3.5.2024 | Svátek má Alexej


Diskuse k článku

GLOSA: Specializací k řádu ve společnosti

Jeden z typických argumentů, který klasičtí liberálové při diskusi s etatisty slyší, zní asi takto: "Kdybychom zeštíhlili stát, vypadalo by to tu jako v Somálsku. Tam mají svobodu, a jak to tam vypadá…" Tento způsob argumentace ukazuje na nepochopení toho, o co klasičtí liberálové usilují.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Vojtíšek 18.11.2012 14:45

Re: No trochu pozdě

Chápu to jsou všechno validní argumenty. Společnou maj variabilitu, náhodu, obrovský počet pokusů v interakci a komplexní tok informací. Bavíme se o člověku na nějakém stupni vývoje s určitou znalostí systémů se kterejma je v interakci a určité znalostí sebe sama.

Žádná z egyptských říší nebyla schopna komplexní simulace pravděpodobných stavů a jejich důsledků. Vidět neznamená vědět , ale už to umožňuje vytvářet nějakou strukturu.

Ten transport informací  je důležitý na všech úrovních. Znalost ty mapy toku informací , vazeb a signálů je dobrý základ například pro kvantitativní analýzu. Není to jen na lidech, ale na dostupném početním výkonu. Tzn dnešní doba je unikátní. A paralelu s tou historií vidím v tom , že na určité úrovni lze udělat mnoh přemetů při kterých se ten klíč ke kroku dopředu najde nebo nenajde. Každopádně efektivita evoluce má stejný pravidla , pro baktérie i pro člověka. Vytvořit komplexnější systém, který umožní funkci za efektivnějšího využití dostupných zdrojů.  Krom toho je dnes díky uchovávání informací a plošnému vzdělávání možné reflektovat přístup z generace na generaci.

Tzn podle mého názoru je "důležitější" plošná  znalost struktůry  možností než detajlní znalost jedné z možností. A specializace je až druhý krok. A tímle směrem by mělo jít vzdělávání. Přehled , vazby a základní dovednosti jako , matematika, analýza,  a vůbec systém přijímání informací. Stačí se podívat jakej dopad měl knihtisk a dnes internet jako knihtisk II čeká na své plnohodnotné využití.

Taky jsem četl Kolaps a Regeneraci: Cesty civilizací a kultur. A vyšlo mi z toho, že informační deficit byl problém vždy.

B. Rybák 17.11.2012 21:49

Re: No trochu pozdě

Nezbytnost a výhodnost specializace už před několika miliardami let objevily buňky sdružující se do organismů mnohobuněčných a proto i Vaše dokonalost souvisí s obrovskými rozdíly mezi neurony, leukocyty, svalovými buňkami...které vznikly specializací Vašich embryonálních buněk. Mnohem později tento princip znovu objevil "sociálně žijící" hmyz jehož úspěch souvisí u včel se specializací na královnu, dělnice, trubce, (u mravenců i na bojovníky, zemědělce..) přičemž dělnice postupně procházejí několika specializacemi.

Tvoří tak (geneticky) jediný organismus, jehož dílčí podřízené "jednotky" za jeho úspěch (stabilitu) zaplatili nejenom ztrátou svobody, ale i schopnosti se rozmnožovat.

V lidské společnosti zatím probíhá specializace v duševní činnosti. Vzhledem k exponenciálnímu nárůstu informací je s ohledem na omezenou kapacitu paměti a délku života člověka specializace naprosto nezbytná. Jsou s tím spojeny problémy, které už před 30 lety vyjadřoval "vtip", že vzdělanci se budou dělit na dvě skupiny, na ty, kteří vědí všechno o ničem a ty, kteří budou vědět nic o všem. Jiná cesta ale není možná. Pokrok ve znalostech nemohou zajistit informační stroje, je matematicky dokázáno, že neexistuje (není možné vytvořit) algoritmus na tvorbu algoritmů. Snad brzo nedojde na vznik "mravenčí společnosti" jejíž zárodky viděl N. Wiener v "socialistické společnosti", jejíž konečné fáze popsal A. Huxley v "Konci Civilizace".

P.S. Stát funguje, pokud s ním je obyvatelstvo loajální. Lidské naděje, obavy, důvěra v budoucnost není záležitost informací (těch není nikdy dost). Jak by jste vysvětlil cyklický vývoj (vznik a zánik) civilizací, států, národů.

Myslíte, že např. každá z egyptských říší měla na svém konci méně informací než na počátku?

M. Vojtíšek 16.11.2012 1:11

Re: No trochu pozdě

Vůbec si nic nepletu. Lidská práce jako zdroj energie je mimo hru už od dob parního stroje. Ropa a elektřina ji vytěsnila úplně.

Již dnes stroje navrhují další stroje. Chipy navrhují programy. Programy navrhují další programy. 

Já neříkám, že nebude oblast kde se stále bude využívat lidská ruka. Ale nebude to nijak významné v kontrastu globálního počtem takovejch rukou.

Připrava jídla patří k základnám dovednostem.  Kuchaře jako profesi využívá každej z vlastního přebytku.  Prostě zakladem všeho je statistika. Již dnes ve službách pracuje více lidí než ve výrobě. Zemědělství zaměstnevá prakticky nikoho. Oproti tomu jak to bylo před 150 lety. Trendy jsou jasný.

Lidstvo bude muset vytvářett hodnotu(to zaměstná menšinu) za kterou  bude moci zaměstnávat tu většinu  - nějak.

M. Vojtíšek 16.11.2012 1:03

Re: No trochu pozdě

Tak to je přesně ten argument. V supermarketu stoji co stojí, protože je vtom člověk zapleten minimálně.

Tužku Vám nevyrobím , ale dám Vám návod . Stačí vám jaký koliv opeřenec. Jeho pero to použijete jako nástroj na psaní a když mu pustíte žilou , máte i kalamář :-)

J. Jurax 15.11.2012 21:04

Re: No trochu pozdě

Každá specializace se nahrazuje strojem. Kuchaře ještě dlouho strojem nenahradíte ...

Vůbec nechápu jaká je dnes potřeba specializace. To je Váš problém. Patrně si pletete specializaci výrobní a profesní,

Lidská práce není relikt minulosti. I ty Vaše stroje musí někdo vymyslet a opečovávat - nebo opečovávat ty stroje, co opečovávají jiné stroje a tak dál ... a v mnoha případech je lidská práce nenahraditelná (a to patrně i v budoucnosti) a v mnoha případech je neekonomické ji nahrazovat strojem či robotem.

J. Jurax 15.11.2012 20:56

Re: No trochu pozdě

No, když se nebudou učit, opravdu nebudou umět nic a budou z nich paraziti.

Lidí, kteří umí něco, co se ostatním hodí (to je nutná podmínka), bude vždy třeba - od instaletéra, kuchaře,  přes hudbíře až po lékaře, konstruktéra a programátora těch robotů.

T. Blecha 15.11.2012 18:49

Re: No trochu pozdě

Tak mi tu tužku vyrobte. Dám vám za ní tolik co v supermarketu.

P. Čížek 15.11.2012 17:28

Hlavním důkazem, že má autor pravdu je

že se tady ani po zrušení zákona o ochraně státního majetku vůbec nic nerozkradlo....

M. Vojtíšek 15.11.2012 13:38

Re: No trochu pozdě

Moc pěkný video!!!. Jde o to, kolik je potřeba lidí k výrobě ty tužky dnes. Určitě produkce tužek bez lidí je efektivnější a méně nákladná než s lidma.

Nebo ještě jinak, každej produkt je stavebnice. A každá kostička stavebnice je čím dál více automatizovaná a na lidský zdroje méně a méně nákladná.

A vlastně i to video dokazuje ten trend. Každej ho chápe, a pokud něco nechápe tak si to vygoogluje. Když to trošku přepísknu, specialista na tužky se může stát každej za 8 a půl minuty.

M. Vojtíšek 15.11.2012 13:17

Re: No trochu pozdě

TO není moje civilizace, to je naše. Zrovna včera nějaká news. FoxCom nahrazuje lidi roboty.

Člověk, ač specialista, vytváří ze svojí podstaty chyby. Stroj ne. Tak proč se tomu bránit.

Je otázka času, kdy lidské poznání bude v jedne encyklopedii a v ní budou vytvořeny vzdělávací plány, tak aby těch neinformovanejch bylo co nejlépe.  To jestli v 50 letech vyrostl z novorozence mladej komunista nebo mladej kapitalista určovalo přimárně to, jaké informace přijímal. Tzn asi nebude moc velký problém produkovat mladé analytiky.

No i dnes máte prakticky celý segment služeb a část výroby, který kdyby nebyl, asi se nic nestane.

Tzn všichni lidi můžou pracovat ve službách, nebo dokonce nemusí pracovat vůbec a zabejvat se jen analýzou a vědou , pokud na to budeme mit zdroje.

V. Ondys 15.11.2012 4:54

:))))))) Asi ti mudrlanti tuší

že snažit se být užitečný a potřebný pro ostatní je značně náročné a pracné, i když to každému zajistí větší bezpečí samospádem i v tom Somálsku navzdory státům s preferencí zbytečných na úkor ostatních.

J. Schwarz 15.11.2012 4:54

Re: No trochu pozdě

Jenže ve vaší "civilizaci" nebude devadesáti procent lidí třeba, neb nebudou umet nic, co by ti "zapojení" a schopní "analyzovat informace" potřebovali. Leda tak sexuální služby.

J. Schwarz 15.11.2012 4:51

Proti idiotské

argumentaci levičáků a etetistů Somálskem je možné postavit i jiné argumenty. Například v Rakousko-Uhersku to taky nevypadalo jako v Somálsku přestože tehdejší počty úředníků jsou s těmi dnešními Somálskými srovnatelné. A možná i samotné Somálsko fungovalo lépe před sto lety, kdy tam možná nebyl vůbec žádný stát. A taky z toho nikdo nevyvozuje, že úplné zrušení státu je řešením například současné krize. 

T. Blecha 15.11.2012 4:30

Re: No trochu pozdě

http://www.mises.cz/videa/ja-tuzka-58.aspx

Specializace umožňuje zvýšení zisků a snížení nákladů. Celkově rozvíjí obchod a pomáhá ekonomice. Nevidím na ní nic špatného.

Z. Jaromír 15.11.2012 3:39

Re: No trochu pozdě

Až na to, že vy zas trochu předbíháte, je to tak, jak píšete.

M. Vojtíšek 15.11.2012 1:25

No trochu pozdě

každá specializace se nahrazuje strojem. Znalosti jsou jen relace mezi dostupnejma informaceme. Proč každej pořád chce  zase na strom.  Z civilizace se stal stroj. Vyspělost civilizace určuje efektivitu takováho stroje. Jediná podstatná věc jsou zdroje.

Vůbec nechápu jaká je dnes potřeba specializace. Specializace připravuje o variabilitu. Největší problém je právě ta specializace kdy jedna část stroje neví co děla ta druhá. Pokrok se dnes nachází právě ve fúzi specializací. Lidská práce je relikt minulosti. Nezbude nic jiného než vyhodnocování informací a to taky bude jediná práce pro člověka.

A Somálsko nefunguje právě proto, že tam k žádné analýze a distribuci informací nedochází.