23.2.2020 | Svátek má Svatopluk


Diskuse k článku

GLOSA: Věčné vyrovnávání s minulostí národa

Podle mnohých mudrlantů nejsme vyrovnáni ještě zdaleka se svojí komunistickou minulostí. A podle mnohých nejsou Němci (tedy všechny německy mluvící národové, od Bavorů po Sasy, co do Německa nacpal Bismarck do kupy) dosud srovnáni s nacistickou minulostí, Italové s fašistickou, Španělé s Frankovou a tak dále.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

 0
Jste přihlášen jako


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

Zbývá 2000 znaků nebo 10 odstavců.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pivoda 10.11.2019 20:41

Sváry o odkaz Václava Havla. Na Wikipedii zuří boj o interpretaci prezidentova života. Zdroj: https://www.lidovky.cz/domov/svary-o-odkaz-vaclava-havla-na-wikipedii-zuri-boj-o-interpretaci-prezidentova-zivota.A191110_174840_ln_domov_rkj

Vězte, že o fyzikální údaje, běžně v realitě ověřitelné, se boje na Wikipedii nekonají. Jiná pravidla ale platí pro politicky citlivé údaje. A výklad minulosti je velmi citlivá záležitost.

Já jsem nedostal v této "demokratické" zemi se k některým událostem vyjádřit 30 let. A i dnes, po mém diskusním příspěvku na NP, ihned vyskočí některý z hlídacích psů demagogie (Han, Prokop, Jurax, ...).

P. Han 10.11.2019 21:16

Jednoduchá rada. Nepište ty příspěvky tak blbé. I když je tristní, že - jak z vašeho textu vyplývá - jste tu 30 let perzekuován, kdežto za komančů jste měl plnou svobodu slova. Snad si založte vlastní blog. kde doplníte těch chybějících 30 let vaší historie.

P. Grigar 11.11.2019 9:46

..a to je zásadní chyba, že nevedeme boj o fyzikální údaje. Gréta, jako snad jediná z miliard lidí, například vidí oxid uhličitý a to je prý po čertech nebezpečný plyn, smrtelně ohrožující náš ekosystém. Vámi jmenovaní pánové prostě jen používají vámi tolik oblíbený Princip předběžné opatrnosti.

Jeden nikdy neví.. © naše babi

V. Liptovský 10.11.2019 18:22

Mám to šťastie, že sa nemusím vyrovnávať s minulosťou - svojou, ani svojich predkov... Pravda je, že minulosť "národa" je hlúposť - je to minulosť jednotlivcov, možno rodín... (v tom slova zmysle, ako to autor pravdepodobne myslel)... Môže český "národ" za zradcu Čurdu, alebo slovenský "národ" za hlinkovcov? Česko-slovenské "národy" za normalizáciu? Všetko má svojich konkrétnych adresátov... Národy nie sú homogénne substráty. Ale existujú... Treba ich rešpektovať.

V. Liptovský 10.11.2019 18:37

Len aby som dodal - predkovia orali, siali, chovali včely, pestovali ovocné stromy, chovali dobytok... V každom režime... Vo vojnách bojovali - prešli na druhú stranu, lebo tak to cítili... Niektorí padli... Nemali ambície diktovať, vládnuť... Nech sa so svojou históriou vyrovnávajú tí, ktorí chceli vládnuť iným (alebo ich predkovia)...

I. Mertl 10.11.2019 17:49

Vy vyrovnán nejste, pane Holásku.

M. Pivoda 10.11.2019 17:44

Protiargument: Studovat historii (od pamětníků) bude asi lepším zdrojem poznání, než ji číst po diplomovaných historicích, kteří ji vnímají ideologicky.

P. Han 10.11.2019 20:09

No jistě. "Jedna paní povídala" je vždycky zajímavější, než suché shrnutí a zhodnocení faktů. A platí to jen pro historii, nebo i pro všechny ostatní obory, o kterých také nic nevíte?

M. Krátký 10.11.2019 17:39

celý problém se dá vyřešit židovským vtipem pana Vodvářky - viz zde : Kohn přijde k Roubíčkům do hospody na jedno. Roubíček před něj postaví pivo a položí účtenku. Co to je Roubíček ? Ptá se Kohn. EET...neznaj? To je ten nový zákon, vysvětluje Roubíček. Ale Roubíček, co mám dvěma je do nového zákona?... Odpoví Kohn.

Hezký den - R^R^R^

D. Stirsky 10.11.2019 16:02

Od roku 1968 uplynulo 50 let. Je to zatím příliš krátká doba na to, abychom okupaci a normalizaci mohli brát již jen a jen jako obyčejnou historii. Samozřejmě! Mnohým se to nelíbí, nemají čisté svědomí a tak volají, že je třeba vše přenechat historikům, co bylo, bylo, je třeba se dívat dopředu a nebabrat se v minulosti, co se stalo, stalo se, ne vyrovnávat se, ...

P. Han 10.11.2019 20:12

Lekl jsem se, že reagujete na něco z článku. Ale ne, není tonu tak. Pouze na své vlastní běsy...

V. Čermák 10.11.2019 13:20

Vyrovnávání se s minulostí je Klacek, kterým mávají Mladí, nezkušení, arogantní chytrolíni, kteří by rádi bezpracně převzali moc a vládu v ČR. Staří a zkušení lidé, kteří se nechtějí stáhnout, tedy Rezignovat na svoje, usilovnou prací vybudované pozice, jsou prostě ti Staří Komouši, kteří se odmítají " Vyrovnat s minulostí". Ty mladé bojovníky pak před sebou tlačí ti skuteční dosavadní Vládci, ti rádobyelitní pokrokáři, kterým ale začíná ujíždět vlak. Oni ví, že jich je Menšina, proto burcují tu vychytralou mládež, které slibují různé bezpracné zdroje peněz, cestování a další protekce.Rv Toš tak....

L. Novák 10.11.2019 13:30

A Babišovým bolševikům a poskokům jako ty se to nelíbí...

V. Čermák 10.11.2019 14:54

Inu Čuníku Nováku, nelíbí se mi to. Ale stejně budou rozhodovat volby. Tak si jděte zatím zarýt do blatiska, ať naberete správnou barvu, jak to mají Havloidi rádi;-D

J. Kraus 10.11.2019 10:29

Předchozí generace se s minulostí vyrovnávaly nějak lehčeji. Nová doba přinášela nové starosti a komu se nestala nějaká osudová křivda, o minulost se už příliš nezajímal. Francouzi byli na napoleonskou slávu hrdí až donedávna a ta stará sláva dlouho ještě vzbuzovala respekt ostatních. Němci, soudě třeba podle filmů z té doby, byli s nacistickou minulostí vyrovnáni už někdy v polovině 50.let. Život šel dál a kdo by se ještě nechal deprimovat starými hrůzami. A pokud byl o ně zájem, byl už spíše neosobní. Jinak by se z toho museli zbláznit. Nezbláznili se tehdy, zbláznili se až teď a příčina je v tom, že jejich mysl (i naše) je uměle směrována zpět k tomu špatnému a zlému. Media, redaktoři, novináři, téma až trapně obehrané. Proč to dělají, jak mohl media ovládnout typ lidí tohoto ražení, by bylo na delší úvahu. Jednou z jejich činností je vyhledávat vše, co má v sobě obsaženou nějakou negaci, skutečnou nebo potenciální. A když ne, nějakou negaci tam zlomyslně a zákeřně dodají. A pak to lejno rozšlapávají a všude rozmazávají, aby byl smrad co největší. Neznám ani ve svém nejširším okolí nikoho, kdo by se musel nějak vyrovnávat s vlastní minulostí. Setkal jsem se ale s pár lidmi narozenými po Listopadu, kteří ten problém bolestně prožívají a vadí jim, že starší generace se se svojí minulostí nechtějí vyrovnat. Můžeme v tom všem hledat nějaký vyšší plán, ale asi je to jen jeden z mnoha výstřelků sebevražedného blahobytu.

J. Vintr 10.11.2019 9:08

O minulosti se především neříká pravda. Vždycky existují jen různě ideologicky podbarvené lži. A lidé věří hlavně tomu, co jim dobře zní. Takže se skrze tu zmanipulovanou minulost často dělá současná politika. Pro politiky je to velice pohodlné, protože to nic nestojí a těžko je někdo usvědčí, že ta verze se kterou zrovna oblbují lidi, je vylhaná.

V. Čermák 10.11.2019 13:26

No hlavně je dobré si všimnout, Kteří Politici tu minulost stále vyhrabávají. Jsou to Jedině ti, kteří svým nulovým politickým programem neoslovují velkou většinu voličů. Jsou to PS Opoziční.;-D Toš tak...

P. Hlosta 10.11.2019 7:29

Vůbec nevím, co to má být to vyrovnání se s minulostí. Se mám vrátit v čase a předělat ho? Nebo vymyslet nové vysvětlení svého života dříve? Jsem přesvědčený že se nedá nic vyrovnávat. Hrbaté zůstane hrbatým, svinstvo svinstvem. Kdo se svinstva dopustil, ten sviní zůstal a může si i sypat popel na hlavu, že to tak nemyslel, přeci jen svinstvo po něm zůstalo.

Horší než svinstvo v historii je tak to, že nebylo nikdy potrestáno. To nám chybí, ta zadostiučinění trestem viníka a i jeho povinnost se omluvit poškozeným. Také to, aby se viníci svinstev nedostali už nikdy k moci a to jakékoliv, nad kýmkoliv.

Co jen říct k těm, kteří z důvodů chuti po sociálně vyšší úrovni se spoluúčastnili krytí svinstva? Nechtěli trpět nouzí, chtěli se uplatnit u skromného korýtka, do kterého komunisté házeli drobnosti k uspokojení. Dítko mohlo jít na školu, byteček se i dal urychlit v přidělení a hlavně ovšem výplaty byly poněkud vyšší, než u těch, co se režimním sviním stavěli na zadní, odmítali spolupráci na svinstvu. Myslím nemusí se říkat k nim nic. Moc dobře vědí, že kolaborovali s režimem, že by se měli stydět a ne hledat uličku v nějakém pochybném vyrovnání se s minulostí.

Můžete rovnat kdo chcete jakkoliv, mně už jizvy způsobené komunisty a jejich přisluhovači nevyrovnáte. S těmi i umřu a čas způsobí zapomenutí. Co mohou vyrovnávači s minulostí, je to, že neznalí mladí skočí na špek. Vyrovnávači jim vysvětlí jak je dobře s režimem spolupracovat, neodporovat panstvu a na všechno kývnout, třeba i na svou popravu charakteru!

L. Novák 10.11.2019 6:50

Mudrlant Holásek zase napsal ;-O blábol...

V. Čermák 10.11.2019 14:56

A Havloidům a jejich poskokům, jako jste Vy, se to nelíbí;-D

L. Novák 10.11.2019 19:25

Já nejsem žádný havloid, zato ty jsi výběrový blb"toš"... :-P

J. Krásenský 10.11.2019 4:22

Jak má takové vyrovnání vypadat? Mým silný dojem, že nevyrovnaní s minulostí jsou právě ti, kteří o vyrovnávání neustále mluví a nabádají druhé k témuž. Vnímám to jako manipulaci k prosazení jejich (cizích) názorů, které však s minulostí nemají moc společného neb jde o současnost a budoucnost.

J. Krásenský 10.11.2019 4:58

Mám

J. Sinnreich 9.11.2019 20:12

Nic noveho pod sluncem. Mrtvola Olivera Cromwella bylo po zmene rezimu vytazena z hrobu, hlava useknuta a telo poveseno v retezech na sibenici pred Westminsterem, aby nkonec bylo nekolikrat prodano a majiteli verejne vystavovano. To Franco mel vlastne stesti.

V. Pavelka 9.11.2019 16:55

Vělmi dobré a jasné ve stylu , Názor je jak díra do za.ku, každý je má..

I. Hendrych 9.11.2019 16:30

Bláboly tohoto člověka jsou nekonečné. Český žvanil.

P. Han 9.11.2019 22:13

Asi tomu jen nerozumíte, mongolský žvanile. Ale možná urážím Mongoly.

L. Novák 10.11.2019 7:08

Vidím to stejně. Žvanil Holásek...

P. Grigar 9.11.2019 11:52

...a jednou přijde čas, kdy po nás budou žádat, abychom se k nim chovali tak, jak oni by se k nám nikdy nechovali dokud měli moc.

V. Čermák 9.11.2019 12:29

Někteří možná, jiní budou chtít, aby zásady, které hlásáme jsme taky dodržovali...