10.5.2024 | Svátek má Blažena


Diskuse k článku

GLOSA: PseudoRady

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
xaver 14.6.2006 9:25

Re: Re: Re: Móda používání cizích slov

omlouvám se za překlep - samozřejmě tam mý být *s čechy* ...

Veet 14.6.2006 9:25

Jenom, protože to tu nepadlo

bych chtěl vysvětlit původní a technický význam slov proaktivní a retroaktivní, coby jeho protějšek ( protože manažerští zmrdi postupně vecpávají těmto původně jasným a jednoznačným termínům divný obsah )

Vězměme případ antivirové ochrany PC ( ale představit si to jde na čemkoli - od požáru až po řízení vozu ) 

- proaktivní ( tedy aktivní dopředu, ještě než se událost stala ) přístup je takový, že si nainstaluji antivirovou ochranu, budu ji aktualizovat apod. a tedy budu se dopředu ( tedy proaktivně)  bránit.

- retroaktivní přístup je takový ( tedy aktivní po události, zpětně, teprve když  už to nastalo ) že si nefunkční počítač budu snažit opravit  - v situaci, že již vira mám. 

xaver 14.6.2006 9:22

Re: Re: Móda používání cizích slov

Nekteré patvary uvedeného typu mají na *svědomí* Slováci, kteří bojují s češtinou. Není to myšleno jako jejich kritika, protože opravdu zvládnout i rádoby příbuzný jazyk není jednoduché... S češi, kteří se pokoušejí mluvit slovensky, chrlí často neuvěřitelná slovní spojení. ;-)

ok 14.6.2006 9:17

pilny versus hard working

Me se zase libi jemna nuance mezi starosvetskym "pilny" a modernim "hard working".

Ja to vidim tak, ze pilny pracuje zlehka, kvalitne a s vysledky, hard working pracuje 12 hodin denne a o vikendech, bere psychofarmaka aby to vydrzel, a zavisi na nem alespon jeden nezamestnany, kteremu svym absolutnim pracovnim nasazenim bere praci.

Wednesday 14.6.2006 9:04

chtip

V noci zastaví policista auto:

- Pane řidiči, nesvítí vám levý halloween.

- Prosím ??

- No levý halloween vám nesvítí.

- Snad halogen, ne ?

- Chm, Vy jste mi ale nějakej suvenýr...

tj 14.6.2006 9:01

Re: Drzé čelo lepší než poplužní dvůr.

Celé to znělo: Nekvantifikovaná amplifikace cizích termitů může skončit katastrálním fiakrem, pokud to suterénně neovládáš. Ale někdo třeba zná ještě obsažnější vyjádření.

PB 14.6.2006 8:50

Re: Móda používání cizích slov

Najsou se i jiné perly - například SET místo souprava či sada. Nebo takové to obligátní "to je odvislé od..." namísto "to je závislé na..." atd. atd.

Saša 14.6.2006 8:35

Drzé čelo lepší než poplužní dvůr.

Užívání cizích termitů je rizoto, ale chce to suterénnost.

zcr 14.6.2006 8:27

roztomila a casta je zamena

efektni/efektivni... a prihodim jeste jeden: neco je evidentne videt =o)

beran 14.6.2006 7:54

Móda používání cizích slov

přináší různá "hezká" slovní spojení. Uvádím několik příkladů skutečně odposlechnutých nebo přečtených, které se mi nejvíce "zalíbily": manuálně zručný, uveďte svoje iniciály (místo nacionále), satelitní družice, zpomalovací retardér, obchodní a komerční centrum. A navíc zjišťuji, že tyto perly používají i graduovaní lidé, což vypovídá o kvalitách naší vzdělanosti.

xyz 14.6.2006 7:35

Počítačová gramotnost podle představ ministerských úředníků

Jako zaměstnanec příspěvkové organizace patřící nejmenovanému ministerstvu jsem byl podroben formou e-lerningu kurzu s deklarovaným cílem zvýšit počitačovou gramotnost zaměstnanců této instituce.Na začátku uvádím, že jsem "poskakoval" kolem počítačů cca 40 let a programoval jsem již na Elliotu a IBM umístěných v Bruselském pavilonu.

Ale k věci.

Pro e-learning se používal zřejmě SW fy IBM. Obsahoval značné množství chyb a zřejmě jsme měli sloužit jako testeři. Již samotná příprava byla kuriózní. Na jedné straně vedení tvrdilo, že na výsledcích až tak moc nezáleží, nicméně současně upozorňovalo, že nadřízení mohou přihlédnout k výsledkům. Poté byli zaměstmanci bombardování výhrůžnými nepodepsanými automatickými e-maily, že zbývá tolik a tolik dnů a dosud neprovedli test. Nakonec se omluvil sám generální ředitel.

Za zmínku stojí výběr otázek testu. Autoři testu např. u Wordu zkoumali znalost short cuts. Ale o tom, že je lze v případě potřeby všechny vypsat jedním makrem zřejmě nevěděli. Na vedoucí byly údajně kladeny vyšší nároky. Zřejmě tvůrci testů si myslí. že vedoucí musí znát více zkratek než podřízení. A já si myslel, že vedoucí je pro formulování nápadů a písařka je převede do formy dané firemní štábní kulturou.Jak to probíhalo v praxi? Sestavili jsme odpovědi na otázky testu a postupně je každý naťukal do zkušebních formulářů. A bylo to.Závěr. Pro SW firmu dobrý kšeft spolu otestováním. Pro vedoucí IT pracovníky pochvala za to, jak se pěkně starají o zvyšování IT gramotnosti.

Celá akce mi připomněla způsob výuky předmětu "Výpočetní technika" na mnoha vysokých školách. Na přednáškách se probíraly příkazy např. COBOLu, pak se ve kvaltu sesmolil nějaký příklad (nedostatek "strojového" času) a při samotné zkoušce se zkoumal nějaký kus kódu. A výsledek? Až panická hrůza z počítačů v praxi. To se naštěstí s příchodem PC změnilo, jen nevím, zda teď se za IT odborníka nepovažuje každý, protože se dokáže připojit k Internetu.

Emil Kopčil 14.6.2006 6:26

BINGO

Potom už místo v jeho firmě získátete bez problémů !

Nika 14.6.2006 0:33

Proaktivní být je důležité

právě pro lenochy. Znamená to pracovat tak, abyste si ušetřili práci v budoucnu... No ale

jestli se to někdy někomu podařilo, to je jiná otázka...;-P

Yarda 14.6.2006 0:17

Kdzž se ocitnete tváří v tvář takovému magorovi

(pardon - managerovi), je zajímavé položit mu nějakou otázku na kterou jej ve vymývárně mozků nepřipravili.