30.4.2024 | Svátek má Blahoslav


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Kitikara 21.9.2006 20:21

V té vile jsem byla se školou

A vaše spodní příspěvky se nedají číst. ;-) Vila je to nádherná a z ulice by ji nezsvěcený člověk nepoznal. Celé mě to okouzlilo a doufám, že se tam podívám až bude zrekonstruována. Zanechalo to ve mě dost kulturní dojem.

A.D. 21.9.2006 16:46

Ničení památek

Ono to praktické využívání různých objektů, bez ohledu na jejich uměleckou hodnotu, nebylo bohužel doménou jen okupantů všeho druhu.

Vždycky jsem myslela, že nastěhovat armádu, továrnu, nebo sklady do zámku či jiné hodnotné budovy, to mohlo napadnout leda nekulturní komunistické papaláše nebo ruské okupanty. Takže mě dost překvapilo, když jsme se byli podívat na klášter Zlatá koruna, mimochodem moc krásný a dozvěděli jsme se, že tam v 19.století tehdejší majitel zřídil továrnu, jeden čas to byla dokonce slévárna. Při úpravách ledacos uboural, ledacos nechal zničit :-(

A to byli prosím Schwarnzenbergové, u kterých by se dal předpokládat cit pro umění a architekturu přece jen větší, než u sovětské armády...

Chris Kelvin 21.9.2006 10:13

A jste si tím tak jist....?

"...dokáži si představit jak tehdejší česká umělecká špička musela šílet – od básníků, přes malíře a spisovatele téměř samý levičák...."

:-P8-o;-D

Mirek 21.9.2006 12:09

Re: A jste si tím tak jist....?

Z časopisu Reflex č. 4 / 2002

http://www.reflex.cz/Clanek8365.html

"... Dům přišel na pět miliónů korun. Tenkrát to byla astronomická částka, za niž by se dalo postavit zhruba deset nájemních domů nebo třicet běžných rodinných domků. Zvláště levicoví architekti a teoretici v čele s Karlem Teigem zuřili: zatímco oni přemýšleli nad nejmenšími a co nejlevnějšími sociálními byty a okouzlila je myšlenka kolektivního bydlení, kde všichni žijí pohromadě v ohromných "lidojemech", v brněnské Černopolní ulici se takto hýřilo ... Ve skutečnosti šlo "jen" o naplnění touhy po dokonalosti a kráse, po dosažení určité hranice dobových možností (estetické, technické, technologické). Sama budoucnost pak nejlépe odpověděla na otázku, jestli to byly vyhozené peníze..."

Mirek Šejna 21.9.2006 13:42

V Reflexu je ale i toto,

"S vilou to tak slavné nebylo. Zabralo ji gestapo, nacházely se v ní kanceláře Messerschmittových leteckých závodů, původní vybavení interiéru Němci rozkradli, utrpěla bombardováním, po válce v ní sídlila škola rytmiky a gymnastiky ... Jako zázrakem přežila onyxová stěna..." 

O ruských vojácích tam není ani slovo, což je ovšem chyba, protože oni tam Rusové opravdu měli ustájené své koně, jak píše Blaha. Jenže ti Rusové tam byli právě proto, že tam odtud předtím vyhnali nacisty. A o tom už Blaha nepíše. Nebýt nacistů, nebyli by tam potom ani Rusové.

jirka.s. 21.9.2006 18:15

Re: V Reflexu je ale i toto,

Takže nebýt nacistů, tak bys tady možná nebyl ani ty, lejno. Logika: Nacisty museli vyhnat rusáci. Kdyby ale nebyli nacisti, nebyli by tady ani rusáci. Kdyby tady nebyli rusáci, nebyl by tvůj strejda semínko generálem a nejpíše i jeho bratříček by nepotkal tvoji muter, tudíž bys nevznikl ani ty. No prostě, hrozná smůla, že tu byli ti nacisti.

Mirek Šejna 21.9.2006 8:50

Blaha je ignorant,

Manželé Tugendhatovi, pocházeli z rodin brněnských textilních podnikatelů. Greta Weissová byla dcera továrníka Alfréda Löw-Beera, vlastnícího podniky mimo Brno, a Fritz Tugendhat byl spolumajitel vlnařské továrny. Postavili vilu a nikoli domeček pro dělníky. Blahovy bláboly o levicových intelektuálech jsou úplně mimo mísu. Vila Tugendhat je totiž funkcionalistický skvost. A funkcionalismus je v podstatě revoluční sloh, ve kterém se shlédly totalitní režimy (komunismus, nacismus). Z fukcionalismu vychází socialistický realismus či architektonická stylizace třetí říše. Nejslavnější funkcionalistický architekt LeCorbusier byl levicový intelektuál. On byl ideovým "praotcem" současných betonových sídlišť.  Funkcionalismus byl protestem proti zdobné secesi a klasicisním slohům. Funkcionalista Adolf Loos označil ornament v architektuře za zločin. Dnes se funkcionalismus znovu dostává do módy a je protiváhou tzv. podnikatelského baroka.

Karel 21.9.2006 10:26

Re: Blaha je ignorant,

Stavební styl fašismu a komunismu má k sobě velmi blízko (asi to ani není překvapující), ale rozhodně se nedá říci, že pochází od funkcionalismu. Spíše se jedná o romantizující dekorativismus (za ty komunistické např. hotel Interkontinental v Dejvicích, sídliště Poruba v Ostravě). A zastánci funkcionalismu to v Říši neměli zrovna lehké, koneckonců po válce ani tady.

Mirek Šejna 21.9.2006 11:12

Karle,

máte samozřejmě pravdu. Funcionalismus se totiž projevoval nejen v architektuře, ale i v urbanismu. Stavební styl nacismu a komunismu vycházel z funkcionalismu jen v urbanistických koncepcích, nikoli v architektuře. Měl jsem být přesnější.

Karel 21.9.2006 12:11

Re: Karle,

Aha, o urbanismu jsem takhle nikdy nepřemýšlel. Máte na mysli rozbití uzavřených bloků a výstavbu domů jako solitérů?

Mirek Šejna 21.9.2006 13:30

Re: Re: Karle,

přesně tak.

krmič 21.9.2006 15:47

Re: Re: Re: Karle,

Ovšem s Sorelové Porubě nejsou domy jako solitéry, tam jsou právě ty bloky. Jenom vnitrobloky jsou velké, tak že to jsou prakticky náměstí. Ale žádné solitéry.

Karel 21.9.2006 23:06

Re: Re: Re: Re: Karle,

Ano, musím to chce upřesnit: od uzavřených bloků se přešlo k polootevřeným, kdy jedna strana chyběla, nebo jinak byl vnitroblok propojen do ulice nebo dalšího vnitrobloku, to je typický znak bytové výstavby sorely. Porubu jsem viděl jen na fotografiích, ale myslím, že je to tam právě tak. To s těmi solitéry jsem napsal jako krajnost.

Dušan Polanský 21.9.2006 8:02

O sociálním bydlení to opravdu není,

ale zas bych to neviděl tak zle. Po revoluci, když jako že nebylo u jednotlivců peněz, aby se řádně a slušně privatizovalo, mnozí podnikatelé si půjčili desítky i stovky milionů Kč a pak je nevrátily. Zlý podnikatelský záměr. A začali stavět vily. Také ne vždy zrovna levné, také několikanásobky cen normálních vil.  Kdyby alespoň z těch stovek vil byla jedna jako Tugendhat, když už tedy byly postaveny za naše peníze. Aby se za 50 let bylo na co dívat. Problém je že jsou to jenom zabezpečené betónové pevnosti s mnohamilionovým majetkem uvnitř. 

dulcibelka 21.9.2006 8:30

Re: O sociálním bydlení to opravdu není,

Kdybyste se míň staral o to, co má kdo ve své vile (a po čemž Vám zhola nic není), a spíš věnoval svou pozornost shodě podmětu s přísudkem, udělal byste líp. Čest.

Chris Kelvin 21.9.2006 10:15

Re: Re: O sociálním bydlení to opravdu není,

Vsadím se s Vámi o co chcete, že např. Krejčířova vila se žralokem za šedesát let v seznamu UNESCO nebude ;-);-);-)

dulcibelka 21.9.2006 10:34

Re: Re: Re: O sociálním bydlení to opravdu není,

O tom žádná;-)

Karel 21.9.2006 10:19

Re: Re: O sociálním bydlení to opravdu není,

Myslím, že smysl příspěvku je v tom, že za drahé peníze lze postavit skvost jako Tugendhat, ale dnes se za drahé peníze staví spíše takové to podnikatelské baroko. Jako že bohatí jsou dnes především nevzdělanci. Což můžu, jako architekt, potvrdit. Průměrný názor na dům je na úrovni takového toho domečku od Karla Čapka, co v něm žila kočička a pejsek.

dulcibelka 21.9.2006 10:36

Re: Re: Re: O sociálním bydlení to opravdu není,

Já vidím smysl příspěvku v tom, že pan Polanský nemůže přenést přes srdce, že si někdo postavil drahou vilu. A ještě si (ve shodě se soclůzou) myslí, že snad za jeho peníze.

PPP 21.9.2006 8:36

Re: O sociálním bydlení to opravdu není,

Jistou raritou je, že v té době si levné domky stavěli i nezaměstnaní. Vláda a město dali bezúplatně pozemek tomu, kdo se zavázal vytvořit v daném termínu novou bytovou jednotku. Na stavbu byly výhodné dlouhodobé půjčky, kde hypotéka byla kryta rozestavěnou  stavbou. Tím se podpořila masová výstavba a práce v cihelnách. Nezaměstnaní našli dočasnou práci v cihelnách a při nedostatku oběživa dostávali část mzdy v naturáliích - tedy v cihlách a cihlářských produktech. Stejně tak při výpomoci na stavbách, činily část mzdy stavební hmoty. Mnoho domků na př. v Židenicích si takto postavili nezaměstnaní.

zirje 21.9.2006 7:45

ad ty elity:

a jste si skutečně jist, že umělci, ta svoloč zpropadená levičácká, nebyli nakonec rádi, že se taková stavba vůbec realizovala? Ona ta levicovost byla začasté salónního druhu a páni umělci určitě moc dobře věděli, jaký že slavný architekt ( a to byl van den Rohe už tenkrát) má v Brně významnou realizaci. Méně zjednodušeného nálepkování by nebylo od věci.

Anděla 21.9.2006 7:29

Proboha,,

o čem ten článek vlastně je? můžete mi to nějak stručně vysvětlit?

chuchvalec 21.9.2006 0:57

obeho je treba

Jo mistre Blaho, vy jste prave ten typ cloveka, co si plete pravicovost se sobeckosti. Jestli Vam nedochazi, ze vila je sice hezka, ale socialni bydleni potrebnejsi a ze to je tim padem nesrovnatelne (pricemz obeho je treba), tak jste pouhopouhy ubozak sebestredne povysujici se nad jine. V Nemecku se priblizne ve stejne dobe lide, kteri nejen, ze nebydleli ve vile, ale dokonce museli zrat odpadky, zvolili reseni, ktere obyvatelum vily dost zamotalo hlavu.

LOJR 21.9.2006 7:41

Re: obeho je treba

Nějak mi uniká příčina vaší potřeby nadávat autorovi. Článek není, ale opravdu není, o sociálním bydlení. O vzniku německého nacismu si něco pořádného přečtěte - pro začátek vás mohu ujistit, že z otců zakladatelů a jejich sponzorů skutečně nikdo "žrát odpadky" nemusel.

zirje 21.9.2006 7:47

Re: Re: obeho je treba

on autor předešlého bude takový zapeklitý myšlenkový chuchvalec ...

Joska 21.9.2006 10:52

Re: Re: obeho je treba

z otců zakladatelů ne, ale co ti co vozili na nákup potravin peníze na trakaři a nákup si nosili v síťovce

R 21.9.2006 0:17

Ve vile Tugendhat jsou i malé, nenápadné vychytávky

jako třeba zarážky u dveří. Jsou to takové kovové nesmyslíky na principu sameček-samička. Na dveřním křídle je sameček, na zdi samička, při otevření dveří se zacvaknou do sebe a zeď se neotluče. V podobném duchu jsou i některé detaily v Müllerově vile v Praze - na umyvadlech jsou stojánky, do kterých zapadne špunt, když zrovna nešpuntuje odtok. Dokonalé maličkosti.

R 21.9.2006 0:59

Re: Ve vile Tugendhat jsou i malé, nenápadné vychytávky

Ještě jsem zapomněla - úplně mě dostala existence místnosti na skladování kožichů:-). A nevím jak v současnosti, ale když jsem byla ve vile Tugendhat naposled (už je to nějaký pátek), tak ty stopy po koňských kopytech tam opravdu byly. Dlažby jsou tuším z travertinu a tam ty podkovy byly jak vysochané.

martin 21.9.2006 1:12

Re: Re: Ve vile Tugendhat jsou i malé, nenápadné vychytávky

me zase zaujala spusta technicke literatury, vse samozrejme v nemeckem jazyce, onyxova stena, ktera se proti zapadajicimu lunci rozzari doruda, sklenena stena s okny ovladanymi elektromotory, sklenik a take vytah na posilani jidla mezi patry. bohuzel chromovani na zabradli lemujici schodiste z horniho patra uz je znacne opryskane, ale verim, ze se vse povede dostat do puvodniho stavu. malokdo take vi, ze prave zde se meciar s klausem dohodli na separaci ceskoslovenska.

scurra 21.9.2006 6:16

Re: Re: Re: Ve vile Tugendhat jsou i malé, nenápadné vychytávky

Od čeho že to tenkrát Mečiar s Klausem Československo oddělili? :))