2.5.2024 | Svátek má Zikmund


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Tejkl 5.5.2011 0:12

Re: Jistě, nic nebylo bez příčiny

To, že Němci měli "neporovnatelně více práv" než oni poskytovali Čechům v RU jste sebral kde?

M. Martinovská 4.5.2011 23:18

Re: Rozdílný osud zločinců

Ano, člověk se dozví věci... napíšu vám něco krátce do mailu, sem to nejde.

J. Václavíková 4.5.2011 23:11

Re: Rozdílný osud zločinců

Myslím, že to vyznělo spíš vtipně. Je to úžasné, že se tu dá diskutovat i takhle, že? Stačí, když se sejde pár lidí, kteří mají co říct.

M. Martinovská 4.5.2011 23:04

Re: Rozdílný osud zločinců

Já jsem si pak později ještě přečetla vaši moc zajímavou diskuzi o majetku. O buddhismu moc nevím, a obávám se, že jsem se na pana Tolmana trochu rozčilovala.

J. Václavíková 4.5.2011 22:50

Re: Mám jediný dotaz

Naopak, Vy pochopit nechcete.

J. Václavíková 4.5.2011 22:49

Re: Rozdílný osud zločinců

Včera večer jste vedli moc zajímavou diskuzi. Bohužel jsem přišla pozdě.

M. Martinovská 4.5.2011 22:24

Re: Zajeďte si do Osvětimi

Ale ne, vy píšete, že jsme neměli legitimní českou správu.

Beneš a Košická vláda měli armádu. Svobodovu.  A neměli aspoň vyzývat k vraždění, ne? Hlavně Nosek, Nejedlý, Drtina, Beneš. I když Drtina pak pod dojmem skutečnosti  trochu brzdil. V roce 47 (byl ministr spravedlnosti) navrhoval některé zločiny vyšetřovat, aby ti zločinci dál neškodili. Místo toho byl po Únoru brzy uvězněn sám...  na léta. Zločinci buď nebyli souzeni vůbec, nebo jako Pazúr po Únoru puštěni. Beneš neměl osobně běhat po republice a chytat zločince, ale neměl uzákonit beztrestnost vražd, krádeží a loupeží na německém obyvatelstvu - zákon č. 115/1946. Nedělejte nechápavou. Prezidenti a ministři obvykle neběhají osobně a nehoní zločince, ale mohou dát podřízeným příkazy takové - či onaké. 

Za tohle nacisti nemohou.

V. Skalová 4.5.2011 22:03

Re: Mám jediný dotaz

Naopak, nechápete nic.

V. Skalová 4.5.2011 22:01

Re: Zajeďte si do Osvětimi

Košická vláda s Benešem měla běhat po republice a chytat zločince? Nedělejte nechápavou.

M. Martinovská 4.5.2011 21:55

Re: Rozdílný osud zločinců

Já vím, kdybych radši něco dělala pořádnýho. Třeba pomník. No, musím ještě trochu spořádat děti.

P. Urban 4.5.2011 21:54

Je vidět, že s tou znalostí dějin je to opravdu špatné

V čem bylo české školství, tisk, kultura a spolková a politická činnost za Rakousko-Uherska omezováno v porovnání s německou menšinou v ČSR ?

Rozhodnutí vítězných mocností o poválečných hranicích do roku 1918 Němcům skutečně nevadilo, protože toto rozhodnutí před koncem války jaksi neexistovalo. Poté už jim to asi vadilo, jinak by československá vláda nemusela posílat do pohraničí armádu, přičemž se i střílelo. Co se týče celistvosti českých zemí, jejich rozdělení bylo oficiálním programem českých Němců už v posledních desetiletích 19. století, takže nešlo o novum.

Pokud si právo na sebeurčení představujete jako právo na vystěhování, pak takovéhle právo by nám nejspíš dopřál i Hitler. A rád.

Ta statistika o relativním počtu polských a českých obětí by mě docela zajímala.

J. Václavíková 4.5.2011 21:46

Re: Rozdílný osud zločinců

Paní Martinovská, je to marnost, marnost, marnost. Kdo nechce, nikdy nepochopí. K vlastní škodě.

M. Martinovská 4.5.2011 21:42

Re: Rozdílný osud zločinců

I když vlastně ano, nahoře v příspěvcích to nemám, ale když už vás to napadlo, omluva by byla dobrá.

M. Martinovská 4.5.2011 21:41

Re: Zajeďte si do Osvětimi

Takže vy tvrdíte, že Beneš a Košická vláda byli nelegitimní? Vyčetla bych jim kdeco, ale tohle...

M. Martinovská 4.5.2011 21:34

Re: Rozdílný osud zločinců

Copak píšu, že se má někdo omlouvat? Kde jste na to přišla? Píšu o historii, jejím učení ve škole, ještě bych dodala, že by to chtělo na těch hrobech nějaký ten náhrobek či pomník.

M. Koutný 4.5.2011 21:11

Re: Mám jediný dotaz

Pokud to byl jediný článek pana Vlka, který jste četla, pak chápu, že nerozumíte.

V. Skalová 4.5.2011 20:57

Re: Rozdílný osud zločinců

Jste se teda rozvášnila. To se mají Češi omlouvat i za to, že se dostali do područí komunistického Ruska pečlivě řízenou zradou komunistického agenta Svobody a Gottwaldovým pučem? Když už to berete tak zeširoka, tak kdyby nebyl nacistické okupace a německých zločinů, tak by k ničemu z toho, co tu sepisujete, nedošlo.  Bohužel došlo k rozpoutání běsů, a já se odmítám omlouvat za jakékoliv zločiny způsobené ať nacisty či komunisty, moje rodina byla celé vždy jen obětí toho všeho.

V. Skalová 4.5.2011 20:47

Re: Mám jediný dotaz

Přečetla jsem článek pana Vlka ještě jednou a nic, co by vás vedlo k podobnému dotazu, jsem tam nenašla. Polemizujete evidentně s někým jiným, nebo se snažíte panu Vlkovi podsunout lživé názory.

V. Skalová 4.5.2011 20:37

Re: Zajeďte si do Osvětimi

My jsme tu měli 10. května 45 nějaké volby a legitimní českou státní správu? Nechte toho radši, jste evidentně proněmecky zaujatá. Já netvrdím, že se žádně zločiny neudály, ale zažalujte konkrétní viníky, pokud je znáte. Kolektivní vinu Čechů odmítám.

P. Jášek 4.5.2011 20:12

Re: Zajeďte si do Osvětimi

Vidíte, lžete! Jako většina obhájců německých zločinů si fikce měníte na informace!

M. Koutný 4.5.2011 19:58

Mám jediný dotaz

Pane Vlku, jste ochoten prohlásit veřejně: zabití nemluvněte, znásilnění nezletilé dívky, mučení starce JE OMLUVITELNÉ, když se příslušníci jeho národa dopustili zločinu?

P. Gabriel st. 4.5.2011 19:32

Re: Souvislosti

Samozřejmě, to že jsme se dostali do Ruské zóny (i díky Benešovi) a že bylo až do srpna 45 bráněno návratu vojáků ze západní fronty a pak byli vytlačeni (pro)komunistickými svobodovci mimo sféru vlivu na vojenské dění, to mělo své důsledky i v tom jaký (ne)pořádek zde zavládl. Své v tom sehrálo i to, že se na našem ůzemí bránili za cenu často šílených represí poslední zbytky Wehrmachtu, většinou jednotky SS, až za termín kapitulace. Zřejmě poslední německá divize kapitulovala až 10.5. u Ježkovic na Vyškovsku!  A také to, že přes nás prchaly živly všeho druhu z východu na západ a hledaly zde náhradní existenci.

P. Gabriel st. 4.5.2011 19:22

Re: Měřítko jednání

Mučení brutalita, znásilňování... Ano, smutná a neoddiskutovatelná fakta, jenom se zapomíná na velmi silný podíl rudoarměkjců v těchto věcech. Od přímé účastnice deportačního tábora Brněnských Němců v Pohořelicích vím, že právě tyto věcisi organizovala sovětská armáda.

Na druhé straně ve většině těchto táborů jde podstatná část obětí na vrub epidemií tyfu a úplavice.

P. Gabriel st. 4.5.2011 19:16

Re: Jistě, nic nebylo bez příčiny

Němcům, respektive poněmčencům (převážně) v Čechách na Moravě a ve Slezsku bylo poskytnuto neporovnatelně více práv v ČR, než oni poskytovali Čechům, Moravanům a Slezanům v RU. (školství, tisk, kultura spolková a politická činnost...v míře o které se Čechům, Moravanům ani Slezanůmza RU ani nesnilo) Včetně práva na sebeurčení. Mohli se přece přestěhovat do německých zemí, podobně, jako se spousta čechoslováků přestěhovala z Vídně do RČS. O území Čech Moravy a Slezska rozhodly vítězné mocnosti, že zůstanou celistvé. Což ovšem Němcům a poněmčencům až do r. 1918 niktertak nevadilo. A pak jim to rovněž nevadilo, protože nechtěli třít Rakouskou, nebo německou bídu. A nedělali by rutyku ani před mnichovem, kdyby tušili, že na ně příjde přídělový systém a marška na frontu.

To je ta celá pravda o které se zmiňujete.

S tím Polskem se nemylte. Relativně na počet obětí je ČSR a Polsko srovnatelné. Pokud jde o poměr vojenských obětí, jsme na tom hůře než poláci. Z vysokého důstojnictva, pokud neemigrovali, zůstali jenom jednotlivci.

Velmi tvrdý postup těsně po válce, včetně vystěhování německých usedlíků probíhal přece v celé Evropě. Což není omluva, samozřejmě. Velmi podobné příběhy jako u nás se odehrávaly v Dánsku, Holandsku, Belgii, Francii. A vždy bylo iniciací předchozí konkrétní jednání Němců.

P. Sulc 4.5.2011 19:14

Re: Lecken Sie mir Arsch, Herr Schutz!

Vazeny pane Hlupacku, to, ze je ze me pomerne dosti slusny clovek a ze vidim jinyma ocima nez do sebe zahledeny Cechacek, ten slavny "maly cesky clovek", to je zpusobeno proste tim, ze ziji jiz 43 let v otevrene spolecnost v podstate slusnych lidi,v USA, kde napriklad vrazda je vrazda a nikoliv ze dvakrate spatne je jednou dobre.

M. Martinovská 4.5.2011 19:02

Re: Díky, pane Vlku,

Žijete pořád na opačném břehu než Němci, 60 let po válce? Pravda má dva různé břehy?

M. Martinovská 4.5.2011 19:00

Re: Rozdílný osud zločinců

A závěr: Jak nám pomůže při pohledu na zdevastované pohraničí stálé opakování, že ONI TAKY? Jak pomůže obětem MIlana Moučky, původně podílníka na vraždě pouhého Němce, kterého nikdo nezastavil, ale byl v čele vyšetřování např. procesu s M. Horákovou, že ONI TAKY?

M. Martinovská 4.5.2011 18:57

Rozdílný osud zločinců

Pan Vlk píše v prvním odstavci: Jaký to rozdíl třeba od Německa, kde se pořádají výstavy o zločinech

nacismu, o zločinech Wehrmachtu, děti se učí, co to byl nacismus či

holocaust… tady s touto větou naprosto souhlasím. V německu jednak proběhla alespoň částečná denacifikace (já vím, jsou I případy opačné, ale to je NÁM na houby) a jednak byly zločiny veřejně nazvány pravým jménem, mrtvé připomínají pomníky a učí se o nich ve školách. Proč to ti Němci dělají? Možná tuší, že skutečný zájem národa je, aby v něm neřádili nepotrestaní zločinci. Ve skutečném národním zájmu je také pojmenování zločinů pravými jmény a jejich zveřejnění. To u nás za komunistů chybělo. U nás naopak zločinci z května 1945 byli usazeni na různá místa v místní správě, v policii, zejména STB - a tam mohli škodit dál - Němci tu sice už nebyli, ale byly tu ještě další pěkné vily k zabrání a další vězňové, které šlo beztrestně týrat a mučit. Zdevastované pohraničí ještě dnes, šedesát let po válce (viz J. Peňás dnes na LN) ukazuje všem, že pomsta byla velmi krátkozraká, a Benešovy úvahy, že Sudetoněmecký majetek bude kompenzací za škody II. sv. války u nás, se minuly se skutečností - majetek byl rozkraden, vily zabrala nejhorší chátra, rozvinutý textilní a sklářský průmysl byl zničen - částečně podniky rovnou zrušeny , částečně znárodněny, což vedlo k likvidaci pomalé, viz krach skláren, jejichž know-how odešlo na západ a tak nás testaly za odsun rozteklými popelníky a 10kg broušenými vázami pro arabské šejky bez vkusu. Mimochodem - Beneš reparace přímo písemně za ČR odmítl, právě s poukazem na zabraný S-N majetek.

M. Martinovská 4.5.2011 18:39

Re: Souvislosti

Je to tak, paní Skalová, rozvrat určitě k něčemupřispěl - k tématu  reaguji výše.

M. Martinovská 4.5.2011 18:38

Re: Zajeďte si do Osvětimi

Orgány státu bohužel na excesech spolupracovaly, pokud je přímo neřídily (masakry v Ústí n. Labem atd.) Je zaznamenán záznam jednání vlády, návrh "je třeba před Postupimí získat nějaké důkazy o činnosti werwolfů" a " je třeba vytvořit nezvratné skutečnosti, fait accompli...", to se týkalo odsunu němců. Beneš vyzýval k vylikvidování Němců, atd. Další záznamy z jednání hovoří o nutnosti utajení některých excesů, zástupci tisku byli důrazně vyzýváni k mlčenlivosti, což bylo někdy podpořeno i soudním stíháním (později osvobozený M. Mareš, který byl kvůli psaní o excesech křivě obviněn z kolaborace, ač se snažil zachraňovat Židy.)