29.4.2024 | Svátek má Robert


Diskuse k článku

GLOSA: Řidič, slogan, rozum

Friedrich Engels napsal Podíl práce na polidštění opice (1876). Leč doba uzrála na knížečku ve stylu Podíl autobusáků na zájmu o veřejné dění. Ještě je v paměti řidič olomoucké MHD Roman Smetana, jenž na plakáty přikresloval politikům tykadla.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
T. Zlesa 5.9.2020 10:42

Ještě, že my zaměstnavatelé máme ten Zákoník práce. Když to zaměstnanec podepíše, už je skoro otrok a o všem co v té podepsané smlouvě není, rozhodujeme my. A ve smlouvě většinou není nic, co by nás omezovalo. Představte si, že by ten řidič přišel, že už zítra nepojede a šel by si po svých...:-/

Š. Hašek 5.9.2020 10:47

A stejně zas nevím, zda si neděláte srandu. Tedy sranda se neříká, říká se legrace.

T. Zlesa 5.9.2020 11:10

Jen jsem chtěl naznačit, že Zákoník práce u nás chrání zaměstnavatele více než zaměstnance. A málokomu to připadne divné. Jak si to kdysi bolševický zaměstnavatel nastavil, tak to je. Po podpisu smlouvy mění pravidla jen zaměstnavatel a je podpořen zákonem skoro vždy.

Š. Hašek 5.9.2020 12:20

Tak konečně bez ironie.

Domnívám se, že náš Zákoník práce chrání více zaměstnance, než poskytovatele zaměstnání.

Toto píši na základě svých čtyřicetiletých zkušeností v pozici zaměstnance. Není ovšem zaměstnanec jako zaměstnanec. Někteří občas nepřijdou a potom ječí na osobním, v odborech, že?

Domnívám se, že třeba ti Němci to nazývají přesněji. Totiž -příjemce práce- a -dávač/poskytovatel práce-. Najděte si to v německých zákonech. Zde Němci malinko vědí, kde "končí legrace a začíná rodina pod mostem".

Neziskovkáři a Maročani to ovšem nevědí. ZKRÁCENO!

T. Zlesa 5.9.2020 12:46

Tak jistě je tam sepsáno spousta věcí, které bychom mohli brát jako dohoda, co je zaručeno. To pak vypadá, že zaměstnanec má zaručeno to a to, atd. Kdysi před sto lety to neměl. Což je pro něj velký pokrok. Mám na mysli spíše ty věci, o kterých se dnes ani neuvažuje, že by se o nich mohlo vyjednávat, protože se berou jako automatický nárok zaměstnavatele. Viz disponování pracovní dobou, přesčasy, práce ve dnech pracovního klidu (ani za feudálů se ve svátek nepracovalo). Podle Zákoníku Vám to zaměstnavatel může nařídit a musíte poslechnout, i když o takové práci při podpisu smlouvy nebyla řeč. A nařídit může spoustu jiných činností, však to znáte. Souhlasím a podporuji, že když dává práci může něco požadovat, ale že by ho měl chránit zákon? Už jsem to tu psal minule někde, u nás se nestávkuje ani při nulové nezaměstnanosti. Proč asi? Pravičáci i levičáci, včetně středových politiků jsou natolik uhranuti bojem o detaily rozpočtu, že si ani neuvědomují, že by měli měnit ty zákony bolševika pro rozvoj této země. A ten rozvoj už dávno neprobíhá přes rozpočet.