24.5.2024 | Svátek má Jana


Diskuse k článku

GLOSA: Rekonstrukce státu a její boj s korupcí

Nejprve s ní přišli politici, když občané zjistili, že kradou už moc a je to vidět. A protože se časem vyčerpali a výsledky nikde, chopil se toho lid skrze různé iniciativy sám. Jen pravidla hry nám zůstala.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Vintr 20.3.2013 11:34

Je to samozřejmě naprostá utopie

ale když po nás stát chce daňová přiznání a vykazování všech našich příjmů a výdajů, co kdybychom my na oplátku měli informace o tom, jak stát hospodaří s našimi penězi? Ne ty miliardové položky, ale naprosto detailní účetnictví, kde by se objevila každá koruna přijatá a vydaná ze státní kasy. A taky detailní struktura všech státních institucí, jejich zaměstnanci a jejich platy (ne jmenovitě, ale podle funkčního zařazení - a u toho také popis, co vlastně tento státní zaměstnanec dělá) a všechny výdaje, spojené s jejich fungováním. Tohle všechno na internetu, volně přístupné všem občanům. Technicky by to jistě nebylo neřešitelné. To by se potom asi mnohem hůř kradlo a vytvářely trafiky pro kamarády ...

K. Luboš 20.3.2013 11:33

Takže jestli jsem to dobře pochopil,...

... s korupcí nemá cenu bojovat, protože to nejde.

M. Sedláček 20.3.2013 11:31

Re: Když čtu seznam těch skupin a vidím k tomu úvodní fotku Michálka...

Podle činů poznáte je. Nesplnili, co slíbili (spíš naopak), tak ať táhnou.

M. Sedláček 20.3.2013 11:28

Re: Pane Matějko,

To řešení tam je zcela jasně napsané. Omezit státní přerozdělování a moc státu nad občany a tím pádem omezit pravou příčinu korupce na minimum. Ty uváděné spolky toto přesně nechtějí neboť to jsou sami chovají jako paraziti.

M. Sedláček 20.3.2013 11:24

Re: Naprostý souhlas

Matějka mluví ve svých článcích především o svobodě a nikoliv demogracii. Nechci za nikoho mluvit, ale myslím, že je pro zrušení financování veškerých spolků ze státního rozpočtu a tedy i politických stran. Přijde mi nefér kritizovat kohokoliv za něco, co neřekl.

M. Sedláček 20.3.2013 11:18

Re: -

To, že neodvádějí daně z příjmu, neznamená, že nepracují. Byť jsem zaměstnanec, tak plně chápu ty, kteří optimalizují a nic neodvádějí. Nakonec zaplatí stejně DPH, daň z PHM a různé další spotřební daně.

R. Langer 20.3.2013 11:09

Re: Jsou i jiné iniciativy, pane Čechu

Ano, vidím to stejně, jenom jsem to panu Čechovi napsal trochu jinak.

Jo a s tou změnou volebního systému souhlasím taky, včetně té vaší připomínky.

R. Langer 20.3.2013 11:07

Re: Jsou i jiné iniciativy, pane Matějko!

Ne, myslím sloučení, kdy "lid" povstal pod jednou vlajkou, za šťastnými zítřky. Žádné spolky. :-(

P. Čech 20.3.2013 10:30

Re: Jsou i jiné iniciativy, pane Matějko!

Zapoměl jsem dodat, že pouze míra svobody je jiná.

P. Čech 20.3.2013 10:29

Re: Jsou i jiné iniciativy, pane Matějko!

No, máte pravdu v tom, že jsme toho zažili habaděj.Ovšem právě proto, abychom to už nemuseli zažívat znovu musíme systém změnit. On totiž ten systém je stále skoro stejný, s malými odchylkami už od roku 1918, vyjma let válečných.

J. Barto 20.3.2013 10:13

Re: Jsou i jiné iniciativy, pane Matějko!

" my dva"

J. Barto 20.3.2013 10:12

Re: Jsou i jiné iniciativy, pane Matějko!

Já jsem to ovšem uvedl ve smyslu (velikost, počet.ob.), že se nejedná o žádný pádný argument.

A jelikož jsme výše popsané, my v českém dolíčku, zažili bohatě, hupnout do průzračné švýcarské bystřiny ,je pro nás prakticky nemožné.

To vše nás poznamenalo asi na sto let dopředu. Ale jednou, to mi dva už ovšem bezpečně nezažijeme, bude určitě lépe !!

P. Čech 20.3.2013 10:02

Re: Jsou i jiné iniciativy, pane Matějko!

Nejsem z těch, kteří hážou ručník do ringu. Vždy se ptám proč? Proč Švýcaři nepoznali neuvěřitelně dlouho to, co ostatní evropské státy vč. našeho?Protože mají zaveden fungující systém, který zcela a nebo převážně vyhovuje jeho občanům. Mám na mysli většinu občanů. O vyjímečnosti (dnes již ne) tohoto systému jsou občané Švýcarska přesvědčeni, tento systém objektivně funguje a následně sebou nese i fungování státu. Proto Hitler nezlákal ani německy mluvící občany Švýcarska. M.j. proto, že oni své občanství staví nad svou národnost, k čemuž jsme my zatím nedorostli a nebo, lépe řečeno, nám nebylo dovoleno dorůst.  Hitler s jeho ideologií nemohl Švýcarům nabídnout nic lepšího než to, co již měli.Souhlasím s Vámi, že je více takových států, co se týče velikosti a počtu obyvatel. Mezi ně patří i Česká republika. To ovšem je totéž co říkám já.

K. Frauknecht 20.3.2013 10:00

Re: -

Jo, zase souhlas a "ale" :-).

"Vono je to všechno vo prachách!" Tedy o ekonomice!! Omlouvám se těm co vzývají pojmy "čest" a "poctivost". Ty přijdou samy = s nepoctivcem nepodnikám, nenakupuji u něj... Čili vyřazuji ze společnosti pravé parazity!! Ekonomice nepomůžou podpory, evropské (ani jiné) dotace, ani, pardon pane prezidente, intervence a přímluvy z nejvyšších míst. Ekonomika stojí na svobodě a volnosti jednotlivce, na možnosti prosadit "sebe" a tím uspokojit "tvé" potřeby. Ekonomika stojí na možnosti zbohatnutí jednotlivce - vrací zisk zpět společnosti (nová fabrika, další zaměstnanci...), zde není žádný rozpor - bohatý jedinec = bohatá společnost = bohatý stát. Velmi prosté.

Ale žádný náznak k posunu tímto směrem není zatím vidět, čili "maximálně dva!!" :-))))

M. Kosejk 20.3.2013 9:54

Re: SSO - Matějka

Vážená, souhlasím pouze s tím, že tato strana už existuje tak dlouho, že už v praxi prokázala, že nemá podporu voličstva. Říkejme ji třeba Strana jednoho a půl procenta. To i tak vládnutím opotřebovaná a silně kritizovaná ODS dosahuje mnohonásobků volebních zisků Svobodných.

Ale! A je to velké ALE. Ta strana pana Matějky se poctivě uchází o přízeň voličů v demkratickém procesu. Zastupuje názor zcela konkrétního čísla lidí. Ale inciativy, které pan Matějka kritizuje, se o mandát od občanů nikdy nesnažily ucházet. Oni jen tvrdí, že ho mají. Já jim ho ale třeba nedal - a už vůbec ne ve volbách.

J. Barto 20.3.2013 9:42

Re: Jsou i jiné iniciativy, pane Matějko!

Takže:

velikost -- je více takových států, počet obyvatel -- taktéž,Struktura průmyslu,-- nemají velké automobilky ( u nás jeden z pilířů průmyslu, povrchové doly atd.

Ale hlavně pane Čechu :Švýcarsko, až neuvěřitelně dlouhou dobu nepoznalo, co je to válka, převraty, konfiskace půdy,popravy z politických důvodu, konfiskace majetku atd.

Ve Švýcarsku už po staletí žijí vedle sebe celkem v pohodě čtyři národnosti!! Nejsilnější německou část, nezlákal ani Hitler a že se mu to v sousedních státech podařilo dokonale.

Mám pokračovat, nebo hodíte ručník do ringu??

P. Čech 20.3.2013 9:39

Re: Jsou i jiné iniciativy, pane Čechu

Asi si příliš nerozumíme, pane Milfaite. Dozajista nemám na mysli něco, jako Národní frontu pod vedením KSČM. Mám na mysli volné sdružení a to pouze na základě dohody na společných zásadách. Těch zásadách, které jsem vyjmenoval. Po čase, kdy by bylo těchto zásad dosaženo, mohou se (pokud budou chtít) zůčastněné iniciativy rozejít. Tyto zásady vidím jako základní a především nutné k tomu, aby mohl být v ČR vybudován smysluplný systém. Demokratický systém, který není založen a nestojí na   v  ž  d  y   menšinové moci politických stran nad obrovskou většinou ostatních občanů. O to mi jde a mám zatím za to, že o totéž jde iniciativám, spojeným pod t.zv. Velký sněm. Možná se mýlím, uvidíme 7. dubna na Václavském náměstí a potom.

M. Kosejk 20.3.2013 9:34

Re: Je to teoreticky moc hezké, leč

Jaká evoluce? Další zaplevelování naší právní džungle je devoluce - kontraproduktivní nesymsl. Nejzáslužnější čin politiků by byl, kdyby zrušili 99% veškerých paragrafů, které jen dělají z práva kličkovanou mezi paragrafy - a poctivým lidem jen ztěžují život.  

Příklad - zákony proti švarcíku:

Stát v minulém období vytáhl do boje proti švarcíku - zvýšil pokuty a zvýšil kontroly. A výsledek? Furt to funguje ve starých kolejích - a občas stát exemplárně nějakou firmu potrestá.  Maximálně se jen začaly sepisovat nějaké fiktivní dohody, které mají krýt přítomnost pracovníka na IČO na pracovišti. Proč? Protože pro mnohé zaměstnavatele je to jediná možnost, jak zaplatit potřebnou pracovní sílu a nekrachnout. A pro mnohé pracovníky je to zase jediná možnost, jak uživit rodinu.

P. Čech 20.3.2013 9:31

Re: Jsou i jiné iniciativy, pane Matějko!

Ještě na vysvětlenou. Pod pojmem "předvolební koalice" zde nemám na mysli vytvožení nějaké nové politické strany ale, aby mohlo toto uskupení vůbec jít do voleb, politického hnutí, zahrnujícího ony iniciativy a nebo i současná politická hnutí (ANO 2011). Je nutno si už konečně přiznat, že jiné cesty ke svržení systému vlády a moci politických stran nad občany prostě není. Samotný pojem "politická strana" už dnes znamená sprosté slovo.

J. Milfait 20.3.2013 9:25

Re: Jsou i jiné iniciativy, pane Čechu

Pane Čechu vy jste neskonalý utopista. Ty iniciativy tady byly přeci od r.1948 do r.1989. Na př.v Plzni u vchodu na bývalou krajskou správu SNB je do dnes umístěn kamenný megalit na kterém do r.1990 byl nápis "Všechna moc patří pracujícímu lidu", který byl později z megalitu odtesán. Měli jsme tu moc, když vše bylo vintegrováno do tzv. Národní fronty?

Po tzv. Sametové revoluci se vytvořila Občanská fóra, nepolitická politika, hledaly se třetí cesty, občanská sdružení atd. Jak chcete dát dohromady tak velkou platformu, když vidíme, že se nedokáží domluvit a shodnout lidé třeba v dnešních pidistranách či velkostranách?

Jedině v čem s Vámi souhlasím je změna volebního systému na většinový, dvoukolový atd. Přesto Vám musím připomenout, že i většinový systém všude funguje jen v soutěži politických stran a ne v sytému nějaké vzkříšené Národní fronty. Zdraví Vás JM

P. Čech 20.3.2013 9:23

Re: Jsou i jiné iniciativy, pane Matějko!

Jaké sloučení v roce 1948 máte na mysli? ČSSD a KSČ, z něhož vzešla jedna strana - KSČ? Tak to dazajista na mysli nemám. Nemám na mysli žádné sloučení, pouze dočasnou koalici za účelem dosažení společných cílů. Nikoliv všech cílů, které tyto iniciativy dnes mají a které jsou samozřejmě různé. Společné cíle však existují a ty jsem vyjmenoval. Jsou totiž nutné k tomu, aby mohlo být v budoucnu dosaženo cílů jiných. Zmínil jste nějaký konkrétní účel a nějaké dvě a dvě. Dvě a dvě jsou pro mne vždy čtyři. Máte-li na mysli něco jiného, prosím, sdělte to i mně, nechápavému. Děkuji.

M. Kosejk 20.3.2013 9:18

Re: -

Cituji: ""Dávám "bolševikovi" (a euru :-)) rok, maximálně dva!".

Ono je to ale obráceně - minimálně v ČR . Za cca rok nastoupí k vládě neomarxistická ČSSD - strana, která má za předsedu člověka, který nikdy v životě nepracoval - ani jako zaměstnanec. A o jejím prvním místopředsedovi Haškovi by šlo říct to samé. A celou tuhle partu, která považuje živnostníky za parazity, bude podporovat echtkomunistická KSČM. A do toho se zdá, že se Kalouskovi s pomocí médií podařilo odpravit nejméně levicovou a nejméně eurohujerskou stranu - ODS.

A komunisti v Bruselu teprve nabývají sil.

P. Čech 20.3.2013 9:16

Re: Jsou i jiné iniciativy, pane Matějko!

Tato hovadina vychází ze skutečnosti, která je neoddiskutovatelná. Švýcarsko je téměř stejně geograficky velké jako ČR. Švýcarsko má jen o půl milionu obyvatel méně než ČR. Struktura průmyslu a zemědělství je téměř stejná.

K. Frauknecht 20.3.2013 9:07

Re: -

Svatá pravda. Jenže pohled velmi krátkozraký. Aby byl stát takto "rozdávačný" musí mít kde brát. Ekonomika sotva dýše, pokladna vymetená, rostou daně, armáda ouřadů, možnost korupce (podporu v nezaměstnanosti budou rozdávat OÚ?? haha).....

"Dávám "bolševikovi" (a euru :-)) rok, maximálně dva!"

Jo, blbý je, že takové prostředí nahrává extrémismu a tak lidi volte (a správně:-))))!).

R. Langer 20.3.2013 8:53

Re: Když čtu seznam těch skupin a vidím k tomu úvodní fotku Michálka...

A nedivil bych se, kdyby ho tam dnes měla každá politická strana. :-(

R. Langer 20.3.2013 8:52

Re: Když čtu seznam těch skupin a vidím k tomu úvodní fotku Michálka...

Ale ten bod 10 má přece přímo ve svém volebním programu ODS, a myslíte, že to má na něco vliv? :-(

J. Barto 20.3.2013 8:49

Re: Jsou i jiné iniciativy, pane Matějko!

Nestojí za to, komentovat Vaše populistické výkřiky.

Ale zmínka, o podobnosti se Švýcarskem, to už je opravdu"síla" !

Jak jste, s odpuštěním, na takovou hovadinu přišel ?!

R. Langer 20.3.2013 8:49

Re: Jsou i jiné iniciativy, pane Matějko!

Pane Čechu, k tomu nikdy nedojde už jenom z toho důvodu, že 90 % těch skupin je cíleně placeno za zcela konkrétním účelem, který sice není na první pohled zřejmý, ale kdo si dá tu práci, tak si snadno dá dvě a dvě dohromady. Takže představa, že by se podobné "iniciativy" nějak sloučily je zcela mimo realitu, pokud by takové sloučení nemělo skončit jedině nějak jako v roce 1948. Ale to už by potom bylo stejně všechno jedno. :-(

P. Čech 20.3.2013 8:47

Re: Pane Matějko,

není až tak důležité, co navrhuji já, když existuje návrh, který je již na stole. Návrh, vycházející z dílny Velkého sněmu, spojených občanských iniciativ. Pouze spojením všech občanských iniciativ, vytvořením jejich předvolební koalice s programem, který je již na stole, (viz výše) je možno dosáhnout jedné základní , nutné věci. Odbourání absolutní moci politických stran nad občany, kterážto moc je základem špatnosti celého systému.

P. Čech 20.3.2013 8:41

Re: Naprostý souhlas

Všiměte si, prosím, pane Křešňáku, nikoliv toho, co pan Matějka navrhuje, ale zejména toho, co nenavrhuje a proč. Nenavrhuje základní věc, která může dopomoci změně zažitého, špatného společenského systému v ČR, který se mj.j. vyznačuje tím, že o demokracii pouze ústy politiků žvaní, aniž by tito tušili, co to ona demokracie je. Nenavrhuje zrušení financování politických stran ze státního rozpočtu. Proč? Ale to je jednoduché. Ohrozil by tím totiž podstatu existence politických stran obecně. Ohrozil by tím to, čeho sám chce dosáhnout. Pomocí ovčanů ve "svobodných" volbách dosáhnout k lizu - státnímu rozpočtu. To je jen první krok. Následuje krok druhý. Pomocí čl.5 ústavy se s ostatními politickými stranami opět za pomoci ovčanů poprat o podíl na moci a dále dosažení moci nad občany jako takové. Toto celé je podstatou společenského systému v ČR, systému jehož pouze průvodní jevy kritizuje pan Matějka. Dává si přitom dobrý pozor, aby neohrozil podstatu. Tou podstatou a zároveň i základní příčinou existence téměř neřešitelných problémů ve státě je moc politických stran nad občany, vycházející z již zmíněného čl. 5 ústavy a z financování politických stran ze státního rozpočtu.