4.5.2024 | Svátek má Květoslav


Diskuse k článku

GLOSA: Proč jsme tak nepřizpůsobiví?

Ano, většina technických novinek a vynálezů pocházela z racionálně a individualisticky myslící Evropy a později Ameriky. To nás ukolébalo, že tomu tak může být i v budoucnu, kdy se budeme živit prodáváním rozumu a služeb a to manuálno ponecháme na bedrech těch méně rozvinutějších oblastí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Gabriel st. 28.8.2012 17:36

Nerozumím vám pane Hlubočku!

Politicko-průmyslové mafie jsou i v Asii, ba dokonce si troufnu tvrdit, že je to asijský patent. A to ostatní? Chceme opravdu  rezignovat na jakékoliv zdravotní a sociální zabezpečení a vrátit se ve vztahu zaměstnanec- zaměstnavatel do středověku, nebo řekněme do ranného kapitalismu, Tak to funguje, jak jsem měl možnost poznat v asijskýchzemích. Dělník dostane ve fabrice monterky a najíst. Výplatu? Možná. Tu pošle domů prarodičům, kteří mu vycovávají děti a udržují skromné hospodářství - až do doby, naž padnou ve stoje. To jsou hlavní zdroje asijské konkurenceschopnosti. A my je podporujeme tím, že  nejsme schopni proti nim postavit cla, která dorovnají tyto rozdíly a ještě si tím likvidujeme celé obory a zvyšujeme tlak na sociální systémy..

R. Langer 28.8.2012 14:49

Čínu netřeba moc chválit,

tam až to bouchne, tak budeme popel zametat až u nás... :-/

M. Hoblík 28.8.2012 13:19

Evropa a později i Amerika

 - rozuměj severní (tedy především USA) si nechtějí připustit, že "to" někdo umí lépe. Nejen vyrobit, vypěstovat, vymyslet, ale především využít a rozumně spotřebovat. Plýtvání se budeme muset odnaučit, skromnosti naučit. Doporučuji prostudovat si Korán a učit se arabsky a čínsky.

Š. Citterberg 28.8.2012 20:19

Re: Evropa a později i Amerika

 Nežli studovati korán, to budu radši provaz si uvazovati.

B. Volarik 28.8.2012 21:05

Re: Evropa a později i Amerika

Korán jsem si prostudoval. Zatím co vy si bydete provaz uvazovati, já budu proti Islámu bojovati.

F. Eliáš 28.8.2012 8:54

Vinu vidím především v lenosti

V lenosti, se kterou přistupujeme ke vzdělání. Ve snadnosti, se kterou získáváme tituly a hodnosti, ve stále nižší náročnosti studia.

P. Lenc 28.8.2012 9:41

Re: Vinu vidím především v lenosti

Přesné zhodnocení.

M. Vojtíšek 28.8.2012 13:13

Re: Vinu vidím především v lenosti

Položím otázku: kolik zvěře jste za život ulovil, kolik plochy jste zúrodnil, kolik studní jste vykopal. Předpokládám, že jako u většiny lidí v naší společnosti to bude NULA.

To že českej vzdělávací systém stagnuje a tak nějak se zapoměl vyvájat je především z důvodu špatné politiky státu. Né lenosti, nebo snahy získávat věci efektivněji.

Nic jako ekonomické zákony neexistuje. Je to jen marná snaha o predikci  a popis chování hráčů na trhu za neustále se měnících podmínek a priotit. Každej den vznikají nové "ekonomické zákony ".

Je úplně příšerné co udělá pár let krize s racionálním uvažováním lidi. To že některé regiony jsou mnohonásobně větší chudobou akcelerovány k růstu neznamená, nějakou změnu poměrů. Brzdí je nedostatek levných surovin a chabá poptávka jako ostatní.  A dohnat překotnou spotřebou levnejch surovin vyžraný USA nebo západ obecně, na to fakt není prostor. Nikdo není sto uživit 3 MLD rozvíjející se trh. Ani on sám.

Tzn jsme rádi, že na nás ten prostor ještě byl. Tchaj-wan, Singapur a Hongkong. To jsou takové průtokové ohřívače. Fungují, když jima má co protékat a někdo tu přidanou hodnotu ohřevu konzumuje.

F. Eliáš 30.8.2012 11:08

Re: Vinu vidím především v lenosti

Lenost se vzdělávat se neliší od lenosti při kopání studní.

P. Pavlovský 28.8.2012 8:33

Všudypřítomná korupce, naše naděje

Neštěstí je vysoce nepravcděpodoné,že by se korupce před Dálnýcm východem zastavila - už tam dávno je také.

Soutěř Evropy s Asií a Amerikami bych pak viděl v tom, kdo nejvíc dokáže korupci omezit. Ten vyhraje morálně i ekonomicky!

L. Gryc 28.8.2012 8:31

Ekonomický systém a "demokracie"

V celé historii lidstva vždy vedl pokus o nastolení hlasu lidu - v naší civilizaci se tomu říká demokracie - vždy k naprostému ekonomickému rozvratu státu. Lidi jsou od přírody strašně líní a bez biče nad hlavou se ani nehnou a budou si vždy volit ty, kteří jim naslibují, že nebudou muset tak moc pracovat. Další naslibuje vždy víc než ten předchozí a výsledem tady vidíme. Dokud bylo kde brát - krást - v chudých rozvojových státech, tak to ještě šlo, tomu je teď už konec. U nás v roce 1990 přišel převrat už v době počátku úpadku tohoto "demokratického" systému. Ještě bude hůř, uvidíte, a to mnooohem hůř. Nejlepší ekonomický systém je osvcícená diktatura spojená s tržní ekonomikou. Ale ne náboženská made in islám, ta je ještě horší než "dekokracie".

K. Křivan 28.8.2012 18:51

Re: Ekonomický systém a "demokracie"

To zní rozumně.

B. Volarik 28.8.2012 21:03

Re: Nezní to rozumně.

Lidé nejlépe pracují NA SVÉM. Bez biče, pouze v touze po výdělku.

Š. Citterberg 28.8.2012 20:11

Re: Ekonomický systém a "demokracie"

Souhlasím.

J. Kanioková 28.8.2012 2:06

Průšvih je v tom, že ono to až tak "naše" demokracie není...

Ještě jsme se ani pořádně nestihli demokracií nakazit, a z jednoho chomoutu jsme, hupky, hupky, vlezli do druhého. A teď máme opět alibi, protože naše vlastní vady na kráse se oplodňují vadami Bruselskými a je dost blbě rozeznatelné, za co si můžeme stopro sami, nebo co by snad ani nevzniklo, nebýt "laskavého" Bruselu.

Holt naše nedospělá demokracie, ještě si těch kotrmelců užijeme až až, dokud se nenaučíme respektovat i názory, které se nám nepozdávají. Dokud se nenaučíme hledat objektivní informace, na jejichž základě se budeme rozhodovat. Dokud se nenaučíme rozlišovat informace podle obsahu a ne podle toho, kdo je říká.

Například už před nějakými 12 lety varoval Klaus před Eurem. To bylo tenkrát i dodnes zloby a zavilého osočování. Přesto, skoro osamělý, na svém trval a čas mu dal za pravdu. Eurozóna je dnes před krachem, prakticky celá EU degeneruje z předlužení a z naprosté ztráty konkurenceschopnosti.

B. Volarik 28.8.2012 1:45

Nechte to na Obamovi a Merkelové.

Oni už to nějak zařídí.

J. Kanioková 28.8.2012 2:11

No.... Obama zavelí a Merkel srazí paty...

Obama žádá eurozónu, aby Řecko "nevyhodila" před jeho volbami

http://jdem.cz/v22x6

J. Novotný 28.8.2012 1:12

My si poradíme!

Nás tato věc trápit nemusí, protože jsme vysoce specializovaní na řešení podobných problémů. Ať již jde o katastrofy minulé či současné: rychle a přesvědčivě odhalíme, kde je příčina. My chyby neděláme a tedy se ani hledáním vlastních vin či zanedbání nemusíme zdržovat. Tamti nás zradili, tihleti obelhali, jiní dokonce nepřišli na pomoc, když jsme téměř uvažovali, že se budeme bránit! Umíme naprosto přesvědčivě vysvětlit, proč něco nešlo, nejde a nepůjde. Dnes tu máme multikulti, NWO a Bieldberg a nadnárodní kapitál a tisíce dalších vnějších věcí, se kterými prostě nemůžeme dělat vůbec nic - a na druhé straně neexistuje jediná tuzemská záležitost, vyžadující myšlení, odvahu a podobně. Takže, ať se stane cokoli, jedno je jisté: naší vinou to nebude. Jsme v pohodě a můžeme si zpívat písničku od Josefa Pepy Nose: "Spěte všichni sladce, jako v té pohádce o Šípkové Marjánce. Spěte bez zlého snění, až do probuzení ..."