18.9.2020 | Svátek má KryštofDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


HISTORIE: Konec války a mýty o vlasovcíchŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 193, poslední: 12.5.2008 16:17, přehled diskusí

dotaz na původ pseudonymu:
Autor: autor kobylce lajdě Datum: 10.5.2008 10:47

To nemá s touto diskusí nic společného - ale proč máte takový pseudonym? Ptám se proto, že když jsem dávno tomu začal chodit do školy, patřila Podroužkova knížka Kobylka Lajda s Česalovými ilustracemi k mým nejoblíbenějším. Možná, že ji někde v knihovně ještě mám. Potom jsem dlouhá léta nenarazil na nikoho, kdo by ji znal. Pak jsem se někde dočetl, že znovu vyšla snad už v sedmdesátých letech nebo možná později. Takže z Vašeho pseudonymu na mne dýchla vzpomínka.

Re: dotaz na původ pseudonymu:
Autor: Kobylka Lajda Datum: 10.5.2008 15:25

Původně jsem si chtěla zvolit neagresivní, úsměvný a pohodový nick, aby diskutující věděli, že mám zájem o hodnotné příspěvky a argumenty a že i já jsem ochotna slušně nebo i s vtipem se zapojovat do diskusí, že jsem pozitivně naladěna, chtěla jsem působit vesele, tolerantně, vstřícně - byla to knížka mého dětství. Jenže když jsem poznala charakter některých diskutujících, tak jsem se proměnila také v kobylu bojovnou, která když zavětří rudé nebo antisemitské nebo lživé troubení do boje, tak startuje a kope kolem sebe. Knihu mám, ale nově vydanou, ráda Vám ji poskytnu - jen tak pro radost. Něco též vím o ruské běženecké enklávě v mém rodném městě, snad i tam by byly některíé informace pro Vás. Moc si Vás vážím. Považovala bych za čest, kdybyste mne kontaktoval na adrese Gulag.Magadan@seznam.cz, ráda bych vám tu knížku poslala.

Re: Re: dotaz na původ pseudonymu:
Autor: Kobylka Lajda Datum: 10.5.2008 15:33

P.S. Také nesnáším nicky historických osobností, nicky oplzlé nebo nadhodnocující vlastní malé "já", za nimiž se skrývají většinou nějaké pokroucené dušičky. Nick by měl nést znaky osoby, která píše, věřte, že bych raději psala neanonymně, také jsem to zpočátku dělala, ale někteří neurvalci si zjišťovali i oblast, ze které píšu, tak jsem se také dala nalákat na anonymní značku, ale aspoň vstříckou, veselou, ne nenávistnou. Ale dovedu také škaredě řádit. Diskuse nad Vaším článkem byla jedna z nejlepších a nebude na škodu, když nám zase brzo předložíte nějaké takové téma k zamyšlení!!!! R^R^R^VVV 

Něco k Anonymovi.:
Autor: Ferda Datum: 10.5.2008 0:47

Anonyme anonyme, ty jsi tak zase jednou zaperlil. Mám takový dojem, že tvoje znalosati druhé světové války jsou vyloženě mizivé. Kdyby sis něcoi přečetl i z jiných dokumentů tak by jsi nepsal takové nesmysly. Jsi ten samy idiot jtak log-in. Člověk se nestačí divit co se tady ozývá blbů kteří tedy blijou ty svoje nesmysly. Není se co divit, že myšlení Čechů je tekové jaké je.

Vojenské ztráty ve 2. světové válce, zdroj: min. obrany ČR:
Autor: Valonis Datum: 9.5.2008 23:21

SSSR 21,300.000,  Německo  6,850.000,   Polsko  6,123.000,   Japonsko  2,600.000,  Jugoslavie  1,706.000,  Rumunsko  985.000,  Francie  810.000,   Maďarsko  750.000,  Rakousko  525.000,  Řecko  520.000,  Italie  410.000,  USA  406.698,  ČSR  400.000,  V. Britanie  388.000,  Holandsko  250.000,  Belgie  85.000,   Finsko   79.000, Kanada 42.000  Indie  36.000, Australie  35.000.

Z tohoto přehledu je zřejmé na které frontě vykrvácelo 607 kvalitních divizí Wermachtu, kdo nesl největší tíhu 2. sv. války.

Re: Vojenské ztráty ve 2. světové válce, zdroj: min. obrany ČR:
Autor: arogant Datum: 9.5.2008 23:30

Kecy Tohle nejsou vojenské ztráty. Kde by ČSR sebralo 400 000 padlých vojáků.

Re: Re: Vojenské ztráty ve 2. světové válce, zdroj: min. obrany ČR:
Autor: Paul Sulc Datum: 11.5.2008 4:01

tech 400 ooo padlych Cechu se pocita od praotce Cecha. Par jich spadlo kdyz lezli na Rip. Priliz mnoho medoviny.

Re: Vojenské ztráty ve 2. světové válce, zdroj: min. obrany ČR:
Autor: Viktor Datum: 9.5.2008 23:59

Ano, velmi výmluvně to vypovídá o tom, kde si vážili lidského života.

Re: Vojenské ztráty ve 2. světové válce, zdroj: min. obrany ČR:
Autor: Karel Datum: 10.5.2008 0:01

To z tohoto přehledu zřejmé není, protože poměr padlých Rusů na jednoho Němce se jistě nerovnal poměru padlých Američanů na jednoho Němce.

Re: Vojenské ztráty ve 2. světové válce, zdroj: min. obrany ČR:
Autor: Ferda Datum: 10.5.2008 0:36

Valonisi ty blbe jeden. Odkud jsi vzal ty nesmysly.  To sis vyčetl snad někdy v Halo novinách. Člověk se nestačí divit co je u nás takových debilů jako jsi ty a lidi tomu budou ještě věřit. Ze kterých zdrojů ministerstva obrany jsi to vzal. Radši do příspěvků vůbec nepiš. Co jsi napsal to je tedy síla.

Re: Vojenské ztráty ve 2. světové válce, zdroj: min. obrany ČR:
Autor: Kobylka Lajda Datum: 10.5.2008 6:53

Ruské vojenské ztráty byly mnohdy zbytečné, protože u bolševiků neměl život cenu - "nas mnogo"!Spousta sovětských občanů zahynula rukou NKVD, byla hnána za trest do 1. linie, stříleli se lidé bez soudu, do boje šli nebo byli hnáni i vězni z gulagů, válka byla vedena neracionálně . Ostatně to poznal vlastně sám Vlasov, Solženicyn atd. Počet obětí ještě nevypovídá o smysluplnosti operací, vyhrává taktika a strategie. Ruské údaje nelze považovat za věrohodné, protože gulagy, přemisťování a likvidace celých národů pokračovaly i za války, do toho počtu spadly i statisíce zajatců, které se po válce domů nevrátily a skončily v lágrech, odkud nebylo návratu. Copak takový systém může podat věrohodné údaje? O to víc je mi líto sovětských vojáků a jejich utrpení - a odměny, které se jim dostalo, aby se nenakazili "jiným světem" v zemích, které tzv. osvobodili. A také vyplouvají napovrch strašlivá zvěrstva, která RA napáchala - takže hodnotit sovětskou válečnou realitu je lepší samostatně, než srovnáváním s údaji z ostatních  a demokratických států.;-€;-€Rv

Re: Re: Vojenské ztráty ve 2. světové válce, zdroj: min. obrany ČR:
Autor: Jaroušek Datum: 10.5.2008 14:11

Přesně tak. Samotná čísla (byť by byla sebepřesnější a sebeúplnější) nikdy nevypovídají o realitě, jsou pouhým jejím odrazem či stínem. Nicméně samotný příspěvek přesně odpovídá tomu, jak polopravda v rukou demagoga a manipulátora je mnohem děsivější a hrůznější než "obyčejná" lež. Stačí se jenom podívat na "umělecké rekonstrukce" typu Nepřítel před branami nebo Stalingrad. Kolik z těch miliónů Rusů zemřelo rukou "vlastních spolubojovníků" (NKVD), kolik v Gulazích a kolik zemřelo naprosto zbytečně z "furiantství vyšších míst"? Copak nejsou dostatečně známá fakta o zešílevších Němcích, kteří se museli "brodit" hromadami mrtvých Rusů u Stalingradu? Každá válka je zvěrstvo, kde je odměňováno to, co je "normálně" považováno za zrůdnost. My "hrdinové mírových dob" si vůbec neumíme představit, co to je umírat hlady, hledět do ústí nabité zbraně, atd., ale keců a rad jak se kdo měl zachovat, kdo a jak moc byl statečný, kdo byl zbabělec aj. máme fůru. Porovnávat či oceňovat válčící strany podle pouhého počtu obětí (byť sebepřesněji doložených) je neskutečný cynismus. Odpovídá to přesně postupu našich úředníků, ktaří nepřiznají ani korunu odškodnění paní, odvlečené od nás do Gulagu, kde léta trpěla, protože na to nemá doklady!!!

Re: Re: Re: Vojenské ztráty ve 2. světové válce, zdroj: min. obrany ČR:
Autor: Kobylka Lajda Datum: 10.5.2008 15:17

Tak toto je nejlepší příspěvek dne. Nám se to mudruje už jenom pěkně v pohodě u PC, nad knihami a znalostmi z nich, ale možná že ani jeden z nás by nebyl ochoten za své přesvědčení nebo chcete-li třeba vlast zvednout se ze svého pohodlí. Já bych jenom si přála, abychom se přibližovali historické pravdě a vzali si ponaučení - ale je to vůbec možné? Lidé opakují a budou opakovat stále stejné chyby. Zdravím a děkuji. 

Re: Re: Re: Re: Vojenské ztráty ve 2. světové válce, zdroj: min. obrany ČR:
Autor: Jaroušek Datum: 10.5.2008 16:15

No nevím, nevím, ale děkuji...:-D Nezabýval jsem se detailně 2.světovou válkou, takže nemohu zasvěceně argumentovat. Nikdy mi k srdci nepřirostlo líčení hrdinských činů nebo životopisy generálů či dokonce nacistických pohlavárů. O to více mě ale upoutá líčení pamětníků, kteří mají co říci a vědí o čem mluví. Pokud navíc stylem, jako pan Bystrov, tak tím lépe. Mrzí mě, že neumíme naslouchat takovým slovům, přemýšlet nad nimi a vytvářet si vlastní mozaiku z různých zdrojů informací. Potěšily mě Vaše postřehy i některých dalších. Některé nicky nemá smysl ani komentovat. Jsou to zamindrákovaní jedinci, příslušníci davu potenciálních fanatiků, kteří rychleji činí než přemýšlejí, jsouce skálopevně přesvědčeni o své svaté pravdě a vlastní velikosti. Pobavilo mě líčení historie Vašeho nicku (knihu neznám a nevím jestli je to tentýž Podroužek, od kterého jsem kdysi na VŠ četl "Zamlklé děti" ulovené v antikvariátě). Já jsem se narychlo podepsal oslovením, kterým mě častují mé kolegyňky z práce. Přeji také Vám příjemné dny a snad zase někdy "nadočtenou"...R^V

O Vlasovovi ...:
Autor: S.P.Q.B Datum: 9.5.2008 22:12

..se dočtete i v Souostroví GULAG od Složenicyna

Vlastizrádce Bystrov zde zase falšuje historii! A dostává se mu podpory hrstky extrémních modrých úchylů.:
Autor: Mistr Jan Hus Datum: 9.5.2008 22:04

;-D

Re: Vlastizrádce Bystrov zde zase falšuje historii! A dostává se mu podpory hrstky extrémních modrých úchylů.:
Autor: Kobylka Lajda Datum: 10.5.2008 6:55

Na to lze říci jediné: blbečku Rv(Y)!! 

Re: Re: Vlastizrádce Bystrov zde zase falšuje historii! A dostává se mu podpory hrstky extrémních modrých úchylů.:
Autor: Mistr Jan Hus Datum: 12.5.2008 7:44

Modrej.

Dneska tak pěkná diskuse na úrovni, teda já koukám!:
Autor: Jakub S. Datum: 9.5.2008 21:57

Kromě H(n)usáčka, a ten je už folklór, a tuším dvou dalších irelevantních zavilých pitomečků - spory a výměna názorů a poznatků ve vší slušnosti, dokonce se ozval i úžasný pan Bystrov - dovedete si představit, co tahle rodina musela za třičtvrtě století zažít? Hoši, Lajdo, dokonce Tichá dohodo - kruťaj brko, todle častěji.

A ano: Vlasov je tragická postava pro dramatické ztvárnění. Dal-li by někdo nesmírně mnoho děněg na davové, bojové, zajatecké scény, to by byl strhující velkofilm... ovšem se zdrcujícím koncem: přes široké plátno šibenice, jedna vedle druhé... témata: kdo se spřáhne s čertem... a simultánně dvě-tři další roviny: obecně etická... bližší košile než kabát? -lze vyčítat komukoli, že ve stalinských třicátých a čtyřicátých letech v CCCP nakonec došel, nabídli li mu to, úplně na opačnou stranu? Co se muselo dít v jeho hlavě? Téma, že po překročení Rubikonu... téma Není už cesty zpátky, tak jdeme vpřed - ale co je to vpřed? Proti  s v é zemi mám jít, nebo naopak za její zbavení bestiálního diktátora? Atd...

Re: Dneska tak pěkná diskuse na úrovni, teda já koukám!:
Autor: Kobylka Lajda Datum: 10.5.2008 7:05

Jakube S., děkuji za Tvé chytré a přemýšlivé příspěvky, za snahu porozumět nebo aspoň pochopit motivy, chování, myšlení, pohnutky, činy atd. lidí, kteří se octli na opačné straně. A panu Bystrovovi patří dík největší - v 1. článku nově vzniklého časopisu Refelx uveřejnil v r. 1990(?) článek i s fotografickými dokumentu a hladomorech v SSSR, do té doby jsme si nedovedli tu hrůzu představit a většina to snad ani nevěděla - kanibalismus, rodiče prodávají části tělíčka svého dítěte, ulice plní mrtvých z hladu .... Já žila mezi ruskými a ukrajinskými beženci, byla to elita, která u nás našla druhý domov.  -  Neodpustím západním mocnostem, že tak nectně naložili s vlasovci, protože neznaly pozadí strašných hrůz v SSSR. Povrchní přístup a znalost reálií v té které zemi je ostatně chybou a slabinou Západu dodnes. Jakube S., Nazdar!R^R^R^V;-D  

Aj tobě, kamarádko na jedné lodi.:
Autor: Jakub S. Datum: 10.5.2008 11:16

Re: Aj tobě, kamarádko na jedné lodi.:
Autor: Kobylka Lajda Datum: 10.5.2008 15:35

Aha, Ty si Moravák, já už po Tobě pasu, když se pasu na moravském poli!;-D;-D;-D;-D

Tolik spekulaci:
Autor: Jarda L Datum: 9.5.2008 21:15

Dovolim si taky zaspekulovat. Jak znamo druha svetova zacala sovetsko-nemeckym utokem na Polsko. Co by se stalo kdyby Stalin misto paktovani se s Hitlerem byl na strane Polska? Odvazil by se Hitler uderit na Polsko kdyby nevedel co Stalin udela. SSSR mel ve tricatych letech pocetne nejsilnejsi armadu na svete, pres milion muzu, kvalita vyzbroje diskutabilni. Presto uctyhodny protivnik. Odvazil by se Hitler uderit?

Re: Tolik spekulaci:
Autor: Karel Datum: 9.5.2008 21:53

Když se odvážil později, tak proč by se neodvážil o dva roky dříve?

Re: Tolik spekulaci:
Autor: S.P.Q.B Datum: 9.5.2008 22:04

Stalin těžko mohl být spojencem  Polska,po porážce Rudé armády Pilsudským pod Varšavou (1920 ?)   zabrali Poláci část Ukrajiny a Běloruska.V té válce neúspěšně bránil Lvov jistý rudý komisař J.V.Džugašvili.

Re: Re: Tolik spekulaci:
Autor: arogant Datum: 9.5.2008 22:43

Ano. Rusům velel bývalý carský důstojník Tuchačevskij a tam začala osobní nenávist se Stalinem.

Re: Tolik spekulaci:
Autor: Kobylka Lajda Datum: 10.5.2008 7:17

V knize Viltora Suvorovova Všechno bylo jinak (a ještě v jedné publikaci téhož autora) je tvrzení, že se Stalin chystal na rozhodující úder na Evropu sám, jenže Hitler ho předešel asi o 3 roky. Odtud vzešla nesmyslná práce se zrušením tradičních ruských opevnění, s jejich přesunem na východ, střelivo uskladněné jen provizorně na polských hranicích, nevýhodné přebudování letectva atd. - to svědčilo o tom, že Stalin připravoval ÚTOK, ne OBRANU. Jenže si vybil armádní elitu, opozdil se a bouře se stočila na jeho území. - Zajímal by mne názor p. Bystrova na tuto knihu, Vyšla v Našem Vojsku 1995. Za přečtení stojí, dává podnět k zamyšlení a rozbíjí dosavadní většinou komunisty předkládanou versi o začátku a průběhu 2.sv.války!

Před časem jsem chtěl vědět vše o gen. Vlasovi a jeho nohsledech . . .:
Autor: J.G. Pašek Datum: 9.5.2008 15:32

Pořídil jsem si výborné 2 české knihy, názvy nejsou důležité,  které vyšly po 1989  = politicky nezatížené.

Jedna má plno fotek a na poslední fotka je z Moskvy nějakého náměstí, je tam šibenice jako je brána na fotbál a tam visejí s provazem kolem krku 4 a pod fotkou je psáno že tak skončil gen. Vlasov a jeho 3 oficíři . . .  

Vzpomínám si, když jsem ty knihy dočet, jak mně bylo divně a spadly mně růžové brýle z očí, pokud jde o gen. Vlasdova a vlasovcích . . .  bylo mně líto těch obyčejných ruských vojáků, jak je Vlasov zblbnul, zneužil a jak skončili . . . 

Re: Před časem jsem chtěl vědět vše o gen. Vlasovi a jeho nohsledech . . .:
Autor: Fleischer Datum: 9.5.2008 17:15

Sovětským vojáci, kteří padli do německého zajetí, bylo úplně jedno jestli se nechali naverbovat do Ruské osvobozenecké armády nebo zůstali mimo ni. V sovětské armádě byla již skutečnost, že se nechali zajmout nepřítelem tak závažným proviněním, že je čekala již jenom smrt.                 O nějakém zneužití Vlasovem nemá vůbec žádný smysl mluvit.

Re: Re: Před časem jsem chtěl vědět vše o gen. Vlasovi a jeho nohsledech . . .:
Autor: J.G. Pašek Datum: 9.5.2008 17:59

Ty jdi tvého kostela a já půjdu do mého . . .  

Tisíce ruských vojáků-zajatců zajatci stavěli v záluží u Mostu fabriku na výrobu benzínu z mosteckého uhlí vysokotlakou hydrogenerací  . . . ta fabrika byla financována majitelem Goringem . . . . závratnou rychlost stavby, konstrukce, výrobu-obsluhu zařízení a mizerné ubytování a stravu, většina těch ruských zajatců tam zahynula . . . . po válce, protože to postavili Rusáci-zajatci, Stalin si zabral tu fabriku jako válečnou kořist a byla přejmenovaná na Staliňák, který Stalin prodal ČSR za smlouvu dodávat Rusku bohatou českou uranovou rudu  . . .  když Amíci bombardovali fabriky v Mostě a Ústí n. L. ruští zajatci nesměli do protileteckých krytů . . . .