29.4.2024 | Svátek má Robert


Diskuse k článku

HISTORIE: 150 let od skvělé myšlenky sokolské 4

Jak se píše v dobových materiálech, Tyrš byl v roce 1884 nervově vyčerpán, a proto hledal uklidnění na léčebném pobytu v Tyrolských Alpách, ve vesnici Ötzu. Tady pak v pátek 8. srpna 1884 odešel dopoledne z Heidova hostince, kde byl ubytován, a už se nevrátil.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kanioková 14.6.2012 21:58

Opravdu moc díky, je to bezvadné si oživit některá fakta

K. Křivan 14.6.2012 17:32

Moc hezký článek !

Opravdu.

V. Křepelka 14.6.2012 11:11

Antisemitismus je věčný.

Zjevně díky rodičům jsem dospěl antisemitismem naprosto nezasažen. A pak jsem se nestačil divit, kolik lidí i z nejbližšího příbuzenstva jej mám latenentě zažrán pod kůží. Byť židovská popoulace byla početně tak zdecimována. Vždyť to se nevyhlo za druhé republiky nikomu. Lékařská a inženýrská komora a další a další. Ze světa třeba Joseph P. Kennedy, Henry Ford, Charles Lindbergh. Prostě Židé jsou a byli po tisíciletí nadáni nad průměrem. což ten průměr provokovalo. Proč asi začíní nová vražedná móda zaměřená obecně na vědce? Bohužel ani Sokol neprověřoval. A pak nastane jedna nečekaná situace a okolí se nestačí divit.

P. Pavlovský 14.6.2012 4:56

Nejenom vlastenectví, také šovinismus

Můj milovaný tchán Prof. ing. V. Zajíc byl v 80. letech starostou montrealského Sokola a organizátorem (a spolufinanciérem) každoročního letního sokolského dětského tábora v blízkosti své chaty. Sám jsem se tam v létě 1988 zúčastnil lehkoatletických závodů ve skoku do dálky a v přespolním běhu. Mám tedy k Sokolu ten nejvřelejší vztah.

Je i profesní, jednou z mých oborových specialit je loutkové divadlo - v jeho amatérské kapitole je Sokolo nepominutelný.

Je tu ale i nepěkná kapitola z dob naší Druhé republiky. V Sokole zavládl antisemitismus, čeští vlastenečtí židé byli ze Sokola vylučováni. Jedním z takových byl například otec slavného architekta Hoffmanna, za První repoubliky starosta Brtnice.

Po 15. březnu 1939 se to otočilo, protože Němci hodili Čechy částečně do téhož pytle s Židy - určeni k vyhlazení. Důležité bylo, že, na rozdíl od Slováků, Češi nesměli arizovat.