2.5.2024 | Svátek má Zikmund


Diskuse k článku

GLOSY: Šokyjalismy

Když má někdo právo na bydlení, má někdo jiný povinnost mu bez nároku na odměnu bydlení postavit a udržovat. A ještě někdo jiný musí zdarma poskytnout pozemek a materiál.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
S. Netzer 13.12.2012 12:23

Velmi jednoduchá a naivní představa

"Polovina lidí" jsou líní a neschopní, zatímco ta úspěšná "druhá půlka" na ně dře do roztrhání těla. Mezitóny na jedné, a občanské ctnosti jako solidarita a zodpovědnost na druhé straně neexistují, zrovna tak jako povinnost státu udržovat sociální stabilitu. Tak jednoduché to je.

V. Ondys 13.12.2012 14:20

:)))))))))) Povinnost státu udržovat sociální stabilitu?

:)))))) A v zájmu prosperity hnát levičáky bičem!

J. Kanioková 13.12.2012 19:01

:)))))))))))))))))))))))))

V. Ondys 13.12.2012 11:56

:))))))))))) Vždycky mne nejvíc pobaví, když se někdo ohání prací

která nepříjemně huntuje tělo a bolí, když očividně touží jenom po zaměstnání, kde by se mohl vyhnout nedostatku práce na trhu pro celou populaci, s jistým příjmem :)))))))))))))))) přinejmenším na úrovni toho, kdo úspěšně pracuje s nejefektivnějším výkonem.

Z. Kulhánková 13.12.2012 17:45

Re: :))))))))))) Vždycky mne nejvíc pobaví, když se někdo ohání prací

Přesně! A ještě tomu úspěšnému bude nadávat, že kazí normy.

V. Ondys 13.12.2012 18:00

Re: :))))))))))) Vždycky mne nejvíc pobaví, když se někdo ohání prací

Jejich normou vždycky byly: mrtvolnej smrádeček a teploučko!

Z. Žíkovecký 13.12.2012 10:56

Práce bez práce?

"Na to, co někdo dostane bez práce, musí někdo jiný pracovat, aniž by za to něco dostal." Samozřejmě, ale aplikovat to na práci je blábol. Když někdo "dostane" práci, tak bude pracovat sám, místo aby na něj pracoval někdo jiný; právě naopak, na toho kdo ji nedostane budeme pracovat my všichni, ať už prostřednictvím vyšších daní, aby bylo na podpory v nezaměstnanosti a sociální dávky, nebo pokud vypláceny nebudou, tak to zaplatíme ve zvýšených pojistkách proti krádeži a zvýšených daních na posílení policie a věznic.

Práce je zdroj a nechat lidi bez práce je stejné plýtvání jako kdyby někdo nechal ropu z vrtu volně vytékat do přírody - místo užitku je z toho katastrofa. 

Z. Kulhánková 13.12.2012 11:03

Re: Práce bez práce?

A kde ten člověk tu práci "dostane", pokud neumí nic, co někdo zrovna potřebuje? To někomu přikážete, aby ho zaměstnal a platil, i když je zbytečný? Práce je zboží jako každé jiné a když po něm není poptávka, nelze nikoho donutit, aby je kupoval.

Z. Žíkovecký 13.12.2012 12:16

Re: Práce bez práce?

Zaměstná ho pochopitelně stát. Kdo není dostatečně schopný, aby si sám našel zajímavou a/nebo dobře placenou práci podle svého gusta v soukromé sféře, tak se holt musí spokojit se špatně placenou prací pro stát. A kdo neumí nic nebo pouze něco, po čem není poptávka, tak se buď musí rekvalifikovat a nebo dělat nekvalifikovanou práci, té pořád zbývá dost i v technicky rozvinuté společnosti.

A co užitečného může stát provozovat? Jistě by se toho našlo hodně (oprava rozpadávajících se kulturních památek, likvidace ekologických škod, stavba protipovodňových hrází atd.) , ale pokud vše ostatní selže, tak je tu vždy osvědčená cesta zbrojní výroby a opevňovacích staveb. Až v Evropské Ummě vypukne válka mezi šíity a sunnity, tak by se nám nějaké ty kryty Občanské (dříve Civilní) Obrany mohly sakra hodit.

V. Ondys 13.12.2012 14:34

:)))))) A kde na to stát vezme peníze?

Sám o sobě je může jenom tisknout a z toho byl pokaždý jen hodně velkej průůůůser!

Z. Žíkovecký 13.12.2012 15:04

Re: :)))))) A kde na to stát vezme peníze?

A kde vezme peníze na ostatní řešení? Pokud nechcete nezaměstnané pozabíjet nebo přinutit k emigraci, tak jak to chcete řešit? Dávat jim zdarma podporu v nezaměstnanosti a sociální dávky, aniž by stát obdržel protihodnotou výsledek jejich práce? Nebo je nechat zcela bez prostředků, takže je nemožnost živit se poctivě dožene ke kriminalitě, což nás pravděpodobně bude ve výsledku stát ještě víc?

Pokud někdo považuje nezaměstnanost za prospěšnou, pak mě napadají pouze dvě vysvětlení: buď to nedomyslel do důsledků, nebo se řídí heslem "čím hůř tím líp, kdo přišel o všechno a nemá už co ztratit, ten bude mít tu správnou revoluční náladu, nebo alespoň ho bude snáze přesvědčit, aby volil komunisty". 

V. Ondys 13.12.2012 16:09

Re: :)))))) A kde na to stát vezme peníze?

Nevěřím v jinou schopnost státu než tu, kterou má určenou jenom v naprosto nezastupitelné úloze během života samostatného člověka a bohužel i s tou mívá po celou historii často nepřekonatelný problém vzhledem k nedokonalosti lidí i pokušení zneužít mocenské prostředky. Stát by se především měl snažit zaručit bezpečí všem občanům a řešení hospodářských problémů usnadnit povolanějším mimo svou sféru (prokazatelně se neumí chovat dlouhodobě jako příkladný hospodář a patrně to ani nejde, ale rozhodně s tím nesmí ohrozit podstatu své role v našich životech), případně je podpořit významnou podporou nejsvobodnějšího přístupu, pokud to povede k prosperitě pracovitých a poctivých plátců daní, na kterých fakticky stojí funkční stát. Všechno co dnes předvádějí populisté na úkor státních dluhů si musí časem vynutit krutou daň a vzhledem k svému věku si sobecky přeji, abych se toho nemusel dožít.

V. Ondys 13.12.2012 16:17

Re: :)))))) A kde na to stát vezme peníze?

...nesmí ohrozit podstatu své role v našich životech), případně jim pomoci významnou podporou,,,

Z. Žíkovecký 13.12.2012 17:20

Úloha státu

Stát má celou řadu nezastupitelných úloh; například základní výzkum. Málokterá soukromá firma bude ochotna investovat do něčeho, co začne nést zisk možná za desítky let nebo taky možná vůbec nikdy, pokud to byla jen slepá ulička poznání.

A že se stát projevil jako špatný hospodář jak v minulém tak v současném režimu, to není žádný div, takhle musí dopadnout každá akciovka, jejíž akcionáři dosadí do správní rady neschopné a nečestné lidi.

Stát sice nikdy nebude tak efektivní jako ty nejlepší soukromé podniky, protože jejich úspěch je druhou stránkou existence podniků málo úspěšných, ale není důvod, proč by nemohl fungovat jako průměrný podnik.

Novodobé heslo "když bude mít vše konkrétního vlastníka, tak se o to bude zodpovědně starat" je stejná ideologická iluse jako předešlé "když bude vše společné, tak se o to všichni budou zodpovědně starat". Stačí se podívat třeba na dlouhá léta chátrající Barandovské terasy.

Ať je vlastníkem kdokoli, podstatné je hlavně koho si zjedná na to, aby to řídil; a když si na to vybere blbečka nebo hajzlíka, tak to musí zákonitě dopadnout špatně a žádné ideologické nadšení na tom nic nezmění.

V. Ondys 13.12.2012 19:47

:))))))))))))))))))))))))))))) Teď mi připomínáte názor

že by nás mohla chránit soukromá police a armáda místo státní. Jsem přesvědčený, že to není možné. Problém je, že státu nikdy neslušela žádná role, která je nad rámec nezastupitelných, stejně, jako když do jeho řízení třeba zasahovala jakákoli církev, byť se zasloužila o hodně i v oblasti poznání. S vlastnictvím kohokoli se sakra mýlíte, státní a podílnické nikdy tak nemotivuje i k zoufale nemožnému jako případná ztráta soukromého s nejtvrdším osobním dopadem na :)))))))) vlastníka.

K. Filek 13.12.2012 17:11

Re: :)))))) A kde na to stát vezme peníze?

Místo soc.dávek nabidnout za stejné peníze práci.Pak by se mohlo říct,že kdo nepracuje ať nejí.Nemyslímdávky pro nemocné nebo postižené,ale pro ty co se práci úspěšně vyhybají.

Z. Kulhánková 13.12.2012 17:23

Re: :)))))) A kde na to stát vezme peníze?

Kde tu práci vezmete? A jakou? To by na každého nemakačenka museli být dva hlídači - jeden bude hlídat, aby makal, a druhý, aby neukradl lopatu.

J. Lepka 13.12.2012 11:25

Re: Práce bez práce?

Kdyby to bylo tak jednoduché, jak píšete, pak by proti takovému zaměstnávání nikdo nic nenamítal. Problém je, že takto uměle zaměstnaný člověk bude stát daňového poplatníka více, než kdyby zůstal bez práce. A pochybuji o tom, jestli takto uměle zaměstnaný člověk bude vůbec dělat nějakou práci, jejíž výsledky si budu ochoten koupit.

Tedy aby mohl pracovat a dostávat za to mzdu, bude opravdu muset někdo jiný pracovat, aniž  by za to cokoli měl a aniž by měl právo si produkty jeho práce nekoupit.

Lépe to popsali jiní:

http://www.mises.cz/literatura/co-je-a-co-neni-videt-56-kapitola-xii-pravo-na-praci-pravo-na-zisk-299.aspx

Z. Kulhánková 13.12.2012 11:37

Re: Práce bez práce?

Vysoká nezaměstnanost samozřejmě problém je, v tom má ten pán pravdu. Jenomže řešit ji umělou zaměstnaností je vyhánění čerta ďáblem.

Jsem zastánce podpory drobného podnikání - nebo spíš omezení státní buzerace drobných podnikatelů. To jsou lidé, kteří jednak vyřeší vlastní nezaměstnanost, a časem i vytvoří pracovní příležitosti pro jiné.

Po zkušenostech z Evropy a Severní Ameriky si myslím, že zásadně k nezaměstnanosti přispívá přílišná ochrana zaměstnanců. Například jsem tlumočila na celosvětové konferenci jedné velké firmy, a byl tam velký rozdíl mezi pobočkami z USA, které mohou pružně najímat a propouštět zaměstnance podle momentální potřeby, a evropskými pobočkami, na kterých leží jako balvan přebyteční zaměstnanci, které nemohou propustit.

J. Lepka 13.12.2012 12:11

Re: Práce bez práce?

Coby živnostník s Vámi souhlasím:-)

Snažil jsem se jenom napsat, že uměle zaměstnaný člověk bude stát více peněz než nezaměstnaný...

Z. Žíkovecký 13.12.2012 12:43

Umělá (ne)zaměstnanost

A není spíš umělá ta nezaměstnanost? Jaký má smysl, aby Bělorusové jezdili pracovat na Ukrajinu, Ukrajinci k nám a my na západ? A ještě se spolu s těmi, kdo přijíždějí poctivě pracovat, natáhnou také nejrůznější mafiáni. Nehledě na to, že ani ti poctiví gastarbaitři  nejsou přínosem, protože si značnou část mzdy odvezou domů, zatímco tuzemský pracovník by ji utratil zde a dal tak vydělat dalším našim firmám.

Dalším zdrojem umělé nezaměstnanosti je přesčasová práce. Ta je sice potřebná při nárazových zakázkách, zejména u malých firem, ale po zvýšeném pracovním nasazení by měl následovat také zvýšený odpočinek a v celkovém průměru přes celý rok by se to mělo srovnat třeba na těch 5 krát 8 hodin týdně. Pokud ovšem pracovník provádí přesčasy trvale, tak jde efektivita a/nebo kvalita stejně dolů. Chcete jezdit autobusem, jehož unavený řidič dělá pravidelně přesčasy? A pokud nejste taková socka, abyste jezdil autobusem, chcete ve svém autě potkat kamion řízený takovým přepracovaným řidičem? A pokud tu srážku přežijete, chcete být operován lékařem, který dělá pravidelné přesčasy?

Pochopitelně se najde určitá skupina lidí, kteří pracovat nechtějí. Ale kteří to jsou, to poznáme nejlépe tehdy, až dostanou práci všichni ti, kdo o ní stojí.   

P. Lenc 13.12.2012 9:46

Dík paní Kulhánková,

není co dodat.Jenom mám takový dojem, že nás, kteří myslí obdobně je čím dál méně, jsme vymírající druh.

Z. Kulhánková 13.12.2012 9:58

Re: Dík paní Kulhánková,

Rádo se stalo. Ano, lidé jsou různé, ponejvíce blbé, a těch druhých nás je míň.

V. Mlich 13.12.2012 8:16

Tesat do kamene

Neuvěřitelné, kolik moudra lze soustředit do pár vět

Z. Kulhánková 13.12.2012 9:02

Re: Tesat do kamene

Ale no tak, dyť já se budu červenat...

A. Bocek 13.12.2012 8:03

Pomalu nám roste třída, která má jen práva ,

ale nemá povinnosti. Dvě vcelku pracovité děvčice mi opustily Veřejnou službu (prakticky ihned po informaci v televizi) , nabízel jsem jim rychle vytvořené místo na Veřejně prospěšných prácích , ale oproti součtu ostatních dávek by byly škodné (a ještě by musely pracovat).. Ústavní soud tak požehnal  zahálce a  odstřelil rozum.

Z. Kulhánková 13.12.2012 8:21

Re: Pomalu nám roste třída, která má jen práva ,

Ano, to je problém. I ve školách jsem si všimla vyvěšené listiny práv studenta, ale odpovídající povinnosti nikde.

L. Křivan 13.12.2012 8:41

Re: Pomalu nám roste třída, která má jen práva ,

Práva až po splnění povinností.

Z. Kulhánková 13.12.2012 8:46

Re: Pomalu nám roste třída, která má jen práva ,

Přesně, práva kromě těch úplně základních (život a svoboda) je třeba si nejen zasloužit, ale i být ochoten za ně bojovat.

L. Křivan 13.12.2012 7:29

Geniálně logické.

Gratuluji !!!!  Není co dodat.