa či dnešní Francie no a území dnešní Ukrajiny a Ruska ani nemluvě. Češi bylo ostrůvkem relativního filosemitismu, byť k protižidovským postojům také docházelo, ale bylo jich řádově méně. Vůbec nejméně antisemitismu bylo ve Spojených státech, byť během WW2 antisemitismus bujel i v USA. Když přišla řeč na bombardování železnic nebo krematorií, tak Američané řekli, my sice bojujeme proti Hitlerovi, ale nebojujeme za Židy.

A. Hrbek 12.2.2015 15:48

Re: Slunečnice

Vážená Slunečnice, obdivuji Vaši odvahu, se kterou jste se dotkla tématu, které je pro mnohé tabu.

Na počátku své vlády se Hitler chtěl zbavit Židů vystěhováním, jenomže žádný ze západních "kulturních" států chudé židy nechtěl, brali jen ty ty bohaté s kapitálem.

O holokaustu byly západní mocnosti dobře informovány, jenomže odmítly jakákoliv opatření, která by holokaust zpomalila, např. Vámi uváděn uváděné bombardování příjezdních tratí. Nakonec i bolševikům Hitlerovo "konečné řešení" vyhovovalo, protože je zbavovalo případných poválečných potíží. Nakonec to Raoul Wallenberg poznal na vlastní kůži. Takže vše současné akce okolo oslavování osvobození Osvětimi jsou jen prázdným divadlem zakrývajícím spoluvinu. Zvlášť působivé je to u Poláků, kteří sami poslali na smrt desetitisíce Židů a Varšavské gheto nechali vykrvácet.

Holokaust byl tragickou ukázkou toho, kam až vede fanatismus. A měli bychom si, my všichni vzít poučení z toho, kam až jakýkoliv fanatismus může vést. A hluboce se zamyslet a sklonit před památkou obětovaných.

S. Netzer 12.2.2015 16:14

Re: Slunečnice

Co je na tom "odvážného"?

Sám prezident Bush prohlásil během své návštěvy Israele v roce 2008 že USA měly bombardovat.

Po bitvě každý generálem.

P. Vaňura 12.2.2015 16:20

Pane Hrbek, měl byste se lépe

informovat o možnostech letectva v době WW2 co se týče zastavení železniční dopravy. Jako příklad uvedu, že naši parašutisté mohli omylem vyskočit třeba 60 km od plánovaného místa, což v letadle je sice kousek, ale po zemi je to sakra daleko!

A. Hrbek 12.2.2015 19:06

Re: Pane Hrbek, měl byste se lépe

Vážený pane Vaňuro,

již milovaný císař František Josef I, říkal, že když je dobrá vůle, tak se cesta vždy najde.

Nelze také srovnávat leteckou techniku a navigaci z počátku války a koncem války. A počínaje rokem 1944 se zvýšil akční rádius z italských letišť. A např. Budapešť byla v každém případě v doletu.

Dále byla domluva, že ve speciálních případech mohla americká letadla přistát na sovětských letištích.

Asi jste nezažil, jak od poloviny roku 1944 řádili nad našim územím "kotláři", kteří byli schopni rozbít každou železnici, každý most, dokonce každou lokomotivu, nákladní auto, atd. A od počátku roku 1944 byly systematicky bombardovány i strategické objekty na našem území - Most, Plzeň, Zlín, Přerov, Ostrava (29.8.1944!), Pardubice, Kolín, Kralupy.

P. Vaňura 12.2.2015 16:15

Pane Hrbku, pořád neberete

v úvahu skutečnost, že zuřivá nenávist normalizátorů k Izraeli byla víc než dostatečným důvodem k sympatiím obyvatel k této demokracii mezi barbary.

Blízkovýchodní nepřátelé Izraele jsou navíc dodnes považováni za smečku primitivních pomatenců!

P. Lenc 12.2.2015 9:12

Nenapadá mne

nic, než za článek poděkovat.

L. Křivan 12.2.2015 8:32

Dobrý článek, moc dobrý.

Gratuluji.  Tak mě napadá, co takhle přehled Židů, kteří přispěli k české vědě, technice, ekonomice a kultuře ?   Co bychom chlastali, nebýt Žida Jelínka ?  Jak by vypadal průmysl Rakouska-Uherska, soustředěný v Čechách a na Moravě a ve Slezsku, nebýt Židů ?... a teď jména nevím, jen tak  mě napadá Kolben (a Daněk), v Ostravě doly a hutě,...

L. Křivan 12.2.2015 8:38

Re: Jen tak narychlo,...

Židé byli zakladateli či významnými osobami v čele podniků, z nichž některé existují dodnes (Solo Sušice, Moser Karlovy Vary, Fezko Strakonice a Písek, ČKD, Koh-i-noor, Vítkovické železárny a doly atd.) (PĚKNÝ, T., 1993, s. 228).

H. Lukešová 12.2.2015 8:51

Re: Jen tak narychlo,...

Díky. Tu knihu vlastním také. Možná by skutečně stálo o tom něco napsat.

V. Heidlerová 12.2.2015 9:24

Re: Jen tak narychlo,...

Jakmile zveřejníte naše slavné lidi, kteří jsou židy nebo mají židovské kořeny, tak zas začne česká chátra vykřikovat, jak všechno ovládali a ovládají. Druhá polovina té chátry si myslí, že to byli Němci. Národu, který si neumí přiznat pravdu, nemá cenu předhazovat některá fakta.

H. Lukešová 12.2.2015 10:26

Re: Jen tak narychlo,...

To máte pravdu. Víra v židovské spiknutí je také živá.

P. Lenc 12.2.2015 10:48

Re: Jen tak narychlo,...

Ano,  lumpenproletariát a jeho využití  jako zbraně nejen proti Židům, ale ke všem, kdo je chytřejší a úspěšnější než tato pakáž, tak to dovedli k dokonalosti především nacisté a komunisté. Ovšem dnešní socialisté nejsou o nic lepší, viz. socialisté a jiní levičáci a stát Izrael.To, že naši soc.dem. zatím a zdůrazňuji to zatím, se chovají k Izraeli přátelsky je pouze vyjímkou potvrzující pravidlo. Otázkou je, jak dlouho jim tato politika vydrží.

L. Křivan 12.2.2015 12:50

Re: Jen tak narychlo,...

Asi máte recht. Takže jen Poláček ? :-))

Jasně že ovládali průmyslové podniky, ale oni je založili a přivedli k rozkvětu !  (Ne všechny, ale hodně.)  A v době národního obrození byli Židi většinou němečtí. Navíc jejich ekonomická činnost šla na úkor malých lidí a podniků, což byli většinou Češi. Viz bratři Mrštíkové Rok na vsi. Do Habrůvky přišel Žid, veškerý majetek na káře, manželku a houf dětí, otevřel kořalnu, naléval na dluh a do roka mu patřila půlka vesnice.  Tedy antisemitismus byl velice rozšířený a pochopitelný. Nedivme se Nerudovi ! 

Na straně druhé jejich rostoucí podniky znamenali práci pro dělníky.  Složitá věc.

V. Heidlerová 12.2.2015 14:09

Re: Jen tak narychlo,...

Nevím přesně, jak tomu bylo u nás, ale v Rusku měli židé již za carů zakázána určitá povolání a činnosti, dokonce měli stanovena pásma osídlení. Kořalečnictví bylo z mála povolených obchodů, a tak židé byli povětšinou majiteli kořalen na vesnici. Rusům to šlo ovšem k duhu, neb se napijí rádi a hojně, ovšem přerůstalo to míru, pak zpětně byli židé nenáviděni. Jedno je jisté, židé jsou mimořádně chytří a umějí využít příležitosti - proto  využili každé skuliny, aby nechali studovat děcka, i když v Rusku byl omezen počet židovských studentů. Proto měli tolik studovaných hlav, které po revoluci nahradili carskou administrativu, tu revolucionáři smetli. Odtud pojem "židobolševik". Ostatně - dodnes je mnoho slavných "Rusů" židovského původu: Mandelštam, Pasternak, Erenburg, Oistrach, a mnoho dalších - hudebníci, malíři, fyzikové atd.

L. Křivan 12.2.2015 15:31

Re: Jen tak narychlo,...

Erenburgem bych se moc nechlubil, být Rusem.

A. Hrbek 12.2.2015 12:01

Re: Jen tak narychlo,...

Doporučoval bych čerpat ze solidních historických pramenů.

Tak například na základě návrhu Františka Xavera Riepela začal olomoucký arcibiskup arcivévoda Rudolf Jan v roce 1828 výstavbu vysokých pecí ve Vítkovicích a v roce 1830 tam byla založena moderní pudlovna. V roce 1831 byl uveden do provozu válcovna. Do majetku Rothschildů se dostala v roce 1843.

Sirkárna v Sušici byla založena roku 1839 truhlářem římsko-katolického vyznání Vojtěchem Scheinostem. Tomu poskytl úvěr židovský podnikatel Fürth, který se v roce 1842 zmocnil továrny a Scheinost byl vwdoucím zaměstnancem. Ale Scheinostovi, který byl majitelem licence se po Fürthově smrti podařilo opět osamostatnit.

Pokud jde o ČKD, tak její základy položil roku 1854 Čeněk Daněk (D). První Českomoravská továrna na stroje (Č) byla založena v roce 1871 jako akciová společnost vysloveně českých cukrovarníků, lihovarníků a velkostatkářů (např. Bedřich Napravil). Financoval ji česká Živnostenská banka.Emil Kolben (K) založil svůj závod teprve v roce 1896. Jako Němec byl nucen se po roce 1918 vzdát funkce vrchního ředitele a byl jen členem správní rady. Fúze na ČKD se uskutečnila až v roce 1927.

L. Křivan 12.2.2015 13:06

Re: Jen tak narychlo,...

Díky za upřesnění.