1.6.2024 | Svátek má Laura


Diskuse k článku

HISTORIE: Edvard Beneš uspěl

Sešli jsme se dnes na tomto památném místě, abychom vzpomněli 134. výročí narození prezidenta Edvarda Beneše a 76. výročí operace Anthropoid exilových československých branných sil za II. světové války.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Prokop 5.6.2018 8:42

Re: Prokletí české politiky

Beneš byl zázrak úspěchu (ve srovnání s vámi).

S. Netzer 5.6.2018 9:01

Re: Prokletí české politiky

Pokud pokládáte 40 let v ruské (_._) za "zázračný úspěch", pak ano, ad-rem-Prokope.

M. Prokop 5.6.2018 9:19

Re: Prokletí české politiky

To nic, zase něco nechápete, EUrojehovistko.

S. Netzer 5.6.2018 9:21

Re: Prokletí české politiky

Jak bych mohla, na vaši genialitu zde nikdo nemá, nafoukaná nulo.

P. Vaňura 5.6.2018 9:54

Pokud si porovnám Gottwaldovo Československo se

současným Londýnem, ovládaným imigrantskými gangy, vyjde to na stejno. Nikde si nemůže být člověk jistý životem.

Oni totiž mnozí "demokraté" dodnes nepochopili 500 let starý Machiavelliho příměr o třech dobrých a třech špatných režimech, které jsou protipóly, totiž monarchie x tyranie, aristokracie x oligarchie a demokracie x anarchie. Zjednodušeně, anarchie přináší právě tolik bezpráví, jako tyranie. A to je současný Londýn a Paříž!

F. Houžňák 5.6.2018 8:36

Jasně, kdyby tam byl tehdy Mertl,

tak všecko dopadlo daleko líp. Co je vlastně líp podle Mertla? Generálové po bitvě, jó, to je všude stejná nafoukaná svoloč.

D. Stirský 5.6.2018 8:38

Re: Prokletí české politiky

Na atentát můžeme být opravdu hrdi. Nejen na parašutisty, ale na obyčejné lidi, jako Moravcovi, Zelenkovi, Novákovi, Fafkovi, Ličkovi... Ovšem také je třeba přiznati, že důsledkem byla část genocidy Židů - mám na mysli zvláštní akci Reinhard(t) - 1,5 miliónů mrtvých. Ale je pravdou, že i kdyby k atentátu nedošlo, k obětem by tak jako tak došlo. Jen pod jiným názvem.

P. Vaňura 5.6.2018 9:57

Hlavní Heydrichovou chybou bylo to, že nebojoval

na naší straně.

Vzhledem k jeho mimořádným schopnostem byla jeho likvidace nanejvýš nutná, jinak by to bylo horší! Bez ohledu na následný teror Němců. Taková je válka!

D. Stirský 5.6.2018 10:30

Re: Hlavní Heydrichovou chybou bylo to, že nebojoval

Ano, Hitler tvrdil, že H. smrt je totéž, jako kdyby ztratil jednu armádu.

J. Vintr 5.6.2018 10:53

Re: Hlavní Heydrichovou chybou bylo to, že nebojoval

To byly jen kecy, Němci se toho ambiciózního parchanta potřebovali sami zbavit.

J. Jelínek 5.6.2018 9:09

Re: Prokletí české politiky

Máte pravdu v tom, že Beneš byl jen průměrně schopný admininistrátor, neschopný politik a k posledku už jen pomstychtivý dědek. Nevím do jaké míry se podílel na vyslání atentátníků, ale pravdou je, že zvítězit ve válce, resp být na straně vítězů se prostě bez obětí neobejde.

M. Prokop 5.6.2018 9:19

Re: Prokletí české politiky

Vyslání odsouhlasil, nic více, nic méně.

J. Vintr 5.6.2018 10:51

Re: Prokletí české politiky

Být "mezi vítězi" nám žádné štěstí nepřineslo. Rakušáci byli například mezi poraženými a kde jsou oni a kde jsme my. I ti hlavní poražení, Němci (tedy ti, kteří u Stalingradu nestříleli jen do vzduchu) na tom byli už pár let po válce líp než my.

P. Vaňura 5.6.2018 16:28

Lépe na tom byli ti Němci, kteří skončili v západním Německu

O tom, že by to platilo pro Němce v NDR si troufám silně pochybovat! O první době, kdy byli vydání zvůli rudoarmějců nemluvě!

V Rakousku byl až do odchodu Rusů srab a neštovice. A jejich situace byla ÚPLNĚ JINÁ, NEŽ NAŠE! Rakousko bylo totiž rozděleno na čtyři okupační zóny jako Německo, totéž Vídeň. No a r. 1955 souhlasil Chruščov v rámci "uvolnění," že se všechny armády stáhnou z Rakouska, které bude neutrálním státem. Jinak by musel časem stavět "Vídeňskou zeď..."

M. Krátký 5.6.2018 8:26

Naprosto jasná a stručná shrnutí

Dr.Beneš má moji úctu a obdiv - bez politiků jeho kvalit bychom nevznikli a neexistovali jako samostatný stát, Že na sklonku života již neměl sílu vzdorovat Stalinovi jen dokládá, že jemu rovného politika jsme tehdy neměli - a dosud nemáme.

M. Prokop 5.6.2018 8:45

Re: Naprosto jasná a stručná shrnutí

Asi neměli a to je ta chyba (a Beneš jich nadělal hodně).

Masarykovi pomohl svou pílí a důkladností, ale na to, být tím rozhodujícím, neměl. A není to kvůli Mnichovu, s tím nic dělat nemohl. Chyby přišly potom, personální i politické. On Stalinovi vzdorovat nechtěl, ne, že by neměl sílu.

D. Stirský 5.6.2018 8:25

No, s adorací Beneše bych příliš

nehýřil. O každém velkém politikovi (a tím Beneš byl) lze říci, že byl rozpornou postavou. U Beneše bylo těch rozporů víc než dost. Navíc měl jednu velmi nehezkou vlastnost: Byl mstivý. Údajně pravicový IVK by měl hodně nahlas zkritizovat Benešovy podpisy znárodňovacích dekretů. A jeho projevy o vylikvidování Němců byly, bohužel, ze stejného základu, jako známý Heydrichův projev v Černínském paláci v říjnu 41. Tak třeba: "Bude třeba nově formovat politické strany a zredukovati jejich počet proti době předválečné, nově vytvářet poměr Čechů a Slováků a vylikvidovat zejména nekompromisně Němce v zemích českých a Maďary na Slovensku, jak se jen likvidace ta dá v zájmu jednotného národního státu Čechů a Slováků vůbec provést. Heslem naším budiž: Definitivně odgermanisovat naši vlast, kulturně, hospodářsky, politicky." "Vyčistit republiku celou a úplně od Němců. To je příkaz chvíle pro každého z nás, to je dějinný úkol naší generace. Soudím, že v naší nové republice by nemělo být z němčiny dovoleno mluvit více, než jen právě tato tři slovíčka: Heim ins Reich! Ale abychom toho cíle dosáhli, musíme začít s vyháněním Němců z našich zemí ihned, okamžitě, všemi způsoby, před ničím se nesmíme zarazit a zaváhat."

F. Houžňák 5.6.2018 8:35

No, dyť měl pravdu, sláva mu,

a Němci nejeli ani do plynu, ani na Sibiř, ale do své adorované vlasti, kam přece pořád chtěli: Heim ins Reich. Podle Heydricha jsme měli být vyvražděni. Tak nelžete.

D. Stirský 5.6.2018 8:43

Re: No, dyť měl pravdu, sláva mu,

Nelžu. Takovéto projevy přípustné nejsou, zvláště u politika Benešova formátu. Troufám si tvrdit, že Masaryk by se takto nevyjadřoval. Takže Beneš je opravdu velmi rozporný politik. Zásluhu má především na vzniku republiky. Zde klobouk dolů. Ovšem nedivím se, že IVK jej adoruje - určité rysy národovectví/nahnědlosti tohoto spolku čas od času vyhřeznou.

F. Houžňák 5.6.2018 9:34

Takovéhle chytráky, co vědí přesně, co by kdo kdy

před sto nebo tisíci lety udělal a neudělal, miluju.

P. Vaňura 5.6.2018 16:20

Je snad přípustné stavění věží z usekaných lidských

hlav, jako to dělal významný muslimský politik Tamerlán?

Neposuzujte tehdejší situaci současnými měřítky sluníčkářských degenerátů!

Odsun Němců mohla být politická chyba, jen v této rovině se o tom dá diskutovat! A pak ještě o evidentních zločinech jednotlivců!

M. Prokop 5.6.2018 8:47

Re: No, s adorací Beneše bych příliš

Máte pravdu stran Beneše.

K. Krejčů 5.6.2018 7:51

Kdyby byl na místě Beneše

T.G.Masaryk, vypadalo by to jinak. Především by asi v roce 1938 "nestáhl ocas" a dal by sedlat. O výsledku lze spekulovat, ale pokud bychom byli, tak určitě hrdí na tento boj. A v roce 1948 by asi nepředal moc komunistům. Atd.

M. Krátký 5.6.2018 8:27

Re: Kdyby byl na místě Beneše

na kdyby se v historii nehraje

F. Houžňák 5.6.2018 8:33

Znáte to s těmi rybami,

tak si to párkrát zopakujte.

M. Prokop 5.6.2018 9:22

Re: Kdyby byl na místě Beneše

Výsledek by byl tristní. Byli bychom "kazišuky" toho skvěle dojednaného míru a sesypali by se na nás všichni. V tomhle byli Poláci v lepším postavení, sice jim nikdo moc nepomohl, ale byli politicky uznáváni za Spojence.