6.5.2024 | Svátek má Radoslav


Diskuse k článku

HISTORIE: Legie, ČSR a dnešní lži

Státní svátek dne 28. října, připomínající vyhlášení samostatného československého státu v roce 1918, předchází pět dní Památce zesnulých. To je pro mnoho lidí důvod k tomu, aby volný den využili k přípravě na Dušičky.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Novák 7.11.2014 11:14

Československo vzniklo, protože čeští separatisté

vyhlásili odtržení od Předlitavska a slovenští od Zalitavska. Ti i ti věděli dobře proč, ti slovenští lépe než čeští.

Když byla separace vyhlášena, nebylo zde moci, která by jí dokázala zabránit - rakouští vojáci byli většinou na frontách a zdecimovaní, maďarští honvédi sice Čechy nenáviděli - ale rádi táhli domů, kde se taky odtrhli od Předlitavska a konečně byla zde organizovaná síla - sokolové - kteří dokázali udržet pořádek a během krátké doby zorganizovat cosi jako domobraneckou armada k obraně území samozvaného státu.

A úplně na konec - vítězné mocnosti s rozdělením Rakouska souhlasily, ač jím nebyly nadšeny - místo jednoho císaře se muselo jednat se stádem republik a království, částečně bez krále. Ale nevadilo jim to natolik, aby se tomu pokusily zabránit. Taky neměly v podstatě jak. Poslat vojáky, kteří měli války plný kecky, na záchranu dosavadního nepřítele - to by nemuselo dopadnout dobře.

Masaryk, legie - to jsou všechno mýty, které nový stát potřeboval.

P. Vaňura 7.11.2014 11:59

Názory jsou různé, třeba britský

historik J. M. Robderts píše, že Dohoda začala podporovat separatistické snahy v Rakousko-Uhersku jako odvetu za to, že Němci svou podporou bolševické revoluce vyřadili z války Rusko. Byl by to stejný postup, podlomit sílu protivníka podporou vnitřní opozice.

Roberts nicméně obviňuje z rozpoutání WW1 Německo a píše, že Britové souhlasili s tvrdými sankcemi vůči Německu poté, co zjistili, že veškeré dohadování po Sarajevském atentátu byla kamufláž a Němci od počátku chtěli WW1.

K. Janyška 7.11.2014 10:16

To je jedno.

Hlavně, že vzniklo... Dzp.

J. Urban 7.11.2014 9:44

V atmosféře, která ve Verasailles vládla, těžko

někdo přepočítával Němce, žijící na území pozdější ČSR. Nějaké dřívější sčítání by bylo bývalo stejně k prdu - válečné ztráty, přesídlování atd. Spojenci nejspíš byli nakonec rádi, že si budoucí čsl. stát vůbec zde žijící Němce chce ponechat na svém území, a bylo jim zcela jedno, zda jich tu je 800k nebo 3M, kdyby bývali mohli rozervat Německo na kousky, které by si mezi sebou rozdělili, udělali by to. Beneš Němce nenáviděl (nevím, zda s nimi měl nějakou osobní špatnou zkušenost nebo zda byl jenom malý český nácek) a jistě dělal vždy a všude vše pro to, aby jejich vliv a význam co nejvíce potlačil.

T. Krystlík 7.11.2014 10:15

Re: V atmosféře, která ve Verasailles vládla, těžko

Beneš původně nebyl antigermán. V jeho doktorské práci v Dijonu předložil plán na přísné oddělení českého a německého etnika v zemích Českého království a to v jednojazyčných okresech a obcích. V roce 1922 předložil projekt podunajské konfederace k velké nevůli Masaryka a politických stran. Musel to odvolat a napříště proti českému nacionalismu se již nevzepřel. Jeho návrh z roku 1922 cz-historici tají.

J. Urban 7.11.2014 13:10

Re: V atmosféře, která ve Verasailles vládla, těžko

Dobrý den. Tak tuto informaci jsem neměl, takže se tak trochu omlouvám a děkuji. Budu si to muset nastudovat. Školy jsem absolvoval před r. 89 a tam byl dějepis jednak silně zredukovaný, jednak zfalšovaný. Ale neznalost neomlouvá, když chci k něčemu krafat, měl bych o tom něco vědět. :-)

T. Krystlík 7.11.2014 13:20

Re: V atmosféře, která ve Verasailles vládla, těžko

Vážený pane Urbane,

dějepis z doby bolševismu se od dnešního liší jen nepatrně a to jen o změnu komunistického nahlížení na historii na nekomunistickou. Lži a dezinterpretace českých historiků vlivem českého šovinismu zůstaly. Zahraniční literatury zabývající se českými dějinami, není také mnoho. Chcete-li, dopište mi na krystlik@seznam.cz, navedu Vás na zdroje.

J. Vintr 7.11.2014 16:33

Re: V atmosféře, která ve Verasailles vládla, těžko

Vám nepřipadá plán na "přísné oddělení českého a německého etnika v zemích Českého království" jako projev antigermanismu a národnostní nesnášenlivosti? Mně tedy ano a Beneš to později mnohokrát potvrdil (a stálo to mnoho lidského utrpení a životů).

T. Krystlík 7.11.2014 17:21

Re: V atmosféře, která ve Verasailles vládla, těžko

Vážený pane Vintře,

přísné oddělené dvou etnik, jednojazyčnost v rozsahu katastru jednotlivých obcí, když ho chápete jako projev antigermanismu, tak je eo ipso i projevem antibohemismu. Pokud etnika neasimilují do jednoho kulturně civilizačního celku byť hovořícího několika jazyky, nemáte jiné řešení. Že Beneš jednal  po WW I s onou jedinou výjimkou z roku 1922 protiněmecky, není vůbec pochyb.

Jak TGM, tak EB prosazovali před WW I autonomii českých zemí podle etnografických (jazykových) hranic. Ne však samostatný stát! To znamená, že by Čechům připadlo území přibližně ve tvaru a rozloze pozdějšího protektorátu. Z kariéristických důvodů obrátil TGM necelý čtvrtrok před WW I o 180°, EB ho následoval v tomto názorovém přemetu - začali požadovat samostatný stát až po hraniční hvozdy Království českého, tedy i s územím, kde Češi mnohdy vůbec nežili. Jinak by je vznikající Maffie nepodpořila.

J. Vintr 7.11.2014 19:43

Re: V atmosféře, která ve Verasailles vládla, těžko

Přísné oddělení etnik by znamenalo provést nucené transfery velkého množství lidí. Těžko předpokládat, že by vlastenec Beneš chtěl poškodit Čechy, takže ty "nepříjemnosti", spojené s nuceným přesidlováním by zřejmě pocítili hlavně Němci. Jinak "kádrování" a rozdělování lidí podle toho, jakým jazykem mluví, je na hony vzdáleno demokratickému pojetí státu.

P. Vaňura 7.11.2014 19:54

Re: V atmosféře, která ve Verasailles vládla, těžko

Jaksi zapomínáte, že ti lidé se podle jazykového klíče rozdělil SAMI a to už dlouho před WW1!

J. Vintr 7.11.2014 21:29

Re: V atmosféře, která ve Verasailles vládla, těžko

To jako chcete říct, že se přestěhovali, aby žili každá národnost zvlášť?

T. Krystlík 7.11.2014 22:53

Re: V atmosféře, která ve Verasailles vládla, těžko

Vy si, vážený pane Vintře, zřejmě nedokážete představit, že jedna vesnice by byla německá soudení česká, ta by sousedila pak s německou, pak by za sebou následovaly dvě české, pak zase pět německých atd. Podívejte se na spříseženecký kanton Jura.

J. Vintr 8.11.2014 0:14

Re: V atmosféře, která ve Verasailles vládla, těžko

Sice jsem to sám nezažil, ale pokud vím, tak německé obyvatelstvo nikde nežilo v oddělených vesnicích a městech, ale bylo v různém poměru "namícháno" s českým na celém území státu. Třeba v Brně, což rozhodně nejsou Sudety, žilo trvale několik desítek tisíc Němců. Vytvořit "etnicky čisté" osídlení by znamenalo vyhnat statisíce až miliony lidí z jejich domovů, kde žili po mnoho generací. To by se před válkou určitě nikomu nepovedlo. Tohle zvěrstvo se Benešovi povedlo až ve zdivočelé poválečné době a se Stalinem za zády.

P. Vaňura 7.11.2014 19:51

Jaksi zapomínáte, že z hlediska Čechů bylo rozpoutání

války Rakousko-Uherskem a Německem protislovanské a nakonec i protičeské. Válka proti Srbsku byla vnímána i jako likvidace nadějí jihoslovanů v Uhersku o větší autonomii. Neumím si představit nic, co by více rozdělilo národy monarchie a postavilo je proti sobě.

T. Krystlík 7.11.2014 22:56

Re: Jaksi zapomínáte, že z hlediska Čechů bylo rozpoutání

Pane Vaňuro, kam chodíte na ty bláboly? Ještě pár měsíců před koncem války se všichni čeští politici až na pár mladočechů hlásili k monarchii. Obyvatelstvo Čech nic o zahraniční akci TGM, EB a MRŠ nic nevědělo.

P. Sulc 8.11.2014 4:13

Re: Jaksi zapomínáte, že z hlediska Čechů bylo rozpoutání

Srbsko bylo nezavisle, nemohlo tedy doufat ve vetsi autonomii. Srbum slo hlavne o uzemi v Bosne a Hercegovine a o pristup k mori. Vadila jim anexe Rakouskem, neb pocitali s anexi svou vlastni. A samozrejme, Srbove nenavideli ostatni narody pozdejsi Jugoslavie, rozhodne jim neslo o autonomii treba Chorvatu. Pan Taticek dokonce musel Chorvatske a Srbske politiky presvedcovat, aby s tou nevrazivisti prestali a zalozili novy stat, tedy stejny umely paskvil, jako pozdeji Ceskoslovensko.

M. Prokop 7.11.2014 9:23

Zajímavé, kolika neznalým je třeba tohle vysvětlovat

a kolik bláznů cítí potřebu to popírat.

P. Sulc 7.11.2014 2:15

Masaryk na Versailleske konferenci nelhal ! Nemohl,

on tam nebyl.To za nej zaridil jeho nohsled Benes, ten lhal vlevo vpravo a nejen tam, ale take pozdeji, kdykoliv. Masaryk si to lhani odbyl behem valky, kdy lhal mediim i statnikum, kdy take korumpoval a je to hlavni cinitel rozpadu Rakouska Uherska, on je presvedcoval, hlavne Wilsona, ze je nutno RU rozborit za kazdou cenu.Dokonce si pan ''Taticek'' i vymyslel neexistujici ''narod ceskoslovensky''. Pozdeji vladl pomoci ''silne petky''. No, a jak ty bajecne, umele vytvorene staty dopadly, vsichni vime A jak rychle se ten pseudo narod roztrhl, to take. Nicmene to jsou polobohove, kteri se"zaslouzili o stat'', dokonce je na ty ''zasluhy'' i zakon. A tak si ''tatickem'' politici vyplachuji huby jako ''Listerinem".

P. Válek 8.11.2014 0:08

Re: Masaryk na Versailleske konferenci nelhal ! Nemohl,

No bu´dte rád,že tu nežijete. A ty jedovaté sliny si nechte,nikdo Vám o to nestojí!!!!

P. Sulc 8.11.2014 3:13

Re: Masaryk na Versailleske konferenci nelhal ! Nemohl,

A co takhle nejaky ten argument?  Vite, ze to tak nebylo, ze je vsechno jinak? Ze Benes neni znamy lhar a jesitny, pomstychtivy chlap?  Pokud nemate argument, drzte radeji hubu, beb se jevite jako hlupak. Jestli jsem vam zkazil idealy, ctete vice literaturu zabejvajici se historii, vychAZI ji dost.

T. Krystlík 7.11.2014 0:20

Český nacionalistický blábol

Nemá cenu na to reaovat.

J. Babička 7.11.2014 3:37

Re: Český nacionalistický blábol

Rovnou ten prolhaný český národ vyhubit.

R. Szewczyk 7.11.2014 6:44

Re: Český nacionalistický blábol

v tom československu byli češi menšinou,která silově ovládla zbytek národností,přípomínám slováky a podkarpatské ukrajince,maďary cikány a rumuny,a hlavně národ s více než tisiciletou tradicí,a to Moravany,otázka zní ,kde jsou tyto národy?odpověd je jasná,česká politika vůči mnoha svým spoluobčanům byla,a troufám si tvrdit ,že je,politikou genocidy.

P. Lenc 7.11.2014 8:17

Re: Český nacionalistický blábol

No a pak jste se probudil a byl jste hrozně zpocenej.

M. Prokop 7.11.2014 9:24

Re: Český nacionalistický blábol

A sestra s injekcí nikde! :-P

P. Vaňura 7.11.2014 17:08

Pane, jste vool, ale bohužel, nejste

sám, tento nesmysl napsal jeden Slovák už r. 1968. Bez Československa by dnes slovenský národ NEEXISTOVAL.

J. Babička 7.11.2014 3:57

poznámka

Co jsem io tom četl, tak na Versailské konferenci vládla až hysterická protiněmecká nálada. Ono je to ted težké pochopit, ale těch milionů mrtvých bylo tehdy ještě ve svěží paměti. No a tak,,když někdo přišel s tím, že by se melo nekteré území přičlenit k Německu, hlavně se myslelo chebsko, představitelé anglie a francie na nej vyjeli. Přeci nebudeme dávat poraženému německu nějaké území, náš úmysl je ho co nejvice oslabit. Take představitelé slovenska měli strach, aby se nepřičlenovaly čistě madarské kraje a rozhodne byli proti připojení Bratislavy, jejich názor, že madaři se ze strátou města, kde zasedal madarský parlament a byli konrunováni madarští králové nikdy nesmíří a budou s toho třenice na věčné časy. Nakonec rozhodlo vojenské hledisko. Požon, tedy Bratislavu a německou Petržalku přičlenili, aby sme meli kontrolu obou břehú Dunaje a ostatni hranice Slovenska, byly vytyčeny podle vojenského názoru na hájitelnost území. Protože Versailská smlouva vztvořila nové státy, jako československo, polsko jugoslávii a nové rumunsko, Tak  madarsko přišlo o 60 procent svého území. Byl vytvořen také  stat Kurdistán.

T. Krystlík 7.11.2014 10:22

Re: poznámka

Chebsko bylo říšské zástavní léno a formálně (až do podepsání versailleské smlouvy) k Českému království nepatřilo. Ašsko bylo zase říšské bezprostřední léno (říše = Svatá říše římská národa německého), taktéž Čechám nepatřilo. Horní Uhry s převážně sk-obyvatelstvem měly cca 33 000 km2, Češi si ke SK přibrali dalších 16 000 km2 s čistě maďarským obyvatelstvem nebo s jeho většinou.

V. Novák 7.11.2014 11:21

Re: poznámka

Stěžujte si Habsburkům - ti přičlenili Chebsko i Ašsko ke Království českému, definitivně formálně v letech 1773 (zrušení úřadu chebského purkrabí) a 1775 (podřízení Ašska kraji loketskému).

Šlus.