17.5.2024 | Svátek má Aneta


Diskuse k článku

HISTORIE: Ďábel v líbezné krajině (4)

Největší poprava Čechů v historii Mauthausenu, nikoli však jediná hromadná poprava, začala 24. října 1942 v 8.30 a skončila v 17.42 hod. Každé dvě minuty byl po děsivých devět hodin v podzemí bunkru zavražděn ranou do týla jeden člověk. Dohromady 262 obětí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Barto 12.2.2013 20:19

Ktery

ze to dabel zpusobil, ze z libezne krajiny ceskeho pohranici s Nemeckem se stala z velke casti odpudive zarostla krajina, rozbite silnice, neudrzovane pamatky,naletem zarostle byvale pastviny a pole.

Proc jsme se vlastne o ty "Sudety"tak "prali" kdyz to tu nemame radi ?

Jedte napr. od Fr. lazni smerem do Bavorska. Prejetim "cary" mate moznost spatrit, jak to vypadalo tenkrate pred tim.

jestli vam nebude hanba, jste pravy "vlastenec" pripraveny mit pod polstarem "Libezneho dabla"!

J. Barto 11.2.2013 20:51

zoufale

slaba znalost okolnosti, souvislosti i historickych faktu, je priznacna pro nektere diskutujici.

Uroven jak pri PSM (politicke skoleni muzstva v soc. armade).

J. Krásenský 11.2.2013 18:02

Prosím o odpověď

Kde Němci vítali spojenecké armády - osvoboditele od nacionálního socializmu? (Mimo věznice, psychiatrii, koncentráky a nucené práce) A prosím, v období od září 1939 do června 1945. A co "sudečtí" Němci, vítali na území Čech a Moravy a Slezska příchod spojenců? Kdy a kde.

M. Martinovská 11.2.2013 18:21

Re: Prosím o odpověď

Vítat se musí? Víte, koho vítali v posledních letech češi? třeba Rudou armádu. Je taky zločin k potrestání?

J. Krásenský 11.2.2013 19:05

To není odpověď, ale výmluva.

Vaše odpověď je jen špatnou variantou "...a vy zase bijete černochy..."

Vítat se nemusí, ale hodně to vypovídá o jejich postoji. Například o tom, zda se jim nacionální socializmus zdál přijatelný. Přijatelnější než například západní spojenci.

M. Martinovská 11.2.2013 19:45

Re: To není odpověď, ale výmluva.

Ano, skočili na špek populistům, bohužel. Nám v čechách se zase jeden čas zdál přijatelnější komunismus, přijatelnější než západní spojenci. Odsunout?

J. Krásenský 11.2.2013 19:56

Ani toto není odpověď

Po šesti letech války a po dvanácti letech nacionálního socializmu nepoznaly svůj děsivý zločin? A mýlíte se, že nám v "čechách" se zdál komunizmus přijatelnější. To jsou jen bláboly levicových snílků. Americkou armádu bychom vítali nejen v osmačtyřicátém, ale i na podzim v devětaosmdesátém.

J. Václavíková 11.2.2013 20:28

Re: Ani toto není odpověď

Proč by je měli vítat? Vždyť patřili k poražené straně, museli mít z vítězů strach.

J. Krásenský 12.2.2013 19:52

A ani toto ...

Proč by je měli vítat? No protože že zbavili útlaku nenáviděné diktatury nacionálního socializmu.

Vzpomeňte si, jak obyvatelé Sovětského svazu vítali wermacht jako osvoboditele (než poznali na vlastní kůži nelidskost německých okupantů) - tak takhle měli vítat Němci alespoň západní osvoboditele. Ale nic. I proto je důvodné tvrdit, že Němci byli v naprosté většině národa přívrženci nelidského socializmu - nacionálního a to až do posledních chvil. A to až hluboko do doby míru, mnozí až dosud. Vždyť první president SRN se omluvil za německá zvěrstva až po více než dvaceti letech po českém presidentovi. I to vypovídá o úspěšné denacifikaci Německa.

J. Barto 11.2.2013 20:33

Re: Ani toto není odpověď

Meli jsme tu mily pane 40 let komunismus. A presto, komuniste jsou treti nejsilnejsi stranou v zemi. Doporucuji Vam si precist trochu vice literatury nez "Libezneho dabla" ci jak se ty opsane veci jmenuji.

Zejmena by bylo dobre vedet, jak se veci odehravali od konce prvni valky a pak, jaky byl nahled na Nemecko treba v r. 1936.

A proc se divite, ze se S.Nemci k Hitlerovi prihlasili? Neplakalo se snad hromadne v nasicj ulicich, kdyz zemrel vrah Stalin ? Nehlasili jsme se vroucne k nemu: Ac to byl podobanej Gruzinec.

V. Vlk 11.2.2013 21:43

Re: To není odpověď, ale výmluva.

Mýlíte se  a to ale úplně , vážená paní Martinovská. Nám ,ale i Polákům - v roce 1947 tam ve svobodných volbách volilo 80% komunisty - se zdál Sovětský svaz lepší než nacistické Německo . A nejen nám a Polákům.  Jeden z hlavních problémů u nás je to, že se naprostá klišé- jako že Češi jediní volili komunisty a tak si za to sami můžou- jsou stále silně zakotvená v hlavách našinců. Prostě , tedy nebyla volba mezi "západními "  spojenci. Ti se na nás vybodli jak v roce 1938 ,tak v roce 1945 - zůstali v Plzni a začali se příliš brzo kamarádit s Němci. Když Češi viděli týdenníku ,jak Hermann Goering chodí v nacistické uniformě v Norimberku na procházku, co si asi měli myslet a koho měli volit?!   S tou uniformou a rozhovory pro novináře  to byl takový celoevropský ý malér, že to nakonec amíci sami zarazili, protože všechny osvobozené vlády ječely . Američané –tedy politici- částečně vůbec nechápali, o co se v Evropě jednalo. A částečně si nechávali Wehrmacht i Abwehr  a Sicherheinsdienst  v „záloze, „ co kdyby Stalin zaútočil.

M. Martinovská 11.2.2013 22:09

Re: To není odpověď, ale výmluva.

Pane Vlku, vy nevíte nic ani o dohodnuté demarkační linii, procházející Plzní? To mě přeci jen udivuje.

Nikde neříkám, že Češi jediní volili komunisty. Tvrdím jen, že Češi volili komunisty, podobně jako sudeťáci Henleina. Komunisté tvrdili, že budou podporovat živnostníky. Henlein tvrdil, že je pro zachování ČSR. To ale nic nemění na skutečnosti, že podle chování těch stran lidé mohli tušit, jak zatočí se svými nepřáteli. Mohli, ale nechtěli - skočili populistům na špek, to se stává.

A ještě jedna věc: tvrdíte, že Češi po spatření Göringa na procházce museli volit KSČ. Spatřit už tehdy mohli i moskevské procesy a ukrajinský hladomor - nebylo to nic pěkného - ale nechtěli. To se stává každou chvíli, že někdo nevidí to, co nechce.  Komunisti slíbili, že zatočí s bohatými, a dále ráj na zemi a mimo jiné tři miliony ještě  teplých postelí v kvalitních bytech a domcích v pohraničí. No neberte to, i když to znamenalo závislost na Stalinovi.

Američani často neměli moc podrobné informace o Evropě a jejích složitostech, ale Wehrmacht si tedy v záloze moc nenechávali -  proti Němcům za velkých obětí bojovali během války, a ne až v době míru, kdy to bylo ovšem proti odzbrojeným Němcům, jejich ženám a dětem pohodlnější. 

V. Vlk 11.2.2013 21:53

Re: Prosím o odpověď

Myslíte rok 1945 když ti co přežili v Praze 6 dní teroru Němců ? Ach Bože ....

R. Szewczyk 11.2.2013 21:18

Re: Prosím o odpověď

čoveče,ty bolševické hordy asi v evropě vítali fakt jen psychiatríčtí pacienti,nevzpomenete si kdo s kým dojednal košický vládní program?Jaksi ta hlavní část spojenců byli asiatičtí bolševici,a tu menší část tvořili kolonialní imperialisté,prostě prašt jako uhod

J. Václavíková 11.2.2013 18:01

Dokud budete hledat kořeny zločinů v národní příslušnosti, jste ve slepé uličce.

To zlo potenciálně dřímá v některých lidech a za určitých okolností dostane příležitost se vyřádit. Žádný národ není imunní. Proto je třeba velice bedlivě hlídat ty okolnosti a hlavně nerozněcovat nenávist, naopak ji umenšovat.

J. Heincl 11.2.2013 16:19

Rozdíl mezi zločiny z vášní a chladnokrevným vražděním

V žádném případě neobhajuji násilí, které se v ČSR stalo během poválečného přesídlení na civilním sudetoněmeckém obyvatelstvu. Vidím však velký rozdíl mezi zločiny, které byly spáchány v době vypuknuvších vášní po porážce Německa a zločiny, které byly chladnokrevně a plánovitě prováděny i Němci s akademickým vzděláním. Do revolučních gard se pochopitelně dostala i chátra, která se vždy v mimořádných situacích objeví, aby pro sebe urvala co nejvíc. Pochybuji, že by se v RG našli čeští lékaři, vědci a učitelé. Pochybuji o tom, že pokud by sudetští Němci zůstali v ČSR, byli by soustřeďováni do koncentračních táborů k otrocké práci a k postupné plánované likvidaci (rozuměj vyvražďování) záležející hlavně na disponibilních kapacitách plynových komor a krematorií.

M. Martinovská 11.2.2013 16:40

Zločinů z vášně bylo po r. 45 poměrně málo, i když též byly.

To je právě ten  omyl, vyvrácený (nejen) nejnovějšími publikacemi A. von Arburg a T. Staňka.  - Vraždění po válce totiž bylo organizované státem, na základě dochovaných pokynů vlády, tajného rozkazu armádě a pod. Jen to nemusel každý hned vědět, ze střech to nehlásali. Ale vyšetřování všech hlavních masakrů i menších vražd dokazuje vinu OBZ, (Švédské šance) armády  (Ústí, Krásné Březno), nebo armády, policie a OBZ - Postoloprty.

E. Beneš byl velmi vzdělaný a přesto vyzýval k likvidaci Němců. Drtina jistě také, a přesto vyzýval k vraždění. Koncentrační (říkalo se jim sběrné) tábory pro Němce u nás též byly a mučitelé se do nich našli snadno, jen neměly tak dlouhého trvání a tak velké měřítko, jako ty Německé, tudíž i počet obětí byl o několik řádů menší. Ale neměli bychom na ně zapomenout - neexistují lepší a horší národy, a vzdělání zřejmě moc nepomůže - němci byli považováni za velmi vzdělaný národ. Češi také. První arizační opatření, ještě nevynucená německou mocí, provedli čeští advokáti.

Kdo byl v RG sociologicky, moc vědců a lékařů asi ne, nevím. Vím jen, že nepotrestaní vrahové z OBZ zamířili do STB a též v SNB měli při náboru přednost. Při náboru jim bylo řečeno, že nyní bude třeba zaměřit se na vnitřního nepřítele. 

Pane Hencle, zdá se, že neexistují lepší a horší národy, koncentrační tábory, kde byli soustřeďováni Němci, byly často dále využívány jako tábory pro politické vězně (např. Jáchymov)

M. Martinovská 11.2.2013 16:48

Re: Zločinů z vášně bylo po r. 45 poměrně málo, i když též byly.

Pane Heincle, omlouvám se za zkomolení jména.

J. Heincl 11.2.2013 17:48

Re: Zločinů z vášně bylo po r. 45 poměrně málo, i když též byly.

Nic se nestalo. Já jsem na to při svém středoevropském slovansko-germánském příjmení zvyklý. S trochou nadsázky bych řekl, že mě spíš překvapí, když ho někdo napíše napoprvé správně. :-)

V. Vlk 11.2.2013 21:49

Odmorálnění příčin a následků

Chápete milá paní základní otázky morálky a práva?! Jste schopna rozlišit zločin a obranu? Neodlolávejte se na pan von Ausburg, to je napsotý mimoň,který nic nechápe . poselchnět si Poláky. Vynikající termín „odmorálnění“ používají polští historikové, zabývající se problematikou poválečného odsunu Němců: jde o odmazávání a pomíjení příčin a následků a tedy stavění utrpení agresora a oběti na stejnou úroveň.

M. Martinovská 11.2.2013 22:14

Re: Odmorálnění příčin a následků

Vy si myslíte, že historik, který vydal řadu publikací plných dokumentů z vyšetřování o odsunu Němců, je mimoň, a já si myslím, že je to skvělý autor a je za ním spousta práce. 

Nebyl jste náhodou v KSČ, mimochodem? Přišlo mi, když tak obhajujete tu nutnost volit po válce KSČ...

M. Hoblík 11.2.2013 15:38

Je to marné

M. Martinovská 11.2.2013 16:49

Re: Je to marné

Doufám, že ne.

V. Ondys 11.2.2013 14:00

:))))))))))))))) Abychom si doplnili obrázek o naší příkladnosti

http://www.vrahem-z-povolani.cz/

http://www.lidovky.cz/vrahem-z-povolani-karel-vas-desi-jako-mladik-i-jako-starec-pz2-/kultura.aspx?c=A130210_180518_ln_kultura_btt

V. Vovák 11.2.2013 14:41

Re: :))))))))))))))) Abychom si doplnili obrázek o naší příkladnosti

chcete snad naznačit, že tady žije 10 milionů Vašů? Vám hrabe, ne?

V. Ondys 11.2.2013 15:11

Re: :))))))))))))))) Abychom si doplnili obrázek o naší příkladnosti

Rozhodně ne, pane Vováku, tady žije 10 milionu společensky příkladných a mírumilovných lidí, kteří dovolí, aby podobným zločincům jejich činy proti našincům prošly a tolerují šíření nenávisti k okolním národům, byť mají v parlamentu volené zástupce se stejnými sklony.

M. Martinovská 11.2.2013 16:43

((((( Karel Vaš zabíjel - a nikdo ho nezastavil

Karel Vaš začal kariéru jako "přednosta! OBZ, organizaci, pověřené na mnoha místech provedení odsunu - v době odsunu "divokého", před Postupimí. Vaš byl druhý po Reicinovi. Nikdo ho nezastavil, pak s epustil do třídního nepřítele vnitřního... stejně jako řada dalších. 

V. Ondys 11.2.2013 17:10

Re: ((((( Karel Vaš zabíjel - a nikdo ho nezastavil

Mezi oběti Vaše patří elitní vojáci jako zástupce šéfa generálního štábu gen. Heliodor Píka, letecký maršál RAF a velitel československých letců ve Velké Británii gen. Karel Janoušek, velitel pražského povstání gen. Karel Kutlvašr, velitel Čs. armádního sboru v SSSR gen. Karel Kratochvíl, generál Antonín Pelich, generál Rajmund Mrázek a řada dalších, včetně civilistů – proslulého Krále Šumavy Josefa Hasila nebo světoznámého dirigenta Václava Talicha.

Právě Píkovi se Vašova dcera nepřímo omluvila, když řekla, že sama cítí nepopsatelnou lítost nad ukrutnostmi tehdejší doby i nad osudem dětí popravených - a především Milana Píky. Syn popraveného generála její slova ocenil. "Necítím nenávist k vrahům svého otce. Za postup tehdejších československých orgánů se s jedinou výjimkou nikdo neomluvil. O to víc si cením vyjádření dcery muže, který byl v roce 2002 uznán vinným z justiční vraždy mého otce,“ řekl.

M. Martinovská 11.2.2013 19:45

Re: ((((( Karel Vaš zabíjel - a nikdo ho nezastavil

Vašova dcera mě dodává naději.

J. Dvořák 11.2.2013 12:30

Není se čemu divit !

V jedné už si nepamatuji které zoologické zahradě byla místnost s nápisem :Nejnebezpečnější šelma na světě ! Bylo tam velké zrcadlo  !!!