17.6.2021 | Svátek má Adolf


Diskuse k článku

GLOSA: Prasátka

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Petr 1.11.2007 8:46

Co teď?

O zemědělství toho asi moc nevíte že...

Na obou stranách této nekonečné diskuse o dotacích se mnohdy vyskytují skutečně ,,odborné názory''

fox 1.11.2007 8:44

Re: Re: Ale

Ano, to je ten státní dirigismus,socialismus.Bursík ví lépe než vy,co potřebujete,tak nemelte.A co teprve Paroubek!

Honza42 1.11.2007 8:43

Re: Je vidět, že píšte o něčem, o čem nemáte ani páru

Vy zase nemáte páru o tom jak funguje průmysl. Pokud v dnešní době hromadné výroby čehokoliv uděláte chybné rozhodnutí, jsou škody většinou v miliardách a termín možné nápravy je v letech. Proti tomu je hospodářský rok úplná legrace.

Základem všeho je odstranit veškeré dotace a tak zamezit škůdcům ze státních orgánů v jejich "činnosti". Zemědělci se musí stát sebevědomými soukromými a svobodnými podnikateli. Teď jsou to státní zaměstnanci. Kdo pamatuje minulý režim, ví co to znamená.

fox 1.11.2007 8:42

Re: nejen zemědělci...

Když se náhodou daří,ani vlekař ani zemědělec nepřijdou s tím,že se se státem o zisk rozdělí.Víte kdo je všech nositelů špatných zpráv král?Nějakej Veleba.Ten když se objeví na obrazovce, tak už vím o čem bude řeč.Nic neroste,vše je špatně,zaplaťte!

karel smutny 1.11.2007 8:24

Re: Nedomyšlený článek

deformovany je statnimi zasahy, dotacemi apod. na novem zelande je pred dvaceti lety zrusili, trh se vycistil, neschopni zkrachovali a ostatni zacali (sic!) vydelavat. do te doby nemuseli. v eu na to bohuzel neni politicka vule, protoze dotace zemedelcum tvori temer polovinu ecleho unijniho rozpoctu (sic!). to je balik penez.

kdokoli 1.11.2007 8:20

Nedomyšlený článek

Bohužel, v zemědělství a potravinářství neexistuje svobodný trh. Je to snad nejvíce demorfovaný obor na světě. Takže neúspěch nelze přičítat výhradně samotným farmářům.

Vlado Z 1.11.2007 8:16

Poľnohospodári majú pravdu

Ale oni majú pravdu. Nemožu sa živiť ako normálni podnikatelia, pretože poľnohospodársky trh je v EU deformovaný rozsiahlym dotačným, colným a neviem ešte akým systémom. Z toho plynie jednak, že nevyhrávajú tí poľnohospodári, ktorí vyrábajú najefektívnejšie, ale tí, ktorých štát poskytne viac dotácií. Naviac-pravidlá sa v priebehu roka menia, takže nejaký podnikateľský plán je číra ilúzia-možete sa snažiť odhadovať vývoj trhu ako chcete, zasadne vláda, alebo nejaká komisia na Ministerstve poľnohospodárstva-a všetko je inak. Poĺnohospodári tak vlastne nie sú podnikatelia, ale napoly štátny zamestnanci (a rukojemníci štátnej potravinárskej politiky-teda populismu typu-nech je lacný chleba pre všetkých) - niet sa teda čo diviť, že sa chovajú ako odborári.

stará sova 1.11.2007 8:12

Je vidět, že píšte o něčem, o čem nemáte ani páru

Zemědělec raspektuje hospodářský rok - ten neuchychlí i kdyby se na hlavu stavěl. Když zaseje musí počkat než vyroste a nic neurychlí. Ani za dne na den nezmění strukturu stáda - buď chovám krávy a mám mléko nebo dělám maso. Ani vepřín nepředělám na drůbežárnu a opačně. Jsou to věci dlohuhodobé a vyžadující velké investice. Jedině co funguje rychle je naše vláda. Co rok to nové směry dotací a nepředvídatelné sumy , které zemědělci vlastně obdrží. V takovém prostředí se těžko podniká. To není stejné jako přestavět linku v továrně a místo postelí vytábět skříně. 

enderv 1.11.2007 8:08

Re: Primitiv muze

Je zajimave ze dotovani EU zemedelci potrebuji jeste cla na to aby mohli soutezit s nedotovanymi Novo Zelandskymi zemedelci, kteri to navic museji dovazet pres pul sveta, a rozhodne v NZ neni cena prace/zemedelskych stroju/co ja vim ceho zemedelci potrebuji nizsi nez v CZ. A to i napriklad prave s tim maslem (a obecne mlecnymi surovinami).

Tomik 1.11.2007 8:05

Autor je mimo mísu

Souhlasím s tím, že nechápu různé dotace apod. (včetně filmu). Problém je EU. Např. Francie má tak neuvěřitelné dotace do zemědělství, že pokud by něco podobného nebylo u nás, tak zemědělství ani neexistuje. Dále zdražování - víte kolik si z daného výrobku (např. i to citované máslo) vezme výrobce a kolik prodejce? Takže v důsledku nejde o to, že zemědělci zdraží něco o padesát haléřů, protože často je řetězce nutí prodávat za cenu nákladů, nýbrž o to, že prodejci si diktují jak výkupní, tak prodejní ceny. A když zdraží o 10,- Kč, tak zemědělec má z toho kulové. Takže dotace zrušit, ale v celém světě. Protože pokud by se to zrušilo jen v Česku, tak důsledky jsou jasné.

Olga 1.11.2007 8:01

Re: Primitiv muze

Zřejmě jste myslel, že cena mléka vzrostla o 50 haléřů za litr, jak bylo psáno v tisku. Tak si vypočtěte, kolik litrů mléka je třeba k výrobě jednoho másla (250g) a pak pindejte. Nebo raději zalezte pod stůl.

rigolletto 1.11.2007 7:58

Tady pořád

někdo pláče. To je ten národ tak uplakaný, či co? Komunisté odnaučili lidi pořádně makat a podle toho to tady tak vypadá! Chuj s nimi, s bolševiky!:-D

Pavel72 1.11.2007 7:08

Re: Re: Primitiv muze

O kolik vzrostla cena mleka? At vime kdo to maslo zdrazuje?

GRUNTORÁD 1.11.2007 7:03

Re: Primitiv muze

cena pšenice za posledních 5 měsíců vzrostla o 60%, žíta o72%, cena maku o 135% jen namátkou, nákup drahé suroviny od zemědělce nevede k ničemu jinému než ke zdražení výrobku, tak to bylo,je a bude, HOUGH.

Pavel72 1.11.2007 6:48

Primitiv muze

napsat to co napsal. Zdrazeni v obchodech neni prave vubec dilem zemkedelcu, ale zpracovatelu a retezcu. Cena mleka vzrostla o 50haleru a maslo ma byt 2x drazsi?

Co maji delat, kdyz konkurence na zapade ma proste jeste vyssi dotace a oni to bez nich proste neudelaji.

Nadavate naprosto spatnym lidem pane od pera a stolu.

sago 1.11.2007 6:15

Re: nejen zemědělci...

přesně tak

ortelius 1.11.2007 6:03

nejen zemědělci

Jo, tuhle v televizi plakal nějaký pán z Barandovských filmových ateliérů. Že prý okolní zěmě filmový průmysl dotují a že oni by chtěli taky. Když prý berou zemědělci a jiní, tak proč ne i oni.

Tino 1.11.2007 6:01

Socialisticky pracovat - socialisticky žít!

 Zakořeněná nechuť do práce, dostávat bezpracně všelijaké příplatky za "odbornost", proplácení neexistujících nadstandartních výkonů, spolupráce při všemožných drobných zlodějničkách s nadřízenými atd., atd. Takový je původní start do ekonomiky podnikání každého, který posléze požaduje od státu dorovnávání svých chybných podnikatelských záměrů. A stát štědře vytrvale sypal, protože to byli úředníci také ze staré školy socialismu. Ti znali ty socialistické praktiky, kdy ruka ruku myje a kdy nekrást znamenalo okrádat rodinu.

 Takže jsme s tím socialistickým myšlením přešli do kapitalistické demokracie. Jaký jiný výsledek může být než jaký je?

Kryštof 1.11.2007 2:22

nejen zemědělci...

Možná, že s tím opravdu začali francouští zemědělci, ale je to úžasně nakažlivé. "Vlekař -podnikatel" si po sněhem oplývající zimě vezme půjčku a postaví vlek tam, kde by to žádný rozumný domorodec neudělal. Příští zima moc sněhu nemá a on si stěžuje u vlády, že nemůže splácet půjčky a leasingy. Jiný si postaví koupaliště či hotel v oblasti, kde když je pěkné léto, má docela velkou tuzemskou klientelu. Ovšem když je léto studenější, pláče jako ten vlekař.

Pánové, podnikání je riziko a vydělávání peněz vyžaduje mnoho znalostí, přemýšlení a píle. Nechci ze svých daní platit vaše nerozumná podnikání.

Lapil 1.11.2007 1:54

Re: Ale

Mně je koneckonců jedno, kdo vydělává. Mně to tu jen připadá jak u blbejch, když mi na daních berou peníze a odůvodňují to tím, že o to levnější budu mít jednou brambory, podruhé jízdné ve vlaku a potřetí nájem.

O tom, že místo brambor jím radši rýži, jezdím autem a bydlím ve vlastním, nemluvě.

conqueror 1.11.2007 0:50

Ale

hlavně se zase zahleďte na jaře příštího roku do krajiny. Každý rok je žlutější kvetoucí řepkou. Mohdy od obzoru k obzoru. A každý rok ví a víc. Tak kdo tu vydělává, páni obdělávatelé půdy kteří mimo naříkání platíte za půdu směšné nájmy a dlužíte miliardy na nezaplacených transformačních podílech oprávněným? Kdo inkasuje za obilí 3x víc než dříve a mléko prodává do Německa? My spotřebitelé to nejsme. Díky vám, unii a Bursíkovým svazákům.