23.3.2023 | Svátek má Ivona


Diskuse k článku

GLOSA: První adventní s.r.o.

Každý rok je to stejné. První adventní neděli začnou média publikovat rozhovory s všelijakými náboženskými profesionály. Novináři jim pokládají naivní otázky, jak je to s tím Bohem a jak je to s tou vírou a co se jako děje v tom duchovním světě.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Princ 10.12.2022 17:26

"Opravdu naše spiritualita zamrzla na úrovni pětiletých dětí?"

Pětileté děti spiritualitou netrpí. Jsou ryzí, do jisté míry "tabula rasa", myslí a jednají přímočaře. Jsou ale bezbranné proti náporu spirituality ze strany svého nejbližšího nebo širšího okolí, pokud je toto spirituálně (nábožensky) kontaminováno. Ne každému jedinci se podaří v pozdějším věku se z toho vyléčit.

P. Sura 10.12.2022 17:26

Pěkné a potřebné pane kosorine.

L. Písařík 10.12.2022 15:26

Před mnoha lety, když jsem vyrážel na první práci v JV Asii, jsem dostal instrukci nebavit se o politice ani náboženství. A proto, když jsem získal nějaké přátele, byl jsem dotázán, odpověděl jsem, že jsem sic pokřtěn, ale nijak aktivní a vystačím si sám v komunikaci s Bohem bez přispění božích služebníků. Přítel se zamyslel a řekl, že asi mluvím pravdu a že je dobře, že mám aspoň takový vztah, protože jen úplně špatný člověk nemá žádného Boha. Takto poučen, odpovídal jsem potom vždy, že jsem křesťan. A skoro každý se boha dovolává, když zakleje Himmel her Gott.

J. Brei 10.12.2022 12:15

Ano, souhlas, „svět je jenom jeden a izolovat tu spirituální část od té materiální prostě není možné“. Bez materiální části by žádná spirituální část neexistovala. Myšlenky jsou produktem hmoty. Stačí, když člověku dáte hlavu do tomografu, přístroje pro magnetickou rezonanci nebo natočíte prostý elektroencefalogram. Náboženskost je situována do konkrétní části mozku a ta se aktivuje, jakmile člověk začne v tomto směru uvažovat. František Koukolík o tom napsal několik knížek. Odvolávat se na kvantovou fyziku mi připadá jako čiré zoufalství. Mozek je příliš velký orgán na to, aby se v něm projevovaly kvantové jevy. Ostatně kvantové jevy nejsou nic jiného než materiální jevy. I když je pro nás tento svět v lecčems těžko uchopitelný. Věřící však Boha i duchovno do tohoto světa právě pro jeho těžkou uchopitelnost rádi schovávají.

J. Vavrochová 10.12.2022 11:01

R^R^R^

V. Vérosta 10.12.2022 10:46

ausgerechnet nemělo! ;-D

P. Hák 10.12.2022 7:51

Dost mne zaráží, pane autore, že Vám jako novináři uniká, že rozhovor je interakcí dvou osob. Přitom, jak už naznačil pan Lapil, úroveň novinového rozhovoru je především určena úrovní žurnalisty - ten jej vede. Tato úroveň je v českém prostředí tristní. Pokud novinář neumí položit otázku a vést dialog nějakým směrem, protože je povrchní, jednostranný, líný a nezodpovědný, bez vzdělání, zkušeností a nadhledu, chce jen zaplnit daný počet řádků něčím, co se bude vrchnosti líbit a on se u toho moc nenadře, nelze čekat, že rozhovor bude za něco stát. Jistě, existují i jiní žurnalisté, ale za prvé jich ubývá a za druhé je ti druzí přehluší.

A jak naznačil pan Rudolf, vytýkat duchovním, že v rozhovoru o svátcích Kristova narození se málo zabývají pozemskými věcmi jako je podnikání, je hlubokým nepochopením víry.

B. Rudolf 10.12.2022 5:04

Nejsem věřící, ale tento článek mne nadzvedl. Poselství sdělení, že: "Právě podnikání, rodina, chata, veřejná služba a umění jsou nejduchovnější oblasti." chápu tak, že duchovnost člověka by se měla projevit i v těchto oblastech jeho života, šs čímž souhlasím.

Ale přesto... Vypadá to tak (podle pana Kosorina), že Ježíš byl sice "bourák", ale o tom, co je to duchovnost neměl ponětí. Co asi myslel výrokem: "Moje království není z tohoto světa."? Proč z chrámového prostranství vypráskal kupčíky a penězoměnce?" Vždyť jen poskytovali finanční služby související s provozem chrámu.

Vypráví se příběh o tom, že kdysi vladař požádal rabína, aby mu ukázal Boha. Rabín mu řekl, ať se vladař nějakou chvíli dívá do slunce. "Nemohu, je příliš jasné." řekl vladař. "Jak ti mám ukázat Boha, který je mnohonásobně jasnější než slunce?" otázal se ho rabín.

Z. Lapil 10.12.2022 1:03

Já tedy nevím, ale proč by se z novinářských rozhovorů "na úrovni petiletych dětí" mělo vymykat ausgerechnet nabozenstvi?