4.12.2021 | Svátek má Barbora


Diskuse k článku

GLOSA: O bramborové nati

Stárnoucí pražský specialista přijme po rozchodu se ženou, která zůstala v zahraničí, místo obvodního lékaře ve venkovském zdravotním středisku, kde chce opět najít klid a duševní rovnováhu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Hatina 16.9.2021 16:07

Tedy, na úvod, já si práce obvodních doktorů velice vážím. Ale v tomto případě je řešení tak jednoduché, že se až divím že nikoho, kdo chce "strategické řešení", nenapadlo.

Ten obvodní lékař se přece na ten "venkov" vůbec nemusí trvale stěhovat, může přece do té své ordinace pouze dojíždět. Těch 30-50 km tam a zpátky od většího města zvládne lehce, i "prostí" lide takhle dojíždějí každodenně do práce.

Pokud je problém v penězích, tak to se může jistě dohodnout, třeba i zdravotní pojištovny by to mohly vzít jako další kritérium v kapitačních platbách...A obce taky můžou něčím přispět, aby k nim pan doktor jezdil rád. Třeba že nechají opravit místní silnice ;-D

A. Jaroš 16.9.2021 15:27

Miky, Miky, vy musíte být z konkurenčního Nového Města na Moravě u Žďáru nad Sázavou , jinak si to neumím vysvětlit a taky marně hledáte praktika.

M. Miky 16.9.2021 14:43

Žďár je konec světa (eufemicky řečeno).

A. Jaroš 16.9.2021 13:49

Pane Petráčku, jak se vám mohl do té periferie zaplést Žďár n.Sázavou, město mého mládí, nebýt starý teoretik, ale mladý praktik, tak se tam okamžitě vrátím , byl jste tam někdy? krásný kraj u pramenu Sázavy, Oslavv, Svratky..., dělný, pracovitý lid, je to kousek od dálnice, když třeba, tak ve čtyři v Dejvicích v divadle a nebo v Brně u žirafy před šestou, zajeďte tam někdy

P. Kubáč 16.9.2021 13:46

Je pozoruhodné že bolševik chápal, že každá životaschopná dědina musí mít hospodu, obchod, autobus do města , a doktora nejdále v sousední dědině na stejné autobusové lince.

Současný režim to sérií "optimalizací" všechno zrušil a chystá se zakázat i otřískaná stará auta, kterými to venkovští nešťastníci nahrazovali.

Možná je čas zapálit bramborovou nať, jen nevím jestli romanticky na oraništi, nebo jinde.

J. David 16.9.2021 11:26

Já si na lékaře vůbec nestěžuji, jsou milí, empatičtí (bez ironie), vysvětlí, co a jak. Pouze některé zdravotní sestřičky, asi když mají "svůj týden", bývají krapánek "energické". Když navštívíte praktického lékaře třeba pro recepis na analgetika (ne volně prodejné), dědek je zdráv a vesel, pouze občas zhidrovaný meniskus večer pobolívá, stává se kapitační dědek potenciální studnicí chorob. Tlak (ten si doma každý den měřím Sencorem, je v normě), EKG, ultrazvuk, sluch a zrak, krev. Vždy najdou nějakou anomálii, takže doporučení ke specialistům. I pomalu lejsto na kolonoskopii (již jsem před pár léty na ní byl, takže vím co to obnáší, býti nafouknut jako meruna po martyriu noci na hajzlíku po vychlastání jakéhosi sajrajtu). Cesta od lékaře pak psychicky našinci připadá, jako cesta starého rekruta před Verdunem s vědomím dalších bitev, zdali si v Pohřební službě nemá objedat předem urnu, aby věděl, do čeho jde s recepisem na analgetika.

Vím a chápu, lékaři mají zodpovědnost za své pacoše, dělají co mohou, aby jim pacoš zbytečně "neexnul", navíc úhradami od ZP jsou živi. Jinak mi připadá, že praktik má okruh smluvních specialistů, kterým dědka s žádostí o Novalgin v lejstrech předhodí k dalšímu zkoumání anamnézy "čehokoliv" a případné medikaci. Body od ZP se jim jen hrnou. Ještě, že mé ligaturně kdysi odstraněné hemeroidy jsou již latentní, jinak bych opět musel podstoupit "náhled do recta".

Jinak na lékaře nenadávejte, plní nejenom Hippokratovu přísahu, ale také svoji obživu a riziko "zmýlené", Errare humanum est je veliké.

V. Novák 16.9.2021 9:53

To nevím - ale vím, že spousta z těch nemocničních lékařů jsou cizinci. A bez ukrajinských sestřiček, sanitářů a uklízeček by se nemocnice zhroutily. Covid-necovid.

Š. Hašek 16.9.2021 9:40

Vypadá to tak.

Být praktikem "v poli" není určitě lehárna.

L. Beneš 16.9.2021 8:36

Role lékařů na venkově je stejně významná jako ve městech. Stejně tak role specialistů. Je jich málo, politických geografů a politologů vychovávají fakulty patrně více. Asi se někdo domnívá, že je společnost, na rozdíl od lékařů, potřebuje. Nedostatek lékařů specialistů vede některé z nich k tomu, že se snaží potenciální pacienty odradit od návštěvy jejich ordinace. Takový specialista přes portál Známý lékař provozuje webovou stránku, která má sloužit k objednání návštěvy pacienta, ač mu v předpokoji sedí dvě pracovnice, které by mohly - podle disponibility lékařovy kapacity - telefonující uchazeče zaznamenat do volného políčka v linkovaném sešitu. Ty ovšem telefon nezvedají, jsou plně zaměstnány sezením. Proto je nutno použít počítač resp. smartphone. Webová stránka uvede, že lékaře možno navštívit např. v Pá 10.9. v 10.30 hod. Zafajfkujete, přidáte svoji emailovou adresu (číslo telefonu nechtějí) a čekáte na potvrzení. Emailová odpověď vám přijde do PC v 0.30 po půlnoci. Vy vstáváte ráno v 6.00 a spěcháte zapnout PC. Tam najdete sdělení, že na daný termín se již někdo přihlásil. Když se vám to stane šestkrát, máte chuť někoho inzultovat. To není systém sloužící k objednání pacientů, kteří vyšetření potřebují už delší dobu, to je přihlašovací loterie. Snad by i slavná lékařská komora, která v osobě Dr. Kubka projevuje dojemnou péči o osoby ohrožené covidem, mohla lékařským specialistům doporučit nějaký jednodušší a vstřícnější způsob, jak objednávat pacienty k vyšetření. I osoby staré a bez počítače či smartphonu potřebují občas vyšetření lékařského odborníka. Možná by stačilo zajistit i to zvedání telefonu v předpokoji a linkovaný sešit. Někdy je to i spolehlivější, protože síť občas "spadne".

J. Nevrkla 16.9.2021 8:13

V nemocnicích je dnes údajně více lékařů než za socialismu při výrazně nižším počtu lůžek, asi se tam mají velmi dobře. Tam by se našel zdroj mladých.