1.6.2024 | Svátek má Laura


Diskuse k článku

HISTORIE: Dlouhé stíny předsudků (3)

Vztahy mezi Čechy a Němci jsou ukázkou evropských vztahů a problémů, jak řekl F. V Foerster v roce 1938: „Československá otázka není .... jen nějakým libovolným evropským konfliktem, ... nikoli, tato otázka se mohla dostat do ohniska světové politiky jen proto, že se v ní svými posledními a nejstrašnějšími dů­sledky vyjevuje více jak tisíc let světových dějin a evropský chaos několika staletí.“

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Brunner 22.10.2015 0:05

Re: Jsem na rozpacích,

Monopol na výklad p.Vlka má jediná "schopná" osoba ,Frau Netzer.

Bodejť by ne, vždyť píše až z Německa

J. Schwarz 21.10.2015 10:45

Re: Jsem na rozpacích,

Vy jste, gnädige Frau, zajisté nečetla hojně medializované případy kdy bílý policista zastřelil údajně neozbrojeného černošského mladíka / Fergusson, St Louis / o kterých se i sám prezident Obama byl vyjádřil v tom smyslu že by si je dovedl představit jako své děti... v reakci na tyto události nastaly týdny trvající pouliční výtržnosti... A stejné spojené státy mají tu drzost odficiálně kritizovat český přístup k romům a "vůbec menšinám" na základě informací mnohdy z těch samých USA placených "nevládních organizací"! Všechny tyhle spolky by měly být  zakázány, pokud se nechávají financovat z ciziny, Georgem Sorosem, "Norskými fondy" či fondy EU...

M. Vondráček 21.10.2015 11:02

Re: Jsem na rozpacích,

Pokud něco nechápete , nemusí to být nutně odporné :-)

S. Netzer 21.10.2015 11:37

Re: Jsem na rozpacích,

Pokud trpíte stejnými mindráky jako Vlk st., tak je pochopitelné, že máte pro jeho texty vřelé pochopení.

R. Langer 21.10.2015 12:54

Re: Jsem na rozpacích,

Kdyby ta pátá kolona nechápala jenom něco... :-D

J. Sinnreich 21.10.2015 9:09

Dlouhe stiny...

Kniha "Dlouhe stiny predsudku"(E. Hahn)je stale k diposici v knihkupectvich. Velmi zaajimave cteni.

A. Alda 21.10.2015 8:50

Naprostý souhlas bez jediné připomínky.

Jen doplňuji údaje o naší údajné xenofobii a odmítání migrace: cizinci u nás s povoleným dlouhodobým pobytem:

Ukrajinci 105 tis., Slováci 91 tis., Vietnamci 57 tis., Rusové 33 tis., Poláci 20 tis., Němci 19 tis.  Dále jsou tu (pod 10 tisíc lidí) Bulhaři, Rumuni, Bělorusové, Syřané, Pakistánci, Afgánci, Egypťané, Libyjci, Řekové...

Zde samozřejmě nejde o občany Poláky, Slováky, Němce, Vietnamce, Řeky atd., ale právo o cizince v různých fázích usídlení. Na tak malou zemi, jako jsme my, je to dost.

M. Klas 21.10.2015 8:01

Beneš-vítěz tehdy i dnes

Němci dnes říkají,že oni jsou ta vůdčí kultura,která musí ukázat světu,Evropě a hlavně nám, jak vše správně dělat.Ale opakují stejné chyby,jako každý ,kdo podlehne sebeklamu o tom,že jen oni jsou vyvolení.Jsou nebezpeční sami sobě,ale i svému okolí,opět jako jako v minulosti.Dobrá je poznámka autora o Benešovi,dnes rezonuje v kulturní obci námět nového filmu o mnichovské zradě,která vlastně byla vítězstvím.Podařilo se tehdy nemožné,"správně" jsme tehdy měli bojovat a být smeteni a označeni za viníky 2.světové války.Ale"nesprávně" vstalo československo již podruhé z popela jako Fénix a to jen zásluhou Beneše,který toto vše předpokládal.Takovéhoto politického génia(i "potýkání" s Ruskem=Sovětský svaz znamenalo zachování Československa 1948-1992).Proč to vše je zmíněno?Protože je třeba i dnes,jako tehdy,podobných státníků(= myslí na zájem národa v delším období) a ne politiků(myslí na zájem svůj v délce svého volebního období).Takovéto osobnosti dnes schází anebo jich je jako šafránu ,ale jsou opět třeba při řešení" recidivující indispozice" Velkoněmecka(EU) a "šílených vůdců"(Merkel).U Maďarů a snad i Slováků takoví lidé asi jsou vidět, u nás jsou marginalizování a přežívají jen na okraji.Noví státníci formátu nejen Beneše a Masaryka,vstaňte opět z popela a hlavně: nedejte se!

P. Lenc 21.10.2015 8:08

Re: Beneš-vítěz tehdy i dnes

Vidím to podobně a dík pane Vlku  za články.

S. Ševeček 21.10.2015 8:40

Re: Beneš-vítěz tehdy i dnes

cbd

I. Mertl 21.10.2015 9:06

Re: Beneš-vítěz tehdy i dnes

Co bylo dokázati, pane? Že Vlk starší je nenávistný grafoman? Ten, který vší mocí se snaží o obnovu národnostního pnutí ve střední Evropě, protože to by posílilo vliv Ruska ve střední Evropě.

S. Ševeček 21.10.2015 10:30

Re: Beneš-vítěz tehdy i dnes

Mertl, Mertl, umýte čýst? - pochvaluji si pana Klase.

(a s panem Vlkem souhlasím)

I. Mertl 21.10.2015 15:34

Re: Beneš-vítěz tehdy i dnes

Škoda slov, pane. Beneš byl snad dobrý diplomat za Masaryka, ale naprosto neschopný politik: neosvědčil se v r. 1939, pak zbaběle opustil zemi, během války loboval za vyhnání Němců a spojení se Sovětským svazem, v r.1945 zorganizoval a provedl vyhnání Němců, čímž obrovksy a trvale politicky i ekonomicky poškodil stát, který potom v r.1948 dobrovolně postoupil komunistům. A to je Váš, Klasův a Vlkův Beneš - vítěz nad mravností.

T. Kohout 21.10.2015 16:05

Re: Beneš-vítěz tehdy i dnes

Opravdu primitivní výklad historie a souvislostí. Takový "bezmozkový"! Takový jako z MF po "privatizaci".

I. Mertl 21.10.2015 17:33

Re: Beneš-vítěz tehdy i dnes

Třebas primitivní, ale pravdivý. Za současnou lidskou mizerii Čechů do značné míry může nestatečné chování Eduarda Beneše v klíčových dobách naší moderní historie.

A. Alda 21.10.2015 8:54

Prvorepublikoví politici

si totiž dobře pamatovali, jak těžce museli oni sami i jejich předchůdci bojovat o to, aby národ nebyl v rámci Rakouska-Uherska úplně zničen. Pamatovali si, jak těžce vybojovávali češtinu jako vyučovací jazyk, jako úřední jazyk, jak složité bylo udržovat češství a povědomí o historické velikosti národa a státu, jak je za to pronásledovali a zavírali...

Dnešní politici nic z toho nepamatují, leda tak nanejvýš přednormalisační Československo. Existenci národa a národní státu mají za samozřejmou.  A to je veliká chyba.

P. Urban 21.10.2015 11:42

Rakousko-Uhersko

vzniklo v roce 1867. V té době byla čeština samozřejmým vyučovacím jazykem na základních (odkud nezmizela nikdy) a středních školách. Udržovat češství už v této době nebylo nijak složité. O pronásledování a zavírání těch, kteří udržovali povědomí o češství v RU mi není nic známo. I když připouštím, že státní zaměstnanci mohli mít občas problémy.

Ve skutečnosti bylo 19. století pro Čechy velmi úspěšné. Na jeho začátku byla jeho existence skutečně nejistá (to ovšem RU ještě neexistovalo), na jeho konci se stali etablovaným národem, přinejmenším v rámci střední Evropy. Srovnejme to se skotskými Galy či Walesany, kteří na tom byli původně podobně.

Je pravda, že to, co Češi měli, si museli vybudovat sami. Ale politické prostředí v RU jim to umožnilo. Což v tehdejší Evropě vůbec nebylo samozřejmé. A císař František Josef Čechy podporoval, protože je potřeboval jako protiváhu proti Všeněmcům. Nebyla to podpora neomezená, občas to ve vzájemných vztazích zaskřípalo, ale v zásadě se obě strany vzájemně podporovaly a potřebovaly. Že se na to zapomnělo poté, co z RU zbyl jen mýtus je jiná otázka.

L. Severa 21.10.2015 14:24

Re: Beneš-vítěz tehdy i dnes

Díky, pane Klasi. To co píšete nenajde asi příznivou odezvu u některých diskutujících, kteří používají pejorativní výrazy jako "tatíček" Masaryk a na republiku se dívají očima jedinců, kteří by dnes raději mluvili německy. Kompetentní k posuzování dějin jsou historikové, kteří posuzují dějinné události na základě hlubokých analýz a všech přístupných dokumentů. V tom se Vaše poznámka od těchto názorů neliší.

T. Kohout 21.10.2015 16:01

Re: Beneš-vítěz tehdy i dnes

ano.