22.4.2021 | Svátek má Evženie


GLOSA: PseudoRady

14.6.2006

Tuhle jsem se dočetl, jak správně číst pracovní inzeráty. K článku byl připojený slovníček. Z něj se například dovíte, že "znalost PC (MS Office)" znamená vyznat se ve zkratkách PCB CAD (Mentor/Orcade/Eagle), mít znalosti IS (např. SAP, BAAN)...

Opět se ukazuje, jak to dopadá, když se něčeho ujmou diletanti. Po absolvování kursů o asertivitě a managementu nacpou do svých netvůrčích mozečků pár pouček, jako že životopis se píše od zadu, že je dobré uvést nějakého koníčka a zdůraznit touhu se učit. Z jiných úžasných knížek pak sestaví podobné nesmysly, jako co je znalost PC a prudí.. PCB CAD patří do specializované oblasti cadovských aplikací, SAP a BAAN je něco, s čím se běžný uživatel nesetká, nanejvýš jako řadový uživatel v podniku, a to ke všemu neví, že tam SAP či BAAN a podobně je. Je to stejně absurdní požadavek jako chtít po elektromechanikovi znalost fungování Kaplanovy turbíny.

O nejpitomějším výmyslu novodobého IT spíku, "proaktivním přístupu", ani nemluvě. Proaktivní přístup je něco jako předpřipravená tabulka (něm. patrně "die bevorvorbereitete Tabelle"). Ve stejném článku navíc autor definoval proaktivní přístup jako "aktivitu při plnění úkolů". Takže nikoli jako "proaktivitu". Jinými slovy, proaktivní je jen honosný neomanažerský název pro aktivní.

Je-li někdo aktivní, může být jiný aktivnější a další nejaktivnější, ale aktivně aktivní ne, to by nebyl aktivní, ale padlý na hlavu.

Gentlemanův deníček
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.